Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Топлотна Пумпа
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.498 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на топлинска пумпа? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за инсталација на топлинска пумпа врз основа на топлината на земјата, воздухот и водата. Цената на сеопфатниот систем за греење обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: пост-гарантна услуга и консултации обезбедени од еден од нашите 22.215 курири во дадената категорија

Исто така види:Цени
Најчесто поставувани прашања
Зошто ангажирајте го инсталерот на топлински пумпи преку Wilio?
Со приближувањето на кул месеци, ќе ви треба нешто поефикасно наместо пренослива единица за греење. Нарачајте ја инсталацијата на топлинската пумпа во Wilio за да инсталирате нова пумпа за воздух / воздух. Поудобно е и побрзо од инсталацијата за самопомош, бидејќи можете да ангажирате експерт кој брзо и го исправи системот во функција. Објавете го вашето барање за Wilio. Запомнете да ги вклучите сите одлучувачки детали, како што се технички параметри на топлинска пумпа, кој тип на услуга за топлинска пумпа ви е потребна, вашата адреса, буџет и кога сакате да работите завршени. Искусен изведувач со вас се поврзува со вас бесплатно. На секој Wilio инсталерот можете да видите прегледи и евалуации за да ви помогне да одлучите кој е во согласност со вас. Кога ќе имате најмногу Wilio инсталерот, тоа доаѓа зад вас, ќе ја извршите саканата работа и ќе плаќаат после. Нашата платформа ви овозможува полесно да ја пронајдете инсталацијата на инсталацијата или поправка на топлинска пумпа, па не двоумете се да го најдете вашиот инсталерот токму сега!
Дали треба да ги дадам своите алатки или опрема за инсталирање или поправка на пумпа за воздух / воздух?
Не. Вие не треба да обезбедите какви било алатки или опрема. На Wilio водоводџија можете да уживате е техника на топлински пумпи со вештини, долгогодишно искуство, и така веќе знае кои алатки се потребни за работа. Ќе донесете на работното место со вас. Вие само треба да ја дадете самата топлинска пумпа заедно со сите свои компоненти и додатоци за инсталација што го снабдува производителот.
Колку време е потребно инсталирање на топлинска пумпа и извор на воздух или сервис за поправка?
Кога ги поправа топлинските пумпи, може да зависи од степенот на потребните поправки - поправки може да потрае неколку часа до неколку дена. Заедничкото одржување на топлинска пумпа може да трае цел ден, бидејќи тоа е комплициран процес. Ако вашата термичка пумпа бара стабилна бетонска платформа, се пече со следниот ден на работа.
Може ли Wilio инсталерот да ми помогне со инсталација и поправка на пумпи за воздух / воздух?
Да! Ако продавате инсталација или поправка на топлинска пумпа и треба да сфатите повеќе работа во исто време, но не го најдете, мирно по помош. Можете да најдете мајстори за стотици различни задачи, дури и необични дела како чистење на цевки, изолација и поправка на апарати. Само создадете побарувачка со сите ваши специфични потреби, така што водоводџија може да ви помогне. Ова е начинот на кој се поврзувате со точните Wilio монтери и ги спречувате недоразбирањата.
Дали топлинската пумпа е ефикасно?
Да Ако топлинската пумпа има високо висок процент на полицаец (коефициент на моќ). Тестовите заклучија дека топлинските пумпи генерираат повеќе топлинска енергија, како што се потрошувачката на електрична енергија. COP 3 термална пумпа може да се претвори 1 киловат-енергија до 3 киловати топлина - е 300% повеќе енергија поефикасна. Оваа евалуација значи дека овие топлински пумпи, во споредба со електричната печка или котел, значително ги намалуваат оперативните трошоци за греење на куќата.
Да ја пуштам мојата термална пумпа цело ден?
Препорачуваме активирање на топлинска пумпа и нека биде вклучено ако е потребно. Ако не сте дома, тоа може да биде премногу скапо и неефикасно да ја напушти топлинската пумпа. Препорачан начин за користење на топлинска пумпа е да се постави тајмер за активирање на половина час пред да се врати дома и пол час пред да се разбудите наутро.
Може ли единствената топлинска пумпа загревање на мојата цела куќа?
Не може да се одговори едноставно "Да" или "Не". Мора да земете во предвид неколку фактори како што се подот за да се загрее, аранжманот на вашата куќа, евалуација на ефикасноста на топлинската пумпа. Вашата позиција, исто така, може да се прикаже бидејќи топлинската пумпа со изворот на воздух во голема мера зависи од надворешните температури и позицијата на сонцето што директно зрачење создава топлина во секој простор.
Услуги
Што вклучуваат услуги за инсталација и топлински пумпи со воздушни / воздушни топлински пумпи?
Услугата за инсталација на топлинска пумпа ги содржи потребните акти за поставување и ставање на топлинска пумпа. Ако е поправки, треба да се изврши темелна инспекција на топлинска пумпа за да се одреди изворот на проблемот, а потоа да ги изврши соодветните поправки. Услугите за инсталација може да вклучуваат распоредување на надворешната единица на држачот, намалување на дупките во ѕидовите за цевки и дистрибуција, инсталација на радијатори и на крајот го поврзуваат водството.
Инсталирање на надворешни единици
Главната единица на топлинска пумпа со воздушен / воздушен систем треба да биде на најтопло место надвор од вашата куќа, која обично е област свртена кон сонцето. Вашиот техничар може да најде соодветно место, освен ако не е утврдено од вас. Ако не постои стабилна платформа на која може да се постават зголемени челични костец, некои техничари за топлинска пумпа можат да направат конкретна основа, што може да донесе дополнителни трошоци. Откако ќе создадат стабилна платформа, имателот поставен над влијанието на снегот, а потоа закачете ја надворешната единица.
Создавање дупки и дистрибуција на рерната: Инсталација на радијатори
Вашите ангажирани водоводџии ги намалија дупките на ѕидот до изворната пумпа за воздух за да одговараат на жиците и цевките. Друг чекор за инсталирање на топлинска пумпа е инсталација на радијатори во вашата куќа. Овде, таа мора да биде придружена со радијатори во одредени области, а потоа да закачите радијатори на зафат.
Прицврстување на цевки и жици
Вашите техники на топлинска пумпа прво ќе ја исклучат вашата куќа. Тие ги мерат и намалуваат жиците за соодветна должина и ширина, а потоа ги прикачуваат на радијатор, прекинувач, контролен панел и надворешна единица. Рерната исто така е измерена, нечистотија и инсталирање. Рерната потоа е поврзана со радијаторот и соодветниот систем за греење.
Тестирање на топлинска пумпа
Откако ќе заврши инсталацијата, вашиот инсталерот е тестирање. Може да провери дали напонот и термичката моќност се потребни на ниво. Ако системот не успее или термички перформанси и напон не се на вистинските нивоа, техниките на топлинска пумпа ќе го исклучат системот и моќта. Проверки Ако инсталацијата не се случи, а потоа ќе ги направи потребните поправки. Водоводџија работи додека системот за топлинска пумпа не работи совршено.
Поправки на топлинска пумпа
Кога сервисирање на топлинска пумпа со воздух / воздух, техниките на термичка пумпа можат да вршат дијагностички тестови. Може да изврши темелна проветна проверка и да дознае причина зошто системот не работи правилно или воопшто не работи. По наоѓањето на причината за проблемот, таа работи на соодветните поправки.