Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Лепење на Плочки
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чини да се постави поплочување? При поставување на поплочување, често ги обезбедуваме следните услуги: геодет, отстранување на оригиналниот под, израмнување на површината, поставување нов под. Цените на подот се околу 10-35 евра за м2. Најскапата ставка во поставувањето на поплочување е обично поставување на камен поплочување. Дополнителните трошоци може да вклучуваат: израмнување, заптивната смеса, дихтунзи и лајсни, кои чинат во просек од 10-40 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 26.728. Веќе не треба да барате: поплочување на цената, кај нас ќе ги добиете најдобрите зделки и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦена листа поставување на поплочување

За да ја научите точната цена на поплочување, испратете го побарувачката на нашите верификувани експерти, а потоа добивате повеќе понуди. Ве молиме погледнете ги цените за секоја услуга во подножјето за поставување.

Монтирање подови од керамички плочки710,61ден / м2
Инсталација на карамички плочки зачувани во малтер 225 x 450 mm.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Керамички плочки со димензии 221x445x10 mm1 008,89ден / м2
Плочка керамика, Gresové, Glazed со LXVXHR 221x445x10 mm.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Инсталација на подови од плочки од стопениот подрум622,88ден / м2
Инсталација на подови од мазни плочки од фабрикуван подрум складирани во малтер, дебелина 30 мм.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Монтирање подови од сега цилиндри570,24ден / м2
Инсталација на подови од Tyze плочки поставени во малтер, големина 250 x 250 mm.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
415,72ден /
summary
create demand
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Поставување и Обложување на ПлочкиКолку чини поставување на поплочување и поплочување? При поставување на поплочување и...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Колку чини трошокот за инсталација на плочки? Цената на инсталацијата на плочките зависи од типот, големината на асфалтирањето (помалку од 15x15 см, големи формати) и обемот на работа обично се движи од 12-24 / м2. Кои фактори влијаат на цената за инсталација на плочки? Кои се најчестите материјали за обложување? Цена од различни плочки на квадратен метар (м2). Зошто некои плочки се многу поскапи од другите? Што се плочки рејтинзи? Која е порозноста на плочките? Колку ќе биде инсталација на плочки отпорни на вода? Дали новиот тротоар ќе ја зголеми вредноста на мојата куќа? Како да ангажирате професионалец за да инсталирате плочки? Совети за минимизирање на буџетот на плочки. Пронајдете го добавувачот на плочки во вашето соседство. Кои фактори влијаат на цената за инсталација на плочки? Кои фактори влијаат на цената за инсталација на плочки? Главните фактори на трошоците за инсталација на плочки се: - Големина на плочка - Вид на плочки - Сложеноста на проектот Цената на инсталацијата на вашиот проект плочки Цената по квадратен метар (M2) варира во зависност од: - простории каде што е инсталиран тротоарот (кујна, бања, градина, итн.); - големината и состојбата на областа што треба да се разгледа; Самите плочки (помали плочки чинат повеќе, поголеми плочки помалку). Општо правило Во однос на големината на работната површина: толку е поголема големината на проектот, толку е помала цената на квадратен метар (м2). Утврдувањето на целокупната површина на вашиот проект е важно да се добие точна понуда од добавувачите на плочки што ги користите Wilio. Како да го направите тоа? Прво измерете ја должината на подот и потоа множете го овој број со ширина. На пример, соба со 3 метри 3 метри = 9 квадратни метри (м2). При пресметувањето на износот на плочки, не заборавајте да вклучите резервен материјал од + 5% во случај на правоаголни соби. Во неправилни соби или дијагонално поставување, дури треба да го зголемите процентот. Видови на плочки Цените на плочката се движат од 13 € до 100 €, во зависност од материјалот, производителот и побарувачката. Изборот на плочки со повисока просечна цена на квадратен метар (М2) влијае на вкупните трошоци на проектот. Инсталирањето на рачно изработени цементни плочки е поскапо. Процесот на производство бара обложување на бетонската мешавина на нерамни компоненти на дното на плочката за да се осигура дека ќе биде рамномерно поставен на подот. Ова ги зголемува трошоците за работна сила. Поправка на поплочување Ако проектот за инсталација на плочки е во област каде што мувла е оштетена или да го наруши интегритетот на површината, оштетувањето е потребно за да се реши пред да треба да инсталирате нов плочки. Некои добавувачи на плочки можат да ја направат оваа работа за вас (тоа ќе чини екстра), но веројатно ќе треба да ангажираат специјалисти во зависност од обемот на штета. Со секој проект за изградба или обнова, кој вклучува расклопување, секогаш е шанса да открие изненадувања како сува гниење. За секоја цена промени јасно го информира вашиот експерт за да се разбере кои поправки се потребни и што ќе чини. Во принцип, толку помалку време ќе се плочки плочки, подолу ќе биде вашата цена. Иако не сте професионалец за плочка, можете да знаете дека инсталацијата на поплочување на мазен, па дури и подот е многу побрза од нерамна површина да биде усогласена. Инсталирањето на плочки на мазни површини обично се поевтини бидејќи водоводџија мора да направи помалку подготвителна работа пред поставувањето на поплочување. Нерамна тротоарите, старите катови кои треба да се отстранат, и ѕидовите или шалтерите кои бараат инсталација на основниот одбор или понатамошна работа надвор од стандардната подготовка може да ги зголемат вкупните трошоци по квадратен метар (м2). Локација на недвижности Локацијата ќе влијае на трошоците за инсталација на плочки. Експертите за плочки во поголемите градови и региони со повисоки трошоци за живеење обично се наплаќаат за услуги повисоки стапки. Тоа се должи на повисоките трошоци за осигурување, трошоци за работна сила, зголемени трошоци за сообраќајни сообраќај. Големината на асфалтирањето Повеќето подни плочки имаат квадрат од квадрати кои варираат со големина, од мали формати до голем формат. Плочките, исто така, можат да имаат поинаква форма и големина, вклучувајќи хексагонални, октогонални и правоаголни плочки. Мали или плочки од нестандардни форми може да бараат повеќе време, експертиза и професионално искуство, со што се зголемуваат вкупните трошоци за инсталирање на подни плочки. Монтажата поголеми плочки е многу помалку сложено и нивната инсталација е поевтина. Кои се најчестите материјали за обложување? Ајде да видиме поблиску до она што се можностите на вашиот нов поплочување и како се разликуваат: Керамички плочки Она што најчесто се нарекува "керамички плочки" се произведува со отпуштање на високи температури од коалици, глини, врзива и други адитиви. Поплочувањето е поделено на застаклени и нерегулирани - тоа е еден слој кој е целиот пресек од истиот материјал. Заставен тротоар е создаден од чип и глазура на површината, која дава боја на плочка и заштитниот слој, се двапати отпуштен, што ги прави построги од негласивите плочки. Torra Cotta плочки TerraCotta е најевтиниот и најфлексибилен тип на керамички плочки. Теракот, која најчесто се користи на глинени садови, е портокалово-црвено и често се става без глазури, што го прави материјална апсорбирачка вода и други течности. Плочка "saltillo" Овој тип на плочка е направен од теракота, но се суши на сонце, наместо да пука во печката. Плочки од каменолом И покрај името на овие плочки, тие не доаѓаат од каменолом, но се прилично негласени керамички плочки. Бидејќи тие не се жалат, вашиот добавувач треба да биде запечатен за да се избегне апсорпција и боење на вода. Порцелански плочки Порцелан е производ на керамичка материја која се користи за да се направи фини порцелан и тоалети. Порцелан нема порозност, микротровиди кои им даваат повисока сила, отпорност на вода и абење. Плочките мора да бидат тестирани за неговата издржливост и ниска стапка на апсорпција на вода. Сертифициран порцелан плочка може да стои речиси двојно повеќе како заедничка керамичка плочка. Природен камен плочка Поплочувањето на природен камен имаат уникатен непогрешлив изглед се отпорни на пријатни варијации на бои, имаат речиси неограничен живот. Природниот камен работи со мелење и полирање. Цементните плочки се пополнуваат во форми и е можност да се создадат многу модели и комбинации на бои. Terazzo плочки Овие италијански плочки се направени од цементна база на мешани со камени или мермерни чипови за да формираат текстура и разновидна површина. Стаклени плочки Стаклени плочки се сече стакло сече во униформа форми кои се светли и проѕирни. Стаклени плочки често се користат како дел од мозаикот и како панел ѕидни плочки во кујната, но исто така може да се продаваат како индивидуални парчиња. Стаклената плочка генерално не се користи за подови. Мозаик плочка Мозаичните плочки можат да бидат направени од керамички, стаклени или метални плочки, а потоа е неопходно да се прикачат на решетка за лесна инсталација. Зошто некои плочки се многу поскапи од другите? Плочките имаат различни класификации врз основа на нивната сила и издржливост. Во прилог на факторите на стил и изгледот наведени во претходниот дел, исто така, влијае на рејтинг на плочки, како и порозноста на плочките. Што се плочки рејтинзи? Не секоја плочка е погодна за секоја површина. На пример, просторите кои редовно се користат имаат потреба од посилни и потрајни плочки како места помалку оптоварени. Плочките се оценети во пет класи, со класа V е најмногу содржина и класа I е премногу кршлива на подот. Класа V-плочка - за многу висок товар, одобрен за комерцијални и институционални подови. Може да се инсталира насекаде во животната средина. Класа IV плочки - Оваа класа е погодна за секоја домашна употреба - во кујна, ходник, канцеларии, на тераси. III класа на отпор - дизајнирана за средни оптоварувања за подни облоги во хотелски соби, дневна соба. Плочки на резистенција Класа II - Погоден за бања и туш агли. Класа I Плочки - Користете - за ѕид обложување, а не доволно отпорни на подни облоги. Која е порозноста на плочките? Порозноста на плочките покажува колку мали воздушни шуплини имаат. Породна плочка, толку повеќе апсорбираме - што може да биде добро или лошо, во зависност од тоа каде е инсталиран. Колку е поголема апсорпцијата / апсорпливоста на водата, толку помалку плочки или плочки се вклопуваат во вселената и во влажни простории. Аксијалноста е тесно поврзана со отпорност на мраз. Порозноста на плочките се оценува според степенот до "стакленото" или слично стакло. Стаклото е најмалку абсорбента. Еве класификација на плочки за порозност: Веплив плочка Terrakota е најстариот апсорбен вид на плочки. Обично се користи како декоративни или плочки ѕидови. Овој тип на плочки е најчест за стан апликации надвор од бањата. Имајте на ум дека застаклените плочки е отпорен на вода на вашата површина, но не и на страничните страни или на дното / грбот. Постојаната или повторна изложеност на вода може да влијае на овие плочки со време. Тоа е барем порозна плочка и е погодна за високи простори за влажност, како што се када и тушеви.
Ажурирано на: Nov 15, 2023