Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Сеча, Сечење Дрвја
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чини сечењето, сечењето дрвја? За време на сечата и пилата на дрвјата често ги обезбедуваме следните услуги: преглед на објектот, ризично кастрење и пила на дрвја, косење гранки. Цените на кроење и ликвидација на дрвјата се околу 65-140 евра по дрво. Најскапиот предмет во сечата и пилата на дрвјата е обично сечење дрвја на ризичен и непристапен терен. Други трошоци може да вклучуваат: обезбедување на проценка на внатрешната состојба на стеблото, трошоци за транспорт на исечените дрвја, кои чинат во просек од 40-100 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 10.712. Веќе не мора да барате: сеча, цена за сечење дрвја, кај нас ќе ги добиете најдобрите понуди и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦеновник и пилинг на дрво

За да ја научите точната цена на ископувањето и пилењето на дрвјата, испратете го барањето на нашите заверени експерти, а потоа добивате повеќе понуди. Види цени за секоја услуга во категоријата на сечење дрвја.

Поврзување на листопадни дрвја дијаметар на багажникот над 100 до 300 mm307,05ден / парче
Поставување на листопадни дрвја дијаметар на вирус над 100 до 300 mm со намалување на сечење и сектор со евентуално повлекување на растојание до 50 m или со вчитување на транспортни средства.
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Вклучување на зимзелени дрвја175,46ден / парче
Вклучување на зимзелени дрвја од дијаметарот на видот над 100 до 300 mm со намалување на намалувањето и секторот со опционално повлекување на растојание до 50 m или со товарење за превозно средство.
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Отстранување на дијаметар од просечно над 100 до 300 mm372,85ден / парче
Отстранување на третира со нивниот ископан, кинење или со активирање, со премин на корените и со можното неопходно движење на трупот на купови за растојание до 50 m или со вчитување на транспортни средства.
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Запирање на дијаметар над 100 до 300 mm228,10ден / парче
Сечење или сечење на третира на ниво на соседната територија со ископување на потребниот работен простор и со вклучување на ископувањето, за сета територијална склоност.
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Градина, ГрадинарКолку чини градинар, градинар? Често ги обезбедуваме следниве услуги за градината и...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете

Трошоци за кастри дрвја Дрвото за сечење стои во просек 200 евра, повеќето луѓе трошат помеѓу 150 и 240 евра. За дрва до 10 m, обично ќе платите околу 30 евра. Во случај на средни дрвја (10 до 20 м), може да се искачи до 200 евра. Прашан, како и цените вклучуваат трошоци за трошоците, инаку ќе треба да се додаде 40 до 200 евра. Цели за сечење дрво за естетски изглед, потпирајќи се за гранки со цел обликување на фабриката. Наместо тоа, градинарството на дрвото ќе се фокусира на здравјето на фабриката. Намалувањето може да го изведе секое дрво професионалец, но побарајте професионален арборист за да сфати. Можете да го намалите секое дрво или грмушка, но за некои густи грмушки, како што е жива ограда, тоа е губење време и е доволно форма во овие случаи. Намалувањето обично го остави дрвото и грмушка за отстранување на мртвите гранки за промовирање на растот, здравјето и обликот на фабриката. Цени за намалување на дрвото Цените на дрвото се движат од 30 до 500 евра во зависност од висината на дрвото, достапноста, положбата и сложеноста на работата. Обично може да ги процените цените врз основа на висина. Висина на дрво: 1 - 10 м 15-100 евра 10 - 20 m 70 - 120 евра Повеќе од 20 метри од 110 евра Контактирајте ги локалните експерти на Wilio и пронајдете трошоци за намалување. Трошоци за намалување на овошните дрвја Намалувањето на овошните дрвја е просечно 15 до 50 евра, бидејќи неколку од нив надминуваат 10 метри. Меѓутоа, ако растат овошно дрво поради плодот, не само поради изгледот, контактирајте со експерт за арбористиката или градинарството. Потребно е внимателно да се намалат овошните дрвја за да се одржи здравјето на растенијата. Трошоци за тримерни гумени дрвја Здроби сечење е од 1 до 3 евра по м2. Различни видови растат до 2 до 10 метри погоре, во случај на повисоки грмушки, пресметува со потенцијални надоместоци за посложени матични структури. Трошоци за тримење на големо дрво Сечење големи дрвја висока повеќе од 20 метри од 150 евра. Со поголем број на филијали кои се подебели и во посложени форми, тоа е повеќе работа и неопходно е да се конвертира повеќе опрема за сечење и сечење, исто така, работа на височини. За екстремно високи дрвја повисоки од 30 метри, исто така, плаќаат. Ние препорачуваме да се споредат повеќе менија од различни арбори за Wilio за да се најдат најповолните. Трошоците за одржување се движат од 60 до 150 евра, во зависност од видот на дрвото, саканото одржување и нивото на познавање на вашиот експерт. Пред да продолжите да работите, секогаш побарајте понуда. Постојат неколку услуги кои ги прават вашите дрвја здрави и вашиот двор убаво: Врвна инспекција: Инспекциите обично се бесплатни и поврзани со пресметката на трошоците. Професионалецот ќе го провери статусот на вашите дрвја и ќе процени дали треба да се направи било каква работа за да се подобри неговото здравје. Дрво оплодување: 1-2 EUR / M2 + цена на ѓубрива Заштита од штетници: Околу 3eur / m2 + Спреј цена Како и луѓето, дрвјата можат да се разболат или можат да бидат заразени со паразити. Сертифицирани арбори ги идентификуваат болестите и предлагаат третман. Трошоци за обезглавување на дрвото Дрвото Decapitation стои, како и секој друг метод на градинарски, односно од 70 до 250 евра. Отстранувањето на главниот багажникот на дрво без доволно цврста структура за поддршка може да доведе до болест, дезинтеграција и директно може да го убие дрвото. Единствената ситуација во која квалификуван квалификуван во уметноста или Арбориштето препорачува дека е обезглавувањето ако планирате целосно да го отстраните. Отстранувањето на дрвото чини околу 400 евра, само малку повеќе од градинарството. Затоа, изобличете го овој чекор и трошок и извадете го дрвото. Цената на градинарски гранки на дрво Услугите за прекривање на дрво не се наплаќаат на час. Сепак, трошоците се претставени од 15 до 50 на час по работник. Должината на стапка за компензација за патување, надземни трошоци, лиценцирање и надоместоци за осигурување и употреба на опрема, исто така, треба да бидат наведени во понудата и треба да бидете сигурни дека тие се вклучени во цената. Цената на сечење дрвја Сечење на дрвото стои, како и кастрење, што е во просек од 30 до 250 евра. Ако најдете сертифициран arborist, можете да платите малку повеќе. Иако овие услуги често се збунети, градинарството се фокусира на одржување на здрава постројка за оптимален раст и врнежите има само естетска функција. Фактори на намалување на цените Цената маргина зависи од многу фактори, вклучувајќи: Висина и големина на дрво Локација на дрвото Тип на дрво Здравје на дрвото Време Можно е во средината на сезоната, техничкиот персонал ќе биде наплатен доплата. Експертите препорачуваат намалување на дрвото кога е во мир или кога дрвото е активно и различни дрвја имаат различни периоди на раст. Единствен исклучок од ова правило е кога дрвото претставува безбедносен ризик. Соодветно време за намалување на вашите дрвја зависи од неколку фактори, на пример: Естетика: Намалувањето помага да го задржи вашето дрво убаво, но не се обидувајте да му дадете неприродна форма или големина. Безбедност: Дрвјата може опасно да растат блиски до инженерски мрежи или попречување на насоката на патот. Сува или скршени гранки може да падне во секое време и се толку ризик за вас и вашето семејство. Здравје: Многу проблеми со здравјето на дрвото може да се решат т.н.. Едукативното намалување. Ова е погодно за, на пример, за да ги спречи болестите или да ги потисне ако тие се фати доволно рано. Висина и големина на дрво Различни дрвја растат во разни височини и, во зависност од тоа, разликата може да биде вклучена и 100 евра. Бројот на дрвја Фирми често даваат количини попусти за култури повеќе парчиња дрвја за време на еден излез. Овие цени ќе се разликуваат во зависност од местото и одреден професионалец. Повисоката цена за едно дрво ги рефлектира трошоците за надземни трошоци и други фиксни трошоци направени во извршувањето на работата, како што се бензин, лиценци, даноци, надземни трошоци и осигурување. Здравје Здравјето на дрвото одредува колку е обемна работата неопходна за негово спасување. Тоа може да значи тестирање на почвата, намалување на корените, оплодување и спреј за штетници. Сите овие други услуги во голема мера можат да ја зголемат вкупната цена на работата. Оштетувањето на дрвото може да се должи на различни фактори: Абиотско оштетување: предизвикани од силен ветер, град, мраз или суви, видливи ликови се исушени лисја и испукани или скршени гранки. Оваа штета треба брзо да се реши за да се избегнат паразитски болести и штетници за напад. Печурки: Печурки Ништо дрво ја намалува структурната стабилност, исцрпувачки дрвја и нивните важни хранливи материи. Влажна пукнатина: влажната пукнатина во стеблото на дрвото укажува на внатрешниот дефект. Неопходно е да се процени ситуацијата и да се види дали дрвото може да се спаси. Штетници. Дрвјата обезбедуваат куќи со различни безопасни или дури и корисни инсекти и други животни, но некои штетници штета и се закануваат на вашите дрвја. Овој вид на напад може да доведе до дрвени болести, на пример да изгние или мувла раст. Чести штетници вклучуваат: Мравки: Ако видите мравки на вашето дрво, внимателно ги гледајте, бидејќи нивното присуство може да укаже на дефект. Ако забележите појава на мравки на дното на стебло, заедно со пилевите кои излегуваат од багажникот, лоцирајте експерт. Акции: Дури и ако се мали, напаѓаат грини можат да ги ослабнат лисјата и пупките на дрвото. Плачи: Оштетување на пајакот ќе забележите според лепливи штитови кои создаваат кора од дрво со восочни секрети, а потоа предизвикуваат притвор на влага. Понекогаш дрвјата исто така напаѓаат. Екстремни случаи ќе бараат експертско внимание. Друг инсект кој го уништува дрвото: разни видови инсекти користат дрво во репродуктивен циклус, нивните ларви ја оштетуваат кората на дрвото и јадрото и го олеснуваат ширењето на габите. ĎАТЕЛ: ďКата ќе ви пречи повеќе. Тие бараат живеалиште во гнили дрвја ако клукајдерот се насели на вашето дрво, веднаш побарајте експерт. Пред суспендирање на дрва, најверојатно ќе бидете неопходни за контакт на локален специјалист за борба против штетници кои ќе ви помогнат со решение за овој проблем. Често е темелна инспекција на круната на дрвото е или со помош на камион со платформа, или ако нема доволно простор за возилото, Арбориштето се затвора до врвот за да добие пристап до заклучокот. Сепак, ова води кон повисока цена. Ако размислувате за дрва за да се исечете самопомош, препорачувам уредување според видот на проектот. Во случај на вонредни дрвја (над 20m), препорачуваме да работиме со професионалец. Дури и ако не повредите, изнајмувањето опрема за денот може да биде прескапата и неточни кастри можат да ги оштетат вашите дрвја. Компаниите за прекривање на дрво имаат своја опрема и набавуваат целосна имплементација. Ако не сте ги скратиле дрвјата во минатото, вашето патување во ироните може да биде прескапата. Рачни хортикултурни ножици и ножици: 30 евра Градинарски ѕид: 30 евра Изнајмување на Srovinrez: 20 евра дневно Скали: 200 евра Ризици Особено кога работите со поголеми дрвја се појавуваат значајни безбедносни ризици. Ако треба да се искачите, без правилно зголемување на несреќата и повредите. Остри секачи користат внимателно поради нашата сопствена безбедност и околината. Не можете секогаш да влијаете на несреќата и гранките. Истражувањата покажуваат дека главната причина за повреда на дрвјата е гранки и гранки кои паѓаат во неочекувана насока. Ако дрвото се наоѓа во близина на електроенергетската линија, немојте да ја поправите самопомош. Најчесто поставувани прашања Колку често треба да се скратат дрвјата? За оптимално здравје, прилагодете ги вашите дрвја на секои 3 години. Од естетски причини, ќе сакате да ги исечете секоја година. Кога е најдобро време за намалување или намалување на дрвото? Најдобро време за намалување или намалување на дрвото е есен или рана пролет, пред дрвото да излезе од растечкиот каменолом. Состојба. Иако различни дрвја влегуваат во четвртина од вегетација во различни фази, постои општа сезонска формула која можете да ја возите во општа нега. Пролет: Шим за време на пролетта и истурете ги вашите дрвја. Лето: период на каменолом. Пад: Вистински сите поголеми сечење или качување за да го подготват дрвото за следната година по кварталниот период. Зима: мировен период. Како да се намали овошните дрвја? Најдобар начин за намалување на овошјето почнува од малку. Помош може да имате професионална arborista или градинар. На пример, јаболка, лимони, сливи, цреши, смокви и праски треба редовно намалување за да растат вкусно овошје секоја година. Оставањето на мртвите или болните гранки на овие дрвја би можеле да го загрозат квалитетот и износот на овошјето. JALLONE: доцна пролет или рана зима. Кружете ги дното гранки за да ја зголемите својата база и потоа отстранете ги сите стебла кои не растат нагоре. Лимони: Веднаш штом ќе завршат една црна сезона. Започнете со отсекување на мртвите или болните гранки. Потоа отстранете ги стеблата кои се потенки од молив, оние кои ја допираат земјата и гранките кои ги преминуваат другите гранки. Сливи: во текот на летото, помеѓу јуни и август, за спречување на габични инфекции кои можат да се појават со влажно време. Како и со секое овошно дрво, отстранете ги долните гранки и бидете сигурни дека сончевата светлина може да се справи со сите овошни стебла. Цреша дрвја: рана есен, кога влегува во период на вегетација мир. Елиминирање на новите раст на земјата, избегнувајте сечење на зраците кои го допираат стеблото. Свед провинција: Докажана првата зима неколку пати. Кружете го времето за да растат ниско хоризонтални гранки. Изберете 4-6 главна приврзаност на овошје. Отстрани раст на земјата. Најчесто поставувани прашања: Дали морам да ангажирам заверен арборист? Вие не мора да ангажирате сертифициран арборист, но ако тоа е постар дрво со историска вредност, треба да советувате со соодветна грижа со него. Која е разликата помеѓу сечење и сечење? Иако овие термини често се збунети, тие имаат различни значења. Сечење обично се прави поради естетска и погодност ако не постои ризик од болести, штетници или други проблеми. Печатењето вклучува селективно отстранување на делови од дрво или растенија, како што се пупки, корени и гранки за да биде дрво здрав или поддржан раст. Како да се намали дрвото? Дрвото кастри бара одредена вештина, специјална опрема и искуство да не го оштети вашиот суд. Иако обично е најдобро да го оставите на професионалци, може да се реализираат и некои полесни задачи. Како да заштедите пари за кастрирање? Побрзајте професионален тим кој ќе излезе и ќе ги избрише вашите дрвја, ќе чини повеќе отколку кога ќе го направите тоа сами, но тоа е најбезбедна опција. Постојат неколку начини за заштеда на пари за услугата за кастрирање на гуми: Лидерите на моќта: Компаниите кои обезбедуваат јавни услуги обично излегуваат и да ги исцрпуваат дрвјата во близина на власта лидерство бесплатно, бидејќи тоа е безбедносно прашање. Редовно одржување: годишно кастрирање на дрвјата, ќе ги спречите болестите и штетниците кои подоцна можат да бараат поинтензивно и поскапи поправки ако не се третираат. Брзо дејство: Не чекајте за влошување на проблемот отколку што почнувате со тоа. Вклучете Wilio.

Ажурирано на: Nov 15, 2023