Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Изолација на Поткровје
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите ценовници
Сите ценовници

Колку чини изолацијата на таванот? При изолација на поткровјето, често ги обезбедуваме следните услуги: површина, поставување на стаклена волна или издувана изолација во бандажот, нанесување на интелигентна климатска мембрана, прицврстување на спојот со специјална леплива лента и заптивната смеса. Цените за изолација на поткровје се околу 4-6 евра за м2. Најскапиот предмет во изолацијата на таванот е обично подготовката на бандажот за нанесување на изолационен материјал. Други трошоци може да вклучуваат: транспортни трошоци, нанесување на дифузна фолија, пареа бариера, гипс картон или лесонит, кои чинат во просек од 80-200 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 26.021. Повеќе не мора да барате: цена за изолација на поткровје, кај нас ќе ги добиете најдобрите зделки и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦена листа изолација таванот

За да ја научат точната цена изолација на таванот, испратете го побарувачката на нашите верификувани експерти, а потоа добивате повеќе понуди. Види цени за секоја услуга во категорија изолација поткровје.

Прилагодување на јадрото и трансферите на изолираната плоштадска форма916,77ден / М.
Прилагодување на јадрото и трансферите на изолираното сведување на квадратната форма на дебелината до 200 мм.
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Прилагодување на јадрото и преносот при изолирани тавани од квадратна форма над 200 мм1 092,23ден / М.
Прилагодување на јадрото и пренесувањето на изолираниот поткровје на квадратната форма на дебелината над 200 mm.
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Прилагодување на јадрото и трансферите при изолирана таванска кружна форма1 333,48ден / М.
Прилагодување на јадрото и трансферот при изолирани свеќни кружни облик на дебелина на TI до 200 mm.
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Уредување на прозорци на изолирани светиња912,38ден / М.
Уредување на прозорци на изолирани тавани бутовите до 200 мм, Парозобрана.
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Реновирање и РеконструкцијаКолку чини реконструкцијата и реновирањето? За време на реконструкциите и реновирањето, често...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Најдобри начини на изолација Изолацијата на таванот е најдобриот начин за заштита на вашиот дом од екстремни температури и оштетување на влага. Изолацијата е исто така ефикасен начин за намалување на трошоците за греење и ладење со климатизација. Навистина, изолацијата претставува пречка што го спречува преносот на топлина одвнатре и во летото нанадвор во зима - надвор од внатре. Искусен домашен мајстор може сам да ги инсталира повеќето видови изолација. Но, ако не се чувствувате како, размислете за вработување на професионалец од Wilio. Бидејќи сиромашната изолација и празнини ја намалуваат нејзината ефикасност. Што да знаете пред таванската изолација Во повеќето случаи во решавањето на изолацијата, тоа е само чувство на изолација. Но, во некои случаи, инсталацијата за изолација може да предизвика сериозни проблеми. На пример, во постари куќи кои биле изградени со празни места помеѓу ѕидовите поради истекување на влага. Во овој случај, изолацијата може да предизвика мувла и ротирачко дрво. Ако имате стар или прекриен покрив и обидете се да инсталирате изолација на таванот на мансарда може да се појави слична ситуација. Постарите покривни материјали беа направени за да дишат, но со изолационото блокирање дрво ќе биде влага само ќе се акумулира. Исто така е неопходно да се избегне употребата на изолација во каблите и застарените електрични системи - висок ризик од пожар. Видови на тавански изолации. Вклучува изолација е достапна во неколку варијации, вклучувајќи печатена изолација, спреј пена, фолија и пена плочи. Рамна изолација Изолацијата на плочата е еден од најчестите типови на ѕидни изолација и тавани подови. Сепак, не го употребувајте во отворени простори, бидејќи стаклени влакна можат да влијаат на квалитетот на воздухот во вашата куќа. Кога инсталирате, носете маска и заштитни ракавици за да го подобрите белите дробови и кожата. Иако оваа изолација е една од најевтините и најлесните за инсталација, не е толку ефикасна, како што е изолацијата на прсканата пена. Испрскана пена. Изолацијата на прскањето главно се користи за запечатување на просторите во ѕидовите. Пена е направена од течен полиуретан, кој ќе се шири и ќе се излечи за тврда пена по прскање во шуплината. Запрете го филмот Радикалниот филм е дизајниран првенствено за одраз на топлината и затоа е почеста во потоплите климатски услови. Таа работи преку својата рефлективна филмска бариера која е прикачена на сулфатни трудови или меурчиња направени од полиетилен. Додека стандардната изолација го намалува протокот на топлина, радикалниот филм го одразува. Пена плочи Евтини и лесни за инсталирање на пена изолациона плоча обично се направени од полиуретан, полистирен или полиизоцијарантат. Одборите можат да се намалат за цврсто меѓу ѕидовите или таванот. Бидејќи тие не се ни ефикасни во изолација, се користат помалку од рамна изолација. Сепак, нивната предност е тоа што тие не предизвикуваат акумулација на влага и пченолно размножување. Што да се фокусира на изборот на изолација Најди сведување изолација во вашата куќа не е тешко ако веќе сте утврдиле каков тип на изолација употреба. Сепак, постојат фактори кои треба да ги земете во предвид, вклучувајќи ги и материјалот. Вредност R. Обемот на атолацијата на таванот е во рамките на ефикасноста, така што луѓето можат да ја најдат најдобрата таванска изолација, тие треба да бидат заинтересирани за R. Value R е мерење на изолација отпорност на проток на топлина. Вредноста на r повисока, изолацијата е поефикасна во намалувањето на трошоците за енергија во вашиот дом. R обично се наведени во описот на производот или на пакувањето на производот. Сепак, радикалниот филм е r огради, бидејќи е дизајниран да ја одразува топлината. Материјал. Озвуката изолација може да се направи од широк спектар на материјали, вклучувајќи целулоза, стаклени влакна, минерална волна, течен полиуретан и полистирен. Целулозата редовно се користи во последните 100 години кога е изолирана. Се состои од целулозни материјали како што се картон, весник, памук, слама, коноп и струготини. Изолацијата на фиберглас е изработена од цврсто ткаени влакна кои се лесни, духовно и релативно лесно да се движат и инсталираат. Минералната волна е изолација со минерална влакна базирана на камен која содржи здодевна карпа. Течниот полиуретан е главната компонента на изолацијата во спрејниот пени. Полистирен се користи за формирање на плоча пена изолација. Совети за инсталирање на изолација Врз основа на видот и стилот на куќата, неопходно е да се одлучи како и каде изолацијата е поставена. Не инсталирајте изолација на вентилациони дупки или во близина на електрични кола. Зрели куќи пред да ја инсталираат изолацијата, проверете за да избегнете акумулација на влага што ќе доведе до габи и гниење. Пред да додадете нова изолација, можете да го отстраните стариот, но тоа не е состојба ако не постои стара изолација влажна или направена од опасни материјали. Најдобрата вредност R за изолација на таванот се преместува помеѓу R30 - R49.
Ажурирано на: Nov 15, 2023