Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Внатрешни Ролетни
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.436 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на внатрешни ролетни? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за таргетирање, дизајн, инсталација, поправка. Цената на внатрешните ролетни и ролетни обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: трошоци за испорака, пост-гарантен сервис и резервни делови обезбедени од еден од нашите 17.441 специјалисти во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

Ролените се еден од најпопуларните видови на прозорци кои се наоѓаат не само од историски извори, туку и од нашето тековно истражување. Да, луѓето се чини дека претпочитаат таков вид на прозорец сенка пред завесите - додека 58% од луѓето што ги адресиравме, претпочитаат ролетни за сите можности за засенчување на Windows (750 луѓе учествуваа во истражувањето). Ова не е изненадувачки број. Ролените се високо функционални, разноврсни и тие исто така можат да изгледаат прилично и стилски! Без разлика дали ќе одлучите да ги вметнете дрвените нијанси или за пофини и домашни естетика на ткаенина слепи; Не можете да негирате дека овој тип на покривање на прозорецот изгледа во секој прозорец рамка уредно, чист и естетски! Иако ролетни се тешки за чистење на расцепувањето, нивните предности јасно доминираат поради проблемите со чистење. Ако барате нешто за лекување на прозорец - ролетни би можеле да бидат најлесниот начин за промена на внатрешноста (и надворешноста) на вашиот дом! Но, не сите ролетни изгледаат како тие дури и не дејствуваат. За да започнете со купување, ќе треба да знаете повеќе за различни видови на ролетни. Ние дефинитивно можеме да ви помогнеме со нашиот водич за купување. Волшебникот за купување Целосен волшебник купување за ролетни и нијанси за вашите прозорци. Се обидовме да го направиме овој водич како најсеопфатна за да ви помогнеме да научите сè за различни видови ролетни и да направите информирана одлука за купување. Сепак, пред отворањето на овој прирачник може да биде корисно да се постават некои прашања - и да направат неколку големи одлуки. На пример, како ќе биде главната цел на вашите ролетни? Дали ќе биде декоративно или повеќе затемнување на ролетни кои ја спречуваат сончевата светлина? Дали сакате вертикални ролетни или хоризонтални ролетни? Дали ви се потребни рачни ролетни како што се ролетни или римски штитови, или дали ќе ви одговараат повеќе моторизирани ролетни? A. Разбирање на различни начини на заштитен прозорци Терминот "ролетни" најчесто се занимава со ролетни и нивните нијанси. Додека сите различни видови на ролетни и нијанси служат на истата основна функција, постои една клучна разлика што ги одделува. Како и затоа одиме понатаму, осигуруваме дека ние разбираме што се различни. 1. Ролетни Ролевите се испорачуваат во различни типови, материјали и големини. Сите ролетни имаат индивидуални ребра кои се поставени нагоре и надолу. Ролевите, исто така, можат да бидат навалени од страна на страна, овозможувајќи да се контролира количината на светлина што влегува во собата. За повеќето ролетни му овозможува на кабелот поставен на едната страна од ролетни да ги прилагоди ролетни на ролетни нагоре и надолу. Прачката поставена на другата страна на ролетни ја контролира склоноста на ролетни и ви овозможува да ги отворите или затворите ребрата. 2 ролки Ролки, исто така, доаѓаат во многу видови, материјали и големини. За разлика од ролетни, тие се направени од едно парче материјал наместо индивидуална ламела. Поради оваа причина, може да се постави нагоре и надолу, но не од страна на страна Б. Различни видови на ролетни 1. Вертикални ролетни Вертикалните ролетни имаат индивидуални ребра кои го водат долж пистата на врвот на ролетни. Според стилот, вертикалните ролетни се отвораат или од страна на страна или отворање во средината. Овие ролетни се популарен избор за тераса врати и прозорци од таванот. Сепак, тие се уште можат да се користат за помали прозорци. 2. Бенетински ролетни Венецијанските ролетни се најпопуларните стилови на ролетни. Тие имаат хоризонтални шини кои се контролирани од кабелот или ремените на супстанцијата позната како ленти. Кога се подигнати ролетни, долниот бар се турка во шините над него. 3. Мини ролетни Мини ролетни се многу слични на ролетни. Но, тие имаат помали ширина ламели како традиционални ролетни. Ламелите обично се бруто околу 2-3см. 4. Микро-ролетни Микро-ролетни се дури и со пофини верзии на мини ролна. Овие типови на ролетни имаат 1.5cm дебели шини. 5. Панел ролетни Панел ролетни се уште еден популарен избор за тераса врати и многу големи прозорци. Панел ролетни содржат делови кои се движат по водич бар им овозможува да се отворат и затвораат. 6. Склопени ролетни Наредени ролетни се состојат од парче материјал што е преклопен, така што сенката создава хармоничен модел кој може да се подигне или да се стартува. Овие ролетни имаат сличен изглед како ролетни и во исто време "го омекнуваат" изгледот на прозорецот. Сепак, тие не можат да бидат поставени од страна на страна, како што се ролетни. Преклопените ролетни обично се направени од супстанција или хартија. 7. Ќелични ролетни Клетните ролетни, исто така познати како кученце од саќе, изгледаат слични на броевите ролетни и исто така се направени од слични материјали. Сепак, за разлика од преклопената сенка, сепак, сенки за мобилни се прават од два различни парчиња материјал. Предниот и задниот дел на клеточната заштита се отвораат на средината отворена, што создава дел од изолацијата. Сенките на клетките се достапни во различни клеточни големини кои одговараат на потребите на различни прозорци. Овие ролетни се одличен начин да му помогнат на вашата куќа да остане во лето студено и во зима топло. Овие типови на ролетни, исто така, обезбедуваат звучна изолација. 8. Римски ролетни Ромските ролетни (исто така познати како римски ролетни) се многу традиционална покривка на прозорци направени од супстанции или материјали како јута или морска трева. Постојат неколку различни стилови на римски ролетни, но сите имаат една заедничка карактеристика: кога римската сенка е подигната, се лизга во едни со други, како што работи на слепи. Бидејќи римската сенка сѐ уште е надводена во себе, тоа може да биде релативно голем куп супстанции по создавањето на целосен пораст во горниот дел. Иако римските ролетни нудат убав и безвременски изглед, по укинувањето на дел од видливиот простор на вашиот прозорец. Римските ролетни се достапни со поставата или без поставата за да одговараат на различни потреби. Поставата често нудат други функции, како што се затемнување и топлинска постава. 9. Ролетни ролетни Друга омилена можност за ролетни се ролетни. Ролетни ролетни обично се направени од синтетички или природни ткива и можат да бидат исечени или преклопени по потреба. Ролетни ролетни се достапни во неколку различни стилови кои се монтирани на прозорецот на различни начини. Најекономичните ролетни се опремени со надворешен систем кој ви овозможува да ги видите сите различни механизми и систем за монтирање на сенката (кој исто така може да помогне во случај на заплетнување!) Ако сакате нешто малку премија, исто така има стилска сенка Нијанси со завеси, исхрана или табла кои ги кријат сите компоненти на сенка и обезбедуваат полски изглед. Како римски ролетни, шатл-ролетни се достапни во широк спектар на природни и синтетички супстанции. Често тие имаат дополнителни функции како што се термичка или затемнување поставата (ефикасно формираат нијанса на затемнување) и исто така може да имаат форма на двојни ролни - кои се значително две ролетни инсталирани на истата држач. 10. Сенки врзани Тај-up нијанси се нешто како крст помеѓу прозорецот и завесата. Тај-up нијанси се достапни во широк спектар на материјали. Овие сенки се направени од парче супстанција која се карактеризира со парчиња суштина што го надминува дното на сенката. Можете да ја кренете сенката, а потоа со врзување на сенката до местото. Овој стил на сенка нуди обичен или рурален изглед кој се вклопува без проблеми со многу стил на декорација. 11. Сонцето Клон Соларни ролетни се многу слични на тие сенки. Нивната цел е да се намали количината на сончева светлина, УВ зраците и топлината што влегува во собата однадвор додека го одржува погледот на прозорецот. Ако вашата главна привилегија е да ги ограничите ефектите од сончевата светлина е најдобриот избор на стакло за сонце. 12. Надворешни ролетни Надворешните ролетни обично се изработени од непопустливи материјали и се наоѓаат надвор од прозорците (или стаклени врати) кои ги покриваат. Надворешните ролетни често се користат на вратата на терасата или на прозорците за да се намали количината на сончева светлина и топлината што влегува во просториите, иако во овие цели често се користат во внатрешните ролетни како сонцето за сонце или ролетни во прозорците (или ролетните во зимската градина) . 13. Сентлик Сенка Тајмерите на прозорците се достапни во многу различни стилови, вклучувајќи ролери, залепени и мобилни. Овие ролетни се наменети за покривање на тешките за прозорци. Ролки до зимски градини, исто така, може да содржат засолниште нијанси (служат за покривање и изолирање стаклени покриви на зимски градини). Порозни нијанси се популарни за прозорци поради нивните изолациски својства. Тајмерите на прозорците обично се опремени со поле за отстранување на мнозинство што се користат за укинување, започнување или прилагодување на нијанси. Snower Showdes понекогаш се крева или активира со користење на рачки наместо прачка. Автоматските верзии се исто така достапни. 14. Интелигентни завеси Тие се уште можат да изгледаат нешто од Sci-Fi филмови, но интелигентни ролетни стануваат се почести благодарение на технологијата на паметни домаќинства. Интелигентните ролетни и ролетни се достапни во многу традиционални стилови и нови стилови на врвна технологија. Паметни ролетни се синхронизираат со апликацијата за паметни телефони и може да се контролираат сите заедно или поединечно. Тие исто така можат да бидат програмирани за отворање и затворање на одредени точки во текот на денот. Интелигентните ролетни не само што се визуелно најатрактивни на пазарот, туку исто така можат да ви помогнат да заштедите на трошоците за енергија. Ако сте заинтересирани за паметни ролетни, но не сакате да потрошите пари за дополнителна опрема на нивните домови, интелигентни возачи се достапни. Овие паметни возачи ви дозволуваат да ги опремите вашите постоечки ролетни со ист тип на интелигентна технологија, бидејќи тие користат скапи интелигентни ролетни. В. Ролети. Не само што се ролетни и нијанси достапни во широк спектар на различни типови, но исто така има и широк спектар на материјали од кои може да се конструира. Во зависност од просторијата, инсталирате прозорци, и според вашиот личен вкус, веројатно ќе биде важен материјал за вас од кои се направени прозорци. 1. Вуд Дрвени ролетни се популарен избор за повеќето апликации. Тие нудат природна убавина и топлина од дрво и се достапни во многу различни рудници, видови на дрво и бои. Дрвени ролетни се одличен избор за повеќето соби за домаќинство. Меѓутоа, во простории или простории каде што влажноста не е најдобриот избор. Бидејќи дрвото е природен материјал кој може да се прошири со текот на времето и да ги преземе, дрвените ролетни склони кон деформација, расцепување, пукање или кршење. Дрвото е исто така материјал што го избирате кога станува збор за инсталирање на повеќе трајни прозорски облоги, како што се ролетни кои се посебна категорија (има многу стилови - од okey низ висината на стилски авиони на плантажата). 2. Вештачко дрво Ролки направени од вештачко дрво обезбедуваат подеднакво убава изгледа како вистинско дрво. Сепак, тие се произведуваат од синтетички материјали, што ги прави ролетни од вештачко дрво поекономично од дрвени ролетни. Бидејќи тие не се изработени од природно дрво, тие можат да се користат во просториите и просториите со поголема влажност, како што се бањи. Бидејќи дрвените ролетни се исто така отпорни и прифатливи, тие станаа многу популарен избор за секоја апликација. 3. Пластика Пластичните ролетни се најекономични од сите материјали. Се достапни во многу различни бои и големини. Тие се погодни за сите апликации, особено за области каде што ткаенини ролетни не се соодветни (на пример, прозорецот за бања). Сепак, тие не обезбедуваат таков луксузен изглед што го гледате за други материјали, како што се десни дрвени ролетни. Исто така е важно да се напомене дека еколошките производи треба да се преземат при изборот на пластични производи - па ако имате поглед кон животната средина, одберете те со дрвени. Запомнете дека пластичните ролетни се широк термин и може да вклучуваат и други видови ролетни кои се направени од пластика - на пример винил ролетни. 4. Метал Металните ролетни нудат сличен изглед како пластични ролетни и се достапни во уште поголем опсег на површински третман. Тие се отпорни на влага, што го прави одличен избор во бањата и влажните средини. Металните ролетни често се достапни во различни димензии. Помалите мерачи, ламелите се подебели и поотпорни. Бидејќи тие се направени од метал, овие ролетни имаат тенденција да бидат најблаг избор на пазарот кој може да ги попречи некои луѓе. 5. Хартија Хартија ролетни се популарен и економски избор за многу различни стилови во декор. Хартија ролетни најчесто се достапни во pleated нијанси. Нијансите на хартијата обично се единствена боја, но понекогаш содржат прекрасни декоративни мотиви, слики или слики. Графичките нијанси се особено популарни во Азија и можат да бидат убава и уникатна дополнување на вашиот дом. 6. Природни ткаенини Природните ткаенини се популарен материјал кој се користи за производство на ролни. Сепак, достапноста на различни синтетички супстанции го намали нивниот удел на пазарот. Најчестите употребувани супстанции што ќе ги видите се памук, јута и морската трева. Овие супстанции обично се достапни како врски, ролери или римски ролетни. Природното ткиво ролетни се релативно лесни за чистење и се отпорни. Сепак, тие не се отпорни на исчезнување и време може да бидат сончеви УВ зраци. 7. Синтетички ткаенини Синтетичките ткаенини се најпопуларниот материјал кој се користи за да се направат одредени видови на нијанси, како што се ролки или римски ролетни. Како природни ткаенини се издржливи и лесни за чистење. Но, синтетичките ткаенини обично се многу отпорни на исчезнување и имаат тенденција да ја задржат својата убавина подолго, во споредба со нијанси на природни ткива. Г. Метод на производство Ова е начинот на кој се произведуваат слепи или ролетни, најверојатно ќе бидат главните MERIDER во потрага по совршено покритие на прозорците. Во зависност од вашиот буџет и време имате на располагање, ќе треба да изберете помеѓу наменски прозорци и завршени опции. 1. Подготвен. Завршени ролетни и ролетни се произведуваат во најпопуларните големини на прозорецот. Тие обично можат да ги прилагодат за да одговараат на вашите Windows повеќе прилагодени на вашите прозорци. Фабриката произведено ролетни се многу поевтини и во повеќето случаи може да ги достави до истиот ден кога ќе ги нарачате. Обично овие ролетни се инсталирани од страна на клиентите дома. Иако завршените ролетни нудат релативно широк спектар на опции и стилови, нема да можете целосно да го прилагодите изгледот на прозорецот на начин што е можно во ролетни или тркалање. 2. Направени приспособени Мировните ролетни се прилагодени на производителот на купувачи. Благодарение на мировните ролетни, клиентот може да го прилагоди секој аспект од покривањето на прозорецот, вклучувајќи боја, површински третман, материјал, конфигурација на системот и други функции. Постојат многу различни предности за избор на покриеност на прозорците за да се прилагодат. Можностите за производство на мировни производи се најдобри за клиентите кои бараат совршен избор за вашиот дом, без компромиси кои обично би биле принудени да направите со завршените опции. Тие исто така се најдобриот избор за домаќинствата со специфични прозорци кои не се лесно достапни во обичните големини. Во зависност од посакуваното ниво на прилагодување, недели на ролетни може да потрае една недела или повеќе. Кога производителот додава ролетни, тие обично го инсталираат производителот или обучен експерт. Како што можете да замислите, ролетни и сенки направени за прилагодување се значително поскапи од произведената фабрика. Е. Карактеристики на ролетни Сите ролетни и ролетни служат за обезбедување на приватноста и ограничување на износот на природна светлина што влегува во собата. Некои покривки од прозорецат имаат други функции кои ја зголемуваат нивната разновидност и корисност. 1. Blackout Една од најпопуларните дополнителни функции на различни нијанси е скриена ткаенина. Со оваа ткаенина, надворешната светлина е речиси целосно блокирана од сенката. Оваа функција е популарен додаток на нијанси кои се користат во спални, како и во просториите каде што приватноста е најважна. 2. Термички Друга популарна карактеристика што можете да ја најдете на многу ролетни е термичка ткаенина или топлина изолациски торбички. Термичката супстанција обично се шири на задниот дел на декоративната супстанција. Во некои случаи, материјалот за термичка обложување или пена е внатре во слепите. Овој следен слој помага да се изолира прозорецот, помагајќи да се задржи собата ладно во текот на летото и зимата потопла. 3. Транспарентност Транспарентни ткаенини може да се додадат на ролетни кои го обезбедуваат производот друго ниво на функционалност. Транспарентни ролетни служат со истата цел како и другите ролетни, но се карактеризираат со лајсни како ролетни кои можат да се прилагодат за да се зголеми или намали количината на светлина што влегува во собата. Јасни ролетни нудат убав изглед на нијанси додека обезбедуваат друго ниво на функционалност што обично се резервира за ролетни. 4. Безжичен Овој имот е особено популарен во домаќинствата со мали деца, бидејќи не постои кабел кој може да ги скрши или повреди децата. Со безжични ролетни и нијанси, кабелот е целосно елиминиран, овозможувајќи да се прилагоди на покривот на прозорецот со допирање на раката, за разлика од кабелот. Со отстранување на жиците, ролетни се исто така многу полесни за контрола. Затоа што, да речеме во право, некој навистина знае како да работи со жици во право? 5. Нагоре надолу од дното нагоре Додавањето на функцијата од врвот од дното-нагоре е одличен начин за додавање на визуелен интерес и зголемување на разновидноста на вашите ролетни. Овие системи може да се подигнат или да се активираат од врвот и на дното, што нуди уште поголема контрола на светлина и опции за приватност. Ролевите од врвот до дното се особено корисни во просториите со многу прозорци, бидејќи може да се уредуваат поединечно за да создадат интересни и визуелно топли конфигурации. И покрај фактот дека нијансите на врвот надолу од дното нагоре имаат покомплициран дизајн, нивната инсталација и одржување е всушност неверојатно едноставна. II. Повеќе детали 1. Цена Бидејќи постојат многу различни ролетни и ролни достапни, исто така постои и релативно широк спектар на цени. Неколку фактори одлучуваат при утврдување на покриеност со прозорци. Овие фактори вклучуваат, на пример, стил, материјал и други карактеристики кои имаат покривка на прозорци. Друг фактор кој влијае на цената на прозорците е начин на функционирање. Рачните ролетни и нијанси се значително поевтини од целосно автоматските системи. Конечниот фактор на цената е конечно изградбата на ролетни. Ролените кои се завршени и достапни се значително поевтини од ролетни кои се направени од кројач за вашите индивидуални потреби. 2. Мерка двапати, откако ќе се намали Мерката на Пословици Двапати Мерај, откако намалувањето е особено важно во однос на ролетни, особено ако ви се случува да манипулирате со инсталацијата или ако ги купите ролетни на стапката на интернет. Со завршените ролетни, ќе биде неопходно да се измери токму тоа дека можете да постигнете совршен завршен изглед по инсталирањето на прозорците. Ако нарачате онлајн по нарачка, мерењата се веројатно уште поважни. Бидејќи производителот ќе ги произведе вашите покривки на прозорецот врз основа на точните димензии што ги давате, клучот ќе биде точноста што ќе обезбеди совршено вклопување во вашиот дом. Ако сте загрижени за идејата за правење сопствени мерења, можеби би било добро да се советувате со вашите сопствени прозорци во вашето соседство. Така, нивниот обучен персонал ќе ги води сите аспекти на процесот, а исто така може да се справи со мерењата. 3. Стил Благодарение на истиот број на различни видови на покриеност, нема да имате проблем точно за да ги одредите видовите на ролетни кои ќе изгледаат најдобро во вашиот дом. Меѓутоа, ако барате нови ролетни на Windows малку совладан од различни опции, видете ги овие совети за внатрешен дизајн или барате инспирација за Pinterest.