Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Садење Дрвја
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.436 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за садење дрвја? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за садење овошни и иглолисни дрвја и фарми. Цената за садење овошни и украсни дрвја и грмушки обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: трошоци за наводнување и вештачко ѓубриво обезбедени од еден од нашите 10.757 градинари во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Дрво Садење Кој е најдобриот начин за садење дрвја? Повторно има време за садење дрвја! Падот со своите постудени дневни и ноќни температури е идеална сезона за растителни дрвја и големи грмушки - поголеми растенија имаат потреба од цела студена сезона за да се запишат длабоки корени и искоренување пред пролетта на паѓање. Сепак, постојат некои дезинформации за тоа како правилно да го засади дрвото. Ние не сакаме да бидете дезинформирани, па ние ви донесеме преглед на садење дрвја во паркот. Кога да се засади дрвја и грмушки? Садењето најдобро е направено од октомври до април. Избегнувајте садење во отечена (вода населена на површината на почвата или собрани на дното на јамата) или замрзнати (премногу тешко) почва. Растенијата одгледувани во контејнери може да се користат во секое време во текот на годината, но полесно е да се грижи за нив, ако тие се засадени во есен или зима, бидејќи тие треба да се напојат помалку отколку во пролетта или летото. Голи и вкоренети дрвја и крстови се достапни само во есен и зима. Тие треба веднаш да се садат, но ако ситуацијата не дозволи тоа, може да се надева (привремено фабрика во почвата за да се избегне суво сушење) додека не можат да бидат прекинати. Како да се засади дрво или голема грмушка? Подготовка на местото Растенијата нема да растат каде почвата содржи премалку воздух или каде што влагата на почвата е прекумерна или недоволна. Подготовка пред растење на земјиштето треба да биде насочено кон подобрување на овие услови: ослободување на почвата до длабочината на еквивалентната висина на коренот топката и широк простор за исклучување на набивање и подобрување на дренажа. Ќе му помогнете на почвата структура на тешки или песочни територии, инкорпорирање на органски супстанции. Во времето на садење, не е соодветно да се примени ѓубриво. Сепак, на сиромашните почви кои прскаат вакцина против ковчегот и во контакт со корените, тоа може да им помогне на дрвјата и грмушките, искоренувањето. Ако почвите се во текот на зимата, размислете дали дрвјата се подобри за влажна почва, спроведете мозоци или отстранете мал рид од околу 25-30 см и дијаметар од 1 m. Волшебник садење. Отстрани растенија од контејнери или текстилни амбалажа (некои примероци од дрво наведат дека пакувањето останува врз основа на нивните гарантни услови, но обично треба да се избрише). Со исклучок на магнолија и еукалиптус што слабо го носи нарушувањето на корените. Понатамошно трим потенцијални корени и ги прошири од голи корени за да добиете идеја за нивната големина. Не е неопходно да се исечат или на друг начин да ги нарушат корените што ја штитат почвата во форма на топка. Удар на садење јама не е подлабоко од корените, но е идеален најмалку три пати од дијаметарот на root системот. Ако страните на садницата се собрани, пред садење на почвата нежно развод. Циркуларните дупки за садење се полесни за тревите области, но плоштадот садење дупки помага во корените во аглите ако е тешка почва. Квадратната дупка во кругот ги поврзува двата елементи. Голи корени или грмушки впие за вдишување околу 30 минути. И пред да ги изберете од саксии, ставете ги нивните контејнери добра вода. Вметнете дрво или грмушка во садење јама и ставете го така што тие се корени по завршувањето на садењето, во еден авион со површината на почвата. Во случај на растенија кои се одгледуваат во контејнери, горните слоеви на компостот ќе бидат намалени за делумно изгребање на корените. Длабокото садење го спречува потребното движење на воздухот во коренскиот систем и долниот багаж е подложен на болести - може да доведе до лошо заведување. Вметнете го депозитот ако е потребно. Малите дрвја не го бараат, но ако се занимавате со поголеми, треба да се користат примероци од депозити. Внимателно пополнете ја сасалата, помеѓу сите корени и ставете ја земјата околу нив за да ги исклучите воздушните џебови. Постојат малку докази дека додавањето на дополнителни органски супстанции на дното на садењето јама помага; Всушност, оваа постапка може да спречи искоренување со растенија, бидејќи тие се распаднат со органски супстанции, и може негативно да дејствува на дрвото. Почва нежно цврсто за да се избегне тврда масовна набивање и да навлезат вода во неа. Доколку е потребно, заштити од оштетување, елен или зајак, со спирала на дрва, заштитници на пилешки жица или слично. Последователна грижа Истурање. Сушата е честа појава на ново засадени дрвја и грмушки. Исто така, во ладно и влажен лет, дождот ретко го комплетира состојбата на влагата на почвата. Почвата може да се исуши околу корените, дури и ако површината е влажна. Особено, условите на ветерот најверојатно ќе предизвикаат недостиг на вода. Ако забележите замрзнати, неживи лисја, сведочи за стресот и сушата која дрво се соочува. Идеално се брои со губење на вода и наводнување за да се избегне оштетување. Истурете ги уредите помагаат да се истурат ново засадени дрвја, како што се: цевка за наводнување (биоразградлива наводнување цевка од компир скроб) или наводнување на бобинки. Можно е наводнување, особено за слабо спроведување на почви и со автоматски системи за наводнување, што доведува до гнили корени и симптоми на сличност. Во случај на сомнеж, ископајте ја страничната страна на коренот за да откриете дали почвата почнува да се исуши пред истурање. Потребниот износ ќе варира во зависност од видот на почвата, но обично 30-50 литри по квадратен метар (4-6 контејнери за пакување) секоја недела во суво време за време на вегетацискиот период. Отстранување на плевелот и прекривка Плевел, тревници и друга вегетација Снимајте вода пред да стигне до корените на ново засадени дрвја и грмушки. Во текот на првите три години, задржи околу кружни растенија без вегетација со дијаметар од најмалку 1,2 m за да се избегне овој проблем. Кругот може да се одржува без плевел со печење, со користење на прекривка или контакт или систем на уништување на плевелот. Исто така е корисно да се постават прекривка над овој круг, околу дрвени стебла кои не содржат прекривка, оставаат 10 cm јака за да се спречи ризикот од гнили кора. Оплодување. Ѓубрива не може да се додаде во времето на садење, но може да се користи сезона по садењето ако почвата е многу лоша или е потребна побрз раст. Меѓутоа, ако користите Mycorrhizine печурки (на пр. Rootgrow), не користете никакво ѓубриво, бидејќи фосфорот (најчесто се користи во ѓубрива и суперфосфат) може да го потисне хаб. Формативно печатење. Поправка намалување на изобличени дрвја најдобро е направено додека дрвото е сеуште младо. Ова може да вклучи скратување или отстранување на конкурентните лидери и отстранување на оштетениот, мртов или лошо дрво. Постепено отстранување на долната страна (т.е. J. странични одводи врз основа на главниот багажникот) ако е потребно чисто племе. Посетете ја нашата веб-страница за формативно градинарство на нови дрвја. Уредување на обврзувачки и отстранување на иглички Во пролетта и во есента, проверете ги врските и прилагодете ги за да спречите стебленца. По две периоди на вегетација, дрвото треба да обезбеди доволно раст на коренот, така што дрвото е закотвено, а игличките можат да се отстранат. Прашање: Како да се засади расад или фиданка? Одговор: Всушност, постојат два главни дрвја за садење. Една од нив е дрво засадување со непроменета корен топка. Дрвјата можат да бидат обврзани со супстанција и позиција или влечат во пластичен контејнер. Овие дрвја се дизајнирани за расад. П: Кога е сезона садење на дрвја? Одговор: Садење "Голи корени" е направено во текот на зимските месеци, најчесто по 15 декември, но до 31 март. Прашање: Дали навистина треба да го разбирам моето ново дрво? Одговор: Нови садници и дрвја треба доволно живот. Недостатокот на вода е главната причина за силен стрес за ново засадени дрвја. Милч е најдобриот пријател на дрвјата. П: Како да најдам дека сум подготвен да засади дрво? Одговор: Дали сте подготвени да засадите и едуцирате здраво дрво? Во овој Quy за дрва, ќе ги најдете сите потребни информации и ќе дознаете дали сте подготвени за успешен раст на здраво дрво. П: Каде можам да купам дрва за садење? Одговор: Дрвјата може да се купат во повеќето држави во приватна, индустриска и национална расадник. Мора да бидете информирани во шумата за одредени видови дрвја погодни за вашата област за садење. Прашање: Каде можам да купам СИДА за садење дрво? Одговор: Пред да започнете со одлични садници, треба да купите соодветен уред за растење. Соодветната употреба на соодветна опрема ќе обезбеди правилно состаноци и ќе одат полесно. Прашање: Каде треба да засадите садници или дрво? Одговор: Користете здрав разум кога саден дрво. Ако дрвото се очекува да порасне до висина или ќе биде многу проширување, да му даде простор што треба за понатамошен раст. Разбирање на видовите на влага, потребите за светлина и почва е исклучително важно. П: Кои се дрвјата со коренови пакети? Одговор: Коренските пакети обично се постари од двегодишни садници и се ископани од комерцијално или државно земјиште за градинките. Тие се испорачуваат поединечно со корените покриени со теренска почва. Прашање: Кои се семето на дрвјата "голи корени"? Одговор: Сенис со бесплатни корени обично се два до тригодишни дрвја, одгледувани во комерцијални или државни медицински сестри. Тие главно се испорачуваат само со корени покриени со само многу влажен медиум или бункер. Прашање: Колку дрвја се засадени во САД? Одговор: Ќе има повеќе од 1,5 милијарди дрвја, кои занемаруваат речиси три милиони хектари во стотици медицински сестри во САД. Прашање: Колку е голем да биде дупка? Одлично. Користење на лопата укачи џем кој е помал од длабочината на коренот на дрвото и двапати поширока од коренот. Можеби можете да го одржите со дупка што е 1,5 пати поширока, но мислам дека е пошироко. Прашање: Дали го ставам компостот во дупката? Одговор: Обично не. Пополнувањето на дупката само со премиум почва или компост обично ги поттикнуваат корените на дрвото да останат во нивната убава и пријатна дупка каде што имаат празника. Ако немате на маса сè што сакате да јадете, одите во ресторанот и исто така направете ги корените на вашето дрво. Присуство за мешање 75% од оригиналната почва со 25% од компостот и додајте го назад во јамата. Обично, ако оригиналното земјиште не е навистина лошо, оставете го во собата. Мајка и деца помагаат во садење млади дрвја. Прашање: Може ли да ја напуштам мојата торба околу коренот топката по садењето? Одговор: Не се препорачува. Торбата беше сосема еколошка во минатото, но денешната торба често е импрегнирана од хемиски супстанции кои не паднаа. Ако ја напуштите торбата околу дрвото, таа може да создаде бариера за своите корени и може да го спречи дрвото во искоренување и раст. Најдобро е да го отстраните. П: Дали имам сидро? Одговор: Само ако се заканува да се заканува ако е невообичаено ветровито место или е дрво неспорно, во спротивно, оставете го тоа. Растот на дрвото одговара на нивната околина, така што дејството на багажникот на дрво или гранки занишан со бриз всушност ги прави корените на дрвото посилно и подлабоко.