Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Потоци и Езера
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.523 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за езерце? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во дизајнот и имплементацијата на градинарски езерце, грижа за езерцето. Цената на градинарските езерца обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: фолија за езерце, филтер, опрема за следење на водата обезбедена од еден од нашите 16.322 експерти во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Градина езерска Градина Езеро не е само украсен - е клучот за да се задржи природата. Градина Птици, инсекти Олзинија и други суштества треба вода за да преживее. И во нашите асфалтирани градови, оваа вода често е недостиг. Дали сакате природно изглед езерцето? Градина езерца, исто така, може да биде место каде што можете да размислувате и да се релаксираат. Има нешто многу смирувачко на водата. Некои од овие идеи се дизајнирани за нови езерца, но други служат за дополнување на тековната градина езерцето со нешто посебно. "Природни" градинарски езера Јас почнувам со наједноставниот градинарски езеро со лесна технологија. Овие езерца се буквално само ископа во земјата, наредени со високо издржлива пластика околу езерцето (се одржуваат на камења) и исполнети со вода. Можете да копате или можете да ангажирате (или убеди) некој друг да го стори тоа. Предноста на овој вид на езерце е дека можете да инкорпорирате одредени нивоа во неа. Многу мали суштества не можат да добијат од високо изградениот езерце и растението растение на различни длабочини. Значи имаат "плажа" или зачекори нивоа во езерцето е голем плус. Знајте го своето градинарски езеро Самата девојка го ископа овој езерце, таа беше преплавена со издржливи пластични и olemánovaly камења. Таа има дијаметар од околу 6 метри и е во половина хектар градина. Можете исто така да набавиме напорни езерцето со оценети нивоа за да се постигне истиот ефект. Покријте го езерцето со камења или садење. Тие го нарекуваат "претходно облик на ригидни езерце" Недостаток на овој вид на езерцето е тоа што генерално зафаќа малку повеќе простор и нема да биде погоден за најмалата градина. Цврстите пред-обликувани инсерти се генерално помали, но мора да бидете внимателни дека едно мало езеро во топло време не се исуши. Камен или тула градина езерце Ако сакате дизајн ефект, тогаш ќе им треба (веројатно) професионално изгради градина езерцето од камен или тула. Таа изгледа елегантно и одговара на секоја градина. Еден од главните проблеми што треба да ги размислите кога планирате езерцето е дали тие би можеле да паднат деца. Дете може да се удави во неколку сантиметри вода. Подигнати градинарски езерца погодни за мали простории Мали подигнати езерце со празна следна врата. Расте во водни растенија во неа. Исто така, има решетка на врвот што ги спречува паѓањето на мали суштества. Покриеното градинарски езеро не е 100% безбедно, но веројатно е посоодветно. Подигната градина езерце како централен елемент во градината Таквиот подигнат езерце од изложбата е централен елемент на мала градина. Можете да се одморите на својот раб или да дозволите кафе за кафе. Покриените градинарски езерца се особено добри во помалите градини, бидејќи тие донесуваат дизајн на различни нивоа и се вклопуваат во мали простори. Класичен градинарски езера. Размислете за класичниот дизајн на вашиот езерце. Силните чисти линии на класичниот езерце изгледа добро во зима, бидејќи тие го одразуваат живи Тиса во градините. Егзотични градинарски езерца Со денешниот тренд кон "егзотични" градини во блага клима, езерца може да изгледаат како џунгла. Користете мешавина на растенија со големи лисја и други издржливи растенија, на пример бамбус. Оставете го малку за да расте за дивиот изглед. Мини езерцето Мини езерца се вклопуваат во секоја градина и се неверојатни за дивиот свет. Сепак, мора да земете предвид некои фактори. Важно е дека дивите животни можат да бидат дадени во и надвор и исто така можат да се исушат во топло време. Дали вашето езеро треба пумпа? Според моите искуства, не ви е потребна пумпа за вашето езеро, но треба да го задржите добро кислород. Купи оксидирачки растенија во езерцето. Вода шлепници помагаат да го чистам моето миниско езеро. Некои хортикултури тврдат дека дупките за вода се отпуштени од водни растенија и ширење на вегетација. Дали сакате диво езеро или имате риба? Ова е прилично комплицирано прашање, но краток одговор е дека ако имате златна рипка или крап, тие ќе се закануваат со голем дел од другите животни кои се населуваат на езерцето или во него. Каде да поставите езеро Пронајдете го вашето езеро сончево место за да привлечете што е можно повеќе видови животни. Најдобро е езерцето да се ископа од дрвјата и грмушките, така што листовите не паѓаат во водата. Водоземците се многу задоволни што одат директно на високата трева, па нека растат скоро. Можете дури и да креирате куп дрво за водоземци за да имате влажно место за зимски сон. Ако немате место на езеро, не го напишете - направете мини контејнерско езеро. Како да се изгради езерцето. Започнете со натопи јамата. Бидете сигурни дека најмалку еден раб е малку наведнат, така што животните лесно можат да влезат и надвор - сепак, но животните се удават. Добро е да имате делови на ниво. Во средината, создаде подлабок дел од езерцето, најмалку 60 см длабоко за да не се скрши во зима. Тоа ќе помогне да се победи дивиот свет. Заменете го со бутил или полиетиленски лагер во езерце или изберете традиционален начин на поставата глина. Дожд вода е далеку најдобро за вашето езеро. Таа нема толку многу хранливи материи како што се вода од чешма, така што нема да биде поплавена со зандана мрежа. Ако користите вода од чешмата, нека го спречи неколку дена за да ги испари адитивите. Изберете Opergenting, лебдат, растечки и маргинални растенија, бидејќи секој од нив служи на цел за живи суштества. Како и секогаш, локалните се најдобри и припаѓаат на нив: кал нокти, жолт Косац, Rideet, Water Vishet и Limnobium. Користете локална база на фабрики за да видите што е во вашата област. Златна рипка може да изгледа убаво, но триење на пулвер. Имаат посебна риба за риба. Иако е примамливо, најдобро е да не го специфицирате животот во езерцето, бидејќи можеби грешите со ширење на болеста или да воведат инвазивни видови. Dragonflies и пеперутки најверојатно ќе пристигнат први и други видови ќе следат. Како да го задржи езерцето Чувајте ја водата релативно четкање на вегетацискиот дел од есента. Плевел може да биде штетник. Не користете хемикалии за да се ослободите од нив затоа што убивате не само плевел. Изберете ја раката и оставете го на работ на езерцето за да ги задржите сите суштества назад кон вода. Спречете го вашето езеро во зима целосно замрзнување со тоа што ви овозможи да пливате тениски топки. Отстранете го и оставете го отворот за воздух во мразот. Избегнувајте кршење на мраз, бидејќи ревербениците можат да го нарушат животот на езерцето. Градина Езеро снабдува судска убавина, елеганција и живот. Без разлика дали тоа е езерце, водопад резервоарот или само тивка вода површина за медитација и размислување, градината езерцето е централна точка која речиси сите градини. Но, успешното создавање на градинарски езерцето што се чини природно, помага во согласност со неколку основни инструкции кои ја олеснуваат зградата и полесно езерото. Порамнете го колонското коло за ограничување на толеранциите Кога копате јамата за градинарското езеро, запомнете дека нивото на водата во градината е исто толку високо колку и најниската точка на езерото. Со други зборови, целата градина во езерцето мора да биде колку што е можно поблиску до истиот износ. Тоа може да биде точка која изгледа далеку од очигледна, но кога ќе го ослободите езерцето, може да избега од внимание. Бидејќи точното ниво не е можно, мислам на отстапувања и толеранции. На пример, ако избраната длабочина од 24-инчен езеро, отстапувањето на колото од оваа висина треба да биде толку мала што е можно повеќе: само еден палец или два. Одлучи дали езерцето ќе биде плитко или длабоко Длабочината на градинато езерце е важна одлука која влијае на трошоците и нејзиниот последен изглед. Кога езерото ќе го проголта, дното станува помалку видливо и камењата нема да се видат. Рибата може да биде скриена. Подлабоките езерца, исто така, бараат употреба на дополнителни драги вметнувања во езерцето. Во плиткиот езерца подобро да се види декоративни карпи на дното и рибите се поизразени. Но, плиткиот езерца имаат тенденција да ги акумулираат алгите побрзо, бидејќи светлината може со поголем интензитет да постигне повеќе вода. Заштитете го дното на езерцето пред животните што ги закопуваат Тековните штетници како што се MAMMOT и MOLE можат да копаат дупки на тревникот и градината. Кога имате животно за испуштање во дворот, се чини дека сеуште ги пополнувате дупките. Но, проблемот оди подалеку од границата на навреденост кога животното се појавува под езерото на вашата градина и повлекување на лифтот во езерото. Решението е да се постави метална мрежа наречена хардверска ткаенина како основа за дното на езерцето, а потоа отфрли неколку сантиметри на нечистотија. Тогаш нечистотијата го добива подлогата. Ако нечистотија и странични страни се, исто така, треба да поставите хардверска ткаенина на странична страна. Балансирајте ја големината на езерцето со големина на езерцето Градина Езеро може да биде исто толку голем колку и големината на неговата рампа. Квалитетните езерца направени од етилен пропилендиерполимер (EPDM) се многу скапи, додека ПВЦ инсерти се скапи, но не како EPDM. Во еден проект кој вклучува употреба на бесплатни или евтини материјали како што се карпи, бетонски плочи, блокови на ѕидови за поддршка и најниска цена од сите, вода може да се потрошат стотици долари на слој од застрашувачка перспектива. Ако вашиот буџет е ограничен, тогаш цената на лифтот секогаш ќе ја одреди големината на езерото. Од друга страна, можете да најдете дека вреди да се инвестира малку дополнителни пари во таков видлив проект. Утринските нијанси често се губат Кога ќе креирате форма на езеро на почетокот, можете да додадете специјални кривини и приливи што ќе додадете уникатен изглед за вас. Но, овие деликатни нијанси често се ослободуваат и мазат едни со други фаза од процесот на градење на езерцето. На овој процес омекнување придонесува за додавање на влошки, влошки, камења на дното на езерцето, а особено камењата долж брегот на езерцето. Мислам на основни форми. Додај врвен проток за дизајн Ако не живеете во полнета, сува клима, вашето езеро мора да прелева. Сепак, исто така може да стане во суви области кога го исполнувате цревото и да го напуштите дел за да избегате. Наместо да се истури и да се исчисти на основите на вашата куќа, создаде предвидлива точка на истурање, така што водата може да оди на безбедно место. Избегнувајте високи вертикални ѕидови на градинарски езерце Оние и повисоки се ѕидовите на градинарското Езеро, потешкото дело што ќе го имате кога користите камен на езерото. Слободните природни камења можат да бидат наредени вертикално. Рок има тенденција не само да падне, туку е потребна поголема количина на карпа или поголема карпа за покривање на оваа област. Малите карпи се поевтини, но тешко се состојат. Големи карпи се полесни за покривање на вертикалните простори, но тие се скапи и тешко да се справат со нив. Обидете се да ги задржите бреговите на градинарски езерце колку што е можно на 45 степени или помалку. Инсталирајте го постојаниот надворешен филтер за вода и skimmer Освен ако не направите мерка за постојан филтер за вода монтиран во ѕидот на вашето езеро, вашата единствена можна опција за филтрирање ќе биде рачно цицање или уред за филтер. Рака лизгање е постојана работа и пловечки филтри заземаат многу вода површина и се грозни. Постојаниот филтер за вода монтиран на страничната страна на езерцето и останува надвор од патот. Бидејќи тоа е автоматски, тоа ќе се вклучи во поставените интервали. Иако инсталацијата на постојан филтер првично е потешка и поскапо, овозможува долгорочно полесно одржување. Тераса на дното на езерцето Ако поклони брегови на градина фунти се остар падина што резултира со погодности на дното и страниците на езерцето. Наместо тоа, тераса и дното на градинарското езеро, како земјоделски тераси или столбови и скали. Чувајте ја секоја качување тераса не повеќе од 6 инчи за да се избегне премногу високо складирање складирање. Креирај тераса со директно акумулирање на нечистотии со користење на лопати, ако нечистотијата е доволно цврста за да ја држи обликот. Спречи планови за покривање на езерцето Секој квадратен палецот риболов мора да биде покриен. Дури и најдоброто и најскапиот вметнување во езерцето е изложено на сончеви зраци и оштетување. Против влошувањето на државата може да се заштити, така што целото вметнување е покриено со нешто трајно, на пример од камења на страните, речните камчиња или мазен чакал на дното. Подобро е да размислите како сакате да го покриете вметната. Тоа често значи преоптоварување на застојот преоптоварување. На пример, ако ги одржувате терасите доволно ниско, можете да користите помали карпи. Високите тераси бараат поголеми и визуелно вознемирувачки предмети. Бидете инвентивни при добивање на камчиња Градина езерца бараат многу камења за покривање на вметнувања на дното и страна. Ако камењата купиле премногу, цената на езерцето би била значително зголемена. Наместо тоа, погледнете ги карпите што можете да ги користите секогаш кога сте надвор. Кога одите на патување и пронајдете легитимен камен на камен, фрлете ги некои во вашиот автомобил. Реките се добар извор на заоблени речни камења. Плажи, исто така, обезбедуваат бесконечен извор на камчиња, кружни камења и песок. Само бидете сигурни дека легално ги земате. Размислете за чистење Еден од најпознатите стравувани аспекти на сопственоста на градината е нејзиното чистење. Градина езерца собира лисја, прашина, нечистотија и сите видови на урнатини. Конечно, мора да го испразните и исчистите езерото. Еден начин да се олесни денот за чистење е да се создаде дното езерце кое е полесно и полесно за чистење. Силно грубото дното на езерцето и оние кои имаат силна текстура се чистат потешко. Лежи само колку камен колку што треба да ги покриете лареарите. Користете лагер од EPDM ако е можно Иако ПВЦ езерата се многу поевтини од инсертите EPDM, EPDM вметнува обично плаќа за купување ако можете да си го дозволите тоа. EPDM SOOLS е подебели и многу поотпорни од ПВЦ инсерти. Тие се спротивставуваат на УВ зрачење и хемикалии како што се хлор. Како кога ќе го загреете сонцето, вметнува EPDM стануваат еластични и добро се вклопуваат во дупката на езерото.