Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Сламени Покриви
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.521 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на сламен покрив? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за геодет, производство и монтажа на сламени покриви. Цената на покривите од слама обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: трошоци за жица и прицврстување обезбедени од еден од нашите 22.041 експерти во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Одржување и поправка на слама покрив Славените покриви кои датираат за бронзени времиња се значителен дел од речиси секој рурален пејзаж. Овие покриви постојат за сите векови, но не секогаш обожавани. Многу луѓе имаа вистински однос на љубовта и омразата со текот на годините. Сламските покриви беа опишани како мармити на имотот и се повеќе популарни во 1980-тите и 1990-тите. Потенцијалните купувачи веќе долго време одбија да земаат слама покрив во изнаоѓање на нова куќа. Дури и ако куќата е совршена во секој поглед, многумина ќе го видат сломаниот покрив како поголем ризик од пожар со скапи сметки за одржување и поправка. Сепак, времето се пресели и работите што луѓето претходно поврзани со особинот на славниот покрив станаа мал проблем. Покрај тоа, со зголемена свест за одржливост и намалување на трошоците за енергија, покривите на слама се враќаат како еколошки градежен материјал. Гледаме повеќе нови рурални куќи изградени со сламени покриви во резултатот. Ако имате право нестандардно осигурување за домаќинство, исто така можете да имате мир на умот дека ако треба да го поправите или заменете славиот покрив поради оштетување, ќе бидат покриени трошоци. Кога да го поправите сланиот покрив? Во однос на покривите на слама, една од најголемите одлуки што треба да ги направите е дали покривот треба повторно да расте или да се поправи. Ако покривот протекол во одреден временски период или испорачал покриви и покривот не успеал да го реши овој проблем, веројатно е најдобриот избор на нејзината нова форма. Кога покривот изгледа само малку уморен (и под терминот "уморен" мислиме дека сламата изгледа малку тенка или неправилно, прицврстувањето почнува да се покажува, или ќе има ненадејно зголемување на мов или алги), а потоа Корекцијата е за сето она што е потребно. Оштетувањето на покривот на слама предизвикана од птици или бура може лесно да се поправи и не може да стои премногу - се додека работите брзо. Како да се одржи покривот на слама Правилното одржување на покривот ќе ви помогне да го проширите вашиот покрив живот. Ако поседувате куќа со слама покрив, добро е да го исчистите еднаш годишно. Отстранувањето на лисјата, иглите, мовте и алгите значи дека покривот е поотпорен и способен за сушење побрзо (таквото широко ширење кое може да започне со распаѓање). Еве неколку важни точки што треба да ги запомните во работата за одржување на слама покрив. 1 покрив чист со рака Покривот за чистење на слама мора да се направи рачно. Отстранувањето на лисјата и мовта може да се користи од различни видови на гребло и не предизвикува оштетување на покривот на професионална работа. За разлика од мислењето, искористувањето не ги шири спорите на печурки во слама покрив. Овие емисии се присутни во сите сламени покриви, проблемите ќе започнат само ако овие простори го наоѓаат правото (алијас влажни) за живот. 2 Чувајте ги дрвјата и грмушките под контрола Протокот е посува, толку подолг трае, така што сите дрвја или грмушки расте во близина на куќата е потребно за да го задржи кратко. Ако вашиот покрив има премногу сенка, па славениот покрив не може толку брзо да се исуши. И ако е премногу престана, покривот постојано ќе се откаже и ќе остане влажен. Овие влажни услови се идеални услови за раст на печурки. 3 Контролирајте кружен раст Слојот на алги преку покривот на слама го спречува "природно сушењето" сонце и ветер и го намалува вашиот покрив живот. Покривите може да се испрскаат со алги за да ги уништат сите алги или моса. Иако овој метод е скап, но ефикасен, бидејќи тоа може да значи дека покривот ќе трае уште 10 до 15 години. Исто така, има уште една предност што покривот изгледа визуелно поатрактивен. 4 Избегнувајте непотребни оштетувања Уверете се да ви дадете други занаети непотребно оштетување на покривот на скали или одење преку одборот. Сите дистрибутери можат да го забрзаат абењето на плочи и оштетувањето на сртот може да биде особено штетна за животот на покривот. Колку често е неопходно да се замени славиот покрив? Ако сламата беше стручно складирана на покривот, таа треба да издржи од 40 до 50 години (оттука и иста како и секој друг покрив). Сепак, покривот чешел ќе се разменува околу секои осум до десет години. Факт е дека некои сламени покриви стареат подобро од другите. Тоа може да биде од неколку причини, на пример: · Вештина на оригиналниот слој на слама покрив · Квалитет на користени материјали · Кровен падина (flabby покрив носат побрзо) · Погледот на покривот (ако сте поголем дел од денот во сенката, тоа ќе биде влажно) Вашиот покрив и сите ваши промени внимателно гледајќи - особено пред и по зимските месеци. Ако вашиот објект е меморијална заштитена зграда, пред да започнете со турнеја, мора да советувате со протекционист. Колку е поправка на слама покрив вредност? Како и со секој покрив, големината и сложеноста на покривот одредуваат колку ќе чини поправки. На пример, трошоците за согорување на гребенот се околу 25% од трошоците за замена на целата слама. На гребенот им овозможува на придавката да ја покаже вашата креативна страница и добро дизајниран гребен може значително да ја зголеми жалбата на вилата, така што вреди да се инвестира. Друга добра инвестиција е употребата на горење ретардер на вашиот покрив за да го забави ширењето на огнот. Многу осигурителни компании ја поставија примената на кровни ретардери за нов покрив. Пред да одлучите за нестандардни осигурувачи во домаќинството, проверете дали заштитата на FROF е избран од пожарот е во согласност со полисата за осигурување. Ако сакате да додадете мрежа на покривот за да се минимизира штетата предизвикана од птици или други диви животни ќе ви даде дополнителни трошоци. Но, имајте на ум дека ако има премногу суштества кои ќе го направат вашиот дом од вашиот покрив, нема да биде значителен. Последното прашање што треба да се разгледа е скеле. Ова може да биде скапо и ја зголемува оваа сметка за поправка. Не заборавајте да ги земете предвид од самиот почеток. Колку време е изложеност на слама покрив и колку чини? Бидејќи археолозите ќе знаат, Doch работа се прошири барем до бронза. Ова е зачувана вештина која е подобрена и предадена на генерации по 10.000 години во Африка, Европа, Азија и пошироко. Тоа е градежна техника која неодамна го замени чеша и плочки. Се проценува дека сè уште има повеќе од 20.000 Страменски дом и компании во Велика Британија. Колку долго трае слама покриви? Животот на покривот на слама во голема мера зависи од тоа колку добро е изграден, како стрмни, колку често се одржува и кој материјал се користи за неговата структура. Факторот е исто така преовладувачки временски период (толку повеќе сува, толку подобро) и покривите на слама под дрвјата можат да се влошат побрзо и да се заштитат себеси, бидејќи издолжените шеќери можат да помогнат во размножувањето на бактериите. Во принцип, сепак, може да се каже дека животниот век на шеќерна трска е околу 30 години, комбинирана пченица околу 30 години и слама околу 20 години. Сепак, познато е дека покривите со сламени со редовно одржување траат до 60 години! Колку чини инсталациониот штанд? Како и секој градежен проект, покривите на слама имаат две трошоци: материјал и работа. И двете се под влијание на големината и сложеноста на проектот. Значи мала куќа со едноставен коси покрив ќе чини значително помалку од голема семејна куќа со многу оџаци дупки, покривни прозорци и неправилни елементи. Замена на постоечки слама покрив ќе чини помалку од инсталацијата целосно нова наместо плочка или лимниот покрив. Типична работа обично се наплаќа од квадрат метро која има површина од 10 метри x 10 метри или 3 m x 3 m 9 m. Цените се разликуваат, но просечната цена ќе изнесува околу 700 евра по квадратен метар. Мала куќа (на пример, 25 метри × 25 стапки) со покрив 45 ° треба да покрие 900 ft². Инсталацијата ќе чини околу 6 500 EUR.BIG Семејна куќа со неколку покривни прозорци и две дупки за оџаци веројатно ќе се движат од 25 000 до 35 000 евра. Се подразбира дека е бруто проценки и дека градителот на славиот покрив ќе може да обезбеди точна понуда врз основа на нејзините мерења и искуство со слична работа. Кои се трошоците за одржување? Како и вашиот автомобил или котел, редовното одржување е клучот за постигнување на добар сооднос на цената и животот на покривот на слама. Годишна посета на експертот е секогаш добра идеја; Тие треба да бидат способни да го проверат вашиот покрив и да направат какви било мали поправки што треба да се направат. Веројатно ќе биде помалку од 1.000 евра годишно. Можете исто така да имате малку повисоки премии за осигурување на домаќинствата поради ризик од пожар. Што е разговор? Три главни материјали се користат за производство на цветниот покрив: водата трска, чешлани пченица трска и долга слама. Секој од нив има квалитет и достапност и нивните типови се регионални различни. Долгата слама е помалку проширена денес, бидејќи земјоделците имаат тенденција да растат пократки сорти на пченица, бидејќи нејзиниот раст е побрз и полесно е да се соберат. Покривот беше претходно преку-производ земјоделство, но сега е култивирано посебно. Повеќето трска што се користат во британските покривни покриви се увезуваат денес, обично од Унгарија. Оригиналниот покрив на слама е прикачен директно на кровниот зрак. Раскинати снопови се прицврстени на зрак надолу надолу околу 20 °, тогаш тие се именувани едни на други, така што крајот на покривот раб е помеѓу 45 ° и 50 °. Потепливиот ќе биде надворешен агол, толку подобро покривот ќе го пушти водата, што го проширува животниот век на плочите. Сепак, аголот на поостри, толку е поголем покривот мора да биде, и тоа значи повеќе доплата - така аголот е компромис помеѓу одвод на вода и цената. Ако покривот на слама е добро изработен, водата продира само на околу 50 мм, што е околу 20% од целата длабочина. Бидејќи сувата слама ќе има подолг живот, можно е да се замени горниот слој секои 10 години, но долните слоеви оставаат на место. Тоа може да заштеди многу работа на долг рок. Кои се неговите придобивки? Покривите покриви имаат неколку предности во споредба со чеша и навалување: Покривот е природно дише што спречува гниење Бидејќи во снопови и во шупливи шила има многу заробени воздух, тие имаат одлични изолациски својства, така што обично не е неопходно да се изолира таванот. Покриените покриви исто така се ладат во лето благодарение на ниската топлинска спроводливост Се направени од природни материјали, па затоа не е неопходно да се искористат од земјата, па тие се позелени Се убави и видливи и испорачуваат природата на било кој имот Бидејќи не е неопходно ниту еден стрес и одвод на печка, тоа е заштеда на трошоците Тие можат да ја зголемат вредноста на куќата Сламата е полесна од тенки, па покривните греди можат да бидат помали Дали тоа има некои недостатоци? Флоузните покриви, исто така, имаат и недостатоци дури и ако некои може да се спречат. Тие можат да бидат ризик од пожар, дури и ако тие се многу безбедни благодарение на мерките за пожар. Поради перцепираниот ризик од пожар, премиите можат да бидат повисоки. Птиците можат да ги повлечат сламките кога пребаруваат инсекти - тоа ќе бара внимание по некое време. Ако аголот е премногу лесен, дождот и снегот ќе бидат ефикасно непријатно, што може да ја забрза гниење и преоптоварување на структурата во случај на снег. Дека покривите треба да се чистат на секои неколку години, додека оштетените, половичните или покриените делови мора да ги заменат новите трска. Својствата на самиот сламен покрив се неверојатни. Покривот е убав и за денешните односи невообичаени. Благодарение на комбинирањето на нивните еколошки карактеристики, таквите покриви се многу привлечни за оние кои сакаат да градат со поголем карактер и личност. Кога сето тоа е речено и завршено, па верувајте дека ако одите со почит со почит и грижа, нема причина да добиете уште една децении со вашиот покривен покрив.