Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Поставување на Подови
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.435 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за подови? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за геодет, отстранување на оригиналниот под, израмнување на површината, поставување на нов под. Цената на специјалист за покривање на подот обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: израмнување, заптивната смеса, дихтунзи, лајсни, алати, кои ќе ги обезбеди еден од нашите 25.761 подови во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на десниот под Една од најголемите и наједноставните промени што можете да ги направите дома е да го реновирате она што го имате под нозете. Без разлика дали разменувате дрвени плочки или разменувајте некои исцедени линолеум, инсталирањето на нови подови може да ја заживее собата и потенцијално да ја зголеми вредноста на вашата куќа. Работата со подни облоги бара специфични вештини и искуства, па затоа е од суштинско значење дека ќе го најдете вистинскиот моно за вашиот проект. Разговаравме со некои од искусни занаетчии препорачани за Wilio за да дознаете клучни работи што треба да ги знаете за правилно да одлучите: • Проверете го нивното искуство • Дознајте кои квалификации имаат • Бидете сигурни дека вашиот експерт ви одговара • Добијте цитат и бидете сигурни дека сите трошоци се вклучени во неа • Креирај план за плаќање • Проверете дали ќе бидат потребни дополнителни чекори. Овие точки имаат на ум, ви помагаат да запознавате различни подови и да се фокусирате на тоа од суштинско значење кога креирате ценовни понуди. Проверете го своето искуство Во споредба со некои проекти за подобрување на домаќинствата, како што се комплетирање или повторна ангажирање на електрични линии низ куќата, инсталацијата на новиот кат е релативно лесно. Сепак, само затоа што тоа може да биде едноставно не значи дека немаат сложености, а некои елементи, особено кога станува збор за дрвени подови, се високо специјализирани. Вие не треба да го превидите ова во врска со влезот на работата во рацете на вистинската личност - треба да бидете усвоени по занаетот што е многу препорачливо. Некои катови се фокусираат на одреден елемент на подот, на пример за инсталација на оние дрвени. Другите се посветени на целиот ранг на подови - вклучувајќи теписи, дрвени, ламинатни, винил подови или дури и плочки. Исто така, постојат општи градители и култирајќи кои ќе можат да вршат некои од кат, како што се поставени теписи или винил. Како и со секоја работа, исто така е идеално да се вработи некој кој има одредено познавање на вашиот проект. Специјализираните подови за подот ќе бидат лице кое е најдобро прилагодено за работа со подни облоги и ќе има подобри претпоставки за решавање на какви било проблеми и да одговори на сите прашања што ги имате. Од суштинско значење е да ги проверите референците на сите занаетчии што ги среќавате. Постојат неколку начини на кои можете да го направите тоа. Наједноставниот е да се читаат повратни информации на интернет како Wilio, што им овозможува на претходните клиенти да ја напуштат евалуацијата на нивните работни искуства. Кога ќе ги запознаете, исто така, треба да го покажете портфолиото на вашата работа со сликите од претходните проекти. Тие, исто така, треба да бидат подготвени да воспостават контакт со нивните претходни клиенти кои можат да ви бидат препорачани лично. Петар Ј. Рече: "Првото нешто што моите клиенти ќе ги направат е дека тие ги гледаат прегледите и на мојата работа. Секогаш треба да аплицирате за референци. Имаме портфолио на сите наша работа, имаме листа на клиенти кои немаат проблем да го продаваат своето искуство со нас. Друга предност на соработката со специјализирани занаетчии е способноста да се добијат подобри совети и цени за материјали. "Иако е можно да се купат кат материјали како што се ламинати или подови од масивно дрво, во продавници или онлајн, а потоа да се инсталира чудовиште, сите специјалисти , сите специјалисти, со кои разговаравме, тие препорачаа да го контактираат чудовиштето пред да извршат сите набавки. Како по правило, тоа ќе има широк спектар на опции и може да ги купи за вас. Петар рече: "Често контактираат со нас луѓе кои веќе нарачале материјал, и тоа може да предизвика проблеми - на пример, наредил материјал што сакаат да го користат на скалите, но оној не е погоден за тоа. Подобро е прво да разговара со подот. Честопати има сметки за производителите како мене и можат да заштедат пари на купувачи. Ние можеме да купуваме за бизнис цени кои се уште се помали од оние на интернет. Добијте бесплатна понуда Ние ќе ви помогнеме да ги запознаете професионалните монтери подови во вашата област и да добиете вистински понуди денес. Дознајте кои квалификации можат. Во прилог на проверка на нивните референци, не плашете се да побарате квалификации кои можат да имаат, во должина на нивниот бизнис или како тие ќе ви направат. Можете исто така да дознаете дали тоа е изработката на некое деловно здружение, како што е каучот на подот на Словачка. Членството е добар знак и вели дека занаетчиите ги исполнуваат условите и работат во согласност со одредени стандарди. Сепак, постојат многу искусни катови кои не им припаѓаат. Професионална пракса се препорачува за извршување на оваа работа во Република Словачка: најмалку 6 месеци. Користете ја вашата сопствена проценка за да го оцените искуството за изработка и да ја согледате акредитацијата како здрава препорака или како дополнителен бонус. Специјалист за подот на Broňo, кој има повеќе од 170 позитивни одговори на Вилио, рече: "Кога почнав, дипломирав разни тестови и направив квалификација, но јас ја правев оваа работа 24 години и поголемиот дел од мојата способност доаѓа од пракса - севкупно Самук . Погледнете ги референците и повратните информации што некој ги има колку што е вашата квалификација ". Бидете сигурни дека сте задоволни со нив Во прилог да знаете дали тие знаат ваша работа и имаат релевантно искуство, треба само да оцените колку добро се чувствувате со потенцијални занаетчии. Можете да го направите ова на прв контакт со нив; Тие се љубезни по телефон, тие доаѓаат на назначување во закажано време, излишни прашања во врска со проектот? Завршувањето на повеќето дела на подови не може да трае долго, па не мора да станете најдобри пријатели, но треба да бидете во можност да имате професионален однос - мора да се чувствувате добро кога отворено зборувате за каква било загриженост што може се јавуваат и се занимаваат со какви било проблеми. Добијте цитати и бидете сигурни дека сè е вклучено во него. Важно е да ви биде потребен комплетен цитат од трговецот пред да започнете. Деталите и степенот на нивната понуда може да ви кажат многу за нивната постапка. Ако добиете повеќе менија за цени, важно е да се осигурате дека сите понуди се слични - вклучуваат материјал, работа и ДДВ? При инсталирање на нов кат, неопходно е да се земат предвид двата специфични проблеми: отстранување на мебел и отстранување на сите претходни отстранети подови. Некои монитори може да бараат од вас да се качат на секоја соба која е решена, сепак, го прави тоа за вас - но тие можат да наплаќаат за ова. Некои може да бараат отстранување на сите стари катови, како што се дрво или линолеум, наместо да инсталираат нов кат, но другите самите "лифт и бришење". Бидејќи трговецот мора да плати за отстранување на отпад и отпад, овие трошоци може да ви бидат префрлени - ако е така, бидете сигурни дека тие се наведени во цитат. Браново рече: "Неопходно е да се земе предвид отстранувањето, бидејќи дуваот отпад чини многу пари. Очигледно, ако стариот кат, мора да се отфрли и да се отфрли. Сакам да ја направам оваа работа, но јас ќе го објавам. Сепак, повеќето градски делови повремено даваат бесплатна дозвола за отпор за домашна употреба, или може да се преземе бесплатно на локалната депонија. Тоа е на сопственикот на домот дали е практично за него. " Ако имате поголем опсег на работа и изберете од повеќе понуди, примерокот најмалку три може да ви помогне да укажете на оние непропорционално ниски - ако е така, тоа може да биде знак на занаетчија кој сака да ја добие вистинската вредност со зголемување дополнителни трошоци. Креирање на планот на Плати. По одобрување на цената врз основа на точна и писмена цена понуда, бидете сигурни дека имате планот Плати кој ви одговара. Реномираниот занает генерално нема да се очекува однапред или да бара целосна исплата. Тротоарите обично не очекуваат депозит, иако може да зависи од обемот на работа - ако исто така го купите подот преку нив, тие можат да наплаќаат нешто однапред за да ги покрие некои трошоци и да се заштитат себе си. Многу трговци ќе бидат подготвени да тргуваат со пари, но повеќето сега треба да прифаќаат картички или банкарски трансфери кои ви дозволуваат подобро да ги снимите трансакциите. Петар рече: "Никогаш не земај депозит, сметаме дека е гаранција дека тие добиваат добра работа. Ние сакаме банкарски трансфер, ние никогаш нема да побараме пари. Тоа одговара на сите, износот ќе дојде на вашата сметка веднаш и нема партија може да биде загрижена за тоа. " "Проверете за следење на последователната работа на подови, тие треба да бидат релативно некомплицирани, но во случај на дрвени подови, особено поставувањето на цврсто дрво или регенерирано дрво, последователната нега може да биде неопходна за да се компензира со фаќање или промени со текот на времето што може да биде резултат на промена на температурите и влагата. Секогаш вреди да се провери дали вашиот избран занаетчија нуди последователна грижа или дали ќе биде достапна по завршувањето на работата, за сите прашања или последователни чекори. "Петар додава:" Ние го завршуваме најдоброто што можеме и да им помогнеме со некоја последователна нега. За ламинати, оставаме комплет за чистење на ламинат, и ако тоа е голем дрвен под, ние оставаме брошура и последователна нега производ кој може да го користи - и ние им нудиме на клиентите бесплатно. "Браново додава:" По завршувањето на работата јас Советувајте ги сите клиенти, како за подот да се грижи. Велам сите дека секогаш кога можат да ме викаат во секое време. "