Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Вентилација
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.498 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на климатизацијата? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во фокусот, дизајнот, снабдувањето и инсталирањето на климатизација во нискоградба, мултифункционални згради, производствени хали. Цената на вентилацијата обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: транспортни трошоци, услуга, контролна табла, што ќе ги обезбеди еден од нашите 16.729 експерти во дадената категорија

Исто така види:Цени
Услуги
Што вклучуваат услуги за греење и ладење?
HVAC системите играат одлучувачка улога во нашата внатрешна удобност. Со едноставно притискање на копчето, тие се целосно способни да нè чуваат во зима топло и лето во студ кул. Услуги за греење и ладење вклучуваат професионална инсталација, но исто така и одржување и поправка, така што ќе можете да ги користите нивните предности што е можно подолго. Експертите за греење и ладење знаат скоро сите брендови и капацитети од различни компании за вентилација. Ако сакате да ангажирате обучена техника за справување со одреден бренд, ќе најдеме квалификувано лице за вас. Еве некои од услугите што можете да ги резервирате со нас:
Греење и ладење.
Специјалистите во инсталацијата на греење и ладење можат да помогнат во инсталирањето на системите со еден или повеќе системи за дистрибуција, системи за цевки, хидронични грејачи, климатизери за испарување или речиси секој систем за греење и ладење што ви треба. Како по правило, тие ја започнуваат својата работа со пресметување на тоа колку простор ќе го покрие вашиот грејач или кулер. Доколку е потребно, тие исто така можат да ви помогнат да ги најдете најдобрите места за да обезбедите оптимална ефикасност. Некои системи на HVAC бараат насоки за електрични, вода и цевки, па затоа е неопходно да се вработи експерт за оваа работа. Тие исто така можат да вршат финална проверка пред да направите целосна употреба на вашите нови грејачи или ладилници за да избегнете можни ризици во иднина.
Одржување на греење и ладење
Кога станува збор за греење и ладење, секогаш треба да биде највисок приоритет редовен генерал / поправка. Можете да стигнете до експерт за чистење на отвори и калеми и редовно ги менува филтрите за воздух. Покрај тоа, исто така може да користи соодветна технологија за површинска обработка и да ги заштити вашите кондензаторски спирали од акумулација на влага и корозија. Ако сакате да избегнете летна топлина и индексирање на воздухот во зима, можете да планирате преззонално одржување за да бидете сигурни дека вашата климатизација ќе работи како непречено и ефикасно пред одеднаш да се зголеми или намали надворешната температура.
Поправка на греење и ладење
Како и едни со други уред, HVAC системите од сите компании за греење и ладење се стареат со текот на времето, се влошуваат и распаѓаат. Некои делови кои треба да бидат внимателни се: не реагира сензори, затнат канали и кородирани калеми. Некои крајни уреди, исто така, страдаат од протекување, прегревање и корозија. Без редовни проверки, овие случаи можат да доведат до уште поголема штета. Без разлика дали тоа е поради старост, прекумерно или непропорционално одржување, експерти за поправка можат да ви помогнат да го најдете изворот на проблемот и да го поправите вашиот систем за греење или ладење колку што е потребно. Тие лесно можат да дојдат кај вас и исто така се подготвени за итни апликации во случај на неочекувано нарушување. За кратко време тие можат да ви помогнат да го вратите вашиот систем во нормала и повторно ќе почне повторно ефикасно.
Најчесто поставувани прашања
Зошто да резервирате греење и ладење преку Wilio?
Со WILI е полесно да се најде во нивната околина прифатливи и сигурни експерти кои можат да работат на вашето греење, вентилација или климатизација. Без разлика дали треба да видите посебни или целосни сервиси за HVAC, можете да најдете некој што ќе ви помогне преку нашата платформа. Повеќето од нашите инсталатери ги имаат релевантните лиценци и сертификати кои ги гарантираат своите вештини и вештини. Можете да ги ангажирате за да ги испитате старите единици на HVAC и решение за било какви нарушувања на различни делови. Доколку е потребно, исто така може да ги реши токсичните пареи кои можат да го нарушат вашиот внатрешен комфор и квалитетот на воздухот. Ако треба да го замени или инсталирате нов сет на климатизација, исто така можете да ја контактирате вашата помош. Започнете со внесување на вашата задача со сите детали за вашите барања. Во еден момент добивате бесплатни понуди од специјалисти кои се подготвени да дојдат кај вас. Резервирајте ја вашата работа со нас денес и уживајте во пријатна домување во затворен простор со ефикасно ладење и загревање во текот на целата година.
Колку често треба да ги поправам моите системи за греење и ладење?
Експертите се препорачуваат вашите системи за греење и ладење да бидат прегледани и третирани најмалку еднаш или двапати годишно. Идеал е исто така премногу дозволено да ги поправат еден месец или два пред највисоката сезона за да ви помогнат да ја надминете исклучително топлината или зимата. Ако сакате да обезбедите оптимална ефикасност, исто така можете да ги изнајмите на месечно или двомесечно чистење на системски калеми или замена на филтри.
Како да знам дали ми е потребна поправка или замена на климатизација?
Заменете ги системите за греење и ладење кои биле произведени и инсталирани пред 10-15 години. Поради високата возраст, тие работат помалку ефикасни од новите модели, што може да предизвика зголемување на вашата електрична сметка. Ние исто така препорачуваме да им овозможиме да ги заменат ако тие сеуште го користат стариот ладил познат како R-22. Не само што се застарени, туку и пуштаат токсични гасови кои се значително штетни за животната средина.
Може ли Wilio да ми помогне да ја инсталирам куќата за изолација?
Дефинитивно да! Да се ​​оди "зелена" и да ја намали потрошувачката на HVAC, можете да ги ангажирате нашите работници кои монтираат квалитетна изолација. Ако немате идеја каде да започнете, можете да советувате различни видови на изолација и заедно да го направите најдобриот избор на материјал врз основа на вашиот буџет и приоритети. Можете да инсталирате изолација на покриви, тавани, внатрешни или надворешни ѕидови, подови или сите места кои стојат помеѓу топол и ладен воздух.
Која е разликата помеѓу климатизацијата и ладењето?
Додека климатизацијата и ладењето се дизајнирани да пренесуваат гас за течна и контрола на температурата, овие системи имаат свои, различни цели. Климатизација помагаат во внатрешната температура или со дисперзирање на топлина или ладен воздух низ собата. Фрижидерите одржуваат гасови во затворен ограничен простор и обично се користат за конзервација на храна и производи.
Како можам да ја намалам потрошувачката на мојот систем за греење и ладење?
Подобрете ги перформансите на вашиот HVAC со редовно чистење и замена на филтри за воздух и вентилациони дупки. Инсталирањето на паметни термостати е исто така ефикасен начин за контролирање на системите, особено кога не сте дома. За да ја задржи внатрешната температура без да биде премногу потпирање на системите на HVAC, исто така треба да ја разгледате инсталацијата на шарки и ролни, изолација или стаклени прозорци со двојно до тројно застаклување и избегнување на студ или топол воздух од собата.
Кои други услуги за апарати можам да резервирам преку Wilio?
Wilio е местото каде што ќе најдете сигурен Handyman кој ќе ви помогне со какви било поправки, инсталации и опрема за одржување. Во прилог на системите за греење и ладење, занаетчиите од Wilio, исто така, можат да ја соберат вашата нова машина за миење садови, да инсталираат микробранова печка и да ги поправат машините за перење кои не сакаат да се вртат. Сè што треба да направите е да отидете на нашата платформа и да ги пронајдете услугите што ви треба.