Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Плочки за Бања
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.500 регистрирани професионалци
92.010 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за поставување плочки во бањата? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајнирање, таргетирање, производство и лепење на плочки за бања. Цената на плочките за бања обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: лепак, трошоци за испорака, помали поправки обезбедени од еден од нашите 25.440 плочки во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Се што треба да знаете за изборот на плочки во бањата Што се однесува до изборот на бања плочки, донесување одлуки за тоа кој изглед и впечаток сакате да го постигнете е диктира исклучиво од страна на пловењето што го избирате. Бањата е една од најважните домашни работи за семејството и гостите. Тоа може да биде пријатно искуство со бесконечен избор на бои, големини, стилови, форми, завршувања и материјали од кои можете да изберете. Благодарение на нашите обемни искуства и знаења во индустријата за плочки и каменот ќе ви кажеме се што треба да знаете за избор на плочки за бања. Совет бр. 1: Одлучи за материјалот При изборот на плочки во бањата важно е да се знаат различни видови на материјали и она што тие вреди најмногу. Еве ги најчестите типови на плочки кои се користат во бањи: Керамички плочки Керамички или не-ретки плочки се совршена површина на плочки за кујни, бањи, подруми, тремови, перална и други простории склони кон влага. Керамичките плочки обично се направени од црвена, кафеава или бела глина, која е отпуштен во печката и завршува со отпорна глазура која создава боја и шема на површината на плочката. Благодарение на застаклената површина, плочките се дебели и нерозни, обезбедувајќи карактеристики на отпорност на места, оган и стриже. Керамички подни плочки се погодни за бањи кои имаат светлина за среден сообраќај и може да бидат релативно подложни на абење и расцепување. Керамичките плочки генерално имаат високо ниво на апсорпција на вода, што ја прави површината непропустлива за вода и дамки. Постојат денес во мато, сатен, сјаен и полирана дизајн, кој ви дава не-вкупен износ на начини за ѕидови и подови од вашата бања. Тие се многу лесни за чистење и задржување. Керамички подни плочки се еден од најдолгите издржливи производи на тековниот пазар. Порцелански плочки Порцеланските плочки нудат големи придобивки во однос на дизајнот. Неговата силна природа овозможува бесконечни идеи за внатрешни и надворешни апликации. Целосното тело порцелански плочки носи боја и шема низ целата дебелина на плочките, што ги прави многу потешка и погуста плочка. Тие се погодни за било кој ѕид или подни апликации во комерцијални простории со највисока операција и домаќинство. Одлично со бања во смисла на абење во области со голем сообраќај, од семејства по миленичиња. Тие имаат отпорни на површината, нула и лесно да се чистат и одржуваат. Камени плочки Ако ви се случува да добиете природен земјени изглед, постојат многу можности во однос на плочката на природен камен. Природните камени плочки имаат голем број на бои и стилови. Најчесто се користат мермер, варовник, травертин, чеша и гранит. Важно е да се сфати дека плочките од природен камен се порозни, што значи дека се склони кон апсорпција на вода, мазива и дамки кои остануваат долго време. Запечатување плочка по поставување и редовно одржување, t. j. Запечатување, осигурувајќи дека вашиот камен изгледа беспрекорно и избегнувајте дамки или оштетување на површината. Печатот помага да се создаде бариера помеѓу вода и камен за да се избегне апсорпција на течности во површината и животниот век обезбедува. Самата Земја е еден од најдобрите производители на материјали, па ќе бидете загарантирани да имате груба површина што е повеќе амортиски пријатна. Убавината на уникатен модел на природен камен варира со индивидуални плочки, па затоа имајте на ум дека нема две површини на плодните плочки нема да бидат исти. Важно е да се избегне средство за белење или други агресивни хемикалии на природен камен, бидејќи тие имаат тенденција да ја оштетат површината. Мозаични плочки Мозаичните плочки се одлични за создавање на уникатни својства во секој дизајн на бања. Благодарение на бесконечните опции во боја, стил и големина ќе бидете навистина маѓепсани. Не може да се одрече колку одлични изгледа мозаични плочки, но за влажни може да биде доволно лизгава. Во изборот на мозаични плочки за подот во бањата, не заборавајте да ги проверите снимките и гарантните стандарди. Стаклените мозаични плочки се чистат прилично лесно, но запомнете дека повеќе линии за инјекции имате, толку повеќе ќе треба да се исчисти! Совет бр. 2: Евалуација на веројатната абење Тоа може да биде огромна селекција од голем број опции во смисла на влажни области. Боите, големини и завршувања се бесконечни! Сепак, клучот е да се избере плочка која има висок рејтинг на лизгање. Плочките се подложени на слајд тест кој ги оценува карактеристиките на триењето на површината за да утврди што е најдобро прилагодено за различни услови на животната средина. Тестот ги мери долгорочните носат низ подот со подот, земајќи го предвид процесот на апликација, карактеристики на носење, одржување на чистење и предвидениот сообраќај. Следната табела ќе ви помогне во изборот на плочки за станбена или комерцијална употреба. Рејтинг PEI класа 1 (без сообраќај) - се препорачува за употреба на ѕидот само на станбени и комерцијални локации. Евалуација PEI класа 2 (слаб сообраќај) - Се препорачува за употреба на ѕидот и подот во бањата. Рејтинг PEI класа 3 (осветлена до среден сообраќај) - Се препорачува за одбори, ѕидови и подови каде што се очекува нормален сообраќај. Рејтинг PEI класа 4 (средно до голем сообраќај) - Се препорачува за сите станбени места, како и за средни комерцијални и лесни институции. Рејтинг PEI класа 5 (голем до голем сообраќај) - Се препорачува за сите станови, како и тешки комерцијални и институционални места. Повеќето порцелански плочки имаат PEI проценка 5, што ги прави најоддалечените плочки на пазарот. Совет бр. 3: Избор на големината на обврската Правилото во дизајнирањето на бањата е прво да се земе предвид големината на собата. Големиот формат плочки изгледаат неверојатно на двата ѕида и подови за да обезбеди голема бања беспрекорна површина. Сепак, за помали бањи, ние препорачуваме, на пример, круг денари или мозаични плочки. Ако имате ограничен простор, експираната дијамантска шема на подот во бањата може да креира дијагонални линии кои создаваат линија од едната страна од собата до другата, па собата ќе изгледа поголема отколку што е всушност. Тоа може да изгледа контрадикторно, но изборот на поголеми плочки за мала бања работи, бидејќи имате помалку инјектирани зглобови кои создаваат илузија на поголем простор. Големиот формат плочки се одлични за да се нагласи големината на бањата за да изгледа продолжено. При изборот на туш плочки, мора да го земете предвид типот на одвод инсталиран во вашата бања. Ако одберете голема плочка во бањата со ограничен простор, ќе најдете дека повеќе мускулести жици се потребни во тушевите кои изгледаат неподготвени и хаотично. Ако користите бар бар во вашиот туш, ќе најдете било какви плочки, големи или мали, неправилни, квадратни или правоаголни, па дури и големи формат плочки ќе бидат дебагирани и можете да го задржите вашиот стил! Наводните канали се популарен избор за дискреција и бараат минимален износ на плочки, што значи помало расцепување на зафат. Пред да одберете плочка што не може да биде погодна за вашата бања, ве охрабруваме да разговарате со вашите плочки. Совет бр. 4: Правила за боја Еден од најважните делови во изборот на плочки е избор на боја која одговара на вашиот стил и личност. Сепак, правилото е дека бојата игра важна улога во дизајнирањето на пријатна средина или студена и мирна оаза. Темните бои не само што испорачуваат топлина и ги кријат трагите на нечистотиите во бањата, туку исто така можат да дејствуваат со импресиониран простор. Затоа е важно да бидете повнимателни во потемни бои. Размислете за додавање на сјаен ѕид на ѕидот за да се подобри и да се создаде илузија на просторот. Сјајната плочка има рефлективен карактер и кога е поврзан со темни шеми на бои, имаат тенденција да изгледаат посветла и полесна. Неутрални тонови во боја се одлични за одржување на едноставен и основен дизајн кој ја прави вашата галантерија за да ја заснова вашата бања. Полесни неутрални бои се одлични за мали бањи кои го прават тесниот простор попространет и отворен. Во потрага по плочки за вашата бања може да го имаат сите исти изглед, сепак, е важно дека мала разлика во сенката може да влијае на целокупниот изглед (или дури и катастрофален резултат!). Нашите искусни консултанти во областа на дизајнот на ентериер ќе ви овозможат професионални технички совети и ќе ви помогнете да добиете совршен резултат за вашата бања. Совет бр. 5: Земете дома примерок пред купување Едно нешто што сакаме да го препорачаме е да се земе дома примерок плочки. Иако мислите дека сте избрале до 100% во право, секогаш е добро да го однесете вашиот избран плочки дома за себе и да дознаете како ќе изгледа боја, големина и површина на плочки. Бојата на плочката може да изгледа сосема поинаку во зависност од видот на светлината во бањата, без разлика дали тоа е природна светлина, пониска светлина или флуоресцентни светилки. Сложениот дел е лесен кој никогаш не е конзистентен и исто така може да зависи од дневната светлина и околината. Совет бр. 6: Мерка Нема ништо полошо отколку што избирате плочки за вашиот дом, а потоа кога тоа се случува за поставување плочки немаат вистинска големина! Во реконструкцијата на куќата, размислете за обликот и уредување на собата и како просторни мелодии со преостанатите простори. Општото правило при поставувањето на подот 300 × 600 е да застане во вратата на бањата и задниот ѕид да го напушти хоризонтално. Се препорачува да се стави раб од 600 mm хоризонтално така што ќе биде усогласен со подни плочки. Сепак, секоја бања е друга големина и аранжман. Вертикално поставување плочки Ако вашата бања е мала и тесна со ниски тавани, препорачуваме вертикално за да ја завршите висината на просторот. Наместо да се обликува со мали димензии, одлучува за димензии 300 × 600 или поголеми линии - повеќе линии за инјектирање ќе видат колку повеќе може да дејствува ограничено и ќе се отвори. Хоризонтално поставување плочки Ако вашата бања има ограничен простор со високи тавани, хоризонталните подни плочки во бањата создаваат илузија на ширина, благодарение на кој простор ќе работи поотворено. Секоја правоаголна плочка го истакнува просторот, бидејќи вашите очи се привлечени од хоризонтални линии, со што се чини дека просторот се чини поширок и подолг отколку што е всушност! Ако ја користите истата плочка на ѕидовите и подот од вашата бања, ја зголемува илузијата на просторот што изгледа поширока и поотворена.