Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Поставување Паркет
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.502 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на поставување паркет? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за геодет, отстранување на оригиналниот под, израмнување на површината, поставување на нов под. Цената за поставување на паркет обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: израмнување, заптивната смеса, дихтунзи и лајсни обезбедени од еден од нашите 27.132 подови во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Паркет за монтирање на краток волшебник Паркет е класика што го носи секој внатрешен стил и луксуз. Сепак, нивното поставување не е толку едноставно како што е во други видови на подни облоги. Затоа, треба да претпочитате да го оставите од експерт. Па, ако се осмелувате и сакате да го поставите паркетот себе, ние донесуваме неколку допаѓања и трикови кои би можеле да ви помогнат. Пресметајте колку паркет ќе ви треба Првото нешто што треба да го знаете пред слојот на паркет е колку ви се потребни. Вие го прави целосно лесно. Само умножете ја должината на ширината на собата и додадете 10 до 20% од отпадот во зависност од големината на собата (поголеми простории бараат помалку отпад), бројот на потребните намалувања и моделот што треба да се користи. На прв пат сите бруто работа Дрвени подови од секаков вид треба да се разгледаат до сите груби работа (бетон, гипс картон, плочки, бричеви, ѕидно сликарство итн.). Во исто време треба да ве надгледуваат да изненадите нешто што може да предизвика влага во собата пред самиот изглед. Паркет мора да биде аклимитиран Постои еден клучен фактор кој одлучува дали паркетот се вклопува во собата или не. Овој фактор е износот на влага. Две недели пред инсталацијата на паркет, влагата во собата мора да биде во опсег од 40-6% и температурата од најмалку 18-23 ° C. Влага вдлабнатини едноставно користејќи хигрометар. Дрво е хигроскопски материјал. Во влажни услови, тој ќе се шири и ќе се намали повторно по сушењето, така што сезоната "движење" на подот е природно и не може да се спречи. Терминот "дрвна толеранција" се користи за да се опишат промените во големината и дебелината на дрвото што може да се случи поради промена на влага и температура. Нормалната толеранција е 3мм по метар. Со цел да се избегне фактот дека паркетот ќе биде склон кон движење и деформација, паркетот треба да биде аклимантиран. И на таков начин што најмалку две недели пред закажаното поставување на нив не ги губат во собата што сакате да ги прашате. Го оставате паркет за да се прилагодите на просторијата. Темелно ја подготвувате позадината Подготовката на подлогата е најважниот дел од успешниот слој на паркет. Паркет има еден голем приоритет. Тие можат да бидат прашани речиси сè - бетон, сува кошула, само-израмнувачка маса, подна иверица или иверица. Сепак, тие никогаш не смеат да ги ставаат директно на подни плочи. Сите супстрати мора да бидат структурно здрави, директно и суви, со влажност на подлогата што не надминува 12%. Тие мора да бидат стабилни, цврсти, чисти, без оштетување на вода или дамки и не смеат да содржат стари остатоци од лепак. Како да се продолжи во врска? Постојат неколку популарни паркет шеми - тула врска, дијагонална кошница и јасно е најпопуларната е риба коска. Дозволете да одлучите за било кој модел, постапката за изгледот е за сите слични. Обично започнува со цртање на средната линија во средината на собата. Од оваа линија почнуваат да се стави паркет преку својата должина. Од линијата постепено и внимателно проширување на моделот додека не стигнете до броевите на собата, оставајќи простор од 12 до 15 mm. Овој јаз заминува да остане слободно место за евентуално "истегнување" паркет предизвикан од споменатиот сезонски влага. Потоа покријте ја плочата тогаш, така што воопшто не е видливо. Како да продолжите кога поставувате паркет што веќе се користат? Постапката е иста како и во новиот паркет. Единствената разлика е во тоа што треба да го исчистите пред да користите паркет. Ако трагите на битуменот на битумот се користат на долната страна, темелно се стегнале и исчистени. Што се однесува до лепилото, не мора целосно да го отстраните во изглед, но колку повеќе ќе биде отстрането. Сепак, внимавајте дека новиот леплив слој е доволно груб, така што паркетот може да се постави убаво хоризонтално. Сепак, мора да ги нагласите паркетот јазици и жлебови. Мора да бидете лишени од нечистотии, инаку ќе имате проблем да ги вметнете во себе. Нечистотии и гребнатини на површината на паркетот што не го имате, бидејќи подоцна можат да се вратат. Како да мелење паркет? Мелење мора внимателно и методично за да се избегне грозно мрачно. Најдобро е да се користи орбитална завршна мелница до главниот дел од подот и регионите за мелење со мелница дизајнирана за рабови. Мелење започнува прво со поголема зрна и постепено мелење со пофини. Кога мелење треба внимателно да не се спречи мелење авиони, бидејќи може да се појават различни точки или мелење. Доколку е потребно можете да ги пополните со дрвени заптивки. Мора или не значи? Маринг не се препорачува ако паркетот е направен од различни видови дрво, бидејќи секое дрво одговара на понудата различна според нивните уникатни својства. Во моментов, најпопуларната и најоддалечената опција за површински третман на подови се лакови базирани на вода. Како да го заштитите паркетот? Лакови обезбедуваат најдобра заштита на површината на паркетот. Меѓутоа, ако одлучите за нив, бидете внимателни кога ги применувате. Помислете дури и подразните подови можат да ја променат бојата и жолтата. Ако сакате да избегнете што е можно подолго, не го изложувајте паркетот за директна сончева светлина. За да ги заштитите пред да можете да поставите теписи.