Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Вентилирани Фасади
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.050 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од просторот на вентилираната фасада? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во дизајнот, визуелизацијата, производството, инсталацијата и сервисирањето на вентилирана фасада. Цената на вентилираната фасадна обвивка обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: фасаден материјал, изолација и алуминиумска конструкција обезбедени од еден од нашите 23.429 градители во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Како функционираат фасадите за лојалност Областите фасади се решение на надворешната обвивка на зградата што може да се користи во новите згради, како и за реновирани згради. Од многу причини, тоа е особено интересно за архитекти - на пример, поради подобрена топлинска изолација. Тие, исто така, ја подобруваат континуираната фасадна површина и бонус исто така е побрза инсталација и чистење. Вентилираните фасади овозможуваат циркулација на воздухот помеѓу ѕидот на превозникот и плочката, како што се мермер, керамички плочки, метални панели итн. На овој начин, ѕидот на превозникот е заштитен од студ и топлина, што доведува до заштеда на енергија. Вклучени фасадни елементи Областите фасади се состојат од овие елементи: Ѕидот на превозникот - ова е било кој тип на фасадно куќиште кое може да се користи како поддршка за прикачување на вентилираната фасада. Тоа може да биде бетонски или керамички ѕид од тули. Термичка изолација - тоа е материјал кој обезбедува топлинска и звучна изолација. Ова прилагодување мора да биде континуирано за да се избегне термичко премостување. Најчесто користените опции вклучуваат дизајнирана или леплива поврзана изолација. Метод на приврзаност - Овие типови на фасади можат да бидат прикачени со било кој од следниве методи: Поени за прицврстување со смола сидро и навој прачка. Профили - Ова се серија на рачки прицврстени на ѕидот на превозникот и прицврстувачките точки кои ја одржуваат поставата прикачена на претходно инсталиран профил. Вентилиран воздушен комора - простор помеѓу ѕидот на превозникот и плочките. Во лето го штити ѕидот на превозникот, дозволувајќи им на вентилацијата и ја спречува спроводливоста на топлината додека во зима го спречува преносот на влага на ѕидот на превозникот. Поставувањето од природен камен - инсталацијата на обложување е последниот чекор во процесот на спроведување на вентилираната фасада. Еден од најсоодветните материјали за вентилирани фасади се дебели плочи од природен камен кој овозможува правилно прицврстување од еден од методите опишани погоре. Не е потребна специфична големина на плочата во овој тип на фасада. Од друга страна, мора да се избегнува употребата на суровини и полирани површини од природен камен. По листа на природни камења кои се покажаа на овој градежен систем со своите перформанси: мермер Крема Марфил, варовник Капри Марбела Нивал Жолта. Колку дестилирани фасади работат Во зависност од надворешната температура, вентилираните фасади се многу различни во одделни сезони. Во текот на летото, воздушните комори функционираат на принципот на оџакот, односно сончевата светлина се врти на фасадата и го загрева таков наметка, како и комората. Овој топол воздух потоа се крева и создава толку простор за постуден воздух за да ја излади комората и да го одржува удобноста на домаќинството. Во зимската сончева светлина не е толку силна за да се овозможи овој ефект на оџакот. Сепак, воздухот во внатрешноста на советот останува потопло од надворешната и комората делува како термичка акумулатор кој ја одржува термичката стабилност на системот заедно со топлинска изолација прикачена на ѕидот на превозникот. Предности на вентилирани фасади Сега, кога го познавате вентилираниот фасаден систем и неговите елементи, ние ќе ве запознаеме со некои од придобивките од инсталирањето на фасадниот обвивка на улма во било кој тип на зграда. Заштеда на енергија - најважните предности на вентилираните фасади вклучуваат подобрување на енергетската ефикасност на зградата и одличните финансиски заштеди постигнати благодарение на вентрикуларната комора. Подобрена топлинска и звучна изолација - овој систем обезбедува не само заштеда на енергија, туку и подобрена акустична и топлинска изолација, што резултира со поголема погодност во зградата. Поздрава средина - Покрај зголемувањето на корисничкиот утеха, системот ги исполнува основните барања за хигиена, здравствена и заштита на животната средина. Технички отпор - Овој систем го спречува влијанието на директно зрачење и лошо време за ѕидови и подот и ги штити од Ilways кои влијаат на зградите изградени со традиционалните системи. Видови вентилирани фасади Ако треба да ги класифицираме видовите на фасади, би можеле да ги разликуваме според видот на употребениот материјал, според различни области на истата фасада, според текстурите, системите итн. Секоја компанија користи сопствени категории, иако генерално и во основните насоки ќе биде да се зборува за следното: Вид на површински третман Керамички фасади: Ние знаеме различни видови - теракота и порцелански плочки кои се многу поотпорни. Камена фасада: мермер, чеша, гранит ... Метална фасада: Полиран алуминиум, цинк ... Фасади од композитен материјал: полимери, пластика, дрво ... Стаклени фасади. Дрвени фасади Друга класификација се базира на површински третман Единствени или природни бои: Целото парче е направено во иста боја и површината не лекува емајл слој. Еманизирани бои: На секое парче, емајлот се применува пред да се запали, што може да биде мат, сјајни или специјални ефекти. Обработено: Со користење на дигитална технологија за печатење на парче имитирајќи камен, дрво и слично се применува повеќе обрасци. Мазна површина: текстура и испакнатини се создаваат на индивидуални парчиња за поголема разновидност на предлози за градење.