Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Изолација на Лабаво Полнење
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.498 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите ценовници
Сите ценовници

Колку чини издуваната изолација? Во случај на издувана изолација често ги обезбедуваме следните услуги: дизајн на најсоодветен начин на поставување на изолацијата, ориентација, примена на издувана изолација. Цените на изолацијата со издувана изолација се околу 12-20 евра за м2. Најскапиот предмет во издуваната изолација е обично изолацијата на хоризонталниот таван. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: заштитна опрема и респиратор, кои чинат во просек од 10-40 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 24.136. Не барајте повеќе: Цена на издувана изолација, добијте ги најдобрите зделки и квалитетна работа со нас

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦеновник на изложени изолација

За да ја научите точната цена на разнесена изолација, испратете го побарувачката на нашите докажани експерти, па добивате повеќе понуди. Погледнете ги цените за секоја услуга во категоријата изложени на изолација.

Изолација на тавани1 278,43ден / м3
Инсталација на топлинска изолација на тавани разнесени во дебелина 17-40 см
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Изолација на Podláh1 322,52ден / м3
Инсталација на топлинска изолација подови разнесе целулоза во дебелина 17-40 см
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Ѕид изолација1 410,68ден / м3
Инсталација на топлинска изолација на ѕидовите разнесени со целулоза во дебелина 17-40 см
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Рамна изолација на покривот1 278,43ден / м3
Инсталација на топлинска изолација на конвенционалните градежни структури на рамни покриви разнесени со целулоза во дебелина 17-40 см
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Реновирање и РеконструкцијаКолку чини реконструкцијата и реновирањето? За време на реконструкциите и реновирањето, често...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Разнесена изолација - дали вреди? Бруто структура е прекината. Разнесена изолација во таванот е одлично решение кое му помага на вашиот дом да стане термички потрајни и енергетски ефикасни, бидејќи го спречува топлината за да влезе во вашата куќа и истекување на ладен воздух во лето и обратно во зима. Разнесената изолација во таванот може да биде одличен начин за трајно намалување на сметките за греење и ладење за повеќе од 20%, но повеќето луѓе не се сосема сигурни, што всушност е разнесена изолација во таванот е. Разнесена изолација на таванот Традиционалната изолација обично се испорачува во чувствителни felts (пена плочи) или во ролни без површински третман, но ако вашата изолација бара реконструкција или додадете ја на постара сведување, изложената изолација е често многу подобро решение. Изолирана изолација (исто така позната како изолација на преполнување) најчесто се состои од минерални влакна, но луѓето исто така користат полистирен пелети или целулозни материјали. Некои разнесени изолација се направени од нетоксична минерална волна од стаклени влакна. Фибергласот е најчеста изолација на пазарот и се користи во околу 90% од новите куќи. Како е инсталирана изолација на изложбата на таванот? Оваа изолација е именувана по нивната примена; Вклучува пополнување празнини на игли или греди или покривање на таванот со одбрани материјал. Партиските експерти ќе дојдат кај вас дома и еден член на тимот ќе го користи цревото за дување за прскање на мекиот изолациски материјал на подот и во празнината, додека друг служи минерална волна од стаклени влакна во единицата под таванот или надвор од куќата . Тие продолжуваат да произведуваат стаклени влакна бранови додека не се полнат шуплини или додека подот слој не е подеднакво покриен со одредена дебелина (во зависност од потребната вредност на Р.). R вредностите се одредуваат со составот и дебелината на изолацијата. Зошто инсталирате разнесена изолација? Изолираната изолација е флексибилна во фактот што може да се инсталира во секој тавански простор и може да го изолира станбениот простор под него, без оглед на тоа како е изграден покривот (ако водоотпорен). Исто така, може да се инсталира во тесните и специјалните обликувани простории, под услов овој простор да биде добро одвоен од домувањето домување. Стаклени влакна често не се запаливи и се отпорни на штетници. За разлика од традиционалните форми на изолација, стаклени влакна не се одличен дом за глодари, птици и инсекти и се отпорни на влага и мувла. Исто така, обезбедува некои ефекти од супресија на бучава што може да биде од корист ако живеете во близина на зафатен автопат, аеродромот, соседите кои сакаат да организираат редовни семејни состаноци, или ако имате многу бури. Исто така, ќе работи во спротивно; Ако имате во семејството на музичари, бучни кучиња или како да гледате акциони филмови долго во текот на ноќта, вашите соседи нема да бидат вознемирени, и дури можете дури и да ја намалите бучавата помеѓу просториите. Изолирана изолација е хермети отколку почувствувани, бидејќи може да влезе во мали агли и слотови на таванот, шансите обично бегаат топол или ладен воздух - благодарение на тоа е многу повеќе енергетски ефикасен од другите решенија. Иако не е можно да ви кажам колку вашата инсталација ќе чини, повеќето луѓе ќе ги вратат трошоците за инсталација во форма на пари зачувани за енергетски сметки во текот на следните 2 до 4 години. Може ли да ја инсталирам мојата разнесена изолација сам? Во речиси сите случаи, не можете. Ова е затоа што тоа бара тим искусни експерти каде што улогата на сите има скапа опрема и експертиза за да обезбеди унифициран изолација покриеност. Инсталирањето на разнесена изолација го зема искусен тим често само еден ден и ќе биде завршен со минимум нередот. За оваа работа, е потребен тим за инсталација составен од повеќе лица. Колку време е да се инсталира на разнесена изолација на таванот? Инсталирањето на разнесена изолација во таванот ќе трае само еден ден во повеќето случаи. Традиционалната изолација, како што е замаглување и тркалање, ќе трае истиот тим многу подолго отколку во случај на разнесена изолација. Имајте на ум дека ако старата изолација треба да се отстрани (поради банда или токсична изолација), инсталацијата може да потрае неколку дена. Дали е разнесена изолација на таванот опасна? Сите ослободени пори и влакна, природни или вештачки можат да бидат опасни ако се разнесат во воздухот и се вдишуваат долго. Откако ќе се инсталира вашата изолација, треба да избегнете нарушување на изолацијата и да се осигурате дека децата немаат пристап до таванот ако изолацијата е бесплатна на подот. Современата изолација на таванот не содржи азбест. Најголемиот страв од изолација произлегува од енергетската криза во 1970-тите, кога уреа-формалдехидската изолација се зголеми во некои домаќинства од форма на формалдехид. Ова влијаеше на здравјето на некое население и предизвика форма на изолација беше забранета на пазарот. Повеќето изолации денес се направени од нетоксични или органски материјали. Клучниот начин на спречување на воздушните честички е да се осигурате дека имате соодветна вентилација или покривање на вашата изложена изолација користејќи повеќеслојно алуминиумско ќебе. Колку долго трае изложената изолација? Без оглед на тоа каква изолација ќе ја одберете, изложената изолација е трајно решение. Изолацијата на целулоза трае 20-30 години, бидејќи е направен од рециклирани природни материјали, додека материјалите од стаклени влакна траат подолго, бидејќи не се шират. Може да се разнесе изолација да го прошири мојот климатизација живот? Да, разнесена изолација може да ви помогне да го проширите вашиот живот за климатизација. Температурата во вашата куќа ќе се одржува многу постабилна, ќе има помалку ладен воздух од таванот (и помалку топлина ќе го бара патот навнатре) и затоа ќе го имате климатизацијата да потрошите многу помалку напори за да го направите вашиот дом кул и во лето удобно. Овој намален обем на работа ќе го прошири животот на климатизацијата. Значи, вреди инсталација на разнесена изолација во таванот? Ако вашата куќа не е релативно нова, сигурно ќе има корист инсталација на разнесена изолација во таванот. Тоа ќе го направи вашиот дом поудобно место за лето и зимски период, ги намалува трошоците за енергија и ја зголемува вредноста на вашата куќа.
Ажурирано на: Nov 15, 2023