Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Винилни Подови
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на винил под? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за подготовка и нивелирање на површини, израмнување на подот, производство и монтажа на винилни подови. Цената на винилниот под обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: лајсни, фолии и алатки обезбедени од еден од нашите 26.392 подови во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Винил кат Што е винил кат? Клучни разлики помеѓу винил и ламинат Што е винил кат? Винил кат е синтетички кат материјал кој е издржлив, достапен и лесно инсталиран. Винил најчесто се меша со други видови на подови, како што се линолеум и ламинатни подови. Луксузни винил плочки и одбори се повеќе популарни, благодарение на неговата разновидност, способност да издржи во влажни средини и реален изглед на дрвени одбори и камени плочки. Значи кој е најдобар за вашиот дом? Ако сакате да одговорите на ова прашање, прво мора да ги разберете разликите помеѓу овие популарни опции за подот. Која е разликата помеѓу ламинат и винил кат? За разлика од винилдот што е направен од синтетички материјали, ламинатниот кат содржи дрво. Ова е главната причина што ламинатните подови се чувствителни на влага. Ламинатниот кат содржи јадро од плочи во облик на дрво со дрвена жито, запечатена под транспарентен заштитен слој. Сите овие слоеви се ламинирани за да обезбедат посилен и пореален материјал за подот. Ламинатните подови обично се продаваат во одбори кои се групираат меѓусебно поради изглед и впечаток на тврди подови. Која е разликата помеѓу винил и линолеум? За разлика од винил кат, линолеумскиот под е направен од природни материјали. Линолеум е еколошка подна покривка што се користи речиси 150 години. Тоа може да биде зошто го носи стереотипот "застарен". Сепак, ова е одличен избор за оние кои бараат нешто издржливо, еколошко и прифатливо. Линолеум не е толку отпорен на вода од винил, но може да издржи многу подолго кога соодветна грижа. Додека винил е претежно без одржување, освен општиот убедливо и бришењето, линолеумот бара годишен заштитен слој и восок и затоа трае подолго. Тоа е малку поскапо од винил и обично се користи во комерцијални простори. Предности на винил кат Луѓето сакаат винил подови поради многу причини. Тоа е прифатлива, издржлива и водоотпорна тротоар. Исто така, постојат многу атрактивни текстури, бои и стилови кои ќе фрлат речиси во секоја соба. Винил подови се испорачуваат во лисја, плочки и одбори, овозможувајќи лесна инсталација за мерење. Тоа е исто така голем избор на подот за бањи или перење, бидејќи тоа не е петинг и добро се спротивставува на влага. Недостатоци на винил кат Винил кат има некои недостатоци. За производство, се користат токсични хемикалии. Некои винил подови можат да бидат испразнети по инсталацијата VOC. Исто така е тешко да се надмине ако нешто стебло или гребе по подот. Сопствениците на куќи не треба да очекуваат од нив да ги вратат во нивната инвестиција во винил Podláh ако планираат да продаваат. Конечно, винилните подови можат да изгледаат навистина благодарение на современите технологии, но во исто време многу е тешко да се постигне "вистински" впечаток за тврдо дрво или чеша со винил подови што овие типови на површински третман имитираат. Добрите и лошите страни на винил кат Кладиј. Винилскиот под е направен од 100 проценти пластика. Овој состав му дава одлична отпорност на влага. Кога водата "седи" на винил подови, ниту површината не ја оштетува површината долго време. Благодарение на отпорноста на вода, винил е одличен избор за простории склони кон влага, на пример за кујни, бањи, перална и визби. Некои видови винил подови се водоотпорни. На пример, винилот на дрвото на дрво и полимер (WPC) е водоотпорен. Тоа се должи на составот на термопластиката, дрвеното брашно и калциум карбонат. Тоа може да се инсталира на влажноста на високо ниво. Други можности за водоотпорен винил подови вклучуваат камен пластични винил (SPC) изработени од природен варовник во прав, поливинил хлорид и стабилизатор. Исто така е познато како круто основен винил. Можете да го инсталирате на многу видови на подови како лебдејќи подот. Кога ќе размислиме за изложување на влага, во дискусијата Vinyl Vs. Ламинат е светли победник винил кат. Историски гледано многу луѓе сметале дека винил за естетски пониски од ламинат. Но, сега винил помина долг пат во однос на изборот на стил. Ќе најдете винил подови кои го имитираат изгледот и впечатокот од камен, плочка или дури и дрвени подови со реална точност. Конс Винил има подолг животен век и подобар вкупен живот како ламинат. Сепак, не заборавајте да го земете предвид вашиот буџет. На винил кат може да биде поскапо од ламинат, особено ако изберете луксузен винил кат. Иако може да издржи двапати подолго од ламинат, винилните подови може да бараат поголема почетна инвестиција. Винил vs ламинат: сличности Кога го сумираме, винил е подобар избор кога ви е потребен водоотпорен, живот и издржливост на вашиот кат. Во меѓувреме, ламинатот е посоодветен ако сакате да имате повеќе стилски изглед, пониски трошоци и удобно почувствувате под нозете. И покрај нивните разлики, ламинат и винил се слични на многу начини, вклучувајќи го и следново: Лесна инсталација: Ако ви треба пенкало за ламинат или одлучете да инсталирате винил фолии, можете да треба да инсталирате експерти. Сепак, ламинатот и винилот се испорачуваат во одбори кои се комбинираат едни со други како лебдечки под или речиси секој вид супстрат, кои ви даваат способност лесно да се инсталира со било кој тип на подот. Одржување: Винил и ламинат се лесни за одржување на чист. Едноставно чистете колку што е потребно, вакуум или исклучете го. Не ви се потребни специјални средства за чистење или машини за одржување на добра состојба на овие катови. Еколошки стил на живеење: двата вида на подови имаат еколошки опции за купување. Цена: Ламинатот понекогаш се продава по пониски цени во споредба со винил. Тоа зависи од тоа каков вид на стил и карактеристики ги барате. Со винил и ламинат, цената е релативно споредлива. Двете се сметаат за две од најсоодветните подни облоги за буџетот. Кога купувате нов кат, првенствено ги воспоставувате вашите главни критериуми. Дали е поважно да набави водоотпорен под или нешто што изгледа како вистинско дрво? Дали повеќе се грижите за чувството под нозете или животот на вашите нови подови? Изберете помеѓу винил подови од лисја, плочки и фотографии Промената на подот драматично може да го промени изгледот и впечатокот од просторијата - и винилните тротоарите се одличен избор за простории во кои е најголемото движење. Придобивките од винилните слоеви се: - Лесно за одржување и лесен за чистење - достапни во различни стилови, дебелини и текстури за да одговараат на сите во однос - водоотпорен - може да се користи во кујната, бања или техничка просторија каде што прскаат, истурање и влага - Лесна инсталација - Погоден за домаќинства со домашни миленици и / или алергии, бидејќи полен, прашина и животинска коса може лесно да се исчистат - помек, потопла и териер под нозете како подни плочки - Достапно во типови кои не бараат супстрат - понудени со одредени видови компатибилни со подно греење Ајде да замислиме поединечни опции за да ви помогнеме да го одберете вистинскиот винил кат за вашиот дом. Видови винил podláh. Лист винил подови нудат одличен разновиден разновиден изглед. Имитирајте го изгледот на други материјали како што се дрво, камен или керамички плочки. И истражуваат интересни обрасци, вклучувајќи шаховска табла (на сликата), паркет и тули - сите без непотребни грижи со создавање на овие сложени модели од нула. Можете да добиете винил или однапред да се намали во стандардна големина или да се намали на вашата избрана должина во продавницата, која може да ги покрие повеќето простории во едно беспрекорно парче. Ова создава атрактивен резултат без врска, иако поголемите простории може да бараат две или три ремени и малку поголема претпазливост при положување. Винил филмот е компатибилен со подно греење, но не кога двостраната винилска лента се користи за време на процесот на поставување. Самолепливи винилни плочки Самолепливи винилни плочки се совршени ако сакате да ја возите вашата креативност - може да се постави со една боја или во комбинација со контрастни бои и можете да креирате свој уникатен дизајн. Како и винил фолии, дури и самолепливи плочки нудат широк избор на изглед и обрасци. Самолепливи винил плочки не треба лепило, бидејќи тие се залепени директно на подот и затоа може да биде во секоја соба, освен за подно греење. Самолеплива винил одбор Самолепливи винилни плочи се достапни во неколку дрвени ефекти кои ја даваат топлината на секоја соба. Изберете од побледи нијанси како бор, до побрзи и потемни тонови како даб или рустични нијанси. Како винил плочки, винилни плочи лесно се инсталираат и можат да работат во повеќето соби. Тие се самолепливи, па нема лепак, но не работи со подно греење. Луксузен винил кат Името се однесува на системот за зацврстување на глутен и лесен прицврстување со кликнување што наликува на системот што се користи за ламинатни подови. Ова ја прави инсталацијата едноставна и едноставна. Повторно има широк спектар на стилови од кои можете да изберете. Популарни омилени предмети како што се дрво добиваат современи прилагодувања со измиени и стимулирани површински завршетоци, додека други материјали како што се варовник, чеша и травертин. Подот може да се пофали со отпорни полиуретански (PU) слој за поголем отпор и е компатибилен со подно греење. Неколку функции треба да се земат предвид при испитување на опции за винил подови: Отпорност на лизгање Еден од најдобрите својства на винил Podláh е дека овој вештачки производ е отпорен на вода. Ова го прави идеален за кујни, бањи и технички соби каде што има висок ризик од истурање или прскање. Тоа исто така значи дека секоја површинска вода може да предизвика лизгање. Повеќето винил фолија е опремена со површина против лизгање, што го прави одличен избор ако барате помалку лизгава опција. Алтернативно, додадете тепих или рампа. Дебелина Без оглед на вашиот винил подот подебели, пофини и потопла ќе бидат под нозете - особено во споредба со материјалите како камен. Нашиот избор се движи од дебелина од 1,1 милиметар (мм) до 5 мм. Посилен кат, исто така, значи подобра звучна изолација и помали абење - така што е одличен избор за детска игра соба, бидејќи ги ублажува звуците на гласното игра. Кат прагови и заклучување бар Подот праг или лента за заклучување може да биде потребно за да се заврши работата на винил подот. Тие помагаат да се создаде чиста и безбедна транзиција од подот на една соба во друга, а некои прагови се дизајнирани да помогнат во рамнотежата на соседниот кат од различни височини. Достапни во различни бои и завршувања кои го додаваат вашиот кат, бараат различна инсталација во зависност од подлогата под него. Лепак на подот и лента Повеќето од нашите можности за винил тротоарите се самолепливи, така што не бараат дополнителен лепак. Ако сте одбрале лист винил за поголема просторија или во потрага по некоја друга безбедност, истражете ја нашата адхезивна понуда на подот и двострани винил касети. И двајцата гарантира дека вашиот кат ќе остане безбеден. Docodes. Повеќето винил подови не треба рампа. Ако површината што ја ставаш правилно и мазно, тоа треба да биде добро поставен винил кат себе фини. Луксузен винил кат е поставен, како и ламинат техника, бидејќи тоа е слободно поставени и создава "лебдечки под". Затоа, може да се појават проблеми ако основниот под не е избалансиран. Поради оваа причина, препорачуваме додавање на мијалник и ние нудиме влошки специјално дизајнирани за оваа опција за винил тротоарите. Чистење podláh. Винил подови се лесни и лесни за чистење и задржување - само невозможно или замав. И ако ви треба чистач за чистач на винил, има средства за чистење. Инвестирајте во четка или барате средства за чистење на повеќе површини кои или наведуваат винил како еден од погодни подови, или се специјално дизајнирани за чистење на винил подови. Врати, теписи и тепих рачки Додавањето на тепих или мат на вашиот нов винил кат е добар начин за спречување на лизгање и да го завршите изгледот на собата. Ние нудиме голем број на големини, бои и модели кои ќе работат без оглед на вашиот стил. Одлучува за нешто пријатно и удобно во спалната соба или дневната соба; И да ги истражиме нашите тенки и издржливи тркачи кои се идеални за области со голем сообраќај, како што се кујни и коридори. Ако избраниот килим нема анти-лизгање, едноставно држете го за безбедно и воспоставено.