Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Реновирање Стан, Ремоделирање Стан
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.505 регистрирани професионалци
92.050 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Потребна ви е услуга во делот на реконструкција на стан, преуредување стан? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за уривање и ѕидање, замена на подот и бојадисување. Цената на реновирањето на станот обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: консултации, поплочување и поплочување, трошоци за мебел и боја обезбедени од еден од нашите 26.022 градители во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на вистински специјалист за вашиот проект за реконструкција Без разлика дали ви треба повеќе простор, или едноставно се обидувате да го максимизирате веќе постоечкиот простор, проектот за градење може да има огромно влијание врз впечатокот на вашиот дом, а исто така и за неговата вредност. Но, без разлика дали ги третирате ѕидовите за да креирате заедничка кујна со трпезарија или да ја промените гаражата во следната спална соба, од суштинско значење е да го најдете вистинскиот специјалист за реконструкција на становите кои ја прават оваа работа. Разговаравме со некои од искусни експерти препорачани на Wilio Server за да најдат клучни работи што треба да ги знаете со цел правилно да одлучите: - Дознајте дали избраните експерти веќе работеле на слични реконструкции, како што е твое. - Осигурајте се дека сте задоволни со потенцијалниот добавувач. - Пазете се од искуство, како и акредитација. - Добијте цитати и бидете сигурни дека сè е вклучено во нив. - Креирај план за плаќање. - Проверете го знаењето на добавувачот во врска со градежната дозвола и градежните прописи. - Осигурајте се дека градителот ги проверува грешките пред да го завршите проектот. Размислувањето на овие точки може да ви помогне да се фокусирате на она што да барате кога ќе ги задоволите добавувачите на услуги и добивате понуди. Продолжи со читање каде што ќе најдете други информации за тоа како да го пронајдете вистинскиот експерт за вашиот проект. Дознајте дали избраните експерти веќе работеле на слични реконструкции како што е твое. Реконструкцијата не е едноставен, обичен проект. Секој ќе бара поинаква работа, без разлика дали тоа ќе ја промени неискористената просторија на вашата бања, или конверзија на неограничен подрумски простор за врвна соба со домашно кино. Во потрага по специјалист за вашата реконструкција, разумно е да разговарате со оние кои веќе имаат имплементирани слични обнова како што планирате - ако се надевате дека на пример, ја пресечете вашата гаража, најдете специјалист кој извршил многу слични дела. Постојат неколку начини да дознаете дали нивните вештини се совпаѓаат со вашите барања. Покрај тоа што ќе најдете повратни информации од претходните клиенти на страници како Wilio, каде што ќе се сретнете со вашите потенцијални добавувачи на оваа услуга, исто така можете да побарате поглед на претходните примери на нивната работа. Тие можат да ви покажат фотографии од нивните минати работни проекти, или уште подобро, можете да организирате преку градител за да ги посетите нивните претходни проекти - тие треба да ве контактираат со претходните клиенти за кои работеле порано. Лукаш К. Со повеќе од 160 позитивни одговори на Вилио, рече, секој добар градител кој е горд на нивната работа ќе биде подготвен да ве контактира со старите клиенти. Кога направив добра работа и клиентот е задоволен со неа, ќе дознаам дали можам да побарам услуга во форма на идните референци. Нема ништо подобро отколку навистина гледањето на некој проект реализиран во минатото некаде наоколу ". Во прилог на гледање на готовиот производ, исто така може да биде непроценливо за да го види елаборираното производство како што е објаснето од Лукаш К. да ги видиш. Ова не само што гледа убаво и уредно ,, работа ", но можете да бидете сигурни дека сè е во сцените што се случуваат во право. Исто така, ќе најдете дали е добро организирана активна компанија - не е бизнис што се појавува ништо и нема историја и нема историја . " Бидете сигурни дека сте задоволни со потенцијалниот добавувач Во прилог да знаете дали се сметаат за специјалисти и згради запознаени со саканиот вид на работа, едноставно треба да оцените колку добро се чувствувате со потенцијални добавувачи. Можете да го потврдите тоа на прв контакт: дали се љубезни преку телефон? Тие доаѓаат на состаноци во закажаното време? Тие поставуваат доволно прашања за проектот? Проектите за конверзија можат да бидат скапи и одземаат многу време - некои проекти можат да потрае само неколку дена, но други можат да поминат неколку недели од почеток до крај - и способноста за одржување на добрата комуникација во текот на целиот процес е од суштинско значење. Вие не барате експерти за да станете најдобри пријатели, но треба да имате професионален однос - мора да се чувствувате удобно и отворено да зборувате за какви било загрижености кои можат да се појават. Пол Ц, кој има повеќе од 350 позитивни повратни информации за Вилио, рече, за да дојде со специјалист за пулсот е навистина важно за сопствениците на недвижнини. Ако сте во нивната куќа неколку недели, треба да дојдете со нив. Само мал проблем во комуникацијата за влошување на работите и целата работа може да биде проблем. Ако можете да седите заедно и да разговарате добро, тогаш сè е пушењето ". Добијте бесплатен цитат Ние ќе ви помогнеме да ги запознаете професионалните експерти за конверзија во вашето соседство и да добиете вистински понуди денес. Ако почувствувате одлуки, можете да почнете да размислувате за тоа колку се квалификувани специјалисти за вашиот проект. Пазете се од искуство, како и акредитација. Во прилог на повратните информации, патувањата на нивната претходна работа и како да одат со специјалисти, никогаш не треба да се плашите да поставувате различни прашања - треба да бидете мирно да побарате квалификации што ги имаат, нивното време поминато во бизнисот и како да застане на вашиот Специфичен проект. Можете исто така да дознаете дали градителот е член на некоја деловна асоцијација или систем за акредитација. Градежни кои работат на реконструкции можат да припаѓаат на разни организации со кои можете да ги исполнувате: кашнички тремови и тротоарите: членовите на овој орган, кои ќе станат "доверлив член" се дел од професионалната асоцијација на лица и професионални полициски компании кои работат во греење, топлинска енергија Техники и инсталации. Тие се ентузијасти од одделот кој зависи од задоволството на експерти и специјалисти, а во исто време задоволен клиент кој ќе го цени добар експерт и квалитет. Сите членови се очекува да се усогласат со стандардите и усогласеноста со Кодексот на однесување. Во таков орган е добар знак дека градителот е прифатлив и работи во согласност со одредени стандарди. Сепак, постојат многу искусни градители кои не припаѓаат на овие органи - не постои обврска за членство. Користете ја вашата сопствена проценка за да го оцените искуството на градител и да ја согледате акредитацијата како здрава препорака или дополнителен печат. Павле рекол: "Постојат некои организации кои се сопственици на имот кои изнајмуваат градители нудат практични бенефиции, на пример, нудејќи гаранција за осигурување, па некои имаат мир кој носи такво осигурување. Другите се добри за изградба експерт во однос на рекламирање за нивниот бизнис или наоѓање на потенцијални клиенти, така што тие се помалку важни за сопствениците на недвижнини. Ако бев сопственик на куќата и барав градители, би сакал во специфично членство. " Добијте цитати и бидете сигурни дека сè е вклучено во нив. Препорачливо е со потенцијални добавувачи да се исполнат и да добијат понуди најмалку од три експерти за конверзија. Деталите и степенот на нивната понуда може да ви кажат многу за нивната постапка. Важно е да се осигура дека сите понуди ги вклучуваат истите елементи - вклучени материјали и работа, како и сите поддоговори кои можат да нарачаат градителот, како и ДДВ. Единствениот начин да се споредат тензичното наддавање е споредбата на понудите со слични параметри. Осигурајте се дека тие исто така го покриваат целиот обем на работа - ако сакате да го обновите сè, вклучувајќи ги работите како обични барови и рамки, тогаш треба да биде јасно поставена во пресметките - исто така имате добавувач на услуги, ви треба прецизна идеја за Тоа, како да се погледне конечна работа. Единствениот начин да се споредат цените менија е споредба на слични менија едни на други. Приемот на неколку понуди ќе ви помогне да ги препознаете сите што изгледаат неразумно ниско. Павле рекол: "Добивањето на добра понуда е навистина важна. Слушам сè, сè е одвоено и одложено од ставки - кои материјали ги користам какви трошоци за плата ќе бидат. И кога сè е направено, тоа ќе биде конечен износ што ќе се наплаќа - нема да има многу неточности. Видов дека луѓето добиваат понуди од други добавувачи кои беа значително пониски од моите и ме прашаа дали не би ги намалил, но речиси велам "не". Знам дека другите понуди се пониски, бидејќи тие нема да ги користат вистинските материјали или да се обидат да додадат работи подоцна за време на работите. "Како Павле нагласува дали нешто не е премногу добро за да биде вистина, веројатно не е добро. Креирај план за плаќање. По одобрување на цената врз основа на точна и писмена цена понуда, бидете сигурни дека имате планот Плати кој ви одговара. Реномиран градител генерално нема да се очекува однапред или да бара целокупната вредност на скапиот проект. Сепак, во зависност од големината и обемот на работа не постои невообичаен или мал депозит. Додека многу градители купуваат материјал за сметка од комерцијални добавувачи и нема да бараат однапред пари за да ги покријат овие трошоци во однос на мал бизнис кој работи на голема структура со високи трошоци, може да се инкорпорира во планот. Лукаш К. рече: "Депозитот е нормален, но препорачувам да чекате денови додека не го платите. Дознајте што е временски распоред дали зградите доаѓаат на време и не оставаат пред ... кога сте среќни да бидете исфрлени, можете да преклопете резервна копија. "Некои градители можат да го одложат плаќањето на изградбата, но најчесто Методот на плаќање е план за отплата, кој ве информира дека плаќате некои проценти од вкупниот буџет по завршувањето на различни фази, откако надлежните органи ќе ја проверат работата и ќе обезбедат дека е завршена во стандардни стандарди. Некои добавувачи можат да преферираат плаќања месечно или неделно, особено Во подолг временски период за покривање на нивните материјални трошоци и платени подизведувачи и вработени. Некои градители, исто така, ја напуштаат задржувањето - сума на пари (обично помеѓу 2% и 5% од вкупните трошоци за изградба) дека го напуштате сопствениците на куќи додека не завршите од проектот за да бидете сигурни дека градителот ја завршува работата на стандардно ниво. Павле е за сопственик на добавувачи и сопственик на имотот заеднички садите и склучи договор потпишан од двете страни кои детално го опишува начинот на функционирање на плаќањата со цел да се обезбеди задоволство на двете страни со овој процес. Тој рече: "Мора да седите заедно и да измислите нешто што работи за двајцата од вас. Ако тоа е работа што трае само една недела, сакам да ја прифатам целата исплата по завршувањето на сите работи. Ако е потребно подолго, сакам да работам со редовни плаќања кои се случуваат по секој чекор. Имајќи писмен договор е најдобриот начин на функционирање, односно не постои недоразбирање ". За поголеми плаќања, вообичаено е добавувачите да добиваат проверки и банкарски трансфери. Проверете го знаењето на добавувачот во врска со градежната дозвола и градежните прописи. Повеќето проекти за реновирање нема да бараат дозвола за градба. Како по правило, исклучок се случаи каде што е дел од конверзијата на надворешната структура на зградата или ако вашата куќа е заштитен предмет или во заштитено подрачје. Секогаш вреди да се повикува канцеларијата за планирање на локалната власт и проверете дали вашиот проект бара дозвола. Иако градежната дозвола обично нема потреба, вашиот обнова ќе треба да биде во согласност со прописите за градба. Градежните дозволи се занимаваат со развојот на зградите и нивното влијание врз пошироката заедница, на пример, како продолжување и реконструкција влијае на уличната сцена, или дали канцеларијата блок може да се отстрани во станот. Од друга страна, регулативите за градење утврдуваат стандарди за квалитетот на дизајнот и градење на секоја реконструкција, обезбедувајќи здравје и безбедност на оние кои ќе ја користат зградата, како и обезбедување стандарди и барања за енергетска ефикасност, како што се пристапот без бариера. Без оглед на тоа дали ви е потребна или потребна е дозвола за градба, треба да пријавите тековна работа, додека инспекторите ќе дојдат да се усогласат со изградбата и ќе обезбедат дека се спроведува во согласност со законодавството. Пред да започнете со работа, треба да бидете информирани за можната контрола на зградата и треба да се согласите со добавувачот да контактираат со локалните власти. За време на работата, градителите треба да го фотографираат нивниот напредок што може да послужи како доказ за да потврди дека работата е направена по дифолт. Исто така вреди да се сфати дека ако планирате да ги уништат ѕидовите на превозникот, ќе ви треба порака до статијата што поставува каква работа треба да се направи. Искусни градители ќе имаат познавање на сите најнови барања, бидејќи тие се однесуваат на вашиот проект и како тие ќе ги испраќаат локалните власти за планирање на одделенија - дури можат да ги знаат службениците за планирање кои ќе побараат совет. Пазете се од секој специјалист кој не ја реализира потребата за градежна дозвола - кршењето на прописите може да доведе до скапи парични казни и може да бидете принудени да ја откажете секоја тековна работа. Лукаш К. рече: "Јас сум многу запознаен со локалните канцеларии за планирање. Кога контролорот ќе дојде до местото што го поздравуваат и ми даваат рака, бидејќи знаат дека ќе повлечам добра работа. Целиот процес е полесен. Единствениот проблем е ако се појават одложувањата. Бидејќи многу луѓе одлучија да не ги тестираат и наместо да живеат на имот за време на нејзината реконструкција и реконструкцијата - инспекторите може да се резервираат за една недела - не сакате да чекате денови додека не почне друга фаза. Во такви случаи, приватните инспектори можат да бидат корисни ". Осигурајте се дека градителот ги проверува грешките пред да го завршите проектот. За проекти како реконструкција и реконструкција, особено во оние поголеми, постои можност дека компликациите се случуваат за време на процесот. Овие проблеми често може да се рефлектираат по теоретското раскинување на работата и транзицијата на градител на други работни проекти. Во овие околности, разумно е да се ангажира експерт кој сака да се врати во изградбата за да ја следи нивната работа и да поправи сè што може да се случи од крајот на работата. Некои градители закотвени нешто во оваа смисла во неговите оригинални договори со сопствениците на имотот, додека други ќе понудат помалку формално решение. Лукаш К. рече ,,, Мојата политика е да остави 5% од вкупните трошоци на клиентот додека не се решат сите проблеми. Секогаш постои нешто што треба да постои - и привилегијата на сопственикот на имотот е да се најдат какви било проблеми и да ги етикетираат - тие треба да нѐ одведат за одговорност. Дури и најдобриот градител во светот може да пропушти нешто. Јас ќе ги оставам малку време за изградба на листа на сите проблеми - недовршени шини, проблеми со бојата, што и да е. Како по правило, ќе се вратам по еден месец за да бидете сигурни дека сè е да биде. Кога сè е направено, ќе го земам последното плаќање ". Дознајте дали експерт за кој размислувате за вашиот проект подготвен да понуди таква опција. Ако експертот е подготвен да воспостави контакт со претходните клиенти за да ја види својата претходна работа, тоа е добар знак дека ги држи добри односи е горд на нивната работа и обезбеди дека ќе бидат следени за какви било проблеми кои би можеле да се појават. Некои згради можат да понудат гаранција за нивната работа што покрива период, на пример, пет или десет години. Ако го сторат тоа, осигурајте се дека е дел од писмен договор. Гаранцијата за осигурување ќе понуди поголема заштита од општа гаранција која често е само малку повеќе од добавувачот на зборови - но ако е компанија со долгорочни искуства и задоволни клиенти, може да биде убава таква гаранција.