Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Поплочување Плочи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на испреплетено поплочување? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за изградба на просторот, поставување на тротоари, паркинзи, асфалтирани површини, фугирање и набивање. Цената на поставување на бетонска надворешна поплочување обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: чистење, одржување, поправка на поплочување, трошоци за испорака обезбедени од еден од нашите 24.149 подови во категоријата

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Поплочување поплочување Поплочување поплочување е еден од најчесто користените материјали за покривање на асфалтирани површини. Апликацијата се наоѓа во областа на градинарската архитектура, тротоари, паркиралишта, пристапни патишта, тераси, но вкусно останува на јавни простори како што се урбаните центри. Дали некогаш сте размислувале колку далеку во историјата оди на нејзините почетоци? Денес го знаеме овој тип на асфалтирање користени антички Римјани пред 2000 години. Едноставно, но исто така и софистициран систем за изградба на патишта од лесно достапни материјали, тоа покажа толку многу што дури и откако Милениумот не падне во заборавено, па дури и денес неговата иновативна и подобрена верзија не губи популарност. Како функционира бравата на тротоарот? Дали знаевте дека бетонскиот тротоар е до неколку пати посилен од фрлен бетон? Таа делумно ја должи технологијата на производство на самите плочки, но прво на сите начини на кои се складирани. Тоа е само тајната на тврдината и издржливоста на овој материјал, која исто така ќе го задржи својот атрактивен изглед по неколкугодишно време и интензивна употреба. Технологијата на т.н. "блокирање" се користи при поставување на поплочување. Ова значи дека плочките се вклопуваат во нив на начин што го прави движењето во било која насока ограничена. Оваа посебна карактеристика овозможува лесна инсталација на плочки без употреба на малтер. Напротив, употребата на солидна врзаност негативно ќе го наруши асфалтирањето. Копчиња коцки се чуваат во одреден модел кој го одразува заедничкиот аранжман, со многу преостанати простор. Празнини кои произлегуваат помеѓу индивидуалните елементи, парадоксално ги снабдуваат структурите на сила. Пополнете со соодветен поврзувачки материјал, најчесто обичен песок. Тоа е едноставна и достапна алтернатива која е идеално решение за повеќето проекти. Се разбира, наоѓаме специјални производи дизајнирани директно за оваа намена, но тие генерално се многу поскапи. Друг материјал кој е релативно користен за пополнување на зглобовите е добро чакал. Сепак, неговата употреба не се препорачува. Остри рабови на камчињата можат да ја оштетат површината на тротоарот за време на набивањето. Поврзниот материјал го зголемува триењето помеѓу плочките, ги спречува во непрофитабилно движење. По набивањето, се формира тешки триење помеѓу самите песочни зрна. Потоа, доволно е да се поправи обемот и интеракцијата на плочките и врзивно средство создава многу издржлива структура која цврсто држи кај луѓето и покрај фактот што плочките не се допираат едни со други низ површините. Овој финален производ има оптоварување и напон на страницата и со тоа подеднакво го дистрибуира со премостување помеѓу елементите. Ние можеме да постигнеме механички својства кои вообичаено ќе бараат силно засилен бетон. За разлика од многу други материјали, тоа е екстра заклучување на тротоарот одење и е подготвено да ја исполни својата функција веднаш по апликацијата. Заклучување плочки функционираат на истиот принцип, без оглед на нивниот материјал - овие позитивни својства може да се постигнат со користење на модерни бетонски или цементни плочки, како и нивните традиционални контроверзии од тули или природен камен. Други предности на заклучување тротоарот Единствената структура го прави тротоарот на идеалното решение за вистински голем опсег на употреба. Заклучување на плочки на терасите се практично неуништливи, отпорни на интензивна употреба и временски услови и, благодарение на неговата сила без проблеми, ние исто така се спротивставуваме на возилата, со што се нудиме целосна алтернатива на грозосниот угнетувачки асфалт или бетонска површина на пристапни патишта и паркинзи. Токму за оваа намена, многу производители во моментов нудат поплочување со импрегнирана површина отпорна на масло и мрсни дамки. Повеќе благодарение на релативно рамната површина, тоа е екстра материјална светлина за одржување, како што се конвенционалното чистење и снег. Сепак, знаеме многу други својства што овој материјал ја должи својата популарност на излезот. Други механички својства со кои тротоарот го надминува многуте материјали, е неговата исклучителна флексибилност. Дури и оној е само од аранжманот за заклучување и зглобовите помеѓу елементите. На пример, кога водата се гасне низ патио, таа собира на дното под кое може да замрзне и создава екстремен притисок врз слојот на структурата. Во случај на фрлање материјали како што се бетон или асфалт, овој феномен може да доведе до формирање на деформации и пукнатини. Сепак, благодарение на флексибилноста на зглобовите исполнети со песок има способност за заклучување на тротоарот како одговор на овие сили за умерена форма. Затоа, структурата е ефикасно спротивставување на штетата - кога мразот се враќа на оригиналната положба. Овој процес може повторно да се повтори и повторно без негативно влијание врз изгледот и функционалноста на асфалтирањето. И ако нејзината штета се случи, уште една неспорна предност на асфалтирањето е фактот дека поправка и замена на поединечни носени парчиња е подеднакво едноставна како и првичната инсталација. Доколку е потребно, дури е можно поплочување за расклопување и депонирање повторно. Последно, но не и најмалку важно, не смееме да ја заборавиме естетската страница и атрактивниот изглед на кој се карактеризира бравата. Без разлика дали станува збор за форма или бои, понудата на плочки е навистина разновидна и можеме да најдеме различни варијации на пазарот, со што овој вид на поплочување може да се прилагоди на секој стил и вкус, од традиционалниот изглед идеален за апликација во историски градови до ултрамодерни варијанти. Покрај тоа, модуларноста на елементите овозможува создавање на ангажирање и оригинални обрасци и геометриски модели, со што визуелните можности за заклучување на скок речиси бесконечно и замислувајќи ги ограничувањата не се ограничени. За што треба да платите? Гледајќи го износот на позитивни својства со кои затворачот се карактеризира со тоа не е популарност на секое изненадување. Сепак, како и секој друг материјал и неговите послаби сајтови. Бидејќи правилното функционирање на заклучувањето на заклучувањето главно се должи на нејзините техники за поставување, треба да се грижиме за квалитетот на инсталацијата од површината подготовка за користење на нејзиниот вистински потенцијал. Небрежност на темелна подготовка на подлогата лесно може да предизвика поплочување. Друг трговски центар Недостатоците на асфалтирањето е постепена деградација на песокот на кој се јавува како резултат на дејството на триење во материјалот и природните ефекти на водата, ветерот, корените на растенијата или мравка сослушување помеѓу плочки мравки . Песочното намалување може да доведе до слабост, па дури и штета на структурата. Решението е за среќа едноставно - во чесно одржување и надополнување на материјалот што недостасува во johile, можете да го сервисирате овој тип на асфалтирање со децении.