Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Подно Греење
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Ви треба услуга од областа на подно греење? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за израмнување, нивелирање, поставување на систем за подно греење со помош на технологија за суво, поврзување со подно греење. Цената на електричното подно греење обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: заптивната смеса, дихтунгот, материјалот за израмнување, алатките обезбедени од еден од нашите 22.512 тренери во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Откријте сè што треба да знаете за подно греење Кога времето се лади, луксузот на топлина под нозете ништо не е завршена - особено наутро. Подно греење (UFH) е ефикасно, удобно, издава простор на ѕидови и може да додаде вредност на вашата куќа. Што се однесува до неговата инсталација, процесот не е толку оттргнуван како што можете да размислите. Прочитајте повеќе за да добиете повеќе информации за тоа кои видови на подно греење се достапни или како да се инсталира подно греење. Ако го прашате сопственикот на домот дека подното греење е многу веројатно да се каже дека повеќе не сакаше да биде! Зошто? Една добри причини е дека радијаторите повеќе не се потребни со инсталирано подно греење. Во прилог на расипување чисти линии на соба, радијаторите можат да заземаат вредни ѕид. Отстранете ги и одеднаш јазот ќе се појави на следната кујна кабинет, простор за складирање, троседот или дури и вратата. Подно греење е исто така исклучително рентабилен начин на греење соба, па помогне да се намалат енергетските сметки. Покрај тоа, за разлика од радијаторите, печки или традиционални камини со цврсто гориво, обезбедува највисоко ниво на удобност со униформа и нежна дистрибуција на топлина. Во куќата нема ладни места и додека поголемиот дел од топлината е концентрирана на дното на собата, непотребно, па затоа се потопува. Ако планирате да ја реконструирате вашата кујна, има уште повеќе причини за избирање на подно греење. UFH работи на независен термостат, па ако вашата шпорет создава голема количина на топлина, можно е да го исклучите греењето во кујната, но нека се вклучи во остатокот од куќата. Што се однесува до чистење, подното греење е сон. Елиминацијата на радијаторите значи дека во кујната има една површина, која ќе привлече маст и ќе се соберат прашина, помалку и предност на подното греење исто така е помало движење на воздухот. Помалку воздух движење е еднакво на помало движење на прашина, правејќи UFH хигиенски и особено идеален за алергија. Запознајте ги типовите за подно греење - влажен и сув систем Постојат два вида на подно греење - електрични или "системи за суви вода и системи базирани на вода или" влажни "системи. Електричните системи се попристапни и помалку одвлекуваат при инсталирањето, но нивните оперативни трошоци се повисоки, така што тие се посоодветни за помали простори како што се плочки бањи или места кои се непријатни студени. Системи за топла вода (или влажни) Влажните системи се состојат од цевки кои обично се поврзани со вашиот котел и користат топла вода од системот за централно греење. Додека кондензациониот котел ќе понуди најголеми можни заштеди на оперативните трошоци, со UFH, сепак, секој котел може да се користи онолку долго колку што има доволен капацитет. Водата се пумпа преку пластични цевки кои се поставени на подот пред да се инсталира конечната површина. Повеќето пластични цевки за вода инсталирани во денешните системи се интегрирани, така што нема истекување или истекување, бидејќи цевката нема врска - и системот генерално се смета за без одржување. Инсталацијата е поскапо и поременска (особено ако нивото на подот е потребно за да се прилагоди на гасоводот). Сепак, тие се најекономично решение. Подно греење на овој тип, исто така, ги намалува трошоците за греење на водата, бидејќи користи вода со пониска температура од стандардните радијатори (околу 40 ° C до 65 ° C за да се постигне температура на подот помеѓу 23 ° C и 32 ° C). Ако барате греење на големи области, подножјето за топла вода е најдобриот избор. Електрични душеци Сува UFH е достапен во форма на основни грејни кабли, понекогаш лабаво вткаени во мрежни душеци, рамни кабли или фолии за греење. Матс или ролни се распоредени, меѓусебно поврзани и потоа поврзани со термостат и мрежна моќ. Конечниот кат потоа се става на врвот. Постојат три типа на сува UFH: Слободна жица е погодна за камени подови или плочки и идеални во просториите на неправилна форма, со неправилни агли или пречки. МАТ е исто така погоден за камени или плочки подови и во големи простории или во просториите на редовна форма. Фоливите душеци се специјално дизајнирани за ламинатни подови. Инсталирањето на електрични системи е генерално поевтина и предизвикува помало нарушување на постоечката структура на подот. Тие, исто така, овозможуваат соби да ја постигнат посакуваната температура побрзо од влажни системи, бидејќи тие се директни извори на топлина. Недостаток е што нивното работење е поскапо од работата на влажни системи кои се поекономични. Каде да се користи подно греење Подно греењето најчесто се користи во просториите на приземјето, но всушност постои систем кој одговара на секој вид на подот структура. Влажните системи најлесно се инсталираат каде што подот може да се замени или каде што се разгледуваат нови подови, така што овие системи најверојатно ќе одговараат на новите пристаништа, зимски градини и нов отворен простор за кујна и станбени области. Електричното подно греење најверојатно ќе биде посоодветно за постојните простории, бидејќи системот за електрична мрежа е поласка од влажен систем, така што не е неопходно да се промени висината на подот за да се вклопи во неа. Дури и електрични МАТ системи кои можат да се користат под теписи на постоечките тврди подови. Во однос на рамнотежата е полесно да се додадат електрични системи во просториите на горниот кат. Може ли да го комбинирам подното греење со дрвен под? Подно греење - дрвени подови Масивни дрвени подови генерално не се погодни за употреба со подно греење, освен ако производителот не специфицира поинаку. Инженерските одбори кои се составени од најмалку три дрвени слоеви поставени со центарот на средниот слој во тек по право агли на надворешните слоеви се помалку склони кон движење и најчесто може да се користи за подно греење. Подно греење и изградени дрвени подови може да бидат одлични партнери. Робустен и сигурен конструиран дрво може да биде многу подобар избор од природното дрво, бидејќи е малку веројатно да се промени ако тоа ќе биде изложено на промени во температурата и влажноста. Секој дрвен под препорачан за употреба со UFH треба да има највисоко ограничување на температурата (обично 27 ° C) и дилатитивниот јаз (кој лесно се покрива со обичен бар или трим) треба да се остави околу неа. Секогаш контактирајте го добавувачот на подови и грејни монтери пред да направите купување. Многу добавувачи препорачуваат одреден бренд на електричен UFH и е добро да ги слушаат нивните совети. Кои други видови на подови? Подно греење и тепих Типот на подот може да помогне во транзицијата на топлина или обратно, да го намали. Грубниот тепих ја намалува транзицијата на топлина, од другата страна на плочката, ламинат и масивни дрвени подови се добри за дисипација на топлина (сепак, сепак, бидете сигурни дека дрвениот под ја има препорачаната максимална температура). Тепих UFH може да се користи за речиси сите видови на подови, дури и на теписи. Камен, керамика, чеша и теракота Бидејќи овие попречни материјали се повеќе популарни, бројот на куќи со користење на UFH се зголеми во комбинација со такви видови на подови. Времето за загревање зависи од дебелината на плочките. Грубниот плочки од плочки ќе трае долго време за да стигне до оптималната температура, но веднаш штом ќе стигне помеѓу грубите и тенки површини на подови, нема разлика во квалитетот на топлината. Винили и ламинати UFH, исто така, може да се користи со висококвалитетни винил и ламинати. Сепак, не сите ламинати или винили се компатибилни со UFH, па затоа е добро пред да се купи кралот за греење, консултирајте се со производителот на подови или со инсталатор за греење. Многу добавувачи ги развија сопствените системи на UFH или имаат еден или два кои препорачуваат. Подно греење - правилно време Греењето со UFH трае подолго од префрлувањето на радијаторот, но просторијата останува многу подолго топло кога системот е исклучен. Неколку часа наутро е обично доволно за да ја задржи собата топло во поголемиот дел од денот, проследено со зајакнување на топлината во форма на недоволно греење. Ако сеуште има радијатори во други простории, најдобро е да се работи UFH на посебна котел директна грејна зона. Колку чини инсталацијата и работата на подно греење? Трошоци за подно греење Инсталирањето на UFH влажниот систем во текот на целиот објект зависи од големината на просторијата и висината на подот. Дали или друг - влажниот систем е значително поскап за сува систем UFH. Сепак, добрата администрација е дека по инсталацијата, влажниот UFH може да биде 30 отсто поефикасни од традиционалните радијатори и неговата употреба е многу поекономична. Исто така е значително поевтино од сувото UFH. Електричниот систем има економска смисла ако е монтиран во една соба. Цените на UFH ролери почнуваат од 90 € по квадратен метар, плус изолациски одбор и трошоците за електрична енергија. Иако инсталацијата е електрична UFH поевтино, неговото работење исто така може да биде до 40 отсто поскапи во споредба со влажен систем. Нарачајте специјализирани компании кои обезбедуваат сеопфатни услуги за инсталирање на влажен систем. Како да инсталирате подно греење 1. Пред да започнете, побарајте професионалци Не продолжувајте да купувате подно греење без професионален совет кој ќе ви помогне да ги пресметате посакуваните температури, висината на таванот, потенцијалната термичка загуба и видот на потребниот кат. Тепих и природно дрво не се најдобри изоланти, додека идеални подови во оваа насока се уредни дрво, камен, мермер и чеша. Започнете со контактирање на најмалку два реномирани и искусни добавувачи. Разговарајте за сите опции за инсталација и одржување со потенцијални добавувачи. 2. Дали планирате да реновирате или надградите? Влажното подно греење најдобро е инсталирано како дел од реконструкцијата или проширувањето и во почетната фаза на работа. Ако не е, или вие ќе треба да го уништите постоечкиот подот и да ставите нов или да додадете лебдечки под што ги прилагодува цевките. Ова ќе го зголеми нивото на подот, кое потоа ќе влијае на висината на обичниот падина и исто така значи дека висината на вратата исто така ќе мора да биде изменета. Едно решение е употребата на многу плитка цевка со дијаметар помала од 20 mm. Ако подното греење е собрано назад - површината на подземниот под може да се користи низок профил, светло и супер тенки системи. Некои обрасци се само 15 mm длабоко, што ја исклучува потребата да се заменат здолништата на соклони, вратата и скалите. Ако вашето подно греење е инсталирано во повеќе простории, осигурајте се дека системот содржи детален дизајн кој е прилагоден на вашите барања и да ја земе предвид структурата на средствата. Обидете се да бидете сигурни дека вашето подно греење ефективно ќе победи секоја соба без потреба од понатамошно греење. 3. Конзола изолација Со цел ефикасно трошоците за греење и енергија, вашата земја мора да биде соодветно изолирана. Со цел да се избегнат топлинските загуби и да се обезбеди насоката на топлината мора да биде под системот за изолација. Имајте на ум дека ако живеете во недвижен имот со едно застаклување, веројатно ќе треба да го комбинирате подното греење со радијатори за да постигнете многу топлина. 4. Размислете за тоа каде контролните елементи ќе бидат насочени Во случај на влажни системи, осигурајте се дека имате простор за поставување контроли (доволно е да го направите тој кабинет). Како и радијатор, секоја соба загревана од UFH има свој вентил. Но, сите можат да бидат поставени на едно место заедно со тајмерните контроли. Исто така, размислете за користење на оперативни системи за апликации. Ова ви овозможува да го контролирате греењето користејќи го вашиот паметен телефон. 5. Може ли да го направам самиот подно греење? DIY колекции се достапни од многу производители, но инсталацијата на влажниот систем UFH е доста тешко и сложено. Затоа, се препорачува влажното UFH монтиран само експерт. Експертите ќе проверат дека котелот е доволно силен за поддршка на системот и да ги постави тајмерите и вентилите. Електричните сува системи се полесни. Претпоставувајќи дека ќе ги следите упатствата, сувите системи лесно се монтираат на неопраторите. Сепак, треба да се осигурате дека поврзувањето на каблите или душеците на мрежната моќ изврши квалификуван електричар. Секоја инсталација на електричното греење во домаќинството исто така мора да биде потпишана од електричар според прописите за градење. 6. Одлучи за инсталерот Конечно, одразува кој ќе направи инсталација за вас. Дали имате локален инсталерот кој би го вклучил системот? Ако не, вашиот снабдувач на греење треба да има мрежа на монтери каде што можете да ве упати.