Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Реновирање на Поткровје
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.625 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга од областа на реконструкција на поткровје? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за изолација, замена на подот, уривање и ѕидање, ѕидно сликање. Цената за преуредување на просторот под покривот обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: изолација, боја и собирање отпад обезбедени од еден од нашите 25.913 градители во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Реконструкција на таванот Прочитајте ја нашата статија пред да го завршите таванот! И покрај тоа дали сте највисок кат од вашата куќа што ја претставувате како посебна главна соба, тивка канцеларија за дом или детскиот агол, не се наведнувајте или прст додека не ги прочитате професионалните совети на нашата компанија. Без разлика дали го замислувате највисокиот кат од вашата куќа како пакет кој е соодветен за речиси сè, тивка канцеларија за дом или место за играње за деца, прочитајте ги овие 14 совети за да ви помогне да го завршите повторното обнова на бунтот: Скалила што води кон поткровје Секоја сведување е поинаква, но можете да следите неколку стандарди и процедури кога реновирањето. Дозволете да ја проверите изградбата на професионалец: готовиот сведување тежи многу повеќе од онаа во која само кутиите со складирани работи се за следната сезона. Брз вашиот инженер кој ќе ги провери основите и изградбата на вашата куќа и ќе гарантира дека земјата тежина на единиците на таванот. Можеби ќе треба да ги зајакнете добро гредите на таванот, кои често се премногу плитки или премногу далеку едни од други. Проценете го овој пристап: Ако сте изградиле скали целосно од самиот почеток, размислете за префрлување на преклопувањето. Иако има повеќе простор од директно скалило (околу 45 до 50 квадратни метри на скалите наспроти 33), но неговата изградба е повеќе квадрат од линеарна, така што често се вклопува во просториите каде што директното скалило не можеше да оди. Осигурајте се дека излезот е доволно голем за маневрирање со мебел на подот. Додадете завршна обработка Размислете за една од овие завршетоци за таванот на таванот. "Ѕидни" рамки Постави применети линии носи елегантен нијанса на традиционален простор. Панели на beadboard. Панели на beadboard на таванот на таванската соба. Ова е безвременски класичен, овие панели со жлеб лесно се монтираат и се заштитени со низок таван од шокови и продлабочување. Дрвена обвивка. Дрвениот таван во склопот на таванот работи домови. Обезбоен или лево голиот дрво предизвикува нискиот таван сведување е пријатна и топла. Можете да го промените изгледот користејќи ги штиците од различни ширини. Инсталирајте го вентилаторот на таванот за подобра контрола на температурата Ако имате поткровје, вентилаторот ќе го олесни во варните месеци со тоа што ќе ви даде внатре во внатрешноста на кул бриз. Во зима, изберете обратна и вентилатор ќе притисни потопла воздух надолу за да имате пријатна топлина. Изберете правилно осветлување на таванот Спалната соба со вградена светлина е рај за душата. Вградените LED осветлувања целосно се вклопуваат во ѕидот, не генерираат несакана топлина и може да имаат целосно сигурно инсталирана изолација. Избришете ги сливите На таванот може да предизвика бучава во простории. Посилните бучни греди се мирни, како и пополнување на таванот надуена густа изолација. И не заборавајте ниско-технолошки Раду: Ставете теписи на подот. Користете кохерентна шема на бои Насликани ѕидови, тавани, подови, па дури и уреди во светлина ќе останат различни материјали, што го прави што е можно повеќе. Не можете да се сомневате ако одлучите за топла бела боја. Изберете слонова коска или крем сенка за да се избегне антисептичен болнички изглед. Подобрување на изолацијата на покривот прскање пена Иако чини двапати до три пати повеќе од изолацијата на стаклени влакна, но покривот е главен начин да се изгуби или да се топлината, така што вреди да се плаќа дополнителни пари за прскање пена. Тоа е многу построга воздушна бариера и со помалку сантиметри ќе го имате истиот R, па ќе имате поголем простор над вашата глава. "Зона" - област под Викиер Табелата за пишување под Викиер те окупира. Во прилог на зголемување на светлината и приливот на природна светлина ќе му помогне на Викие во отворен кат план за да се скрие сопствената минијатурна соба. Совет: Придружете се на остри агли. Чудни агли на агли се шармантни, но ако не се грижите, тие можат да изгледаат во време за да изгледаат. Додадете табела и имате нова канцеларија за дом, занает за деца; Или опремување на просторот со удобно читање и фудбалски стол. Совети за да се постигне удобно и мирно засолниште во бањата: Минимизирајте го временскиот проред помеѓу новата и тековната водовод за да ги намалите трошоците и да го ограничите оштетувањето на ѕидот при инсталирањето на цевките. Новите цевки понекогаш може да се поврзат со стари, но за оптимален притисок на водата и соодветен вентилаторски отпад, често е по можност да ги водат цевките за снабдување и дренажа на таванот до подрумот. Добијте светла простор со светларник Далечинскиот управувач ви овозможува да ги отворите и затворите вишните покривни прозорци со единственото копче. Да ги освојат мрежите на инсекти за да се избегнат нечистотии. За да го исчистите стаклото, можно е да се вметне решетката. Сунклипс спречува премногу остро зголемување на внатрешните температури. Чувајте со рамнотежа Коло приклучоци и кабинети Заштедете простор. Добијте водич за обновување на стоките. Исто така, навидум несоодветните ниши - по должината на оџакот и цевките или во близина на ниските ѕидови - нудат дома шампион можност да ги монтираат отворените полици. Дефинирајте го просторот за полица. Складирањето на книги долж таванското скалило е многу интересна опција. Барајте начини да инкорпорирате простор за складирање во внатрешноста на собата. Можете исто така да креирате складирање на прозорецот. Ако не постои место за вграден простор за складирање, обидете се поинаку. Благодарение на вградените кабинети со приклучоци или врати лоцирани под прозорецот прагови, добивате дополнителен простор. Стојат двокреветни кревети "Каде-Таде" Секако, креветите можат да постават рамо до рамо под спротивните корнизи. Но, таквото забавно прилагодување ќе им овозможи на децата да заспијат заедно. Покрај тоа, ја ослободувате другата страна на таванот за друга употреба. Направете излез за итни случаи Препорачливо е да имате прозорец кој може да се користи за да избега во случај на итност за секоја таванска соба. На ѕидот јаже скала скриени под него, скриени зад вратата на кабинетите, ќе ви даде мирен сон. Искористете го вашиот сопствен термостат Вашата сведување има свои температурни услови: тоа е потопло во текот на летото во зима, ако е добро изолирана. Затоа, заборавете го вашиот сопствен термостат кој ќе ја олесни контролата на температурата. По завршувањето на таванот, потребно е да се плива со две корисни работи: Кутија на метла - метла за чистење нема да сакате да ги искинете и повторно надолу. Исто така е неопходно да се остави дури и за замена на правосмукалка. Безжично Bell продолжување на вашето цврсто поврзано ѕвоно. Придружете се и никогаш не ви недостасува важна испорака или неочекуван гостин. Како да го завршите таванот и да го промените во собата Дали сте заинтересирани да го претворите вашиот недовршен поттик за употреблив простор за живеење? Без разлика дали ви треба друга спална соба, канцеларија или игри соба, ракописното обнова на таванот е одличен начин да го проширите вашиот дом без да мора да плаќаат за ново пристаниште. Во ова упатство, научете како да го претворите вашиот простор од таванот до станбена просторија. Што треба да се разгледа пред завршувањето на таванот Осигурајте се дека вашиот таванот ги исполнува локалните градежни квоти. Кога го обнови таванот на просторот за живеење, истата градба барања како и другите простории во вашата куќа мора да се исполнат. Со цел да се исполнат повеќето градежни прописи, прво треба да ја информирате градежната канцеларија за условите кои треба да се исполнат. Основни барања вклучуваат: простор мора да биде достапен по скалите целосно. Во случај на вонредна состојба, направете уште еден излез или лесно достапен прозорец. Ако вашата сведување е достапно само од скалилата или од скалите што се повлече, ќе треба да бидете во можност да изградите трајно скалило пред да служите како нешто повеќе од складирање. За Совет: Ако повеќето тавани на таванот е помалку од 7 стапки, можете да ангажирате професионалец во Викиера, кој ќе ја зголеми висината на просторијата. Дознајте дали ви е потребна градежна дозвола Контактирајте ја вашата локална канцеларија за дозволи и видете дали ви е потребна дозвола за обнова на таванот. Овластувањето обично е потребно само ако додадете линии или вентилација или ако планирате да ја промените структурата на вашата куќа за време на процесот, на пример, уништувате постоечки ѕид или додадете викир. Размислете за вашите потреби за греење и вентилација Ако вашата таванска работа нема никаква работа за цевки, ќе треба да дознаете дали вашиот тековен систем за вентилација може да ја поддржи следната соба. Прашајте експерт за да го разгледате капацитетот на вашиот тековен систем за греење и ладење и да видите дали е можно да додадете дополнително лидерство во цевката во вашата сведување. Ако зголемувањето на капацитетот на цевката надвор од вашиот буџет, други опции вклучуваат, на пример, загревање на обичниот бар. Покрај тоа, не заборавајте да проверите дали добавувачот ги пребрише или ги доставува рафлите за да осигура дека воздухот може да се движи зад изолацијата што ја монтирате за да го завршите поткровјето. Дупките на вратило го одржуваат вашиот покрив кул дури и кога таванот е топол. Размислете за трошоците за завршување на таванот Просечната цена на обнова на таванот е различна. Трошоците за обнова ќе зависат од елементите што ги содржи вашиот проект. Елементи на трошоците за отстранување на таванот Инсталација на цевки и удирање Нов HVAC систем Градење на Викиера. Kilnský проект Професионална инсталација Додавајќи скали Професионална инсталација на електрични линии Ако планирате да го обновите таванот за своја потреба, можете да очекувате дека, во зависност од големината на таванот, ќе плаќате за материјали, вклучувајќи гипс картон, изолација и теписи со околу 4500 евра. Завршување на таванот од Кровми. Ако вашиот покрив е поддржан од затвор, веројатно нема да имате соба на таванот за да изградите соба. Ќе треба да се преселите во затворениците за да креирате простор за простор и таванот што се бара со прописите за градба. Ова ќе бара архитект, инженер и значителни финансиски инвестиции. Како да го завршите таванот Кога самите вршење на работа се реални во нивното ниво на вештина. Ако ова е вашиот прв обнова, размислете за ангажирање експерт кој ќе ви помогне со бунтот на мансарда. 1. Исчистете го таванот Мора да ги исчистите и отстраните сите стари графички и градежни материјали кои повеќе нема да ви требаат. Претпоставувајќи дека додавате нова изолација пред да го инсталирате гипс картон, отстранете ја целата стара изолација. Ако изолацијата е пуштена или виси, отстранете го користејќи индустриски правосмукалка. Ако изолацијата е во добра состојба, можете да ја ставите подлогата над неа. Ако е стара и екструдиран, размислете за неговата замена. 2. Поврзете го таванот на електрична енергија Кога вашиот таванот е подготвен и добивате дозвола, извршете лиценциран електричар кој ќе осигури дека сите вклучени се совпаѓаат со професионалните барања. Со ангажирање на професионалец за инсталирање на електрични водови преку ѕидови и таванот може да спречи многу често резултирачки проблеми со кои обично се среќаваат домашните мајстори. Ако направите работа себе, го изложувате ризикот од пожар што резултира со електричен шок. Како по правило, треба да има најмалку еден излез на секој ѕид, а исто така и најмалку еден развој на секои 12 стапки. 3. Стидете соодветен подлога Ако има видливи греди на подот на вашиот сведување, ќе треба да се изгради подлогата. Започнете го овој процес по завршувањето на сите инсталации за електрични и вентилација. За да се намали ширењето на бучавата од готовиот таван до остатокот од куќата, можете да додадете изолација под подот или да изберете послојно панел. За да креирате супстрат: креирајте линија за креда што го означува центарот на зракот низ целата должина. Границата на панелите треба да биде на овој бренд. Поставете го првиот панел по должиот ѕид на таванот ¼ инч од ѕидот. Најдолгиот раб на панелот треба да биде паралелно со подни греди. Вежба 2 ½ инчни завртки во подни греди на секои 6 инчи. Инсталирајте уште еден панел со јаз ¼ инч помеѓу постојниот панел. При инсталирање на следната серија, избегнувајте складирање на крајните рабови на врвот на едни со други. Повторете ја постапката додека подот не е покриен. Затегнете ги сите шевови и глави на завртки. 4. Изолирајте го таванот Пред да ги инсталирате, запечатете ги сите простори или протекување каде воздухот може да навлезе во просториите надолу. Изолацијата на полицата обично е врежана за да се вклопи помеѓу стандардните греди и 8 стапки високи ѕидови. Акровите ѕидови не се секогаш толку високи. Инсталација на изолација на таванот: изолација на изолација во празнината помеѓу пареа гредите со кои се соочува собата, а не на надворешниот ѕид. Обидете се да бидете барем притискање на изолацијата за да избегнете намалување на изолационата вредност. Според инструкциите на производителот на изолација, поврзете ја изолацијата на гредите. Продолжете со процесот на сите тавански ѕидови и таванот. Ако ви треба изолат зад цевки или електрични насоки, посебна изолација и формирате два слоја. Ставете ги слоевите околу пречката, така што Парозабрана оди во собата. 5. Инсталирајте ги гипс картон и таванот Кога инсталацијата за изолација е завршена, време е да ги завршите ѕидовите. Одборот за виси јабс картон ќе им овозможи на вашите тавански лекови да бидат дескрипирани. Висат гипс хоризонтално за изложени пинови и го обезбеди со завртки во гипс картон. Завршете го со покривање на шевовите и завртките на гипсните капаци. Во зависност од висината на вашиот таван, ќе можете да изберете таванот за да постигнете повеќе совршен изглед. Меѓутоа, ако треба да заштедите простор за да ги задоволите стандардните стандарди за градење, инсталирајте ги гипс картон, исто така, директно на таванот. 6. Боја таванот и ѕидовите Следно палто гипс картон и почнете да видите како вашата таванска ќе почне да изгледа како вистински станбен простор. Ќе бидат потребни нови гипс картон пред сликањето со основен слој. По основниот слој, додадете најмалку два слоја на боја за да имате плоча на гипс картон совршен изглед. Ако сте користеле гипс картон на таванот, држете го пред да започнете со ѕидовите. При изборот на бои за вашата таванска соба Размислете за посветла опции, особено ако собата има неколку прозорци и неколку природни светлини. 7. Изберете и инсталирајте тавански подови Со вашиот стил на таванот го правиш речиси направено. Следниот чекор е да го изберете и инсталирате подот во собата. Теписите се во таванот на добар избор, бидејќи тие помагаат да се намали бучавата и да го испорача понатамошна изолација. Следете ги инструкциите за инсталација на подот по ваш избор. Уживајте во вашата завршена сведување Следниот чекор е да се декорира препретниот сведување! Сега, кога вашиот таванот веќе е обоен со ѕидови и готови подови, се фокусира на мебел и украси за да стане вистински станбен простор од собата.