Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Сеча, Сечење Дрвја
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.051 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на сеча, сеча на дрвја? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за проверка на локацијата, ризично кастрење и сечење дрвја и разгранување. Цената на кастрењето и сечата на дрвјата обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: обезбедување проценка на внатрешната состојба на стеблото, трошоците за транспортирање на исечените дрвја, обезбедени од еден од нашите 10.694 експерти во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на вистинска пизна При изборот на совршен налог, неопходно е да се размислува за голем број важни прашања. Во оваа статија ќе ве однесе чекор по чекор. Што е неопходно да се направи пред да изберете? Прочитај повеќе. Проверете дали овие основни квалификации имаат Секој експерт што можете да го ангажирате треба да биде носител на минимум од овие следниве сертификати: одржување на моторни пили, место и основно попречно сечење и обработка на мали дрвја, употреба на моторна пила од јажето. Tomáš е искусен искачување на Arborist со сертификатот NPTC и има одличен рејтинг за повратни информации од корисниците на Wilio. Тој објасни зошто овие квалификации се исто така важни: "Секој косење на височини со користење на јаже и темперамент, овие сертификати, всушност, мора да имаат. Тоа не е законска должност, но ако нивните прелизи немаат доволно обука. На пример, тие сигурно нема да знаат како да го задржат воздухот за спасување, што е од суштинско значење во однос на безбедноста. Не е на пожарникари или услуги за спасување за да се добие пиланата од дрвото. Исто така, треба да прашате дали одредена пилчик работи според словачките безбедносни стандарди и да види дали може да назначи барем некоја работа со дрво и дрвја, дизајнирање, уривање и згради. Побарајте повеќе акредитација и членство Пред да изберете Pilčík, исто така е неопходно да се праша дали има дополнителни квалификации - на пример, релевантниот наслов или дополнителна потврда, кои се надвор од основните сертификати за работа со дрво. Алтернативно, дали кучињата се членови на Арбористичко здружение, Здружението за заштита од дрво или шумарство. Сепак, не заборавајте дека членството на одредена организација не мора да гарантира висок стандард на оваа специфична за работа. Lukáš е експерт кој има повеќе од десет години на шумарство и има одлични повратни информации од корисниците на Wilio. Како што објаснува, вреди да се открие што точно вклучува "членство" во професионалната асоцијација: "Бидете свесни дека терминот" членство "може да се злоупотреби или прецени. На пример, секој може да стане член на Арбористичкото здружение. Дека сте "членови" значи дека плаќате годишна претплата и добијте го нивниот билтен итн. Ова е многу различно од фактот дека сте одобрен добавувач. За да станете него, мора да поминат низ многу строги тестови кои ги поставуваат и оценувачите од Арбористичкото здружение. Добијте детален цитат од секој трговец што го разгледувате Секој Swilzer ќе ви даде бесплатна понуда во писмена форма. Овој цитат треба да го дефинира и дели токму она што е вклучено во цената. Тоа вклучува, на пример, конечна цена за работа, изнајмување на било кој уред, мелење на корици, даноци и така натаму. Особено, проверете дали цената понуда вклучува чистење и отстранување на отпадот. Плечите често произведуваат голема количина на исечени материјали (гранки, главниот багажникот на дрвото, лисјата итн.), Што може да биде тешко за сопственикот на куќи и скапи за ликвидација. Затоа, не се вели дека добра пилана треба секогаш да се исчисти. Иако е потребно добра работа - употребата на удар калапи - многу burrowing - но тоа е нешто што ќе ја ценат безбедноста на побарувачката. Значи, секако вреди да се направи сопственикот на куќата на Плчик праша: До кој степен се чисти по работа - дали ова чистење е вклучено во понудата што ја дадовте? Затоа, неопходно е да го поставите стандардот веднаш на почетокот што го очекувате. Pillíkov ќе помогне кога имате јасна и посебна идеја за она што сакате да го направите. Цената на работата, исто така, зависи од неколку фактори. На пример, како е како да пристапите до дрвото ако се одвива каков вид на дрво. Зимзеленото дрво е многу погусто од листопадни. Исто така, мора да земете во предвид дали сакате да го отстраните целото дрво или што е голема количина на дрво. Многу ликвидациски трошоци зависи од тежината на отпадот. Понекогаш не е доволно да се прикаже слика, треба да се согласите за време на која јасно ќе може да ја процени цената, вклучувајќи ги трошоците за отстранување на отпадот, материјалот. За работа со врвен квалитет - пожар специјалист Значи, како не го посетувате општиот лекар кога треба да го поправите расипан заб, исто така е на пиланата. Не секој може да се справи со професионални интервенции на дрво, калемење на дрвја и така натаму. Еден добар градинар или Pilčík може да знаат да направат стручни интервенции на вашето дрво, но тоа не може да биде покриено или осигурано или обучено да се искачи на дрвото додека работи со моторна пила. Треба да се преземат безбедноста и професионалното знаење на Sawčíka. Прашајте ги овие клучни прашања Ако нешто е заинтересирано или не ви е јасно, не плашете се да поставите многу прашања. На пример: Што ќе биде метод за отстранување на дрвото? Како ќе биде засегнат идниот раст на растот? Колку долго ќе заврши работата? Дали постои начин да се направи работа која нема да ги мачи соседите? Добра пилана ќе сака да одговори на сите овие прашања во детали - и може да предложи голем број на различни решенија. Слушајте го вашиот јазик што го користат искривувачите Тоа може да звучи сите, но различни видови на сектори имаат сленг, нивниот јазик што го користи, прелистувачите не заминуваат. Речникот кој го користи Pilčík заедно со нивната работа, тоа може да биде корисен показател за нивните експертиза нивоа. Polencers треба да користат зборови како градинарски, намалување на круната, трим, укинување на круната, Deadwood - ова е посовремена, попрецизна терминологија и сугерира дека луѓето во вашата градина знаат што прават и работат. Се разбира, постојат неколку постари експерти кои се исклучително добри на работа и сеуште користат застарен вид на јазик. Повеќе модерни технички описи на работа со професионални интервенции во дрвото вклучуваат фрази како што се формативно градинарски, сечење на почвата и модерен. Ако некој ви објасни дека работите со користење на овој вид фраза е ветувачки карактер за кој знае за што зборува. Осигурајте се дека тие ја користат точната опрема Запознајте ја опремата што сте ја нарачале вашиот експерт преку Wilio, донесе со вас - и како го користи. Пример: сите кои работат на зградата треба да бидат распоредени правилно лична заштитна опрема. Истото важи и за пиланите. Нивната опрема обично треба да содржи шлем со штит и заштита од слух, моторни пили и панталони за моторна пила. Секој кој работи на дрво треба да користи искористување и јаже. Прашај кој всушност ќе работи Кога трговецот доаѓа до местото на работа на разгледување, не плашете се да го прашате кој навистина ќе ја заврши работата. Ќе дознаете кој дел од работата ќе го изврши самиот трговец поединец и кои други членови на неговиот тим или подизведувачи. Компаниите кои се генерално најдобро се мали. Бидејќи во голема компанија, сопственикот е многу ретко присутен на местото на инспекција и момчиња кои работат за поголема компанија, често компанијата плаќа минимум, па - сосема разбирливо - не постои поттик за нив да се направи навистина добра работа. Затоа, важно е сопственикот на куќата да побара било која од пиланите размислувања: "Кој, всушност, ќе ја заврши работата?" Најдобро ако лицето кое доаѓа на инспекцијата, исто така, ќе изврши работа и ќе се искачи на дрвото.