Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Заварување
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.523 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за заварување? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за заварување, монтажа и површинска обработка на конструкции или индивидуални индустриски машини. Цената на металното спојување обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: тестови на механичките својства на материјалите, совети обезбедени од еден од нашите 22.642 заварувачи во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Кои се различните видови на заварување и што е најдобро? Човештвото заварени метални парчиња заедно за вековите. Но, денес постојат многу интересни техники и апликации. Нашите предци се приклучуваат на метални парчиња со заварување илјадници години. Од 19 век имаше развиени многу различни техники кои имаат предности и недостатоци. Ние ги испитуваме она што всушност размислува и дискутира за кои видови се за кои цели најдобро. Ние, исто така, ве запознаеме со некои уметници кои посветуваат на некоја интересна работа со заварување. Што е заварување и зошто е направено? Заварувањето е производствен процес во кој високите температури се користат за топење и приклучување на делови. Сепак, треба да се забележи дека притисокот е исто така можно да се користи или може да се користи исклучиво за производство на заварување. Процесот на заварување не само што ги поврзува двете парчиња заедно, бидејќи е во хард лемење и лемење, но тоа предизвикува металните структури на овие две парчиња се комбинираат со екстремна топлина, а понекогаш и додавање на дополнителни метали или гасови. Најчесто се разликува од техниките за метална фиксација на пониска температура, како што се хард лемење или лемење каде што обичниот метал обично не се топи. Заварувањето обично вклучува употреба на нешто што се нарекува материјал за полнење или потрошен материјал. Ова, како што сугерира името, се користи за создавање на "полнење" или мешавина од стопен материјал кој помага да се олесни создавањето на силна врска помеѓу основните метали. Типови на заварување - Предности и недостатоци Повеќето процеси за заварување исто така ќе имаат потреба од одредена форма на заштита што ги штити главните компоненти и филер пред оксидацијата за време на процесот. Заварувањето може да се врши со користење на различни извори на енергија. На пример, гас пламен (управувано од хемиска супстанција како ацетилен), електричен лак (електричен), ласерски, електронски зрак, триење и ултразвук. Постојат различни техники за заварување кои одговараат на воздух заварување, под вода, па дури и во различни простори надвор или дното. Кои се видовите на заварување? Заварувањето веќе се користи од милениуми. Смит заварување, каде што мирисите поврзани со високи температури и тропање на железо и челик, беше една вистинска техника за не малку. Сето ова се промени во 19 век, кога напредните методи се развиени како лак заварување и заварување со кислородните бомби. Еве некои од најчестите процеси за заварување, како што се: MIG заварување - заварување за заварување (GMAW), TIG заварување - ARC заварување со користење на GTAW (GTAW), RoD заварување - лак заварување во нијанси (SMAW), топи заварување - Електрично лак заварување ( FCAW), енергетски заварување (EBW), заварување атомски водород (AHW), гас заварување волфрам, плазма лак заварување и вода заварување. Кои се различните видови машини за заварување? Постојат многу различни видови на машини за заварување што можете да ги сретнете. Овие машини генерираат топлина која ги топи металните делови, така што повторно може да се поврзе. Сепак, не постои единствена машина за заварување која би била погодна за сите цели за заварување. Поголемите машини за заварување обично се наоѓаат во индустриските претпријатија, како што се фабриките, додека оние помали идеални за домашни или аматерски цели. Постојат пет главни типови на машини за заварување. Тие се: MIG машини за заварување (метален инерт гас). Thyrisor контролира MIG заварување машини. Машини за заварување на TIG. Машини за заварување. Заштитени машини за заварување со метален лак. MIG заварување машини се еден од најдобрите за повеќето видови на заварување работи, без разлика дали дома или во фабрика. Тие имаат тенденција да бидат добро третирани со различни метали, вклучувајќи мек челик, нерѓосувачки челик, па дури и алуминиум. MIG Заварување е процес на заварување на ARC, назначена со тоа, што континуираната електрода од цврстата жица се испорачува преку пиштолот за заварување во резервоарот за заварување и поврзува два основни материјали заедно. Заштитниот гас што се испорачува преку пиштол за заварување ја штити бањата за заварување пред контаминација. MIG заварувањето обично е многу брзо и обезбедува долго време лак, иако електродите не се целосно наполнети. MIG Thyristor заварување машини генерално се најдобро да се прицврстат предмети или прицврстување на соодветна површина. Овие машини се добри и последни. Таквите машини за заварување произведуваат мала количина на искри, што го прави лесно да се контролира. Овие машини се најпогодни за заварување целосни јадра и материјали за топење. Тие можат да работат со мек челик, низок јаглероден челик, легиран челик итн. Машините за заварување на TIG се повеќе специјализирани од другите и обезбедуваат чист заварување без прскање, искра или пареа. Овие машини можат да работат со легури од нерѓосувачки челик, месинг, злато, магнезиум, алуминиум, бакар и никел. ТИГ заварување машини обично не се погодни за теренски работа, но се одлични за поправка на оштетените делови. Машини за заварување се користат за користење за поврзување на простори помеѓу два листови како што се челични листови. За да го направите ова, листовите обично се заштитени со користење на пар на електроди со преминување на струјата. Место заварувачи имаат многу предности од ефективната употреба на енергија, висока брзина на производство, едноставна автоматизација итн. Овие машини за заварување обично се појавуваат во индустријата за моторни возила. Тие се исто така многу поевтини од нивните алтернативи. Заштитен метален лак заварување, исто така познат како бар заварување, користи електрична струја тече од јазот помеѓу метал и заварени прачка. Во овој тип на заварување, електричната струја се користи за формирање на лак помеѓу основниот материјал и прачката за полнење (исто така наречена електродална шипка). Пополнувањето е покриена со топење што го спречува оксидацијата и контаминацијата со формирање гас од јаглерод диоксид за време на процесот на заварување. Кој е најмоќниот тип на заварување? Одговор Ова прашање не е толку едноставно како што може да изгледа на прв поглед. Најдоброто заварување зависи од основниот материјал што се користи и од неговата наменета употреба. Секој метод има свои предности и недостатоци во однос на другите од TIG за заварување плазма лак. Најмоќниот тип на заварување може да биде бар заварување: "Ако чистата сила и дебелината на материјалот што може да се пресмета, се пресметува, тогаш победничкото заварување на бар заварување. Како што веќе рековме, методот на прачка е единствен способен за заварување леано железо, исто така, работи на валкани материјали и под груби временски услови. "Но, ова не мора да значи дека заварувањето со користење на прачка е најдобриот избор за сите сценарија. MIG може да се користи за поширок избор на метали со различни дебелини, додека заварувањето на највисок квалитет се создава кога заварува TIG, особено во однос на тенки метали. Исто така, зависи од металот што сакате да завачите. На пример, алуминиумското заварување може да биде тешко затоа што е прилично мек метал кој не знае премногу топло. Затоа, постојат само две избрани техники за заварување кои можат да се користат за алуминиум, MIG заварување и TIG заварување. Од овие две техники, TIG заварување генерално се смета за транзиција кон техника за да се постигнат најдобри резултати. Заварувањето од нерѓосувачки челик е различно од другата страна, бидејќи тоа е многу потешко метал во споредба со алуминиум. Затоа, може да биде потребна многу повеќе топлина отколку што ќе биде вознемирена од неговата сила. Но, кој метод за заварување обезбедува најсилниот заварување зависи од дебелината на материјалот. MIG заварување генерално се смета за најдобра техника за повеќето челични апликации. Што се однесува до груб челични листови, многу свиоци пред приоритет на прачка и се топи заварување. Ако челикот е мек и нерѓосувачки, можно е да се користи TIG и MIG заварување без никакви вистински проблеми. Како избирате соодветни ракавици за заварување? Во прилог на пристојна маска за заварување и самата машина за заварување се уште еден важен дел од опрема за заварување на ракавици. Бидејќи нивната задача е да ја заштити вашата ретка, но кревка човечка рака пред потенцијално сериозни изгореници, изборот на квалитетен пар е апсолутно неопходен. Меѓутоа, ако е заварување ракавици, не постои универзална алтернатива. Фактори како вид на заварување на кои ќе ги користите и колку умешност ви се потребни се сите фактори кои треба да се земат предвид. Видот на заварување што го користите предизвикува различни количини на искри и други опасности. На пример, MIG заварување има тенденција да произведува многу искри пред кои треба да се заштитат себеси и околината. Ракавиците исто така се направени од различни материјали. За повеќето корисници, кожата е најпосакувана вида, бидејќи е отпорна, не-проводен и во голема мера ја отстранува топлината. Но кожата може да се направи од различни видови на животинска кожа. Некои конвенционални примери вклучуваат: Коза кожа - овој вид на кожа нуди незаменлива oder и цврстина на истегнување, додека сеуште остануваат меки и флексибилни. Ова е идеално решение за TIG заварување, каде што ви треба максимална вештина. Horshhide - horshhide е високо отпорен, но сепак останува удобно. Иако овие кожни ракавици се помалку популарни, исто така се идеални за TIG заварување. Свинско кожа - свинско месо е тешка и добро сертифицирана во влажна и мрсна работна средина. Овој вид на кожа е погоден за заварување TIG, MIG и лепење. Говедско кожа - кожи од говедско месо е еден од најчестите видови на кожа. Тоа е многу издржлив и удобен и обично се претпочита за прачка и миг заварување. Deerskin - мека и еластична кожа која обезбедува слобода на движење е уште еден одличен избор за TIG заварување. Елскикин - Елкова кожата има тенденција да не се скрши толку брзо како говеда кожа. Елскикин е уште еден одличен избор за MIG заварување поради високата количина на топлина што се издава. Каков вид на заварување е најдобро за почетници? Ако сте новороден заварувачки свет, некои техники може да се направат многу полесни од другите. На пример, MIG заварување генерално се смета за најлесно заробена и извршна. Но зошто? Во споредба со повеќето други практики, исто така, произведува многу чист заварување. Тоа е исто така одлично, бидејќи тоа е обично сосема брзо, што е имотот што го сакаат почетници и господари. Ако вашиот буџет дозволува, постојат и други техники. Можете да сметате дека набавувате нешто што се нарекува хибриден заварувач. Ова ви овозможува да пробате повеќе техники користејќи една алатка. Сепак, многу практични заварувачи ја поддржуваат едноставноста и веродостојноста на МИГ заварување при учење.