Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Зимска Градина
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.611 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга за зимска градина? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во дизајнот и визуелизацијата, фокусот, столаријата и конзервацијата на конзерваториумот. Цената на застаклената тераса обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации и инкорпорирање на промени, пост-гарантна услуга обезбедена од еден од нашите 23.831 мајстори во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

Избор на вистинскиот производител за вашата зимска градина Додавањето зимски градини во вашата куќа може да предизвика огромна разлика во тоа како уживате во вашиот дом. Вклучување на надворешноста, проширување на вашиот животен простор и зголемување на вредноста на вашиот имот е само некои од позитивните сајтови кои луѓето ги гледаат кога ќе одлучат да го прошират вашиот дом на овој начин. Сепак, како и во случај на секој голем проект, вие сте вклучени, мора да бидете сигурни дека ќе го добиете вистинскиот производител на зимската градина. Разговаравме со некои од искусни трговци препорачани на Wilio да најдат клучни прашања кои треба да ги знаете одговорите однапред, за да можете правилно да одлучите: да дознаете дали производителите направиле слична работа на зимска градина како ќе те правиш. Бидете сигурни дека оваа работа ви одговара. Дајте се да се пазете од искуството, како и за акредитација. Имајте на ум дека материјалите за поддоговори можат да го комплицираат процесот. Осигурајте се дека производителите кои ќе се користат за работа со одреден производ. Споредба на слични возила и составен план за плаќање. Проверете дали работниците имаат доволно познавање на градежната дозвола и градежните прописи. Имајте на ум овие точки кои можат да ви помогнат да се фокусирате на она што да барате кога ќе ги задоволите трговците и да добиете ценовни понуди за работа. Продолжи со читање каде што ќе најдете други информации за тоа како да го пронајдете вистинскиот работник за вашето барање. Дознајте дали производителите направиле слична работа во зимската градина како што ви треба. Постојат неколку големи национални општества кои градат зимски градини и нудат сеопфатна наменска услуга која опфаќа сè, од предлогот за реализација. Иако оди оваа патека може да биде за сопствениците на куќи, најверојатно, најверојатно е најскапиот. Според истражувањето, повеќето луѓе избираат локален независен бизнис кој одговара на реализацијата на нивната зимска градина. Што се фокусираме овде. Иако постојат многу мали компании посветени на реализација на зимски градини, некои занаетчии кои ги произведуваат ќе бидат поопшти згради, и на тој начин тие не се само одговорни за производство на зимски градини. Некои ќе бидат специјалисти на прозорци и врати, други ќе бидат Строла. Двете можности имаат придобивки - специјалист за зимска градина може да има повеќе специјализирано искуство со вашите специфични барања, додека општата зграда може да биде подобро опремена за решавање на посложени проекти кои вклучуваат други елементи. Дејвид Н. Со 30-годишно искуство и повеќе од 60 позитивни одговори на Вилио рече: Добијте разни видови на работници кои произведуваат зимски градини. Сепак, главата е дека сакате да имате добри референци и портфолио. Осигурајте се дека работниците за вработување имаат искуство со искуство. Јас не само зимски градини, туку и прозорци и врати. Сепак, можам да им покажам на луѓето со зимски градини и да ги документирам претходните нарачки што ги направив. Гледањето на претходната работа на работниците е исклучително корисно во смисла на изборот на вистинското чудовиште за вас - видете ги сликите во портфолиото е корисно, но се согласувате со личниот поглед на нивните претходни работни места и запознајте ги минатите клиенти е најдобриот начин за оценување на квалитет на нивната работа. Леош има повеќе од 150 позитивни одговори на Вилио. Неговата компанија имплементира неколку видови на големи градежни проекти, вклучувајќи изградба на зимски градини. Тој ни кажа: секој добар градител кој е горд на неговата работа, ќе сака да ве контактира со претходните клиенти. Кога направив добра работа и клиентот е задоволен со неа, прашувам дали можам да аплицирам за услуга и да ги користам како референца во иднина. Огромното мнозинство на клиенти ќе го стори тоа без проблеми. Јас би ги советувал клиентите да одат директно за да се погледне во нешто што трговецот го направил во блискиот - нема ништо подобро отколку што навистина го гледаат. Бидете сигурни дека ќе бидете задоволни. Според Давид, средба со различни производители важни и треба да го сторат тоа пред клиентот да го избере вистинската личност за него. Таа вели дека најважното нешто кога го исполнува клиентот е дека луѓето се чувствуваат удобно и мирно - помеѓу производителот и клиентите мора да бидат соодветни вибрации во однос на компетентноста и искуството. И напротив, клиентот мора да сака човек кој се одвива. Добијте бесплатна понуда Ние ќе ви помогнеме да ги запознаете професионалните зимски градини во вашата област и ќе добиете вистински понуди денес. Можете да се процените како удобно да се чувствувате со потенцијални трговци од првиот контакт со нив. Тие се љубезни по телефон, тие доаѓаат на назначување во закажано време, излишни прашања во врска со проектот? Производството на зимски градини не е последниот ден и способноста за одржување на добра комуникација низ целата зграда е од суштинско значење. Вие не мора да останете најдобри пријатели со производители, но треба да имате добар професионален однос. Ако се чувствувате добро во производителите, можете да почнете да размислувате за тоа колку сте квалификувани за проектот. Се фокусира на искуство, како и референци. Во прилог на разгледување на претходната работа на градители, можете да ги процените нивните искуства на други начини. На серверот Wilio можете да прочитате искрени повратни информации за работата што ја направиле за сопствениците на куќи, а исто така можете да ги видите сликите на работни места што ги прифатиле. Не плашете се да поставувате прашања за какви било квалификации, должината на нивниот бизнис или како планираат да го имплементираат вашиот специфичен налог. Решение на спорови Проектите за подобрување на домаќинствата често се сложени. Разговарајте за сите проблеми со вашиот производител и обидете се да најдете решение кое одговара на двете страни. Имајте на ум дека поддоговорите можат да ја комплицираат постапката на структурата. При склучување договори за изградба на зимска градина со компанија, треба да прашате дали планираат аутсорсинг (добивање од друг извор) било кој од елементите на структурата. Примери на поддоговори за работа, како што се инсталација на зимска градина, вклучуваат ангажирање на градител кој ги удира основите и ќе ги направи првичните основи на градење или доведување на ѕид за изградба на џуџеста ѕид што ја формира базата која се додава на застаклување . Договорите за поддоговори, бидејќи тие се релативно чести, особено ако лицето што го избравте, а специјалист, како што е чаша, а не генерално умешен градител. Ако вашиот производител планира да користи подизведувачи, треба да бидете информирани на почетокот на процесот и да ги поставите сопствените услови во врска со овие подизведувачи. Во повеќето случаи, производителот што го ангажирал директно, ќе ја преземе одговорноста за под-работа и сите плаќања ќе бидат дел од оригиналната понуда. Сепак, вреди да се провери кој ќе дизајнира работа и кој всушност ќе биде на место. Обложување на добра комуникација со лицето што ги добивате и стекнувате сите детали во писмена форма пред да започнете со работа, тие се клучни за обезбедување на мазниот тек на процесот и решавање на потенцијалните проблеми. Изберете работници кои водат во слични згради. Постојат многу начини за пливање од зимската градина - Набавете го градежниот материјал и ќе ги помогнете самопомош самопомош или да го инсталирате од експерт; купување од општество кое произведува и имплементира зимски градини; Или ангажирајте експерт за да купите сè и изгради зимска градина. Бидејќи има голем број на достапни производители и брендови, Давид препорачува да ги консултирате вашите имплементатори и да бидете сигурни дека тие се запознаени со производот што го сакате или да препорачате дека ќе биде најсоодветно за вашата работа. Сè враќа назад кон комуникација со вашите имплементатори - Праша доволно прашања за да разбере што од проектот што го сакате? Сакате да бидете сигурни дека ќе добиете доволно квалитет, а исто така и дека имплементарите знаат кој систем ќе го користи. Постојат различни брендови на рамки и покриви, како и разни материјали. Секој ќе дојде кај вас, прво треба да проверите што се вашите барања како клиент што сакате да ја користите зимската градина и уверете дека она што го планира да одговараат на сите овие барања. Луѓето сакаат зимски градини од различни причини - откако тоа беше така што луѓето сакаа да растат растенија или само сакаат да седат некаде во лето. Сега е многу повеќе разновидна. Самиот Давид вели дека е невозможно да се дизајнира еден вид градина што ќе одговараат на сите. Добијте повеќе слични мени и поставете план за плаќање. Препорачливо е да се сретнат и да добијат понуди најмалку од тројца трговци. Деталите и степенот на нивната понуда може да ви кажат многу за нивната постапка на работа. Важно е да бидете сигурни дека сите понуди се слични - вклучуваат материјали и работна сила, како и сите договори за поддоговарање кои можат да го користат трговецот и вклучуваат ДДВ. Единствениот начин да се споредат цените менија се споредуваат слични параметри. Павле, сопственик на градежна компанија која често гради зимски градини и има повеќе од 150 позитивни одговори на Вилио, рече: Да се ​​испорача добра понуда на клиентот е навистина важна. Давам сè во нејзиното сето она што е понудено, сè одделени и избришани - кои материјали ги користат и трошоците за плата. На крајот постои конечен износ што ќе биде наплатен. Видов дека луѓето добиваат понуди од други трговци кои беа значително помали од моите и ме прашаа дали не би ги намалил, но реков "не". Знам дека се подолу, бидејќи тие не се доволно добри, знам дека нема да ги користат вистинските материјали или ќе се обидат да ја зголемат износот подоцна. По цената договорена врз основа на прецизна и писмена цена понуда, осигурајте се дека имате план за плаќање што ви одговара. Реномираниот трговец генерално не очекува или побара од целокупната вредност на работата во зимската градина однапред. Сепак, во зависност од обемот на работата не е невообичаен или мал депозит. Павле рече: Мора да седите заедно и да измислите нешто што ќе работи за двете страни. Ако е работа која трае само една недела, ќе бидам среќен што ќе го прифатам целото плаќање за да завршам работа. Проверете ги нивните знаења за градежна дозвола и градење на прописи. Повеќето зимски градини се ослободени од барањата за градење на дозволи, освен ако не се следат одредени услови, особено за големината на пристаништето. Сепак, тие можат да бидат покриени со понатамошни ограничувања ако вашата куќа е наведена во листата на споменици или во живо во заштитено подрачје. Зимските градини обично се исклучуваат од обврската за контрола на регулативите за градење. Иако е малку веројатно, секогаш вреди да се извести за локалната градежна канцеларија и да ги праша релевантните дозволи. Важно е да отидете со вашите имплементатори пред да започнете со работа. Искусни згради ќе имаат познавање на најновите барања и како тие ги третираат до градежните органи на регионот - дури можат да ги знаат службениците од градежните канцеларии што можат да аплицираат за совет. Некои компании, особено оние кои се фокусираат на изградба на зимски градини, можат да го водат целиот процес во ваше име ако е потребно. Но, секогаш вреди да се направи истражување однапред. Давид додава дека повеќето клиенти денес се "посета" во градежните дозволи, бидејќи, благодарение на интернетот, истражувањето е многу лесно - но свеста за тоа дали тие имаат други куќи на вашата улица на зимски градини може да ви помогнат да добиете информации погодни за вашиот ситуација. Пазете се од трговци кои инсистираат на тоа дека нема зимски градини не треба дозвола за градба - кршење на барањата за изградба може да доведе до парични казни и ќе бидете принудени да ја откажете понатамошната работа. Како што рече Давид: повеќето зимски градини не им е потребна градежна дозвола, меѓутоа, постојат исклучоци и затоа е соодветно да се направи анкета. Давид рече: Ако сте работеле во различни урбани канцеларии, ќе откриете дека секој работи малку поинаков начин, така што вреди да се ангажира некој кој е запознаен со соодветните одделенија за градење и е во контакт со нив. Леош додаде: Знам многу добро со локалните градежни власти и сите вработени. Кога градежната инспекција доаѓа до местото што го поздравуваат и ми даваат рака затоа што знаат дека ќе ја повлечам квалитетна работа. Целиот процес е полесен со таквите контакти. Како што рече Давид: повеќето зимски градини не им е потребна градежна дозвола, меѓутоа, постојат исклучоци и неопходно е да се направи анкета.