Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Зимско Одржување
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.050 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба сервис за зимско одржување? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за отстранување на снег, извоз на снег, отстранување ровови и бришење прашина од мраз. Трошоците за одржување на патиштата обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: гриз, заштитна опрема, лопати и други алатки обезбедени од еден од нашите 11.366 работници за одржување во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Подгответе го вашиот дом на зимска сезона Осигурајте се дека вашиот систем за греење е подготвен Според кој тип на систем за греење имате, постојат неколку работи што треба да ги направите за одржување на домот, наместо температурите, всушност, почнуваат да паѓаат. Ако имате систем за висока ефикасност, PVC вентисет цевки мора да бидат лишени од какви било пречки. И оние кои имаат котелски систем треба да го исчистат нивниот систем секоја година. Оние кои имаат гас треба да ја исчистат рерната приближно на секои три години. Еве 15 начини да ја задржите вашата куќа топла и заштедете пари. Проверете камин и оџак Ако користите камин, нека го чисти со Коминос. Исто така, треба да проверите дали во оџакот нема нечистотија и пукнатини. Акумулацијата на креословот и остатоците како лисја и птичји гнезда би можеле да стане опасност од пожар. Проверете ги батериите во детекторите за чад и јаглен оксид Според американската пожарна работа, греењето е причина за 27 отсто од пожарите во зимски месеци. Бидете сигурни дека сите детектори за чад и јаглерод моноксид работат во вашето домаќинство. Најдобро е да имате детектори за чад во секоја соба на вашата куќа, вклучувајќи ги коридорите. Осигурајте се дека домашното одржување вклучува проверка на батерии во сите алармни часовници еднаш месечно што е секогаш на вашата контролна листа за одржување на домот. Избегнувајте замрзнати цевки Кога вода замрзнува, се протега и може да предизвика да ја скрши вашата цевка. За да се избегнат замрзнување цевки, изолира цевка во близина на прозорците, вратите и во голи простории на куќата. Исклучете го градинарското црево од надворешната батерија. Конечно ја постави температурата не помалку од 55 степени Ф. Проверете ја вашата пумпа за мил Вашата термална пумпа ќе ви помогне да го задржите подрумот сува за време на дождовната сезона, па бидете сигурни дека тоа функционира правилно. Истурете неколку литри вода во јамата за да бидете сигурни дека пумпата се вклучува. Типична издржливост на пумпата за должност е 10 години. Благодарение на контролната листа за одржување на домот, бидете сигурни дека ќе трае толку долго. Подгответе се за бура За време на зимските бури се тековните отпадни рутински, па бидете подготвени за опстанок. Вашата контролна листа за одржување на зимата треба да содржи резерви на флаширана вода, не лесно расипливо, фенерче, фармакода, батерија и паметен телефон полнач. Заштитете ги инпутите Сè што снег, мраз и кал може да предизвика конфузија на влезните подови. Ставете ги душеците внатре и надвор од вратата заедно со коцки во внатрешноста на влезот. И бидете сигурни дека вашиот корисник е подготвен со место за сушење влажни табли, капи, белезници и ракавици. Проверете дали истекувањето на воздухот Ако сакате да ги зачувате трошоците за греење во зимски месеци, одете во контролната листа за одржување на куќата. Исто така, проверете дали не постои истекување на воздух околу прозорците и вратите, вклучувајќи пукнатини во заптивки или ремени. Доколку е потребно, заменете ги заптивните и запечатувачките ленти. Престанете со создавање на мраз брани Ако вашата куќа е склона кон претходните и мраз браните, да преземе чекори токму сега и да обезбеди доволно изолација и вентилација. Можете да го спречите ледењето драги за да спречите снег од покривот и да ги монтираат термалните кабли. Проверете го покривот. Ставете го покривот добар изглед пред да го удрите студот. Дали има слободни или исчезнати ќерамиди кои можат да резултираат со протекување на топењето на снегот? И користете ја контролната листа за одржување на домот како изговор за проверка на потенцијалните отпуштени гарнитури околу отворите за вентилација и оџак. Отстранете нечистотија од рамни покриви Ако имате рамен покрив кој е покриен со камчиња или асфалт, дефинитивно ќе ги отстраните лисјата што ќе ја задржат влагата пред зимата. Ова домашно одржување може да се направи со помош на топлина или вентилатор. Проверете ја изолацијата. Доволна изолација ќе му помогне на вашиот дом во зима топло и кул во текот на летото. И ако вашата изолација е недоволна, вашиот систем за греење ќе треба да работи прекувремено. Со додавање на изолација во таванот, ѕидовите и лудиот простор можете да заштедите пари за трошоци за греење. Обратно тавански навивачи Ако имате навивачи на таванот, прекинувачот треба да биде поставен така што сечилата на вентилаторот се ротираат во насока на стрелките на часовникот. Операцијата на ножевите во постудени месеци во насока на стрелките на часовникот може да го притиснете загреаниот воздух. Оваа куќа одржување прави соби со висок таван удобно. Заштитете го климатизацијата Иако единицата за кондензација е изградена за надворешни елементи, сепак може да се оштети со паѓање капки вода, снег, замрзнување на снег и друга нечистотија. Вие не треба да инвестирате во водоотпорен капак. Само ставете лист иверица што држи неколку тули на дното, а вашата клима треба да биде подготвена за пролетта повторно да работи. Не заборавајте! Вашиот контролен список за одржување на зимата, исто така, треба да содржи отстранување и складирање на сите единици за климатизација. Исплакнете, изолирајте го резервоарот за топла вода Исплакнете го резервоарот за топла вода за да ги отстраните депозитите. Можете исто така да спакувате постар резервоар за вода за да го завршите изолационото ќебе кое ја зачувува енергијата (и ги зачувува вашите пари). И овие ќебиња ги спречуваат грејачите на топла вода губат топлина во ладни простории и кабинети. Подготви овлажнувач Ако имате воздушен навлажник за целата куќа, осигурајте се дека цевката за одвод е чиста. И заменете го медиумскиот панел кој ја меша водата со топол воздух од печката. Ова треба да се направи двапати секоја сезона. Конечно, проверете дали електромагнетниот вентил работи правилно и го чисти навивачот. Кружете ги гранките на дрво Вашата контролна листа за зимски одржување треба да содржи сечење на сите мртви гранки за да се распадне и не го оштетуваат вашиот дом за време на зимската бура. И ако треба да отстраните големи гранки или да го отстраните целото дрво, тоа може да биде најдобро решение за вработување на вашиот експерт. Чисти олуци. Ако веќе не сте го направиле, исчистете ги олуците од остатоците и нечистотијата, вклучувајќи ги и крофните и лисјата, така што веднаш се топи снегот. И насочете ги води подалеку од основата на вашата куќа за да се избегне истекување на подрумот и поплавите. Поправете чекори, проверете го оградата Осигурајте се дека чекорите што доведоа до вашиот дом не содржат опасности за исклучување и точен бетон доколку е потребно. И бидете сигурни дека оградата е фиксна и добро приклучена за да се избегне паѓање. Размислете за генераторот Ако живеете во област која е склона кон прекини на електрична енергија, можеби генераторот може да се разгледа. Генераторот ќе ви помогне да ги задржите некои светла заедно со топлина со долгорочни зимски испади. Преносливи и итни генератори се достапни, според вашите потреби. Подготвени кофи, проверете снег машина Поместете ги снежните ножеви во областа во близина на вратата каде што ќе бидат лесно достапни. Заменете го маслото во снежниот вентилатор и заменете ја свеќата ако е потребно. Проверете го надворешното осветлување Во списокот за одржување на домаќинствата, проверете дали сите надворешни светла функционираат правилно, вклучувајќи го и осветлувањето на сензорот за движење. И ова ќе помогне да се спречи паѓа на тротоарите и патеките на пристигнување покриени со мраз. Заштита на тераса мебел Заштитете го вашиот тераса мебел од атмосферски влијанија (вклучувајќи 'рѓа) со покривање на нивните парчиња со тешка катран. И ако имате каде што можете да го зачувате мебелот во барака, гаража или подрум. Заштитете ги potters Вашите глинени и порцелански садови можат да попуштат за време на ладно време, па запомнете дека вашата зимска куќа за одржување на домот содржи чистење на земјиште од саксии и ги донесете. Можете исто така да ги чувате на страна во гаражата или засолништето, само да ги заштитите од тешки предмети. Зачувајте сезонски алатки Бидете сигурни дека сè сезонските алатки - како гребло, хортикултурни ножици и градинарски лопати - се чуваат во гаражата или одложено од елементите. И користете лесен слој од растително масло кое ќе помогне да се спречи 'рѓата на вашите алатки. Снабдување со сол, песок Купи сол за да се топи мраз или песок пред првиот снег. Тоа ќе ви помогне во време кога патеката и патеката ќе бидат отфрлени. Инсталирајте ги бура прозорци и врати Вратите и Windows Storm ќе помогнат да се намалат термичките загуби во постудени месеци, особено за оние кои имаат една рака. Можете да нарачате специјално бура прозорци и врати од продавници за домашни мајстори. Не заборавајте внимателно да ги измерите пред вашата нарачка. Проверете висок притисок на водата Вентилите за намалување на притисокот обично се наоѓаат во близина на главниот вентил за затворање на водата, но не сите куќи ги имаат. Високиот притисок на водата може да ги оштети цевките, врските и опремата. Исто така, создава Watercraft и губи со многу вода. Високата контрола на притисокот на водата често е прелисно одржување и е лесно извршна. Постои нова редукција на вентилот и едноставен манометар, како што е ова прикачено на чешмата. Исцедете ги депозитите од бојлерот или очекувате скратен живот Се покажува дека седиментот се собира на дното на резервоарот. Ова создава жаришта на грејачи на гас кои можат да го оштетат резервоарот и да предизвикаат предвремено неуспех. На електричниот бојлер, акумулацијата на талог може да предизвика дефект на долниот дел на греењето. Така, повремениот дренажен бојлер ќе ги намали енергетските сметки и ќе го прошири својот живот. Препорачуваме празнење на бојлери најмалку еднаш годишно. Чисти прозорци и дупки дупки Многу лизгачки прозорци и винил замена на прозорците имаат отвори на кривини на надворешно дно. Овие дупки се дизајнирани да дистрибуираат дождовница која може да се акумулира во каналот со долниот рамка. Плачените дупки можат да бидат затнати со инсекти и нечистотии, и ако тоа се случи, водата може да го пополни каналот и да го прелева дното во вашата куќа. Ако сакате да видите дали вашиот систем за плачење работи, едноставно истурете ја чашата вода или спреј надвор од прозорецот градина црево. Ако не ја видите постојаната струја на чиста вода што излегува од дупката на крик, вметнете ја жичаната закачалка или спреј со компримиран воздух и повторно го впиете. Ако е заглавен мал размав (наменет за спречување на силен ветер), може да се отстрани со заптивната смеса и замена.