Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Градење Темели
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.596 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чинат земјените работи? Ние често ги обезбедуваме следните услуги за време на земјените работи: механизми за прицврстување, отстранување на стари дрвја, трупци и грмушки, плевел, копање темели, модификации на патишта и патишта. Цените на работите поврзани со земја на градилиштето се околу 30-45 евра на час. Најскапиот предмет во земјените работи е обично изнајмување на комбиниран багер со натоварувач. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: изнајмување мини багер, хидраулична рака и обезбедување на собирање отпад, што чини во просек од 200-550 €. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 26.540. Веќе не мора да барате: цена на земјени работи, кај нас ќе ги добиете најдобрите понуди и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЦеновник на Земјата

За да ја научите точната цена на земјени работи, испратете го побарувачката на нашиот сертифициран специјалист, а потоа добивате повеќе понуди. Види цени за индивидуални услуги во категоријата земјени работи.

Дистрибуција на куќа базни ремени1 251,95ден / год
Воспоставување на објекти за градење. Тие се користат за воспоставување на ѕидни и скелетни структурни системи. Основниот ремен се состои од континуиран зрак со поглед на пресек кој има правоаголен, зачекорен, ребро. Ширината на основните ремени зависи од статичната пресметка врз основа на носичкиот капацитет на подлогата.
Заедно
год
Внесете побарувачка
Рачни ископувања за измама одводнување на рерната околу куќата1 295,12ден / год
Дренажа околу објектот за градење за одвод на вода за да се спречат проблемите со испакнување во куќата од ѕидовите.
Заедно
год
Внесете побарувачка
Скинување на земјата604,39ден / м3
Пред да ги зачувате ископувањата во набиените насипи, подлогата мора да се прилагоди. Се отстранува, облакот е намален, или несоодветната почва, која се заменува со посоодветна почва се отстранува.
Заедно
м3
Внесете побарувачка
Извоз на градење на сета.194,27ден / т
Извоз на градежни сети и градење на отпад за депонија. Цената не вклучува транспорт.
Заедно
т
Внесете побарувачка
2 494,34ден /
summary
create demand
0,00ден /
summary
create demand
2 456,55ден /
summary
create demand
1 247,17ден /
summary
create demand
7 898,74ден /
summary
create demand
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Чистење на БунариКолку чини чистење на бунари? Кога чистиме бунари, често ги обезбедуваме следните...
Копање и Дупчење БунарКолку чини копањето и дупчењето бунари? При копање и дупчење бунари, често...
Копање ТемелиКолку чини темелот за копање? При копање на темели, често ги обезбедуваме...
Инспекција на ШахтиКолку чинат шахтите за проверка? Ние често ги обезбедуваме следните услуги за...
ДупчењеКолку чинат бушотини? Често ги обезбедуваме следните услуги за дупчење: суво дупчење,...
Копање ОдводКолку чини изградбата на канал? При изградба на канал често ги даваме...
Работи за ИскопувањеКолку чини работата за ископување? Ние често ги обезбедуваме следните услуги за...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Колку е основите на куќата? Многу градители имаат проблеми со зголемените трошоци за изградба. Најчесто е нелогично за вината, но многу проширен пристап леде во просек на трошоците. Просечните трошоци не се ограничени на сопствени конструкции; преовладува во градежната индустрија. Средните во просек можат да бидат корисни во општите дискусии, но ретко некој всушност ја постигнува оваа просечна вредност кога гради куќа. Цена на зградата Овие трошоци вклучуваат се што е под готовиот под, но не вклучува предмети како што се тротоари, поплочување или одводнување што ќе се решат подоцна. Главните компоненти кои влијаат на цената на вашите основи се: Вид на почва Што е многу специфично за одредено место - различни делови од вашата земја ќе имаат различни почвени услови; Дали земјата има доволно тежина или не да утврди дали ви е потребна наједноставна, најевтина основа или поскапо. подземна вода; Ако ја погодиш водата кога копаш, веројатно е дека ќе треба да го преиспитате каде што градите или дали да инвестирате во скап систем за одвод на вода од зградата. Близината на реките, езерата или бунарите, бидејќи тоа повторно може да влијае на подземните води, но исто така може да значи дека треба да ја земете во предвид можноста за качување на вода во текот на целиот живот на објектот што е координиран како локација која не е лоцирана во близина на било кој извор на вода. Близината на вегетацијата, вклучувајќи дрвја, плевел итн. Тие можат да обезбедат насоки во однос на условите на земјиштето и треба да ги адресираат проблемите со root системите. наклонот или нивото на местото; Ако треба да го намалите местото на заговорот или одредена е потребна за да се справите со зголемена сложеност и на тој начин друга цена. Дизајнот (облик и големина) на куќата има директно влијание врз цената на темелите. Колку е поголема куќата е потешка и бара поголема поддршка. Големата површина на приземјето исто така значи повеќе ѕидови, што значи поконкретно. Кога сите овие проблеми се познати и разбрани, статистичките податоци ќе ги дизајнираат за да одговараат на потребите на зградата на уникатно место и ја утврдуваат основата. Оваа спецификација потоа може да се пресмета, вклучувајќи ги и потребните нивоа на природна работа, конкретното место, нејзиното количество, итн. Видови на фондации Најчестиот тип на темели е познат како база на песни. Ров е генерално вари во ширина од 900 мм за надворешниот ѕид, но повторно не е секогаш. Ширината, длабочината и изгледот на секој конкретен супстрат ќе мора да предложи инженер. Длабочината обично е околу 1 m под теренот и дното на ровот се полни со бетон и зајакнување на длабочина од околу 300 mm од кои започнува блок-ѕидовите. Во просек, првиот блок се наоѓа на 700 мм, општо познати како растечки ѕидови, кој се наоѓа од врвот на основата до нивото на готовиот под. Блокот потоа се користи како кофражни за да го пополни каменот до дното на новиот кат и да се прелива бетон на последователна бетонска рамност. Истата постапка се однесува на внатрешните и надворешните ѕидови; Сепак, повеќето внатрешни ѕидови ќе бараат потесна база поради различна дебелина на ѕидот. Базите на решетки се дизајнирани за области каде што условите на почвата не се толку фиксирани како оние каде што може да се користи базата на патеката. Базите на решетки ја покриваат целата површина на подземната база и дистрибуираат градежен товар до поголема површина од другите основи, намалувајќи го притисокот на земјата. Во деталите детали, целата конструкција се истура во еден процес. Базите на решетки генерално ќе бараат значителен износ на дополнителни кофражни и челични засилување надвор од стандардниот основен ремен, кои ги надминуваат. Ако условите на почвата се исклучително лоши, собраните основи може да бидат потребни. Акумулацијата лежи во процесот на триење на посебна колона од бетон до земјата додека не се постигне фиксно ниво. Тогаш бетонот се влева во купот и затоа тежината на недвижниот имот се протега низ сите купови и пренесување на тежината на цврста супстрат под него. Столбовите се скапи дополнување на секој проект и трошоците за работа може да се пресметаат по завршувањето на детален предлог. Типичен пример Најевтиниот метод за изградба е да го копира начинот на кој нашите стари родители ги градат своите домови. Ова е точно во сите аспекти, од обликот преку избор на материјал до методот на изградба. Ако го погледнеме обликот и стилот на недвижен имот изграден во 40, 50 и 60-ти, повеќето домашни недвижности е дизајнирана во едноставни правоаголни форми. Агенција за недвижности обично се конструирани како еднокатни бунгалови или стандардни двоспратни куќи. Овие градежни форми беа и продолжија да остануваат најекономични форми. Колку помалку агли, пресврт, депресија или исечоци содржи предлог, помал ќе биде изградбата. Јасно е дека е дури и ако двајца недвижнини со површина од 139 m², каде што еден имот е бунгалов, а втората двоспратна, ќе има различни трошоци за дното структура на двоспратна недвижност користејќи помала површина со помала површина до земјата. Секој проект е уникатен и не е резултат на тоа дека истите стапки важат за извршување на истата работа на различни локации на проектот. Локацијата има тенденција да има влијание врз трошоците. Што се однесува до цените и трошоците, првичната работа што е потребна во било која точка ќе вклучува отстранување на постоечката вегетација, дрвја и горниот слој. Цената на зградата сега е јасна, времето на земјата е да се справат и да ги ископаат основите. Целиот кат мора да биде избалансиран на нула точка каде што ќе биде дното на камениот брег. Само дознајте го фондацијата од ова ниво. По истурање на бетонот и засилување е време да се подигнат ѕидови од тули. Структурите на тули во базите на лента генерално ќе бидат генерално, според дизајнот на инженерот за одреден проект, 700 мм, почнувајќи од врвот на базата. По завршувањето на ѕидната конструкција, долната страна на нивото на подот е исполнета со материјали за резервни резерви, а потоа се собрани на нивно место. Важно е избраниот материјал да биде сертифициран за да го потврди отсуството на било какви гасовити материјали како пирит во камен. На врвот на каменот има слој на избалансиран и компактен песок. Потоа, обично е инсталирана 150 mm бетонска плоча на подот што служи како голема конструкција за вториот кат на недвижниот имот. Водоотпорна мембрана се поставува на подот што ротира нагоре за да го допре највисокото ниво на формирање каде што ќе се исполнат водоотпорни вредности. Целта на овие материјали е да ја одвлекува вниманието на целата влага од објектот. За да избегнете топлински загуби во тули поставени во основите, можете да користите материјали кои го спречуваат термичкото премостување. Потоа, мембраната ја става подот изолација во посакуваната дебелина според ознаката за да се одреди изолациониот слој за да одговара на надворешниот ѕид по обемот на имотот. Потоа се инсталира вториот бетонски под, кој генерално се нарекува рампа, и се генерира приземјето на имотот. Во случај на подно греење, цевките за овој систем се генерално поставени на изолацијата пред да се истури на ферман. Изолација и екрани често се инсталираат по фазата на покривот - спречување на подот. Кога се воспоставени сите тули и сте сигурни дека основната плоча ја дава главната конструкција на приземјето, водоотпорна мембрана е монтиран директно на основната плоча проследена со изолација и ферман.
Ажурирано на: Nov 15, 2023