Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Перголи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.596 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на пергола? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајн на пергола, мерење на поставување на пергола, производство на пергола. Цената на засолништата и седиштата обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: дрвени призми, покриви, огради, кои ќе ги обезбеди еден од нашите 18.274 столари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Сè што треба да знаете за изградбата на пергола Многу сопственици на семејни куќи, го откриа шармот на градините за придобивките од релаксација и забава што ги носат. Бидејќи тие трошат многу слободно време во градината, често се сметаат за понатамошно разубавување или подобрување на надворешноста на неговата куќа. Од сопствениците на куќи, тие често можат да станат ентузијазам на градинари кои сакаат по постојано подобрување на овој простор. Тие сакаат и често ги даваат своите градини на убавината и визуелната атрактивност цути, овошни дрвја, градинарски мебел или други написи. Овие подобрувања не прават радост и добро расположение само нивните сопственици, но тие ја сочинуваат личноста на домот, тие обезбедуваат топлина или емитува семејно гостопримство. Ако размислувате за нов прираст во вашата градина, размислете за купување и инсталирање на пергола. Причини за купување пергола е веднаш. Пергола е повеќенаменска градина конструкција која може да биде или поврзана со куќата или да застане одделно. Тоа е отворена структура и може да се користи за повеќе наврати како што се Скара, огниште или седење за вашето семејство и пријатели во градината. Ако размислувате за додавање на пергола во вашата градина, треба да знаете неколку основни информации за да го изградите. Цел пергола. Првото нешто што треба да го разгледате кога градите пергола е она што сакате да го користите. Ова ќе ви помогне да одлучите за поставувањето на прашањето и пергола. Повеќето pergol не е погоден за да се стави во сенката, бидејќи тие имаат полу-колонија ѕид, понекогаш со решетка или скари направени од тесни дрвени штици над себе. Затоа, тие се одлични како преклопување или седење на скара и нудат малку засолниште и обезбедуваат до одреден степен да ги заштитат од дожд. Друга популарна употреба на пергола е засолниште за седење кое го штити од сонцето додека се зачувани задоволни температура и удобност. Отворен јадење често се прави под пергола и обезбедува малку приватност и можност да ја користат вашата градина речиси цела година. Планирање на Прегола Во повеќето случаи не ви е потребна градежна дозвола за да додадете Pergola во вашата градина. Постојат исклучоци од ова правило, ако на пример во заштитено подрачје. Затоа, секогаш е вредно да се потврди во локалната канцеларија дека нема дополнителни прописи не се однесуваат на вашата куќа. Инаку, зградата на Перкола ќе падне под различни дозволи кои ќе бараат значително време одложувања. Во овој момент, исто така, треба да одлучите за големината и локацијата на пергола. Некои луѓе ги додаваат во задниот дел на куќата како зимска градина за да формираат заштитен простор веднаш зад задната или терасираната врата. Други времиња се поставени одделно во средината или на дното на градината. Осигурајте се дека околу местото планирате да изградите пергола имате доволно простор за работа и удобно и природно движење по земјиштето. Материјали Постојат многу можности за материјали од кои се произведува перголи, но дрвото останува најчестиот избор. Мекото дрво е најевтината опција, но исто така можете да одлучите за дрво третирано со притисок. Ако сакате нешто што изгледа малку повеќе импресивни, бројки и има многу долг живот, даб пергола е одличен избор. Опциите за дизајн на пергол се безброј Кога ќе одлучите да го набавите пергол, првата и суштинската одлука ќе биде дали сте инвестираат во Пергола прилагодена на вашиот вкус или ќе побарате го завршил Pegol, погоден за просторот што го нуди вашата градина. Локалниот корисен столар ќе ви го дизајнира Pergolo од нула и може да го произведе директно на вашата земја или можете да купите целосна пергола поставена од еден од многу познати достапни производители. Веќе топла пергола не ви нуди таква флексибилност што е загриженоста за дизајнот, но денес тие се на пазарот стотици сугестии за кои ќе ви биде гарантирано. Завршените pergolets обично се ограничени на правоаголници и солидни димензии. Сепак, сите делови на дилерот ќе ви дадат дома подготвен за инсталација и инсталација. Кога веќе ги избравте сите материјали, подготвени сте да создадете основа за вашиот иден pergol. Бетонот е најдобра опција како колумни за поддршка на Pergola на теренот и осигурајте се дека ќе постигнете 100% стабилност и безбедноста на вселената. Ако не сте во потрага по пергола веќе на бетонска област или на фиксна база, Pergola Columns треба да приклучете метални плочи кои ги натрупувате фиксните завртки. Материјали Друга важна одлука ќе биде материјали. Треба да се земат предвид разни материјали и недостатоци и недостатоци. Притисок од дрво: Пергола направен од дрво прилагоден со притисок е често најевтиниот избор. Сепак, она што може да се рефлектира во нивната издржливост, бидејќи дрвото третирано со притисок може да се деформира со текот на времето, пукнатината и деградираното. Овој тип на пергола генерално изгледа најдобро ако е насликан или подигнат. Кедар Вуд: CEDR (Обично западниот црвен CEDR) е популарен избор за Pergolas. Природно е отпорен на инсекти и изгледа прекрасно директно од пилата. Можете да го оставите нетретирани на природно стек во нежна сребрена сива боја или да ја обоите и да го нанесете заштитниот лак за да ја задржите вашата боја. Cedar Pergola е поскапо од пергола третирана со притисок, но CÉDR обично ќе ви даде подолг живот. Винил: Ако барате пергол кој бара само многу малку одржување, винилот дефинитивно вреди да се разгледа. Сепак, не можете лесно да ја насликате винилната површина, така што изборот на бои е ограничен. Фиберглас: Pergolas на стаклени влакна генерално се најскапите можности за достапни материјали, но имаат значителни придобивки. Влакната влакна се многу силни, затоа растојанијата на колони прикачени на земјата може да бидат поголеми. Така изградени пергола изгледаат се воздушни и поелегантни и обезбедуваат почист изглед. Фиберглас може да се избрише со било која боја што ја сакате и бојата ќе остане подобро од дрво. Овој тип на материјал се користи за нивниот отпор и сила за изградба на тераса или продолжување веќе постоечки. Pergolas на стаклени влакна поради неговата мала тежина не бараат толку длабоко закотвување, бидејќи тие бараат други материјали. Проширете го просторот за живеење Ако веќе сте биле тераса, најверојатно одлучивте да го проширите вашиот станбен простор за вашиот ѕид на куќата. Ако имате надворешен станбен простор што паѓа толку многу што трошите многу време дефинитивно откриле дека во лето попладне го нема. За време на летото Сонцето, сонцето обично изгоре доволно и седи на терасата во тоа време не е сосема удобно и пријатно. Pergola сигурно ќе ве заштити пред директна сончева светлина и ќе можете да го поминат целото свое слободно време, без разлика дали на десниот пладне или кога ќе почне летото бура. Пергола во голема мера го проширува вашиот животен простор што го поминувате дома и ќе го зголемите времето што можете да го поминете надвор од воздухот. Пергола, дизајнирана и правилно ориентирана на вашата земја, може да фрли доволно светлина сенка за да биде пријатна и попладне. Ако ви треба дополнителна заштита, можете да инсталирате настан за повлекување на сенка. Маркиз кој гарантира уште поголема сенка. Некои тенди ќе ве заштитат од слаб дожд кога одеднаш летен туш ќе ве изненади. Пергола - место каде што ќе сакате да потрошите време Вистинската магија на Пергола се јавува кога сите алатки се спакувани и почнуваат да обезбедат форма и функција на вашиот надворешен станбен простор. Pergolas обезбедува простор за сите модерни електронски инсталации кои Pergolu го поместуваат нивото погоре. Од можноста за монтажа на разни љубители и тавански навивачи на мали звучници или други подобрувања на дизајнот. Опциите се бесконечни само она што е ограничување е вашата имагинација и незнаење на опциите достапни на пазарот. Pergolas ќе го прошири вашиот отворен простор, нудат различни опции за дизајн и може да се прилагодат за да се исполнат скромен буџет. Ако барате начин да креирате надворешна оаза која нуди енергија или мирно, пергола може да биде совршен додаток на вашата тераса и само со земја.