Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Затегнувачки Тавани
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.498 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на растегливи тавани? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајнирање, визуелизација, производство и монтажа на тавани за затегнување. Цената на спуштените тавани и таваните што се протегаат обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: транспортни трошоци, фитинзи, алати, лепак обезбедени од еден од нашите 23.843 експерти во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Затегнати тавани Затемнетиот / раширен таванот е суспендиран таван систем кој се состои од две основни компоненти - пејзаж песна и лесна ткаенина мембрана која се протега во патеката и PIN. Во прилог на тавани, системот, исто така, може да се користи за ѕидни плочки, дистрибутери на светлина и изложби. Таваните за затегнување ви дозволуваат да ги инкорпорирате сите видови на светилки, решетки и поени за прицврстување со помош на патентираната рачка. Тие можат да бидат изградени во речиси сите видови дупки. Во моментов се користи како алтернатива на таванот на гипс картон. Мембрански материјал (едра) е 0,2 мм дебели ПВЦ, целосно рециклирани. Затемната мембрана доаѓа во широк спектар на бои и завршувања кои вклучуваат МАТ, сатен, висок сјај, лак, перфорирана и транспарентна површина. Материјалот може да биде потиснат или насликан и е целосно водоотпорен, се мие и не спречува пареа. Материјалот исто така е без одржување, хигиенски, нетоксичен и е огноотпорен според EURO B-S1, D0 во согласност со EN 13501.1 еквивалентно на Велика Британија со "O" класа. Лесните едра се направени од валани материјали и создаваат каква било форма и големина, обично до 50 квадратни метри во едно парче. Секој панел содржи ултразвук заварени "харпун работ" што се поврзува колку што е потребно за честитање; не место. Типично, ПВЦ бар е избор за архитекти и дизајнери, бидејќи овозможува лесно обликување на кривини, дупликати, тели и многу други форми. Алуминиумски мерач на тркала е достапен ако е потребно. Инсталацијата врши обучени работници и големите области на отворите на таванот можат брзо да ги покриваат со минимален износ на отпад. Што е испружениот таван? Предноста на затегнатите тавански системи е совршено мазен таван кој може да стане значаен и возбудлив елемент на дизајнот на внатрешниот дизајн на вашата куќа. Можете да бидете сигурни дека вашиот затегнат таван никогаш не се врти и не собира мувла или прашина. За разлика од конвенционалниот таван од гипс картон, оддалечен таван не е дозволен со текот на времето и не се менува. За подобра идеја за тоа што е испружениот таван замислете прекрасен стаклен таван од едно парче стакло. Дали ви се допаѓа тоа повеќе? Продолжи да читаш. Ние нудиме широк избор на пријатни бои за вашата иднина испружена таванот - само изберете вашиот омилен. Можете да изберете тип на површински третман: сјаен, мат или сатен. Тоа е да се определи дали инсталацијата на таванот нема да трае долго време или да предизвика хаос, сличен на други видови градежни работи. Добрата вест е дека кога го користите таванот, тоа не е! Целиот процес трае само неколку часа и обично остава остатоци или прашина во собата. Кои се придобивките од таваните за затегнување? Затегнатите тавани нудат многу бенефиции во споредба со другите традиционални опции за таванот. Еве го нивниот краток преглед: • Инсталацијата не бара подготовка на структурни тавани • Инсталација не создава остатоци типични за изградба / работа при реконструкција • Процесот на инсталација е едноставен и брз • Мембраната на таванот не го менува бојата или неинклузивното време • Мембраната е отпорна на влага и мувла • мазна површина е исклучително лесна за чистење • Рефлексивниот таван работи како тавански огледало и визуелно го завршува просторот • Може лесно да се прилагоди на печатените обрасци и разни форми. Што се однесува до финансиската страница на нештата, испружените тавани се одличен избор. Прво, без подготвителна работа на таванот значи заштеда на материјали и работно време. Второ, инсталацијата е во многу случаи толку едноставно што не бара професионални услуги и можете безбедно да работите. Конечно, животните и ниските барања за одржување на истегнување на таванот значи уште поголема заштеда за долго време! Ако инсталирам испружен таван колку од висината на собата сум изгубен? Системот за затегнување на таванот одлично заштедува простор и работи само 2,5-5 см од висината на собата. Сепак, некои уреди можат да го зголемат овој број. Во зависност од специфичниот тип на поставување и посакуваниот ефект, неопходно е да се земе предвид присуството и локацијата на следните системи и уреди при инсталирање на идниот таван е потребен: • Luminaires. • Дупки за климатизација • воздушни цевки и цевки • Високонапонско управување • груби или повеќе кабли • Детектори за чад • Огнени распрскувачи • фанови • Безбедносни камери Во повеќето случаи, техничките цевки и цевки се наоѓаат зад таванот и немаат ефект врз висината на испружениот таван. Меѓутоа, понекогаш целта на инсталацијата на таванот на истегнување е да ја покрие воздушната цевка или цевката за попријатен изглед. Во овој случај, инсталацијата бара повеќе простор. Слично на тоа, некои видови на светилки и други апарати може да бараат инсталација на нешто подолу. Кое е најдоброто време за инсталирање на таванот за затегнување за време на реновирањето на собата? Започнете го таванот за затегнување кога сите работи во собата се завршени. Затоа е да се осигура дека фината таванска мембрана не случајно оштети остра алатка или парчиња градежен материјал. Сите работи на ѕидовите и површината на подот во собата треба да се завршат пред да ги поканите таванските монтери - инаку би можело да биде тешко да го инсталирате таванот на истегнување истовремено со подот и под прав агол до ѕидовите. Кога планирате да ги покриете ѕидовите со декоративни или функционални материјали како што се позадини во спалната соба или панелите во бањата, зависи од вас да изберете и одобри која работа ќе биде добавувачи да го направат како прв. Сепак, на првата инсталација на панели или плочки, добро е да се провери дали не постои празен простор помеѓу структурниот ѕид и горните редови на плочки. Како да го чистам таванот за затегнување? Една од многуте предности што ги нуди модерните рашири на таванот е едноставно и лесно одржување. Удираната мембрана на таванскиот систем е совршено рамна и мазна додека не е рефлективна. Покрај тоа, таков таван отпорен на калапи, правење на покривот тавани со одличен избор на бања за двата внатрешни базени. Поради овие причини, таванот на истегнување е едноставен. Имајте на ум следните совети: • Ако вашиот затегнат таван не е обоен или испрскан, не е неопходно да се измие • Не користете фиксни предмети, груби површини или молци и четка со тврди влакнки за чистење на затегнатиот таван • Корозивни хемикалии или силни растворувачи не можат да се користат за чистење на затегнатиот таван. Соодветно решение е употребата на мека крпа со мек слој на детергент или топла вода за сапуница. Прашина може да се отстрани со користење на правосмукалка, но во овој случај мора да бидете особено внимателни да не ја примите убавата површина. Дали е можно да се печати слика на одземен таван? Да! Затегнатите тавани нудат голем избор, вклучувајќи печатени слики. Оваа опција отвора неограничени можности за креативни сопственици на куќи и професионални дизајнери на ентериер. Од едноставни модели до софистицирани меѓурекови и сенки, од светли и живо фото печати до чисти форми на апстрактна екстраваганција - која било слика што се сеќавате може да се отпечати на затемната таванска мембрана и завршување на изгледот на собата. За подобра идеја, тука е кратка листа на конвенционални отпечатоци: • Фотографија на небото на пладне со неколку убави облаци • јасен шут на полноќното небо со соѕвездија • Симулација печатење на старомоден луксузен облик на таванот со плетени итн. • Фотографија на длабока шума снимена одоздола. Комбинација на слики отпечатоци со испружена таванот и други додатоци, како што е LED осветлување, нуди уште повеќе опции за дизајн.