Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Потпорни Ѕидови
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.050 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите ценовници
Сите ценовници

Колку чинат потпорните ѕидови? Често ги обезбедуваме следните услуги за потпорни ѕидови: производство и монтажа на потпорни ѕидови од бетон, монтажни и ѕидарски. Цените на потпорните ѕидови за зајакнување на теренот се околу 110-175 евра за м2. Најскапиот предмет во рамките на потпорните ѕидови е обично производство и монтажа на габионски потпорен ѕид. Други трошоци може да вклучуваат: транспортни трошоци, подготовка, помали поправки, кои чинат во просек од 20-120 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 23.616. Веќе не треба да барате: потпорни ѕидови цена, кај нас ќе ги добиете најдобрите понуди и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦеновник на ѕидови за поддршка

За да ја научите точната цена на ѕидовите за поддршка, испратете го побарувачката на нашите заверени експерти, а потоа добивате повеќе понуди. Погледнете ги цените за секоја услуга во категоријата на ѕид за поддршка.

Инсталација на поддршка и ѕидови на рамката на жичаните патеки - Gabionov8 118,17ден / м3
Инсталација на поддршка и плодни ѕидови на жичани корпи за ѓубре - Габијонов, исполнет со агрегати (двојно сечење хексагонална мрежа).
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Gabion оградата од жичани корпи за ѓубре исполнет со агрегат со ограда ширина до 0,5 m и висина до 1 m9 820,37ден / м3
Габион оградата од жици кошеви исполнет со агрегатна ограда ширина до 0,5 m висина до 1 m.
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Засилен ѕид за поддршка со црнички бетонски блокови6 765,14ден / м2
Засилен потпор ѕид со образи со бетонски блокови, со хоризонтални зајакнувачки геосинтетички барови, MacWall.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Поддршка ѕид на бетонски префабрикувани панели7 681,71ден / м2
Поддршка ѕид на бетонски префабрикувани панели, со хоризонтални зајакнувачки геосинтетички бендови од бетонски панели.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Градежни РаботиКолку чинат градежните работи? За време на градежните работи често ги обезбедуваме...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Колку е вреден ѕид за конкретна поддршка? Трошоците за инсталирање на бетонски ѕид опсег од 1600 до 12000 евра, но просечните трошоци се 2900 евра. Тоа влијае на многу варијабли, вклучувајќи дизајн, ѕид ставање на вашите земјиште и бетонски добавувачи во вашата област. Во повеќето случаи, плоштадот е најважниот фактор во одредувањето на вашата крајна цена на зградата на ѕидот за поддршка. Бетонски ѕид за поддршка може да ви помогне да го заштитите вашиот дом од ерозија и да го промените неопределениот двор до местото каде што можете да потрошите време со вашето семејство и пријатели. Со разбирање на основните информации за цените и структурата на ѕидот за поддршка можете да почнете со создавање на оваа интересна локација. Просечната цена за инсталирање на конкретни - просечни вкупни трошоци: 0 до 50 квадратни метри 1650 евра 50 до 140 квадратни метри 4,500 евра 140 до 185 квадратни метри 3700 евра 185 до 235 квадратни метри 6600 евра 235 до 280 квадратни метри 7830 евра Должината на ѕидот е составен од т.н. линеарен истрел. Квадратни снимки ја земаат во предвид должината и висината. За да ја процените квадратната површина на вашиот ѕид, размножете ја саканата должина по висина, а потоа множете ја оваа ставка за 1.12. Оваа проценка се однесува на ѕидот што ќе го видите над земјата и делови што обезбедува поддршка под земја. Ќе добиете одлична почетна точка за проценка на трошоците за поддршка на ѕидот. Кои вообичаено професионалци вклучуваат цените на квадратни метри? Бетонот и добавувачите се објекти за изградба на ѕидови за поддршка. Градинарскиот архитект, исто така, може да биде вклучен. Секој тип на професионалец вклучува различни услуги во нивните трошоци за проектот, но повеќето вклучуваат бесплатни проценки кои ќе ви помогнат да започнете. Високите ѕидови за поддршка често вклучуваат неколку бетонски патувања, што ја зголемува вашата крајна цена на ѕидовите. Кои други фактори влијаат на цената на бетонскиот потпор ѕид? Еве неколку прашања кои ставаат специфични експерти за да одредат дополнителни трошоци за вашиот ѕид за поддршка: Дали треба да избришете постоечки ѕид? Уривањето значи повисоки трошоци за работна сила, но стариот ѕид за поддршка на дрво обично бара помалку работа за отстранување на стариот бетонски ѕид. Се зголемува на местото на дрва или грмушки? Повеќето основни цени за ѕид претпоставува дека областа е релативно јасна и подготвена за ископување. Ако некој објект го покрива вашето место на ѕид за поддршка, можете да платите повеќе за расчистување. Каде се наоѓа ѕидот? Полето е пристап до вашето работно место, пониските трошоци. Добавувачите заштедат време и пари кога камионите и машините можат да се повлечат. Ако екипите мора рачно да ја повлечат опремата и материјалот, трошоците за работа - и вашите трошоци - искачување. Дали имате план за дизајн или уредување на ѕидот? Ако немате план и не сте сигурни што сакате, вашиот добавувач може да донесе дизајнер или градинарски архитект. Ако имате дизајн и знаете точно што сакате, можете да прескокнете дополнителни трошоци. Кој комплекс е вашиот ѕид дизајн? Кривите, чекорите, вградените седење и други специјални елементи во вашиот дизајн бараат извонредно кадрирање, работа и материјали. Интересни текстури, додадена боја или дупки во растенијата на растенија, како што се едногодишни, исто така, можат да ги зголемат трошоците. Дополнителни 130 до 150 евра по квадратен метар се наплаќа за извршување на други дизајнирани работи, како што се скалите, на ѕидот. Споредба на цените од специфични експерти во вашето соседство. Како е бетонскиот и подржуваниот ѕид на бетонските блокови? Кастонскиот ѕид на ѕид за вашиот теренски прилагодувања е сличен на патеката, само вертикална. Мрните бетонски блокови се направени заедно, слични на малтер без камен и формираат ѕид за поддршка. Бидејќи блоковите не користат малтер, не бараат експерт на Мејсон. Како бетонски блок, лежењето на бетонот е достапен во различни бои, текстури и завршувања. Можете дури и да ги имитирате издржаните, 'рѓосани црвени тонови на кортин челик ако сакате. Бидејќи истурениот бетон формира една цврста маса, има поголема сила од ѕидовите изградени од секој блок. Многу добавувачи резервираат блок за магацини за пократки проекти, како на пример за подигнати градинарски кревети кои не болат толку многу земја како ѕид со висока поддршка. Во прилог на бетон се Cerdy блокови и тули други, ефективни опции. Како да најдам бетонски ѕид снабдувач? Првиот чекор кон реномираниот снабдувач на ѕидови за поддршка е да влезе во Вилио побарувачката. Проверете ги најдобрите добавувачи во вашата област и најдете професионалци со највисок рејтинг и прегледи. Побарајте повратни информации од клиентите кои обезбедуваат преглед на професионални искуства, квалитетот на работата, цените и точноста. Со цел да се добие точна проценка, дадете информации за добавувачот за вашиот проект, вклучувајќи: - Ако ви треба нов бетон за истурање или за замена на постоечкиот бетон - големината на проектната област - Сите фотографии кои можат да им помогнат на професионалецот да замисли како изгледа вашиот ѕид за поддршка Изберете користење на Wilio Professional кој ќе ви понуди најдобра цена за квалитетна работа, но осигурајте се дека професионалниот што го избирате е правилно лиценцирана или сертифицирана. Каква работа добавувачите го прават пред да го инсталираат бетонот? Пред инсталирање, вашиот конкретен или тврд материјал специјалист ќе ве запознае што ќе ве советува со вашиот предлог и да ги испита спецификациите на работата, како што се други ископувачки работи или работа за отстранување на пречки, прилагодување на мозокот, прилагодување на падините и подготовката на наклонот и подготовката на наклонот и подготовката на Пополнете го, што оди зад ѕидот. Ако треба да поправите нешто како наклон, треба да ангажирате продавач кој може да се справи со усогласување на земјиштето или да ангажира друг професионалец кој ќе се грижи за овие подготвителни работи. По завршувањето на подготвителната работа, вашиот добавувач создава основа за поддршка на вашиот ѕид. Таа седи неколку сантиметри под површината на почвата. За вистинската поддршка, длабочината треба да биде еднаква на најмалку 1/8 од горната височина на ѕидот. На пример, ако вашата крајна висина на долниот ѕид од 122 см, базата трае најмалку 15 cm под површината. Како да го направите тоа? Немојте да се колебате и да се согласувате со експерт за ѕид за поддршка сега преку Wilio.
Ажурирано на: Sep 14, 2023