Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Пасивна Куќа
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.621 регистрирани професионалци
93.540 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на пасивната куќа? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајн и визуелизација, понуда, производство на поединечни делови, монтажа и сервис. Цената на енергетски ефикасните куќи обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: градежна дозвола, енергетска сертификација, мрежна врска обезбедена од еден од нашите 24.959 градители во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Што е пасивна куќа? Да почнеме од темелите. Пасивната куќа е зграда што одговара на пасивна куќа стандард. Ова во суштина е збир на амбициозни енергетски цели наменети за поддршка на индустријата во креирањето на згради чие операција бара многу малку енергија и на тој начин да го деоргабизира нашиот градежен фонд. Ова се домови со неверојатно ниски енергетски барања за работа што е обезбедено со користениот концепт, градежништвото и материјалот. Секоја зграда која ги постигнува овие цели може да побара сертификат и да стане пасивна куќа. Што е изградбата на пасивна куќа од обична зграда? На многу начини, пасивните куќички згради можат да изгледаат како заедничка зграда, постојат неколку клучни карактеристики во внатрешноста. Тие користат поефикасна изолација за да создадат многу термички отпорни надворешни периферни ѕидови. Кружните конструкции се внимателно дизајнирани за да се спречи истекување на топлински мост, топлина и мудро. Тие имаат state-of-the-art Windows, обично висококвалитетни прозорци прилагодени на топлина обично имаат троен застаклување исполнет со гас за да избегне топлински загуби. Вентилацијата се врши со помош на единица за обновување на топлина. Уредот ја одводнува топлината од отпадниот воздух и го користи за загревање на дојдовниот воздух за да одржи стабилна внатрешна температура. Обнова станува стандарден елемент на модерното домување. Кои се придобивките од пасивната куќа. Овие згради имаат тенденција да обезбедат одлична, постабилна и поудобна внатрешна средина како традиционални структури. Во зима тие остануваат топло и обезбедување на лето топлинска благосостојба во текот на летото, и тие го прават тоа неверојатно без потреба да користат големи грејачи или климатизери. Ова нè доведува до предноста на бројот два - не само што се постојано удобни, но пасивните куќи згради консумираат до 90% помалку енергија како традиционална зграда, што значи поголема удобност со многу пониски енергетски сметки и помали еколошки штети. Како меѓународно здружение на пасивен дом, пасивните куќи се одржливи, прифатливи, удобни и разноврсни. Дали пасивните куќи се поскапи за изградба? Да, но навистина само маргинално! Иако постојат неколку примери на пасивни куќи кои се градат за исти трошоци отколку (и повремено уште помалку) традиционални згради, обично плаќаат 10% повеќе. Сепак, трошоците постепено се намалуваат кога стандардот во целиот свет станува постар стандард и како што е споменато, трошоците обично се избалансираат со огромно намалување на енергетските сметки и елиминацијата на тешките механички единици за греење и ладење. Ако живеете во пасивна куќа е вистина дека треба да имате затворени прозорци? Ова е едно од највидливите тврдења, но ние дури и го слушнавме повтори од други архитекти. Се разбира не! Во пасивна куќа, свеж воздух јаглерод принудена вентилација, прозорците не може да се отвори, но може. Ако сакате да се чувствувате отворено бриз или да го слушнете пеењето на птиците, отворете го широк прозорец. Сепак, точно е дека овие згради се дизајнирани да обезбедат погодност на членовите на домаќинството, никогаш нема да треба да ги отворите прозорците за да го изладите воздухот во внатрешноста или да ја обесхрабрите куќата. Може ли пасивните куќи да имаат прекрасен дизајн? Оние што ги видов како "кутии"? Пасивните куќи не можат да бидат квадратни! Како и секоја архитектура, пасивните куќи ги имаат сите можни форми, големина и бои. Некои архитектонски убави згради се дизајнирани во целиот свет. Пасивните куќи ме потсетуваат на мали куќи. Дали можат да варираат? Терминот пасивна куќа може да биде погрешна за многу луѓе. Не постојат физички ограничувања за големината или типот на зграда што може да се изгради според стандардот Пасивна куќа. Колку е поголема зградата, толку е поголема заштедата на енергија. Кога биле измислени пасивни куќи? Оваа идеја создаде научници во југозападна Германија - каде што е во согласност со локалниот јазик познат како Passivhaus! Сето тоа започна раните прототипови во 1990-тите што го водеа академскиот Боамсон и Волфганг Фејст. Во 1996 година Фејст го основал Институтот Пасивиус, истражувачки институт за развој на пасивна куќа и охрабрувачки земји во светот за да ги прифати своите стандарди и технологии. И тоа не е само за куќи. Имаше училишта, детска градинка и супермаркет, сите изградени според пасивни стандарди. Пасивната куќа не им е потребна никакви конектори за енергија или вода. Наместо тоа, таа добива топла вода од соларни колектори и обработува вода преку вграден систем за третман на вода. Исто така, има систем за обновување на топлина, ЕПС изолација. Како функционира пасивната куќа? Иако ќе ги најдете во сите облици и големини, постојат 5 принципи кои го информираат пасивниот дизајн на куќата: 1. Висококвалитетна изолација Пристапот добиен во пасивни куќи понекогаш се нарекува "супериизолација". Целта е да се има "изолационен мантија", која - ако е можно - не е прекината од никакви зглобови, па зградата може да ја задржи најмногу топлината. Ова значи дека изолацијата обично го покрива целиот екстериер на зградата, идеално без прекинување на материјалите во структурата на зградата. 2. Нема термички премостување Еден начин да се постигне "суперизолација" е да се избегне т.н. "термален мост" - употреба на материјал кој има помалку квалитетни изолациски својства од остатокот од надворешноста на куќата. На пример, може да биде рамка за прозорци која води топлина повеќе од другите материјали околу неа. Ова ќе го прекине "изолациониот наметка" околу целата зграда. 3. Одлично прозорци Прозорците често можат да бидат слаба статија во една зграда. Затоа, употребата на висококвалитетни прозорци е неопходен дел од стандардите за пасивни куќи. Ова значи да ги користите најдобрите можни прозорци за да се избегне сериозна загуба на топлина што може да ги избегне. 4. Ертилни конструкции Друг важен аспект на структурата на периметар е протокот на воздух - бидејќи ова е уште еден начин за нарушување на функцијата за заштита на изолацијата. Ова значи дека треба да обрнете големо внимание на протокот на воздух во фазата на дизајнирање, како и со користење на висококвалитетни структури. 5. Механичка вентилација. Не грижете се - пасивните куќи не значат дека ќе бидете распоредени за да дишете не свеж воздух! Пасивните куќи одржуваат свеж воздух преку систем познат како "механичка вентилација", каде што вентилаторот за обновување на топлина (HRV) го отстранува стариот или влажниот воздух и додава свеж воздух. Покрај тоа, тоа е најевтино ефикасно, системот извлекува топлина од воздухот покажувајќи за загревање на наредниот воздух. Ова значи дека воздухот останува свеж, но не ја губите целата топлина од воздухот што е веќе во куќата. Што е суперизолација? Значи, што мислиме на "суперизолација" под терминот. Суперизолација е едноставно начин на изградба што создава многу повисоко ниво на изолација и херметички како и обично. Тоа е совршена топлинска изолација на ѕидови, покриви и подови. Не постојат строги правила, кои суперизолација е, но би чекале дека суперисолната куќа ќе биде: Изолирани на вредност од 0,15 вати по квадратен метар на Келвин во ѕидови и 0,1 во покривот. Вредноста на u е брзината на која топлина поминува изолација е коефициентот на транзиција на топлина во W (M2K). Тоа не треба да биде повеќе од 0,30 вати на плоштадот Kelvin метар - пониска вредност, толку подобро! Изграден така што изолацијата без прекин (протекување на локалитети во изградбата) продолжи каде и да ги исполнуваат ѕидовите на покривот, темелите или другите ѕидови. Ерверот на структурата на амбалажата на зградата го спречува истекувањето на топлина, прегревајќи ја куќата. Целосно херметички, особено околу прозорците и вратите. Важен извор на заштеди на пасивната куќа е вентилација технологија со систем за обновување за да обезбеди свеж воздух. Загреана од помал систем како и обично, како што е еден резервен грејач / огниште. Докторот друг извор е неопходен само за најстудените денови. Греењето главно е "составен" извори како што се отпадна топлина произведена од осветлување и електрични уреди или телесна топлина на жителите, домашни миленичиња и посетители. Дали пасивните куќи имаат специјални прозорци? Прозорците се еден од најважните делови на куќата во однос на одржувањето на нивниот стандард за изолација - затоа што само над прозорците губи од куќата. Поради оваа причина, повеќето пасивни куќа прозорци ќе ги имаат следните карактеристики: Исклучително ефикасно застаклување (познато како "Trisklo"). Податоците помеѓу стаклените листови ќе бидат запечатени и исполнети со аргон или криптон што е можно поцврсто. Плус други додатоци, како што се ниска емисивност, топло работ стакло (топли рамки) и специјално прилагодени прозорски рамки. Дали е потребна посебен мебел и опрема? Не ви е потребен специјален мебел, но за да ги задоволите сите барања за пасивна куќа статус, треба да го проверите вашиот мебел, па дури и боите што ги користите за декорација на вашата куќа. Ова се однесува на внатрешно загадување на воздухот, бидејќи постојат ограничувања на испарливи органски соединенија во домашните, кои влијаат на квалитетот на воздухот. Ако не можете да ги избегнете сите испарливи органски соединенија, мора да ги додадете работите во внатрешноста што би можеле да го балансираат нивниот ефект - како што се растенијата или дури и воден елемент! Тие изгледаат и сите пасивни куќи? Како што е демонстрирано во нашата најдобра пасивна куќа дизајни погоре - сигурно не! Тие доаѓаат во сите облици и големини и можат да се направат за рурални и урбани средини. Дали е вистина не можете да отворите прозорци во пасивна куќа? Задоволни сме да кажеме дека не, тоа не е вистина. Во текот на летото тие мора да бидат во пасивна куќа прозорец кој може да се отвори и да се ослободи топлината што се акумулира во текот на денот. Нема потреба да се отвораат прозорци за вентилација. Сместувањето со свеж воздух и издишување на воздухот обезбедува единица за вентилација која има можност да го филтрира воздухот. Ако сакате да ги отворите прозорците цела ноќ и секоја вечер, тоа би можело да влијае на внатрешната температура и да ја зголеми потрошувачката на енергија - но не треба да предизвика проблеми.