Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Покрив на Оџак
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.616 регистрирани професионалци
93.433 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на покривот на оџакот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајнирање на најсоодветен тип на покрив, инсталација и сервис. Цената на главата на Мајдингер обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: додатоци за држење, услуга по гаранција обезбедена од еден од нашите 17.439 оџачари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Што е круна од оџак и зошто е толку важно? Додека повеќето сопственици се познати од главните делови кои го сочинуваат внатрешноста на нивниот огниште, многу од нив не ги знаат надворешните компоненти кои го формираат нивниот оџак. Иако може да изгледа дека оџакот како релативно едноставна конструкција, всушност се состои од повеќе компоненти кои мора да бидат компатибилни, огништето систем функционираше совршено. Важен дел од системот за оџак е круна од оџакот што често се заборава. Најчесто е дизајниран едноставно, но мора да ги задоволи вашите задачи совршено - спречување на вода, различни нечистотија и животни навлезат во системот на оџаци и огниште. Што е круна од оџак? Круната на оџакот, која често се нарекува лидер на оџакот, е голема плоча која го штити горниот оџак. За разлика од оџаците што обично се изработени од метал и служат само за покривање на дупката за оџакот, круната на оџакот го покрива целиот горен оџак. Тоа може да се направи од метал, бетон или камен. Сепак, тоа никогаш не треба да се произведува од тули и минофрлачи, бидејќи тие не се водоотпорни и кога се изложени на силно временско влијание, доаѓа брзо до нивната деградација. Зошто се толку важни? Главната и најважната цел на круната на оџакот е заштита на структурата на оџакот од времето. Правилно инсталираните круни на оџакот треба да имаат доволно пречекорување преку ѕидовите на оџакот. Овој настрешник, исто така наречен како изрез, треба да се прошири најмалку 2-2,5 инчи преку структурата на оџакот. Како резултат на тоа, станува збор за создавање на природен олук кој спречува пристап до дожд, снег и влажност до оџакот. Наместо тоа, тоа го пренасочува секој извор на вода на покривот, каде што олукот е безбеден од капето. Што да направите во случај на оштетување на оџакот? Повремено има тенденција да дознае дали вашиот оџак е оштетен бидејќи не се гледа од земјата. Ова треба да се провери директно од покривот. Затоа, поголемиот дел од оштетувањето на овен е откриен само за време на целосна контрола и ревизија на оџакот. Ако вашата круна на оџакот го изградил Мејсон, веројатно е направена од малтер. Иако е совршен материјал за поврзување на тули, не треба да се користи за круни на оџакот брзо под време на времето. Исто така, слабо одржуваните круни на Chamnet можат да создадат пукнатини и дупки кои овозможуваат вода да навлезат во оџакот и огништето. Chinney Crowns секогаш се направени од прилагоден оџак, па затоа е важно да ги произведе на реномирани компании кои можат да ви обезбедат последователна услуга. Со инсталирање на професионална круна на оџакот, неговиот животен век може да се продолжи со децении. Сертифицираните техничари се во можност да произведат квалитетни круни на оџак кои не обезбедуваат само високо ниво на заштита за системот за оџаци, но исто така и изгледот од прва класа што ќе биде дебагирана со вашиот дом. Што е круна од оџак? Круната на оџакот е важен дел од оџакот. Тоа е голем бетонски одбор кој го покрива горниот оџак и ја штити структурата на тули и малтер од вода. Оџак круни понекогаш се нарекува оџак веѓи. Круната е претежно конкретна, но исто така може да биде изработена од метал или камен. Chinney Crowns не треба да се мешаат со оџаци кои се направени од метал и првенствено го штитат само отворањето во оџакот. Круната на оџакот може да се најде обично над последните тули на радомот на врвот на оџакот. Може да достигне дебелина од околу 3 до 4 инчи и се смета на работ. Видови Chimney Crowns: - бетон, фрлен директно во форма (погоден за големи оџаци) - од бетонски блокови (погоден за мали оџаци) - Пловечки круни - изградени од настрешницата, што е околу 2 инчи над оџакот. Инсталацијата трае подолго, но има подолг живот како класична круна во оџакот Улогата на круната на оџакот Примарната задача е да се спречи пристап до вода до системот на оџакот. Се смета за прва одбранбена линија за целата маинска структура. Ако дојде нејзиниот неуспех, може да дојде до истекување на влага во вашиот оџак. Ако не ја поправите круната на оџакот доаѓа до постепениот мирис на околното ѕидање. Нарушувањата на круната на оџакот се најчестиот проблем што води до оџак. Со одржување на круна од оџак во добра состојба, избегнувајте истекување и оштетување на целиот огниште систем. Најчести проблеми со Channey Crown Со круна од оџак, многу проблеми што треба да ги решите пред да стапат напукнување во оџакот. Препорачуваме да направите целосна ревизија на Кина професионален техничар кој може да ги идентификува можните проблеми. Најчести проблеми со круната на оџакот: - Проблем со ослабен заптивка - Појава на прскање. - Деградација на Мурва - Zatakie. Фреквенцијата и видовите на проблеми се јавуваат во зависност од тоа колку стариот оџак е квалитетот на нејзината изградба и регуларноста на одржување. Не ја занемарувајте грижата за оџакот, бидејќи можете да имате големи проблеми со неа неколку години. Овие можат да доведат до постепена деградација на целиот оџак чија состојба ќе се сфати. Најдобро е да се решат проблемите веднаш како што се појавуваат. Сигурно не сакате да се најдете во ситуација каде што треба да се изгради нов оџак. Како да се задржи круната на оџакот во добра состојба? Распоред на годишната турнеја на оџакот. Бидете сигурни дека сте нашле квалификуван професионалец од компанија која се занимава со услуга за оџаци. Постојат многу компании за одржување на оџаците, обидете се да ги одберете најдобрите и информации за Интернет или препораки. Ако круната е во разумно добра состојба, но тоа е само распукана, може да се користи кит на оштетените места. Ако е во полоша состојба, не е доволно да се примени заптивната смеса, но неопходно е да се обнови целата круна. Професионалниот инспекциски оџак ќе го олесни тоа што тип на поправка ќе ви треба. Во некои случаи, најдоброто решение е да се отстрани постоечката круна и да се исчисти површината. Потоа само додадете бетон со жица за да направите круна повторно за да формирате и зајакнете. Техникот на оџакот го проверува вашиот оџак и ви ги дава вистинските препораки. Одлучете точно и направете поправки што е можно поскоро. Ако добиете премногу доцна за поправки, цената на целокупната поправка на оџакот може да излезе многу поскапо. Разликата помеѓу оџакот круна, покритие и покривот Вашиот оџак постојано исцедува чад, гасови и друга нечистотија, додека уживате во топлината на вашиот камин или ташката за дрво. Затоа, важно е сопствениците на куќи да ја разберат разликата помеѓу овие компоненти на оџакот и да се грижат за нив. Заедно тие ги формираат овие три компоненти на заштитна бариера која го спречува пенетрацијата на водата, птицата и разните нечистотии навлезат во оџакот и огништето. Ако ги имате во лоша состојба или дури и вие до оџакот, ризикот од оштетување на оџакот расте. Круната на оџакот е највисоко ниво на оџакот. Обично е завршена од остатоците од малтер или цемент при изградба на оџак и е првата дефанзивна линија за заштита на вашиот оџак пред најопасната закана - вода. Во правилната инсталација и одржување, ја зема површината на повеќето вода подалеку од оџакот. Од локацијата на круната на оџакот е изложена на најголемата вода која се ламани за време на дождливото време. Овие влијанија предизвикуваат пукнатини преку кои водата може да тече и да се трка на ѕидарството во оџакот. Ако таквата штета не открие што е можно поскоро, може да дојде до слабеење и паѓање внатрешна ѕидарија - самиот оџак исто така може да пропадне. Самата круна не е доволна за да се спречи кожата вода како чад се уште е откриен и поради оваа причина е неопходно да се имаат и други компоненти на оџакот, вклучувајќи покрив и покрив на оџакот. Оџак покрива Изградбата која се наоѓа помеѓу линијата на покривот и круната оџак е база која е важна во однос на водството на чад и горење на гласови подалеку од вашиот покрив. Може да биде изграден од тули, дрво, винил или метал. Тоа обично става челик или алуминиумски лист кој цврсто се граничи со врвот на оџакот за да го заштити од оштетување на водата. Бидејќи алуминиумските покривки се повеќе подложни на рѓосување од нерѓосувачки челик, тие треба редовно да се проверуваат. Ова е главно поврзано со куќи кои се наоѓаат во крајбрежните области со високо ниво на соленоста на воздухот. Оџак измамник Оџак покривот функционира како дожд шапка, спречување на вода, нечистотија, птица и други животни за да навлезат во чадот. Таа е инсталирана над круната на оџакот и често се произведува од нерѓосувачки челик со заштитна мрежа, слична на кафез. Ова овозможува беспрекорна вентилација додека ги спречува странските тела на оџакот. Повеќето сопственици на куќи сметаат за бришење на оџакот за потребниот сигурносен уред, но всушност тоа е изборен уред кој првично требаше да биде инсталиран на нов оџак. Кровот на оџакот има важно значење. Без тоа е вашиот оџак и огништето изложени на влијанието на надворешните елементи. Овие можат да предизвикаат ѕидарски и 'рѓосување на метални компоненти, вклучувајќи, на пример, размавта и чад, за да можете да се подготвите за многу поскапи поправка. Мали птици, верверички и други животни привлекуваат изложени оџак и ќе го пробаат како скрипта пред предатори. Во оџаците, тие можат да џем, задави и нивните тела го затнаа чадот. Ова доаѓа до собирање опасни пареи и чад од огниште за горење на вашиот ентериер, исто така можете да го удрите со јаглерод моноксид. Откриени оџаци исто така се чести причини за пожари. За одредени временски услови станува збор за истекување на горење на гласови над оџакот, што доведува до вашиот покрив и го зголемува ризикот од пожар. Исто така постои и ситуација каде што има премногу воздух низ откриените smokod на огништето и во случај на отворени камини врати, чад, саѓи и пепел. Сопствениците на куќи треба да бидат одговорни и секоја година нивните системи на оџаци треба да подлежат на целосна инспекција. Сите компоненти на оџакот мора да бидат проверени и недостатоците се утврдени што е можно поскоро. Оваа услуга обезбедува сертифицирана Кина.