Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Фасади, Изолација на Куќи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.051 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чини фасадата на куќата и изолацијата на куќата? Често ги обезбедуваме следните услуги за фасади на куќи и изолација на куќи: поставување изолација, лепење изолациони плочи, полнење на споеви, брусење и закотвување, монтажа на профили, нанесување пенетрациона боја и фасаден малтер. Цените на изолацијата на фасадите на зградите се околу 10-12 евра за м2. Најскапиот предмет во фасадата на куќите и изолацијата на куќата е најчесто купувањето на изолациони плочи. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: изнајмување скелиња, шпатули, ролки, скали, кои чинат во просек од 20-2000 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 28.062. Веќе не мора да барате: фасади на куќи, цена за изолација на куќи, кај нас ќе ги добиете најдобрите понуди и квалитетна работа.

Исто така види:Услуги
КалкулаторФасада цените дома, топлинска изолација дома

Со цел да ја научат точната цена на фасадите дома, испраќајќи ја куќата на побарувачката до нашиот сертифициран специјалист, а потоа добивате повеќе понуди. Види цени за секоја услуга во фасадата Категорија Дома, Куќен термички.

Пенетрација на подлогата6,44ден / м2
Плочувањето на пенетрацијата се применува на подлогата со помош на ролери, распрскувач или четка. Ако површината е многу абсорбента, облогата мора да се примени во неколку слоеви (два до три слоја) за краток временски интервал.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Термална изолација109,54ден / м2
Фасада полистирен бела 1000x50, 60 mm дебелина
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Hlovgullare решетка.64,43ден / м2
Blopper ткаенина дизајнирана за гипс зајакнување, алкали отпорни. На мрежата се избегнува пукање и на тој начин ја штити целата термичка термална вода инфилтрација и последователни плензен раст. Животот на топлинска изолација е продолжен до максимум.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Гипс322,17ден / м2
Примена на фасадниот малтер на основата на нивото на корозија и потоа формирана од посакуваната структура со пластична светлина.
Заедно
м2
Внесете побарувачка
446,75ден /
summary
create demand
521,20ден /
summary
create demand
526,47ден /
summary
create demand
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Дрвена ОблогаКолку чини дрвена облога за фасада? Во случај на дрвени облоги за...
СкелињаКолку чини едно скеле? За скелиња често ги обезбедуваме следните услуги: изнајмување,...
Лим ФасадаКолку чини метална фасада? За фасадата на лим често ги обезбедуваме следните...
Вентилирани ФасадиКолку се вентилирани фасади? Често ги обезбедуваме следните услуги за вентилирани фасади:...
Изолација, ТермоизолацијаКолку чини изолацијата? Во изолацијата често ги обезбедуваме следните услуги: поставување изолација,...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Колку е изолацијата? Изолацијата на куќата или просторот обично е 38 евра / м2 и цените се движат од 300 до 1500 евра, во зависност од многу фактори. Трошоците можат да достигнат до 4300 евра за изолација од 100 м2 објект. Изолациски трошоци: - Просечни трошоци од 38 евра / м2 - Просечен опсег од 300 до 1500 евра - Ниски трошоци 34 EUR / М2 - Максимални трошоци: 45 евра / м2 Конечната цена за изолација на инсталацијата ќе зависи од видот на изолацијата што ја избирате од вкупниот број на проекти, квадратни метри, трошоците на собранието и работата поврзана со подготовка и чистење. Изолационата инсталација цената влијае на неколку фактори Овие фактори вклучуваат: - Површина за снимање планирате да го изолирате и барате r - тип на изолациски материјал и било која посебна опрема потребна - трошоци за подготовка и чистење. Ако сакаме да ја изолираме испрската пена, цената е обично околу три до четири пати повисока од цената на изолацијата со стаклен памук. Цената на изолацијата зависи од димензиите и потребната вредност R, како и трошоците за подготовка на проект и чистење. Споредете ги цените од експертите за изолација во вашето соседство благодарение на Вилио. Изолациони трошоци по квадратен метар Цени за M2 изолација опсег помеѓу 5 и 40 евра по м2. Изолацијата се произведува од различни материјали од кои избирате врз основа на вашиот буџет и видот на проектот. Може да се направи од целулоза или рециклирана весник хартија, стаклени влакна, полистирен, минерални карпи, бранови, испрскаат - дури и тексас. Вилио добавувачите ќе ви помогнат да ја одберете најдобрата изолација за вашите потреби и приоритети. Најчесто користените изолациски производи на пазарот сега се користат во различни форми, вклучувајќи: Изолација на испрска пена. Очекувајте да ја инсулат веќе постоечката полиуретанска пена куќа ќе чини од 15 евра по квадратен метар. Инсталирањето на испрска пена чини повеќе поради специјална опрема, професионална работа и посакуваниот материјал. Во случај на дополнително собрание, добавувачите честопати не можат да поправат стотици гипс дупки во пена за прислушување по завршувањето на пена изолација. Спредената пена изолација може да се користи во нова градба со отворени и недовршени ѕидови и тавански простори или дополнително исполнет со постоечки простор. Во случај на дополнителна изолација, добавувачите мора да вежбаат неколку дупки до 40 см на ѕидната празнина, така што тие можат да инјектираат испрска пена. Стекнат толку бесплатни проценки од експерти од врвот на работ до Вилио. Постојат два вида на испрска пена изолација: отворена клетка и затворена ќелија. "Ќелија" се однесува на мали меурчиња од кои е составен пена. Испрскана пена со отворени клетки Изолационата испрска пена со отворени клетки се состои од меурчиња кои намерно се оставаат отворени. Изолацијата на отворени клетки е помека, помалку густа и пофлексибилна од затворената клеточна изолација. Изолацијата на пена со отворени клетки обично е r околу 5 со дебелина од 20 см. Пена е дизајнирана да се прошири на целиот простор на празнината со густина, така што е можна само една апликација за изолација. Испрскана пена со затворени клетки Внатре изолирање со затворени ќелии, статии се густо спакувани за да се осигура дека не може да има пенетрација без воздух или влага. Поради затегнатоста и густината на пена изолирање со затворени ќелии, оваа пена е цврста и поотпорна на штетници и влага од пена со отворени клетки. Изолационата испрска пена со затворени клетки е R околу 8 со дебелина од 20 см, што е идеално решение за екстремно температурни услови. Разнесена изолација Исто така познат како слободна изолација. Изолација на разнесени од три главни типови: целулоза, дрво и стаклена волна. Трошоците за изолација се движат од 4 до 20 евра по м2. Валани изолација Скриена зачувување на изолацијата е една од најекономичните решенија. Не е потребна посебна опрема и нејзиното собрание обично не е толку тешко отколку во други видови. Цената на валаната изолација се движи од 1,20 до 6 евра по м2 (неопходна за разбирање на цената на инсталацијата). Дисковите можат да бидат направени од стаклена волна, минерална волна, природни или синтетички влакна. Најди ги најдобрите изолација професионалец во вашата околина благодарам wilio. Пена изолација Додавањето солидна изолација на пена на ѕидовите чини од 1 до 4 долари по квадратен метар. Овој тип на изолација најчесто се користи за подови, тавани и неслојни покриви. Хард пена плочи може да помогне во спречување на топлина и гас фаќање. Изолација со помош на полистирен плочи Изолационите плочи се испорачуваат од полистирен, полиуретан и полиизоцијанат и обезбедуваат ниско ниво на изолација. Тие можат да се применат и на внатрешни и надворешни ѕидови, но мора да бидат изолирани со огноотпорни материјали. Пена изолациски плочи од затворени ќелии често се користат за покривање на внатрешните базни ѕидови во бунтовите поврзани со подрумот. Ако снабдувачот за изолација треба да ја елиминира постоечката изолација, можете да наплаќате посебна такса за негово отстранување и отстранување. Подготовката, исто така, може да вклучува поправка на други штети, ѕидови и други простории. Во случај на оштетување на водата и габите нудат некои добавувачи на изолација пред да инсталираат нова изолација санки мувла. Надоместокот ќе зависи од обемот на поправка и материјалот потребен за нивно извршување. Трошоците за чистење вклучуваат отстранување на постоечката изолација и други оштетени градежни материјали. Најдете локални експерти за изолација и споредете ги нивните цени во Wilio. Што е r? Отпорноста на изолацијата на топлинска проток, исто така наречена термичка отпорност, се мери или се утврдува со вредноста на R. Колку е поголема R вредноста, толку е поголема термичката отпорност во одржувањето или внесувањето на топлината. Вредноста r утврдува дали вашата куќа има доволно изолација, а не длабочина на изолација. Вашата потребна вредност R ќе одреди неколку фактори како што се: - климата во која живеете - систем за греење и ладење на вашата куќа - Колку соби или делови од куќата сакате изолат При изградбата на нови куќи, регулативите за локална градба ја поставија минималната вредност потребна за изолација. Ако живеете во постара куќа, набљудувајте ги регулативите на локалната градба. Министерството за економија, исто така, ги препорача вредностите на изолација за вашиот таванец, ѕидови, подови и други простори. Овие R вредности често се повисоки од барањата на Законот за градење. Со соодветна изолација и постигнување на R ќе ви помогне експерт за изолација. Кога додава нова изолација на старо, тоа ќе мора да го знае видот на постоечката изолација, сегашната вредност r и просечната длабочина на материјалот во просторот. Ако постои постоечка изолација на вашата куќа во добра состојба, можете да инсталирате нова изолација за да ја постигнете саканата вредност на R. Разни видови на изолација имаат различни R. Сепак, светли бариери немаат своја вредност Р. Наместо тоа, овој вид рефлективен филм ја намалува летото топлинска добивка со повторно емитување на топлината на топлина наместо неговата апсорпција. Најчесто се користи во топлип на топлина во комбинација со изолација за да се намалат трошоците за ладење. Пронајдете за вашиот соодветен експерт за изолација со Wilio. Добивање на проценки за изолација Некои добавувачи на изолација обезбедуваат проценки за трошоци базирани на трошоци и проект или возраст. Потврди дека тие имаат свои препораки поддржани од барањата на Законот за градење или Министерството за економија. Други добавувачи на изолација нудат бесплатни домашни консултации и енергетски контроли за да ги одредат уникатните потреби за изолација на вашата куќа. Добавувачите ќе го измерат статусот и длабочината на секоја постоечка изолација. Инспекцијата, исто така, може да ги фати проблемите, како што е претходната изолација што не е правилно инсталирана. Осигурајте се дека проценката на трошоците вклучува дефект на подготвителни и чистење дела. Совети за заштеда на трошоци Ако сакате да го задржите во рамките на вашиот буџет, користете ги следните совети за заштеда на пари: Аплицирајте за бесплатна домашна енергетска ревизија и проценка на трошоците. На овој начин избегнувате непријатни и скапи изненадувања. Исто така, пазете се од добавувачи кои обезбедуваат проценки само во квадратни метри. Осигурајте се дека проценката на трошоците го вклучува типот на изолациски материјал, вредноста на r и цената по квадратен метар. Извадете ја старата изолација сами. Проверете кај локалната власт за правилни барања за отстранување. Можете исто така да побарате од добавувачот дали може да го отстрани бесплатно или за плаќање. Причини за инсталирање на изолација во вашата куќа Благодарение на изолацијата, тоа ќе биде пријатна клима во текот на целата година. Во зима го спречува истекувањето на топол воздух од вашиот дом, па вашиот дом ќе остане потопла. Во лето го спречува топол воздух да навлезе на дното, па вашата куќа е поладна. Тоа го помага вашиот систем за греење и ладење да работи поефикасно и ви заштедува пари за енергетски трошоци. Главните причини зошто да инсталирате нова домашна изолација вклучуваат: Енергетска ефикасност на вашата куќа На таванот е најчеста изолација на просторот што е потребен. Можеби ќе треба изолација во шуплината на ѕидот - во областа помеѓу надворешната обвивка и внатрешниот периферен мерач. Изолацијата, исто така, има корист простор помеѓу подови. За да креирате простор за живеење од недовршен подрум, исто така ќе треба да ги изолирате овие ѕидови. Звучно изолирани простори Изолација на домаќинствата исто така може да ви помогне во други аспекти. Тоа може да се користи помеѓу гипс плочи и подови за звучно изолирана соби. Превенција на снег Кога снегот на покривот на вашата куќа се топи, тој треба да работи по стреата. Сепак, недоволната изолација може да предизвика тоа да се стопи нерамномерно и да формира бариера која печати вода во таванот, таванот или надолу по ѕидовите. Icicles долж корита се јасен знак дека вашиот таван или таванот имаат потреба од подобра изолација. Проблеми со постоечката изолација Можеби ќе треба нова изолација поради неповрзани оштетувања на проблеми со вода или штетници, како што е верверица или LASICA. Деславената стара куќа изолација повеќе не мора да биде ефективна. Оштетениот кертриџ кертриџ, исто така, може да се распадне со добра прашина што ќе избега и ќе се врти околу куќата. Добијте проценка од одличен експерт за изолација во вашето соседство благодарение на Вилио.
Ажурирано на: Sep 14, 2023