Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Радијатор
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на радијаторот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за замена, сервис и поправка на радијатори, тестови за притисок на греење и други работи за греење. Цената на експертите за радијатори обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: служба за итни случаи, вентилација на радијаторот и замена на главата и вентилите обезбедени од еден од нашите 18.565 инженери за греење во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Дали се наоѓате во ситуација кога го решите вашиот радијатор живот или само се соочувате со возачот на куќата? Многумина од нас знаат дека радијаторот е дел од речиси секое домаќинство. Тие, исто така, знаат дека радијаторот што се користи во дневната соба изгледа сосема поинаков од тоа во бањата и обично е за сè. Многумина ниту не знаат кои видови на радијатори нудат на пазарот или што се состојат од основни разлики во индивидуалните видови на радијатори. Ако ништо не ви кажува како да се грижите за радијаторот да се направи кога е собрание и кои просечни пазарни цени, овој напис ќе ви обезбеди основни информации. Радијатори по материјален тип и нивните основни својства Според видот на материјалот, ги бришеме радијаторите за леано железо и лим. Ако се сеќавате на ребрести радијатори кои беа монтирани во многу станови и дома неколку десетици години, зборуваме за леано железо радијатори. Во моментов, повеќе гроздобер стил и поновите подгрупи се веќе невообичаени инсталација. Сепак, леано железо радијатори имаат неколку предности. Бидејќи радијаторот е составен од ребра, индивидуалните делови може да се отстранат или да се соочат според барањата за одредени термички перформанси. Придобивката може да ја вклучи и термичката инерција на радијаторот на леано железо. Ова значи дека радијаторот сé уште трае подолг период додека не се загрее на одредена температура, но радијаторот е така радијатор може да зрачи со иста количина на топлина дури и откако топлината е запрена. Големиот недостаток на радијатори на леано железо е нивното барање за одржување. За нивната форма, редовно се чисти неефикасно. Ако одберете да го реновирате овој вид на радијатор, неговата форма исто така ќе предизвика да предизвикате значителни проблеми. Кога прецизно боење и детакција, претходниот слој мора да биде преклопен и да бара експерт за песок, кој е физички и финансиски предизвик. Тин радијатори, исто така наречени плоча се многу полесно за нормално одржување. Радијаторските ребра се скриени, па затоа одржувањето е полесно и целокупните визуелни дела во вселенската униформа и чисто. Радијаторите на плочата се продаваат во различни димензии, утврдени со големина и вид на соба во која ќе се користат. Радијатори со тип на енергија Вашата одлука за она што сакате да имате радијатор за домаќинство, исто така, може да се утврди врз основа на нејзиниот начин на моќ. Најчестиот радијатор за домаќинство е оној кој е поврзан со централно греење и топла вода пробива низ цевката. Овој тип на радијатор контролиран од вентилот, ние го нарекуваме радијатор на топла вода. Втората опција е радијаторите контролирани од возачот или термостатот. Во овој случај, ние зборуваме за електричен радијатор кој е загреан од електричната прачка. На вклучување, течноста почнува да извлече во радијаторот. Резултатот од двете споменати режими на моќ е комбиниран радијатор. Како што сугерира името, овој тип на енергија ги поврзува добри својства на топла вода и електрични радијатори. Во зима, комбинираниот радијатор користи топлина од централно греење и можете да ја контролирате неговата температура со термостат за време на поладно лето или есен. Единствениот недостаток што може да ве обесхрабри е неговата повисока цена. Како да изберете радијатор? Утврдување на термичка моќ на радијаторот Што е термичка изведба? Вредноста што ја наведете каква количина на топлина е радијатор способен за производство. Оваа вредност не е утврдена најлесно, бидејќи влијае на неколку фактори. Тие вклучуваат, на пример, дали зградата е изолирана или не она што прозорците се користат во зградата, тип на соба. Бидејќи сите овие фактори влијаат на откривањето на потребните термички перформанси, најдобриот избор е да го остави на експерт. Тоа е обично градежен дизајнер кој ќе се осигура дека ќе има доволно топлина во собата без претерување на високата цена. Постојат неколку поедноставени процедури за пресметување на термички перформанси со кои можете да се советувате, но нашиот совет е да ја напушти оваа активност на оние кои се квалификувани во уметноста за да се потпрат на вистинските пресметки. Термички Дизајн Дизајн Дизајнот на топлински оценки е претерана од експерт или компанија која се грижи за инсталационите услуги на вашиот радијатор. Што е термички градиент? Тоа е вредност - разликата помеѓу температурата на водата која е во цевката за напојување и температурата на истата вода во време кога е веќе пренесена на радијаторот и скита во повратната цевка. Градиент со топлина е разлика во температурата на водата помеѓу овој процес. Метод на приклучување на системот за греење Пазарот нуди две опции за поврзување на радијаторот за греење - странична и пониска врска. Радијаторите на страничните поврзување обично имаат четири места - два од двете страни на радијаторот, што значи дека може да се поврзе со системот за греење од која било страна. Радијаторите со пониски врски имаат додатоци во долниот дел. Така, при изборот на радијатор, нема потреба за заборавање на тоа како го придаваме на системот за греење. Сепак, сегашниот пазар, исто така, обезбедува видови на радијатори чии врски се наоѓаат лево или центар. Цена и собрание Ако има реновирање пред вас или вие само ќе оставите во нови згради, изборот и монтажа на радијатори е својствен дел од процесот. Цените на радијаторот се екстремно променливи. Но, треба да се спасиш. Ако не страдате од радијатори за дизајн, немате премногу финансии за да потрошите на висококвалитетен радијатор. Најосновните видови на радијатори започнуваат во просек од 20 €, средната класа почнува да се движи од 50 € над, производите на радијатор може да се движат до илјадници предмети. Можете да направите избор врз основа на вашите барања, но препорачуваме да препорачаме професионална работа. Неправилна инсталација може да се појават проблеми кои предизвикуваат поголеми финансиски тешкотии како купување на производот. Прашања и Одговори Зошто бараат експерти да соберат радијатори на Wilio? Најди експерти за да се соберат радијатори на Wilio е едноставен. Само ако внесете побарувачка, ќе опишете која услуга сте заинтересирани, ќе одговорите на неколку основни прашања во врска со услугата, вашата идеја и временски интервал што сакате да ја извршите услугата. Се занимава од експертите да поминат во неколку. Ќе изберете по цена понуда или прегледи на експерти кои ви стигнале. Колку време е потребно собрание на радијатор? Должината на собранието зависи од условите за изградба и сите компликации на имплементацијата. Во случај на проблеми без проблеми и градежни услови, монтажата на радијаторот мора да се изврши во текот на еден до два работни дена. Што е вклучено во цената? Цената обично е вклучена во професионален пристап, пресметка на термичката моќ на радијаторот во собата и последното собрание на производот. Експерт ќе одговори на сите прашања, доколку е потребно, професионално советува со радијатор.