Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се

Климатизација цена

Дали барате технологија за климатизација? Имаме 22.419 техничари во оваа категорија. Испрати барање.

Почни
33.311 регистрирани професионалци
90.091 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чини клима уредот? За клима уреди често ги правиме следните услуги: монтажа и поправка на клима, чистење на клима, климатизација. Цените за ладење се околу 240-550 евра по парче. Најскапата ставка во услугите за климатизација е обично инсталирањето на климатизацијата. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: редовно одржување, специјални средства за чистење, монтажа на клима уред, кој чини во просек од 20-100 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 22.419. Не барајте понатаму: климатизацијата е цената што ви ги дава најдобрите зделки и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
33.311 регистрирани професионалци
90.091 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Цена за: Климатизација Просечни цени

Ниска цена1 051,60 ден/парче
Просечна цена1 554,96 ден/парче
Висока цена2 376,00 ден/парче
Просечните цени се само индикативни. Цената на финалната услуга ќе зависи од големината, тешкотијата, материјалите, квалитетот и локацијата на проектот. Вие само ќе добиете точна цена од давателот на услуги.
Внесете побарувачка
КалкулаторЦеновник за климатизација

За да ја научите точната цена на климатизацијата, испратете го барањето на нашите заверени експерти, а потоа добивате повеќе понуди. Погледнете ги цените за секоја услуга во категоријата за климатизација.

Стандардно собирање на климатизација.1 056,00ден / год
Ѕидови, база конзола за прикачување на надворешна единица, кондензаристички кондензациски црево или ПВЦ самошифис од внатрешната единица до 5 метри, создавајќи кабел за напојување 3 x 2.5 cysy до 5 метри, работење на климатизација, работна обука, финале Протокол o Собрание.
Заедно
год
Внесете побарувачка
Инсталација на климатизација739,20ден / год
Ѕидовите на ѕидовите, основната конзола за прикачување на надворешната единица - според договорот, кондензатната дренажа со црево за кондензација или само-собрание на ПВЦ цевки од внатрешната единица во рок од 5 метри.
Заедно
год
Внесете побарувачка
Инсталација на WiFi адаптер за климатизација211,20ден / год
WIRING WiFi адаптер на контролата на единицата за климатизација, инструкции за инсталирање на апликација за климатизација и контрола на WiFi управување, оператор за обука и функции за преглед. WiFi адаптер сам.
Заедно
год
Внесете побарувачка
Единица за климатизација на ѕид6 688,00ден / парче
Опрема со вграден WiFi модул, одлична енергетска ефикасност A +++, со специјално обликувани ламели за удобно проток на воздух. Филтер за прашина и прочистувач на озон.
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Чистење и Сервис на Клима УредКолку чини чистење на клима уред? При чистење на клима уредот често...
Инсталација и Поправка на Клима УредКолку чини инсталирање и поправка на клима уред? При инсталирање и поправка...
ВентилацијаКолку чини клима уредот? Во климатизацијата често ги обезбедуваме следните услуги: фокус,...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Ако сте премногу топло во летото и сте чума во зима, можеби веќе сте почнале да размислувате за инсталацијата на системот за климатизација. Да, тоа може да биде скапо, но исто така може да биде еден од најефикасните начини на ладење и загревање на вашата куќа. Колку може да ве чини и како? Систем за климатизација трошоци Најчестиот тип на климатизација е клима уред со сплит систем кој е опремен со внатрешна и надворешна единица поврзана со гасоводот. Иако првичните трошоци за инсталација се позначајни отколку што ќе плаќаат за мобилен телефон, овие системи обично се една од најекономичните опции. Конечниот износ зависи од цената на самите единици, како и трошоците на трговецот за нивна инсталација. Цената на сплит единиците за климатизација може да биде драматично варира и се движи од 600 до 5,500 €, во зависност од: Тагови и модел, големина и перформанси, Интелигентни карактеристики како сензори, еколошки режими, Wi-Fi и компатибилност на апликацијата, Годишен период (надвор од сезона Можете да добиете подобра цена). Трошоци за инсталација Надоместоците за техника може да се движат од 300 до 700 € и зависат од многу фактори. Како што е секогаш добро да се побара понуда од повеќе даватели на Wilio пред финалниот избор. Иако техничар или лице кое развива понуди, тоа не мора да го види вашиот дом, треба да побарате многу детални прашања не само за тоа колку е голем просторот или во кој соби планираат да инсталираат инсталација. Покрај одговорите, тие исто така можат да им помогнат на фотографиите од вашите внатрешни и надворешни простори за да видат со она што тие треба да го направат и да развијат точна понуда врз основа на неа. Ова треба да се осигура дека избегнувајте непредвидени трошоци или непотребни компликации. Добар совет: Не чекајте да биде најжешките лето. Во тоа време, сите инсталатори се целосно зафатени и роковите за чекање можат да бидат навистина долго во главната сезона. План напред за да ја победи топлината однапред. Фактори кои влијаат врз трошоците за инсталација Секоја цитат ќе варира во зависност од куќата. Техничарот ќе ги земе предвид кога нуди: бројот на инсталирани единици, како и тип, големина и бренд, Колку материјал е потребен за да се инсталира, Начин на инсталација во зависност од местото на инсталацијата, Доколку е потребно, потребата за уредување на вашите жици. Ако инсталирате нов климатик со сплит систем, треба да работи во сопствениот резервоар, што значи дека ќе треба да се направи полесно електричното дело за да се создаде ново коло. Ова ќе ги зголеми трошоците за инсталација. Избор на најдобро место за вашиот климатик Инсталарите ќе можат да советуваат со најдобра можна положба на вашите единици во вашите простории и надвор за да ја максимизираат ефикасноста и да ги одржуваат трошоците на најниско ниво. Сепак, не постои голема флексибилност во која може да се постават климатизери. Идеалното место е највисоко на ѕидот и во позиција што им овозможува да го уништат воздухот во целата соба. Особено за поделени системи, најдобрата позиција е дадена кога надворешната единица е поставена, бидејќи можете да избегнете непотребно дистрибуција помеѓу внатрешната и надворешната единица. Како по правило, должината помеѓу единиците треба да се движи околу три или четири метри, инаку цената на инсталацијата може да биде поголема. Надворешната единица идеално треба да биде заштитена од времето и прикачена на ѕидот со помош на конзолата или на бетонскиот подлога. Имајте на ум дека заградите за монтажа на ѕид или бетонските штандови повторно можат да ги зголемат трошоците за инсталација. Ако имате ограничен простор за надворешни единици, можете да го разгледате климатизерот со повеќе раздели кои ви овозможуваат да поврзете неколку внатрешни единици на една надворешна единица. Климатизација цена Ако имате стар или оштетен систем, времето и просторот може да се надградат или опремени. Просечната единица за климатизација е 15 до 20 години. Новите модели се многу повеќе енергетски ефикасни од постарите единици, па затоа треба да бидете во можност да заштедите пари во енергетските сметки во иднина. Размената на постари климатизери е обично поевтина од инсталацијата на сосема нов систем. Ова е затоа што водоводџија обично може да се користи за дистрибуција на истата патека, па нема потреба да вежба дупки во ѕидовите или да вршат друга техничка или електрична работа. Сепак, старите разводи обично треба да се заменат, бидејќи новите системи можат да користат различен гас за ладење кој работи во различни притисоци и бара други цевки. Покрај тоа, старата цевка може да биде валкана или оштетена. Сепак, во некои случаи, можете да го користите по чистење или исплакнете. Ставете ја вашата понуда со нови разводи и може да се најде дека размена за нови не е толку вртоглави драги. Совети од Експерти за климатизација Планираат пред летната или зимската сезона. Техничарите обично се многу зафатени за време на главните сезони. Многу е малку веројатно дека можете да најдете брзо некој кој само ќе биде слободен и спремен да дојде. И покрај тоа, добро е да се носат веднаш по првата слободна, но ви даде минимум две понуди. При купувањето и обезбедувањето клима уред, имате неколку опции: 1. Изберете инсталетер кој исто така нуди климатик и инсталација заедно. Позитивни: Оваа опција нуди "една контакт точка" каде што добивате сè во еден пакет. Конс: Можете да бидете ограничувања на понудата за климатизација на одреден бренд или тип. 2. Набавете го климатизерот сами. Позитивни: Имате повеќе флексибилност за да купувате подобра цена и да изберете повеќе брендови и видови. Конс: Логистика на уредот на единицата, неговата испорака и складирање додека не се инсталирате. Исто така, ќе бидете обврзани да користите техника која ќе биде подготвена да го монтира климатизацијата. Многумина исто така заработуваат само за продажба на климатизација и често не се подготвени да вршат само собрание. Но секогаш правиш анкета Дозволете да одлучите насекаде, од суштинско значење е да ја донесете вашата одлука врз основа на добри и точни информации. Пазете се од сомнително евтини модели. Поевтини почетни трошоци за климатизација обично значи дека моделот е помалку енергетски ефикасен, така што на долг рок конечно може да плати повеќе за електрични сметки. Често вреди да се инвестира малку повеќе во сигурен и висококвалитетен бренд на климатизација и реномирана компанија која може да ви обезбеди гаранција или гарантна и постгарантна услуга за какви било проблеми.
Ажурирано на: May 15, 2023