Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Стуко Декоративен Материјал
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за штуко? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни стручњаци за проверка, чистење ѕидови, пенетрација на ѕид, нанесување на штуко малтер. Цената на малтерот за штуко обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: мистрија, либела, кофа, размахване, што ќе ги обезбеди еден од нашите 24.118 ѕидари во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Штуко Надворешноста на вашиот дом е она што го прави првиот впечаток за гостите. Staging го освежува надворешноста на куќата не само свеж и чист во поглед, туку исто така обезбедува многу бенефиции за сопственикот. Дознајте повеќе за штуко и зошто оваа мешавина на цемент може да обезбеди многу слоеви. Што е штуко? Штуко е мешавина на цемент, песок, вар и вода и може да се наслика по сушење. Добавувачите го мешаат штуко и ги применат во основа на жица наречена Лата, во повеќе слоеви. Обезбедува отпорен и мазен надворешен изглед. Штуко е идеален за модерна домашна завршница, но добавувачите можат да создадат штуко во различни текстури и да создадат посакуван изглед. Овие стилови можат да бидат камче, игри, мазни и извиткани. Предности Издржливост Штуко е многу издржлив материјал кој може да се користи за надворешноста на куќата, бидејќи оваа мешавина од цемент ќе трае 50 години со минимално или без одржување. Бидејќи штуко работи со временските услови, ризикот од напукнување или распаѓање е намален под менување на притисокот. Кога снабдувачот е правилно изолиран од надворешноста на штуко, тоа ќе биде отпорен на мувла и гниење. Одржување Одржувањето на штуко е минимално. Во споредба со другите материјали, не е неопходно постојано да се повторува, рехабилацијата, да се замени или чисти. Штуко е одличен избор. Додадена вредност на куќата Штуко во надворешноста може да ја зголеми вредноста на вашата куќа од повеќе причини. Тоа е енергетски ефикасен, противпожарен, отпорен на одржување, а бучавата е оштетена. Не само што ја снабдува вашата домашна вредност ако одлучите да го продадете, но овие придобивки ви дозволуваат да побарате повисок осигурувач со имот. Лесна инсталација Инсталацијата на штуко, вклучувајќи време за сушење само трае околу два дена. Процесот е брз. Штуко е универзален материјал, бидејќи може да се примени на многу материјали, вклучувајќи дрвени и конкретни ѕидарски. По инсталирањето на штуко потребно е да се избере бојата! Забавувајте се и запомнете дека за разлика од тули, можно е да ја промените оваа боја во секое време. Сè што треба да знаете за куќите на штуко Стукал обвивка, вид на ѕидарски малтер на ѕидари кои се состојат од цемент, вода и песок е типичен елемент на шпанската и медитеранската архитектура. Овие куќи на штуко имаат надворешноста во различни текстури од камчето за речиси мазни, во зависност од техниките на апликација и да обезбедат постојана заштита од атмосферски влијанија. Но, овој тип на ѕидарија има свои сенки сајтови и не е погоден за секој недвижен имот. Историја и растечка популарност Најстариот штуко содржеше вар цемент наместо цемент. Бидејќи нејзините состојки најчесто се наоѓаат во природата, таа е една од најстарите природни страни на страните што датираат од античка Грција. Шпанците се претпоставува дека ќе го донесат штуко во Мексико и американскиот југозапад, каде што создадоа тврди карпи, така што тие се пријавија на рамки од стапови, камен или дрво. Со големо производство на сува цемент, шумско обвивка во новата ера влезе во производство на големо во раните 20-ти. Цементот ја зголеми преработеноста на штуко и продолжување на времето на сушење дозволено градители поголема слобода. Сепак, југозапад останува идеално место за штуко поради суви услови и висока содржина на песок која е стабилна почва. Обидите да се инсталира традиционалната штуко во северната и источната клима се сретна со мешани резултати. Во регионите каде што земјиштето се преселило и предизвикало таложење на фондациите на куќата, пукнатини се појавија во штуко кои дозволиле дожд да навлезат и да го ослободат обвивката од обложувањето. Денес, додавањето на полимери и други супстанции за зголемување на флексибилноста заедно со рафинираните техники на апликација ја подобрија отпорноста на штуко, што го прави повеќе избор. Предности и недостатоци на штуко Штукото е привлечно поради многу причини, особено во однос на отпорноста на пожар. 2.5 cm премачкување на штуко ширење на огнот од едната страна на ѕидот до другиот најмалку еден час. Како резултат на тоа, штуко е пожелно за повеќе генерации апартмани со строги огнени правила и за четвртини каде што куќите се изградени во непосредна близина. Потоа, тука е изгледот и Gyzykly нијанси - од фини нијанси за длабоки тонови на Земјата - што се постигнува со додавање на бои до мешавината. Штуко обично беше поврзан со рамни покриви и материјал за покривање од глинена плочка. Сепак, луѓето ја сметаат површината за атрактивни, па затоа штуко честопати гледаат и во куќи со наведнат покриви и со материи за шиндра и метални покриви. Но, поради неговата кревка природа, облогата на штуко ќе пукне ако основата на куќата се насели. Едноставно, ова не е најдобриот избор во регионите каде што е позната висока глинена почва, а основите се движат. Со текот на времето тие можат дури и во домаќинства со фиксни бази за да создадат пукнатини за коса. Мали пукнатини не влијаат на целотоста на обвивката и често може да се поправат без да се повикува професионалец. Некои куќи за штуко изградени по Втората светска војна беа создадени со формулар за прскање која не се покажа како робусна како традиционална четка рака Trinked. Времената постапка може да биде подложна на голема количина на пукнатини. Единствената реална можност е да се отстрани погрешната обвивка и неговата замена за реномирана добавувач. Конечно, Штуко нема значаен фактор на изолација: 2.5 cm слој на штуко е од 0,20 r, што значи дека има само 20 проценти од изолациониот фактор пронајден во истата дебелина на дрво. Судење Штуко е инсталиран во слоеви, што е одземаат многу време и работниот процес кој врши квалификувани професионалци - не е работа или за најамбициозните домашни мајстори - и затоа тоа може да биде скапо. Процесот на аплицирање зависи од структурата на куќата - ѕидови со дрвени рамки бараат повеќе слоеви на традиционален штуко како блок или бетон. Со примена на штуко во слоеви и дозволете секој слој да го зацврсти снабдувачот постепено ја зголемува дебелината на обвивката. Традиционалниот штуко се применува во три слоја на надворешните ѕидови со дрвена рамка. Ова започнува со "нула" испружена на метална лента прицврстена на надворешната обвивка на куќата. Груба површина овозможува адхезија на следниот слој, "кафеава школка". Браун слојот обезбедува сила и служи како супстрат за "TOPCOAT", која може да биде рачно изработена и да формира соодветна површинска структура. Двослоен штуко се користи за бетонски, тули и блока ѕидови. Благодарение на постоечката ѕидарија, стружењето е непотребно. Наместо метална лет, лепило за спојување се применува на ѕидниот ѕид, а потоа се применуваат два слоја на штуко. Еднослоен штуко е релативно нов процес со користење на штуко мешан со стаклени влакна кои се применуваат на метална шина. Не сите добавувачи на штуко нудат процес на примена на еден слој, па затоа е можно дека ќе треба да барате некој од нив во вашата област. Грижа и одржување за штуко Ако веќе имате еден од овие Stucco дома, обрнете внимание на вашето одржување треба да го добиете максимумот од оваа надворешност. Ако сте загрижени за основно решавање, направете чекори за намалување на движењето на почвата. Со инсталирање на добри стреви и води и прилагодување на дворот наклон од базата, намалување на сатурацијата на почвата и намалување на ризикот од движење на основите. Нечистотии и остатоци кои се акумулираат на штуко отстрануваат четка со средни влакна и градинарски црева. Чистење со чистач за висок притисок не се препорачува бидејќи може да се појави оштетување на површината. За отстранување на мувла, поврзете еднокомпонентно непријатно белило со три дела од водата и директно се нанесувајте до дамки со сунѓер или четка. Пред испирање со цревото, оставете го решението натопено на површината. Снимањето, бело место кое може да се развие на штуко изложено на долготрајна влага може да се отстрани со прскање бел оцет. Почекајте неколку минути пред да го испиете цревото. Ако е потребно, направете го тоа повторно и целосно отстранете го. Имајте на ум дека штуко може да се наслика. Со малку грижа, вашиот штуко обвивка го одржува вашиот препознатлив изглед во наредните години.