Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете квалификувани професионалци по прифатлива цена

Електрично Подно Греење
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентМногу сум задоволен од целиот процес, од одговорот на барањето за поправка, завршената работа, брзата понуда и договор, брзата поправка, одличната комуникација и разумната цена. Во ред, ви благодарам.
profile image
Matúš K.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Колку чини електричното подно греење? За електричното подно греење често ги обезбедуваме следните услуги: фокус и монтажа на електрични грејни фолии, консултација со соодветни решенија, понуда на цена. Цените за подно греење се околу 93-200 евра за м2. Најскапиот предмет во електричното подно греење обично се душеците за греење со две јадра. Дополнителни трошоци може да вклучуваат: нивелирање, приклучување на системот за греење, алати кои чинат во просек од 50-300 евра. Кога ќе внесете барање, ќе контактираме со давателите на 27.460. Не барајте понатаму: електричното подно греење ќе ги најдете најдобрите зделки и квалитетна работа кај нас.

Исто така види:Услуги
КалкулаторЕлектричен ценовник за греење

За да ја научите точната цена на електричното подно греење, испратете го побарувачката до нашиот сертифициран специјалист, а потоа добивате повеќе понуди. Види цени за секоја услуга во категоријата за електрична подно греење.

Греење мат1 454,77ден / м2
Подно греење електрични со склопување на грејниот мат. Греење МАТ Само-лепило со двоен јадро диригент 100W / 0,6, ŠXL 0,50x1,2 m
Заедно
м2
Внесете побарувачка
Греење проводник под тротоарот132,25ден / М.
Инсталирање на проводник за греење на пловниот печат. Грејно диригент Единствено јадро 10W / м, должина 16,1 м, потрошувачка на енергија 170 W, со заштитна плетенка
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Греење проводник на бетон141,07ден / М.
Инсталирање на проводник за греење во бетон од 4-6 см. Греење диригент Единствено јадро PSV 15200, 13,7 метри со заштитна плетенка, моќност 200 W.
Заедно
М.
Внесете побарувачка
Термостат на ѕидот3 085,87ден / парче
Инсталација и поврзување на термостатот на ѕидот. Електронски IP 21 термостат за подно греење со подна сонда и просторен сензор
Заедно
парче
Внесете побарувачка
Електрични подно греење фолии936,80ден / метар
Два полиестерски филмови, топло ламинирани за себе да се исушат под ламинат и дрвени подови.
Заедно
метар
Внесете побарувачка
Поврзани ЦеновникЦеновни листи на други услуги
Греење, Инженер за Греење Колку чинат парното и куририте? Често ги обезбедуваме следните услуги за греење...
Покажи повеќе
Дали овие информации беа корисни за вас?
Корисни информацииШто треба да знаете
Како што работи и кои се трошоците за купување и работа Не е тешко да се дознаат придобивките од подното греење. Што би сакале да направите зимски месеци со топла нозе? Покрај тоа, ако одлучите да подно греење низ куќата, можете дури и да се ослободите од радијаторите. Ова значи повеќе простор за уметнички дела, полица или можеби дури и задебелен минималистички изглед! Постојат неколку различни опции и начини - на пример, за да изберете дали сакате да го имате во една соба или низ целата куќа. Тоа навистина зависи главно од тоа колку дома и колку сте спремни да потрошите. Кои видови на подно греење постојат, колку чини собранието и операцијата и како всушност функционира? Што е подно греење? Зошто треба да го избереме? Едноставно кажано, подното греење го загрева вашиот дом преку системот инсталиран под вашиот кат, кој варира од радијатори кои повеќето од нас знаат. Во прилог на неверојатно чувство на топол кат дистрибуира топлина многу рамномерно низ целата куќа. Во зависност од вашиот дом и видот на системот што го избирате, вашиот дом може да направи повеќе енергетски ефикасни и исто така може да ви помогне да ги намалите емисиите на јаглерод. Предности на подно греење Еве некои од најдобрите придобивки од подно греење: Секогаш топли нозе! Можете да одите боси цела година. Чекор надвор од бањата или туш директно во топлина! Дистрибуира топлина рамномерно и доследно по секоја соба. Соодветна големина единица може да се загрее поголема површина како самостоен радијатор и работи како ефикасен на пониска температура, така што може да ги намали вашите сметки за греење. Вашите подови ќе останат топло, дури и ако прозорците се отворени или во соба од претходната. Тој е скриен - така што дизајнот на вашата куќа не зема непотребно со обемни радијатори. Тоа може да се инсталира под подот од камен, плочки, дрво или тепих (ако тепихот не е премногу груб). Тоа може да го направи вашето домаќинство хигиенски - за грини е повисока температура на подот непријатно. Недостатоци на подно греење Главниот проблем на подно греење е цената. Тоа може да биде скапо и тешко за инсталација - па дури и ако вашите сметки за енергија се малку пониски, малку е веројатно дека првобитната потрошувачка ќе биде вратена. Во постарите згради, додавањето на подно греење може да потрае некое време и да предизвика големи шокови. Греењето на целиот систем може да потрае подолго - затоа е неопходно да се користи тајмер за да бидете сигурни дека вашите соби се доволно топло кога сакате да ги користите. Не можете да го користите под некои делови од мебел или опрема. Всушност, ако сакате да го монтирате подното греење, можеби ќе треба целосно да се ослободите од некои големи и тешки предмети. Ако користите помал систем, подоцна можете да дознаете дека имате убав топол кат, но остатокот од собата се уште е кул - што значи дека на крајот ќе треба радијатори. Типови на подно греење: Влажни наспроти Суви системи Постојат два вида на подно греење: Електрично подно греење Како што сугерира името, електричниот систем користи електрична енергија за загревање на подови користејќи грејни кабли кои се наоѓаат под нив. Постојат три опции за "сува" системи: Слободна жица - најпогодни за камени или плочки подови и идеални за простории во неправилни форми МАТ - одличен на камен или плочки подови и големи или поредовни соби Фолија МАТ - Дизајниран специјално за ламинатни подови Вода подно греење или влажен систем: Влажните системи се поврзани со вашиот систем за централно греење преку мрежа на цевки преку кои топла вода се темели директно под нозете. Еве ги основните информации: Секаков вид котел може да се користи сè додека има доволен капацитет Водата е пумпана од цевка поставена на основниот под пред додавање на нова површина на врвот Системот користи континуирани пластични цевки, па нема зглобови - што значи да не истекува! Која е идеалната температура за подно греење? Како што е секогаш, идеалната температура варира во зависност од вашиот дом и вашите преференции - но за повеќето луѓе е идеална температура од околу 21 ° C за станбени соби и 18 ° C за спални. Дали греењето е премногу скапо? Тешко да се каже. Едно важно прашање е дали градите нова куќа или да го реновирате сегашноста. Како по правило, подното греење чини повеќе кога го инсталирате во веќе постоечка куќа. Друг фактор е дали инсталирањето на влажен или сув систем. Потешко е да се каже колку би чинело реновирање, бидејќи тоа зависи од тоа колку е неопходно да се подигне подот, како и од други потенцијални компликации. Електрични системи Инсталирањето на сува систем е речиси секогаш поевтино. Покрај тоа, ќе треба да ги додадете трошоците за изолација, контроли, одбори, екрани и греење. Исто така, ќе треба да платите квалификуван електричар кој ви овозможува да се поврзете со електрична енергија. Системи базирани на вода Цената на инсталацијата на влажниот систем може да варира. Ако само една соба е тогаш зависи од приземјето или колку е блиску до котелот. Сепак, речиси сигурно ќе биде поскапо од инсталацијата на електричниот систем. Колку чини трошокот за греење на подот? Во повеќето случаи, ќе има голема разлика помеѓу трошоците за греење на влажниот и сувиот систем. Трошоци за загревање на топла вода Иако инсталацијата може да биде скапа, подното греење обично има поевтина операција. Често е поефикасен од електричниот систем, што значи дека можете да го користите поевтино. Оперативни трошоци за електрично подно греење Работата на сува системи може да биде многу поскапо - понекогаш до 3 или 4 пати повеќе отколку во влажен систем. Во голема мера е поради тоа што електричната енергија обично има повисока цена од природниот гас. Поради оваа причина, често се користи за греење индивидуални соби, како што се бањи или кујна. Каков вид на подот е најдобриот за подно греење? Како што можете да очекувате материјали како што се каменот се најпогодни за подно греење - бидејќи тие се природни топлински проводници кои брзо ќе се загреваат и ќе ја задржи топлината подолго. Сепак, можно е да се користат повеќето типови на подови, вклучувајќи винил, ламинатни подови и плочки. Што и да барате било кој тип на кат, треба да биде можно да го организирате вашиот под-систем за да одговараат на вашите потреби. Клучни работи кои треба да се разгледаат Дрвени кат Право дрва подови бараат посебна грижа. Вреди да се провери на производителот максималната температура што дрво може да ја процесира. Најчесто тоа е околу 27 ° C. Нешто над оваа топлина граница може да предизвика дрво да биде искривено и сушење. Ламинат подови може да биде добар избор ако ви се допаѓа дрвен впечаток, но без никакви ризици. Единственото нешто што треба да го имате на ум е да се осигура дека ламинатот е премногу груб - идеално не повеќе од 18 mm - инаку ќе влијае на ефективноста на вашиот систем. Тепих Ако сакате да ги постигнете најдобрите резултати со тепих, не смеете да гласате така што ќе биде премногу груб. На Rugger тепих, толку подолго се загрева. Затоа, комбинираната површина на тепих и влошки треба да биде помала од 2,5 см. Бетон За многумина, бетонот е совршен кат што завршува елегантен модерен ентериер. Добра вест е дека е многу погодно за подно греење, бидејќи долго време го задржува топлината. Неопходно е да се запамети една васта за да се избегне Busty на подот систем за греење во бетон. Водата и електричниот систем треба да се инсталираат во палто, а не кон бетон што може да го оштети системот. Понатамошни прашања кои треба да се земат предвид при инсталирањето на подно греење Се вклопува подното греење на стариот дом? Да - но вреди да се размислува дали тоа е најдобриот избор. Ако имате стара куќа со лоша изолација или со едноставно застаклување, веројатно ќе треба да се комбинира со традиционален систем на радијатор. Ако вашата куќа има ниска енергетска ефикасност, а сепак сакате да го инсталирате греењето на подот, можеби вреди да се направи по завршувањето на реконструкцијата како инсталација на изолација или енергетска ефикасна врата и прозорци. Дали ви е потребна градежна дозвола? Освен ако не сте среќни да живеете во меморијална заштитена зграда или историски значаен имот - одговорот веројатно не е. Ако ви се случува да го инсталирате во нова соба, мора да се осигура дека е во согласност со прописите за градба. Колку долго се случува подното греење? Во зависност од вашиот кат и видот на системот што го избравте, греењето може да потрае 2 или 3 часа. Ова е затоа што, бидејќи палтото за греење трае некое време за пренос на топлина над подот и го загрева воздухот. Да дозволам подното греење уште? Во постудени месеци, греењето најдобро може да работи ако го напуштите подното греење на ниска температура цел ден. Од време на време потребно е да се загрее, што значи дека вашиот дом ќе биде побрзо тешко кога ви треба. Ми треба тајмер? Идеално, да. Мора да го поставите системот за да бидете подготвени за греење пред да ви треба. Дали сте размислувале за интелигентни термостати? Тие можат да помогнат во контролата на греењето од било каде, додека ги намалуваат вашите електрични сметки. Можам да го добијам греењето за да се инсталирам? Ако сте сигурни дека можете да го помогнете, така да! Можете да го инсталирате електричниот систем - но ако сте се одлучиле за систем за вода, ќе треба да ангажирате експерт од Wilio. Во двата система, електричарот ќе треба да го поврзе вашиот систем на изворот на електрична енергија и сензор за термостат. Како инаку можам да ја загреам мојата куќа? Клучот додека греењето е изолација. Изолира покрив и ѕидови. И што повеќе, намалување на емисиите на јаглерод во вашиот дом околу 1,5 тони - што значи да им помогне на планетите. Како можам да ги намалам трошоците за енергија? Инсталацијата за греење на подот е скапа - така можете да најдете други начини за зачувување на енергетските сметки. Прво, бидете сигурни дека вашата куќа и сите ваши електрични апарати работат како ефикасно. Како да го направите тоа? Кога ќе готвите вода во котел, користете само колку што ви треба Исклучете ги уредите кога не ги користите - не ги оставајте во режим на подготвеност Користете светилки за заштеда на енергија Редовно замрзнувач на Тасце Никогаш не го поставувајте на повеќе од 30 ° кога ја користите машината за перење Дознајте дали можете да заштедите пари со поправка или замена на котелот
Ажурирано на: Nov 15, 2023