Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Перголи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чинат перголите? За перголи често ги обезбедуваме следните услуги: дизајн на пергола, мерење на локацијата на пергола, производство на пергола. Цените на засолништата и седиштата се околу 500-2000 евра по парче. Најскапиот предмет во перголите е обично производството на перголи направени по мерка од столари. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: дрвени призми, покриви, огради, што во просек чини 100-350 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 18.274. Не барајте повеќе: перголи цена, кај нас ќе ги добиете најдобрите понуди и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторПергол ценовник

За да ја научите точната цена на Pergol, испратете го побарувачката на нашите заверени експерти, така што добивате повеќе понуди. Погледнете ги цените за секоја услуга во категоријата Пергола.

Монтирање на едноставна алуминиумска пергола на површина од 10 м257 901,30ден / сите
Инсталација на едноставна алуминиумска пергола зафрлен во ѕидот, директно покрив на поликарбонат на површина од 10 м2.
Заедно
сите
Внесете побарувачка
Инсталација на едноставна алуминиумска пергола со рамен 21-30 м2134 401,21ден / сите
Инсталирањето на едноставна алуминиумска пергола е затворен во ѕидот, еднаков на покривот на поликарбонат од 21-30 м2.
Заедно
сите
Внесете побарувачка
Монтажа на алуминиум пергола со површина 31-40 м2267 486,48ден / сите
Инсталација на алуминиум пергола едноставна закотвена во ѕидот, еднаква на покривот на поликарбонат од површина од 31-40 м2.
Заедно
сите
Внесете побарувачка
Собрание на едноставна алуминиумска пергола со рамен 11-20 м2115 451,69ден / сите
Инсталација на алуминиумски пергола едноставен закотвен во ѕидот, еднаква на покривот на поликарбонат од површина од 11-20 м2.
Заедно
сите
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Надворешно ЗасенчувањеКолку чини надворешното засенчување? За надворешно засенчување, ние често ги обезбедуваме следните...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете

Колку е пергола? Ако барате начин да додадете доминантен елемент, нова структура или сенка на балкон, тераса или двор, пергола е одличен начин да го направите тоа. Пергола се повеќе популарни во последниве години. Благодарение на новиот дизајн и материјал, тие се поприфатливи и прилагодливи на поголем опсег на домашни и архитектонски стилови. Pergolas може да биде изграден од разни материјали, дрво и стаклени влакна до винил и алуминиум јадро. Тие варираат со големина, дизајн и локација, и сите влијае на вкупните трошоци на проектот. Пергол трошоци по материјал Голем дел од трошоците на Pergol се создаваат со материјални трошоци. Некои материјали се поскапи од другите, додека специјалното дрво ги чини најмногу и комплети барем: Alumawood. Alumawood е алуминиум кој е обработен, насликан и сече во дрво. Тоа е поотпорен на штетници како дрво и е генерално евтино. Сепак, тоа е прилично тенок и лесно се формира во неа. Бојата на Alumawood, исто така, може да исчезне време и да остане креда, така што бара редовна промена на бојата. Алуминиум и винил Овие два материјали обично се појавуваат заедно, бидејќи повеќето винил пергол бара алуминиум јадро за сила и стабилност. Така, ќе бидеш предност на скромен винил нега збогатена за сила и стабилност на метал. Pergolas направени од овие материјали се изградени во модерен или традиционален стил и бараат помало одржување како дрвена пергола. Боровиница Бор е релативно честа средина што се користи за производство на пергола. Ова дрво е прилично евтино, но потребно е многу одржување. Мора да биде обоена или обоена за да биде заштитена од атмосферски влијанија. Често се загрозени од инсекти. Cédr. CÉDR е најчесто користен дрво на пергола. Тоа може да биде обоен или подигнат, но тоа не е потребно, бидејќи природно се противи на гниење и инсекти. Сепак, може да пукне, што генерално не влијае на стабилноста на структурата, но тоа може да влијае на нејзиниот изглед. Sekvoja. Sequins се во многу сличен кедар. Не е потребно толку многу грижа од другите Вуди и резистирајте ги активностите за инсекти и гнили. Сепак, исто така, може да попушта како CEDR и ако треба да се наслика, прво мора да биде обоен со основни премази за да се избегне истекување. Sequins се потешки и поотпорни од кедар, па тие траат подолго. Тиково, ИПЕ и специјално дрво Ако сакате тешко и издржливо дрво што трае, инвестира во материјали како што се тиково, IPE и други егзотични или специјални дрвени шуми. Овие типови на дрво се спротивставуваат гниење и пукање и трае подолго од мекоховите како што се CÉDR. Трошоците можат да зависат од видот на дрва и достапност повисоко. Фиберглас. Фибергласот во моментов е релативно популарен во производството на пергол, особено за сопствениците на домови кои сакаат низок материјал за одржување и долг живот. Постои помало ниво на адаптација и избори во боја се ограничени, но Pergolas на стаклени влакна ќе трае со години. Добрите и негативни пергола Pergolas припаѓа на видот на дизајнот кој може да додаде израз и стил на вашата градина. Како и сите проекти, Pergolas, исто така, имаат позитивни и негативни атрибути кои треба да се земат предвид пред изградбата. Pergols се разновидни. Тие имаат многу облици и конфигурации и можат да бидат прикачени на зграда или самостојно. За да се постигне саканата функција, тие можат да имаат вградена сенка или отстранлива сенка. Тие испорачуваат основни површини и создаваат граници, тие исто така се значително поевтини од белведер и други згради. Pergolas се поотворени од белведер и други згради, така што тие генерално обезбедуваат помала приватност и сенка. Додавањето на штитовите, електричната енергија и друга опрема може значително да ги зголемат трошоците, бидејќи овие модификации бараат многу повеќе материјали и работа. Идеи за дизајн на пергола Pergolas имаат многу облици, големини и стилови. Можете да креирате свој дизајн кој ќе одговара на специфичните потреби на уредување или ќе користи еден од неколкуте завршени комплети: Традиционална пергола. Традиционалната пергола е самостојна и е поддржана од четири колони или профили. Во горниот дел, гредите се рамномерно распоредени, обично со закривен или декоративен крај. Овие греди можат да останат доделени може да бидат покриени со супстанција или може да имаат испружена лоза. Пергола со закривен покрив Закривената покривна пергола е изградена слично како традиционална пергола, но со засводен рид. Горниот дел може да се изработи од материјали како што се решетката или жица за да им помогнам на лозата и бугалантните растенија над неа. Pergolas со закривен покрив обично се самостојни и помали модели може да се користат како порти за простор. Freeform Pergoly. Freeform Pergols секогаш се произведуваат за договор и обично се дизајнирани да одговараат на специфични потреби. Тие можат да имаат скулпторски или уметнички дизајн, а понекогаш и сенка на ткаенина или лоза на кучка. Модерна пергола. Модерните перголи можат да бидат прикачени на зграда или слободно стоејќи. Тие имаат тенки профили, а не колони и греди над врвот не ја надминуваат рамката. Ова им дава на овие перголи за почист и намерно изглед. Модерните перголи можат да бидат отворени или сенки со тесни оддалечени делови. Многумина имаат Ultraviolet (UV) покриви и се опремени со различни додатоци, како што се навивачите или клупите. Круг перголија. Поретки се кружни пергола. Тие варираат од белведер со тоа што се целосно отворени на страните и поддржуваат помалку комплетна, обично рамен покрив. Тркалезни перголи обично се помали од плоштадот Перголас. Веѓа перголија. Веѓа Пергола се многу мали и прицврстени на зградата, обично над вратата, гаражите или прозорците. Тие се протегаат само за една до две песни и обично обезбедуваат прилично детали за дизајнот како сенка. Прилагодливи и повлечени пергола Прилагодливи и извлекуваат пергола имаат многу форми. Тие може да имаат сенка која автоматски се протега од рамката или може да биде поставена за да биде самиот покрив. Овие типови се прилагодени и се значително поскапи од традиционалните пергола. Како по правило, тие се исто така приврзани кон куќата и не слободно стоејќи. Došková pergola. Першинг перголи се поретки, но се случуваат во некои тропски области. Тие се состојат од рамка и слама покрив направен од традиционални материјали, вклучувајќи слама. Тие се наменски и можат да бидат скапи затоа што е тешко да се најдат добавувачи кои ќе знаат правилно. Пергола конзола / приложена Пергола изградена на тераси може да биде конзола или прикачена на куќата. Само бараат две колони или нозе и нивната компилација обично е поевтина од самостоен модел. Тие обезбедуваат сенка за луѓето кои влегуваат и изведуваат од куќата. Процес на инсталација Процесот на инсталација на пергола значително варира, во зависност од материјалите, дизајнот и дали е нов модел или комплет за прилагодување. Кога станува збор за множествата и најосновните модели, првиот чекор е топпирање на дупките за колоните кои потоа се ангажираат и бетонот е дозволено да се зацврсти. Рамката потоа се конструира така што четири колони се споени заедно за да формираат основен отворен квадрат или правоаголник на врвот. Последни решетки или покривен материјал се инсталирани. Во зависност од стилот на обоен стил, така што тие се вклопуваат во рамката или директно пиксени или прицврстени во рамката. Пергола трошоци за инсталација Кога инсталирате Pergola, притиснете голем обем на цена. Материјали, дизајн дури и дали го одбирате сопственото собрание или комплет имате големо влијание врз трошоците. Додавање на други покривни ламинации за да се обезбеди сјајна или задна приватност или други модификации, исто така, ги зголемува трошоците. Додавајќи покрив до pergole Основниот дизајн пергола се смета за структура со отворен покрив, што значи дека само не нуди многу сенка или заштита од видиламенти. Вообичаено е да се обезбеди поголема количина на сенка со употреба на супстанција или извлекување растенија преку горниот дел на структурата. Некои компании нудат комплети со ламели кои се поставени поблиску еден до друг и обезбедуваат до 90% сенка. Други понуди можност за користење на покривот од УВ материјал кој филтрира УВ зраци и исто така помага да се блокира дождот. Pergole исто така може да се додаде комплетен цврст покрив. Сепак, овој процес драматично ќе ги зголеми трошоците за проектот поради потребата за дополнителни материјали и работа. Во зависност од дизајнот, големината и материјалот, додавањето на комплетен покрив кон вашата конструкција може да ги удвои трошоците на проектот. Поврзување на пергола на постоечка структура Поврзаните перголи се многу чести. Тоа е изобилство на палуби, тераси и други места, како што е влезот во куќата или зградата. Тие обезбедуваат стил и сенка на одредено место и нивната изградба е поевтина од одделно стои структури. Можеби ќе треба дозвола за изградба, бидејќи може да се смета за проширување на постоечката зграда. Некои заедници на сопствениците и регулаторните органи можат дури и да ги користат за да бидат забранети или ограничени, па прво проверете ги условите пред да можете да се качите. Пергола Верзус белведер. Пергола и белведер често се градат од слични причини - да додаваат стил и атракции на дворот или градината. Сепак, постојат неколку важни разлики меѓу нив. Pergolas обично се отворени и без супстанции или качувачка лоза обезбедува минимална сенка. Напротив, белведер има целосно затворени покриви и подови. Ова е белведер со поголема градба или затворена конструкција, која исто така го надминува. Потешко да се изгради, процесот трае подолго и бара повеќе материјали. Бејзбо и Пергола можат да донесат многу придобивки за прилагодување на теренот, но кога ќе одлучат меѓу нив, важно е да се разгледа она што навистина го сакате од проектот. Трошоци за изградба на Килска Пергола Ако ставите само-помош за Pergola можете да заштедите на трошоците. Постојат колекции и сопственици на куќи кои одговараат на овие големи проекти можат самите да ги компајлираат. Можете исто така да изградите дрвен пергол. Сепак, мора да бидете внимателни кога ја користите вилата потребна за да го исечете дрвото пред собранието. Сопствен предлог Многу луѓе дефинитивно се одлучуваат за сопствен дизајн кој може да создаде повеќе сенка може да има своја посакувана форма или дури и да располага со задниот ѕид неопходен за приватност или против ветрот. Таквите предлози ги зголемуваат трошоците на проектот. Вашите сопствени трошоци за дизајн се зголемуваат во зависност од нивоата на материјали и прилагодување со сопствени барања. Сенка на покривни едра Сосема е заедничко да се додаде пергола SEST или супстанција на заштитата. Постојат многу опции. Можете да ја повлечете сенката преку постоечките ребра, дозволете го и затегнете го по потреба, или можете да користите плови што ќе ја креира сенката. Закривеноста на рабовите Повеќето pergol е квадрат или правоаголен, но исто така може да се користат различни криви или заоблени рабови. Овие модели спаѓаат во дизајнирање и ја зголемуваат цената на проектот. Штитови. Отворениот пергол е исто така можно за дополнување на штитови или покрив на седло што создава еден вид хибридна пергола и белведер. Ова е сопствен дизајн кој ги зголемува почетните трошоци за работна сила и материјалот. Ако користите дрво што не е кедар или продолженија, треба да го зацврстите или запечатите перголот. Додека кедрите и секвите се отпорни на гниење и инсекти, други шуми не се и мора да бидат заштитени од атмосферски влијанија. Ако сте пергол на стара палуба или нееднаков терен, мора да сметате на други трошоци за уредување. Во некои области можете да добиете попуст со изградба на пергола надвор од сезоната. Ако времето се моли, некои добавувачи можат да ви понудат пониска цена ако имаат помалку клиенти. Ако прво мора да креирате база на пергола, како што е тераса или друга површина, ќе имате многу повисока цена на проектот. Употребата на постоечки простор може да заштеди пари. Осигурајте се дека вашиот пергола одговара на дизајнот и стилот на вашиот живот. Исто така, важно е да се земе предвид нејзината големина, бидејќи некои преголеми згради можат да ја ограничат употребата на околниот простор. Иако многу градови не бараат дозвола за овој проект, некои да. За доверба пред да продолжите, секогаш консултирајте се со градот.

Ажурирано на: Nov 15, 2023