Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Површинска Обработка на Метали
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.498 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на обработка на метални површини? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за електростатско премачкување во прав, пескарење, галванизација. Цената на технолошките процеси за обработка на метални површини обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: заштита на слухот, заштита за очи и заштитни ракавици, консултации обезбедени од еден од нашите специјалисти на 24.264 во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Метал Заврши Инженерите често го одредуваат дополнителниот процес на завршни делови или целата надворешна површина на производот. Тие го прават тоа во обид да се спречи корозија или едноставно да го подобри производот откако ќе биде обработен или направен. Некои прилагодувања обезбедуваат подобрени механички или електрични својства кои придонесуваат за целокупната функционалност на компонентата. Процесите вклучуваат механички или хемиски третман, позлата, бои и лакови и многу повеќе. Без оглед на причината, секоја од овие процеси на третман на метални површини игра важна улога во производството: • Галвански позлата - овој процес создава тенок метален слој на подлогата. Процесот на галванизација поминува низ позитивно наелектриран електричен шок преку раствор кој содржи растворени метални јони и негативно наелектризиран електричен шок преку металниот дел за да се постават. Чести метали кои се користат за галванизација се кадмиум, хром, бакар, злато, никел, сребро, калај и цинк. За да се зголеми ефикасноста, можно е на галвански да се појави речиси секој конвенционален метал кој води електрична енергија, • Хемиски третман - Овој метод вклучува процеси кои создаваат тенки сулфид и оксидни филмови со помош на хемиска реакција. Типична употреба е за боење на метали, заштита од корозија и основен слој од површини кои мора да бидат дополнително обложени. Црниот оксид е многу чест површински третман на челични делови и да се отстрани слободното железо од површината на делови од нерѓосувачки челик се користи "пасивација" • Анодна оксидација - Овој тип на површински третман обично се користи за светлосни метали како алуминиум и титаниум. Анодазата е многу чест површински третман кој ја спречува корозијата на алуминиумските делови. Ако е пожелно отпорност на абење, методот што создава релативно силен, исклучително тежок керамички слој може да се користи од делот од делот, • Ролинг цинк - Овој процес бара компонента да биде потопена во растворен калај, олово, цинк, алуминиум или војници за да формира површински метален филм. Ролинг цинк е процес на потопување на вода во контејнер кој содржи стопен цинк. Се користи за отпорност на корозија во екстремни средини, заштитните огради во движење најчесто се обработуваат со оваа завршница, Вакуум позлата - вакуум позлата пареа, прскање, јонски позлата, јонски нитринг и јонска имплантација се некои од најчестите процеси на површински третман со користење на вакуум како дел од процесот на позлата. Јонизирани метали, оксиди и нитриди се формираат во контролирана средина. Делот е префрлен во вакуумска комора и металите се многу прецизно зачувани на подлогата. Употребата на титаниум нитрид е површински третман кој се протега високи челични метални и карбид метални алатки за сечење, • Сликарство - Овој површински третман го подобрува изгледот на компонентите на машините и отпорноста на корозија. Некои од најчестите техники на сликање на површината се методи за прскање, електростатско сликарство, граѓани, четка и прашок. Постојат многу видови на подготовки за боја за заштита на метални делови во широк спектар на физички средини. Автомобилската индустрија го автоматизира процесот на сликање лични и камиони со користење на илјадници роботски раце и дава исклучително конзистентни резултати, • веслање cumshot - овој тип на површински третман вклучува стопени или загреан материјали кои се забрзани, а потоа се судираат и механички се комбинираат со целната површина. Жица или суровина во прав, обично метал или керамика, се топи инјектирање во пламен, електричен лак или плазма. Исто така, најчесто се користи за поголеми структурни објекти за заштита од високи температури. Постојат многу други патентирани варијации на површински третман кои се развиени за да ги подобрат или уредуваат карактеристиките на металните делови. Еден пример сè уште вреди да се спомене, керамичкиот слој е погоден за лакови, пластика, но исто така и алуминиумски дискови кои обезбедуваат отпорност на абење и мазна униформа површина. Зошто да користите финиш? Постојат неколку причини зошто не треба да се менуваат метални површински својства: • Естетски својства / подобра видливост • Подобрена цврстина (како што е оштетувањето и отпорноста на абење) • спречување на корозија, Површинскиот третман на металните површини играат огромна улога во продолжувањето на животот на металите, како што се автомобилско тело и градежни материјали. Кои индустрии го прават металната завршна употреба? Метални завршетоци во моментов ја користат секоја индустрија. Сепак, тие се главно автомобилски, градежни, електрични и медицински индустрија. Индустрија со користење на лабораториски апарати, воздух и вселенски летала и неколку други најважни индустрии кои го сочинуваат 'рбетот на глобалната економија. Може да се заклучи дека опсегот на производи кои имаат потреба од финишот е навистина огромен и нивниот оглас.