Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Оранжерии
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за стаклена градина? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за производство и монтажа на оранжерии од алуминиум и стакло и оранжерии со фолија. Цената на листовите обично зависи од опсегот на услугите. Видете повеќе информации за услугите: ѕиден прозорец со летви, полица и прозорец за вентилација обезбедени од еден од нашите 20.883 специјалисти во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете

Склопки за стакленички гасови наспроти Изгради свој стаклена градина Дали сонувате да ја проширите сезоната на растење и да ја изградите вашата сопствена стаклена градина? Тоа е полесно, поприфатливо и ви нудиме и вашето семејство повеќе храна отколку што мислите. Пред да започнете, треба да се земат предвид многу фактори. Дали сакате да купите било која од стакленички комплети, или претпочитате да изградите сопствена стаклена градина? Еве неколку плус и минуси од двете опции. Трошоците на стаклена градина Многу луѓе ќе мислат дека можат да изградат сопствена стаклена градина за пониски трошоци отколку при купување сетови. Тоа не е толку неизбежно. Ако купите комплет за стандардна големина без никакви модификации, можете да се случи да го најдете по пониска цена како што ве чини инсталирањето на сите потребни материјали. При прилагодувањето на сетот, трошоците најверојатно ќе бидат повисоки од изградбата на сопствената стаклена градина. Друга причина зошто можете да креирате сопствена стаклена градина за пониски трошоци е фактот дека можете да ги користите рециклираните материјали. Ова значително ќе помогне со трошоците. Советот: Ако користите рециклирани прозорци, осигурајте се дека тие се зацврстени поради безбедносни причини и во повеќето области се во согласност со прописите. Натрупеното стакло ќе може да стегне и ќе ве пресече ако се скрши. Погледнете ги стаклените табла за да го идентификувате појачаното стакло. Дизајн флексибилност. Постојат многу стакленички комплети кои не нудат никакви промени или адаптација. Како по правило, оранжериите што можете да ги најдете во кутијата подготвена за испраќање. Оранжерии кои се изградени за вас обично траат 4 недели и повеќе. Бидејќи овие датотеки се создаваат за вас, може да се направат некои промени. Поклонот на покривот е исто така можно да се промени. Стандардните големини може да се сменат во сопствени големини и можете да ја промените локацијата каде што се поставува вратата итн. Но, дури и ако некои од овие промени се достапни, не можат да ги задоволат вашите потреби. На пример, повеќето поликарбонат оранжерии можат да се намалат на долниот покрив на падина од 2,5 до 12. но за поликарбонатни плочи, ви треба само покрив 1 до 12. Ова значи дека во секоја нога каде што покривот од врвот мора да падне барем за инч . Тоа може да биде поважно во посно и прикачен модел како посебен комплет за стаклена градина. Пред неколку години имавме клиент кој во основа имаше простор во облик на триаголник. Тој ја постави сопствената стаклена градина со помош на поликарбонат и дрвена рамка за да се вклопи токму на местото. Ова би било многу скапо опција за стаклена градина. Печат инженеринг Во зависност од локалните прописи, од вас може да биде побарано да добиете градежна ознака со печат. Ова е тешко да се најде и тоа е скапо во градењето на вашата сопствена стаклена градина. Иако понекогаш со поликарбонатна стаклена градина, можете да ги користите ветерните и снежни топ листи за дозвола. Ова целосно ќе зависи од вашите локални регулативи и овластување на Заводот. Ако отидовме на овој пат, дефинитивно ќе бидеме информирани во локалната канцеларија пред да започнеме со проектот. Производителите на стакленички производи кои градат стаклена градина обично можат да ви дадат печат инженеринг (од инженерот со лиценциран во вашата држава) за оваа намена). Потешко е да се добие печат на инженеринг со оранжерии кои се во кутијата и се подготвени да брод. Всушност, тоа е речиси невозможно. Материјали Може да имате пристап до материјалот што сакате да го користите, а потоа повторно нема. Најдобрите рамки се алуминиум, челик и дрво. Секој од нас може да излезе на дрвениот двор и да најде дрво на рамката. Меѓутоа, ако сакате да користите алуминиум или челик, ќе можете да го најдете? Можеби ќе можете да најдете локална покриена тераса или производствена компанија соларна зрак која ќе ви продаде алуминиумски лајсни. Можеби ќе можете да користите цевка за челична рамка. Сите секако ќе бидат различни според вашата локација. Речиси сите покривни материјали се достапни онлајн и лесно се испорачуваат. Исто така, ќе најдете стаклена градина Polyfilm и поликарбонат, исклучок ќе биде темпериран стакло. Може да најдете локална стаклена компанија која ќе ви даде ова. Повеќето стаклени компании треба да го нарачаат затоа што немаат стаклена опрема на лице место. Како што веќе споменавме, треба да го користите темперираното стакло во интерес на безбедноста и прописите. Гаранција Сите произведени зеленчуци имаат одреден вид на гаранција - некои подобро од другите. Ако правите некои од материјалите, како поликарбонат, ќе имате своја гаранција, но нема да можете да ја покриете стаклена градина што сте ја изградиле. Тоа може да ви биде важно, но тоа не мора. Време Времето може да значи време потребно за да се добијат материјали или може да биде време потребно за вистинската изградба на стаклена градина. Ако креирате сопствена стаклена градина, веројатно ќе ве однесе. Голема причина е фактот дека ќе треба да ги намалите сите материјали до големината што ја сакате. Во стакленички сетови сето тоа е пред-сече до големина за вас. Но, ако зборувате за време кога треба да ги добиете вашите материјали, тоа е уште една работа. Ако купувате стаклена градина што е веќе спакувана во кутија и е подготвена да испрати, треба да го добиете релативно брзо. Ако купувате собрание на стаклена градина што е направено за вас, тоа ќе го земе обично 4 недели или подолго. Кога купувате застаклучки материјали, како што се полифилм или поликарбонат, можете да почекате додека не стигнете до местото, во зависност од тековниот оптоварување на складиштето во времето на нарачката, од 1 до 3 недели. Одделно стои или прикачени Одделна стаклена градина може да биде одлична можност да се создаде сосема нов простор со неколку ограничувања. Сепак, трошоците поврзани со изградбата на силно изолиран север ѕид може да бидат значителни и затоа немаат голема смисла да се изгради мала одделно стаклена градина; Тие имаат тенденција да бидат повторно изградени и неефикасни, освен ако немаат соодветна големина. Препорачуваме најмалку 12 × 30 метри димензии. Без поврзана конструкција, исто така е поверојатно дека ви е потребна зафатна топлина, во зависност од чекорот на климатскиот опсег што сакате да го постигнете. Поврзаните оранжерии нудат оаза директно дома, преку зима уште еден простор за живеење, споделени греење и намалени трошоци за изградба поради постојниот северен ѕид. Тие може да имаат било каква големина и не бараат дополнителни патеки и инфраструктура кои ќе бараат посебна конструкција. Во исто време, поврзаната стаклена градина речиси сигурно преовладува изгледот и без врата на клона може да воведе инсекти во вашиот дом. Без лизгачки стаклени врати и административна вентилација, тие носат ризик од несакана влага. Вашиот предлог исто така ќе биде ограничен со претходните услови на куќата што сакате да ја опремите стаклена градина. Ориентација Оптималната ориентација на стаклена градина е обично директно на југ или југоисток, бидејќи е важно да го фати раното утринско сонце во студената клима. Источна ориентација, исто така, може да работи, особено ако има застаклување со Јужна изложеност. Во повеќето ситуации, не треба да ја избегнувате западно ориентацијата или изложеноста поради можно прегревање. Овие препораки треба да се сфатат како упатства не како строги правила; Важно е внимателно да ја испитате вашата ситуација. Во регионите каде што поголемиот дел од зимата е облачно, ориентацијата е помалку важна бидејќи облачноста ја одвлекува сончевата светлина на целото небо. Тоа е исто така во повисоки ширини кои се движат летно сонце многу понатаму север. Пропорции на должина и ширина Стаклена градина што е пократка од широката нема долг прозорец за соларна добивка во текот на денот. Сонцето има многу повеќе време за денот за загревање на долго-оската простор - запад. Тоа е особено важно внимание ако изградиш стаклена градина. Добро правило е 3: 1 големина. Лесно е да се обнови стакленичките бази, бидејќи тие се само задржување на застаклување и повремено оптоварување на снег, но во зависност од техничките прописи во вашата област и вашиот пристап за дозвола може да ви бидат ограничени. Одговорноста, исто така, може да биде фактор во училиште или деловно опкружување. Таа е идеална за закажување на наклон 6/12, во кој ќе се совпадне голем снег, во зависност од регионалната клима. Бидејќи стаклена градина е потопла од надворешниот воздух, меѓу поликарбонски застаклување и снег често се формира слој на топење на снег, што му помага на покривот да ја отфрли секоја снежна значајна тежина. Снегот има тенденција да се држи повеќе на два пати подуените поли. На покривот падина е поврзан со слободна страна, просторот помеѓу најниската точка на покривот и земјата. Во области со силен снег, добро е да имате најмалку 3 или 4 стапки, така што снегот не се акумулира назад кон покривот на стаклената градина или спречување на садот. Материјали за кадрирање и застаклување Двете најчести материјали за кадрирање се дрво и метал. Дрвото е одлично за помалите оранжерии и нејзината предност е тоа што е поевтин и познат материјал кој е полесен за справување со тоа дали со специјализирано лекување или без него. Спасувањето и груб сече граѓа е лесно достапен. Дрвото бара поголемо одржување, иако во зависност од видот на граѓа, лесно може да издржи педесет години во сувата клима во зависност од видот на дрва. Речиси сите комерцијални оранжерии денес се направени од галванизиран челик, кој често е дизајниран да се поврзе во долга серија. Оранжериите најчесто се направени од челични и приложени елементи за прицврстување и упатства може да се инсталираат прилично олеснување. Галванизиран челик има многу подолг животен век од дрво и не бара боење, запечатување, ниту големо одржување. Стаклото може да биде погодно за источните или јужните ѕидови, но тоа треба да се користи само за вертикална застаклување за нивната значителна тежина. Проблемите со монтажа може да се појават поради експанзијата и контракцијата и стаклото во случај на осветленост е многу поголем проблем од поликарбонат или пластика. Обично е поскапо и помалку изолационен од поликарбонат и исто така ќе има тенденција да ја засили директната сончева светлина, што во некои случаи дури и може да изгори растенија. Стаклена изолација Изолацијата е од суштинско значење за северниот и западниот ѕид, не заборавајте да ги изолирате сите ѕидови што немате застаклување. Пена изолација или структурни изолирани панели работат добро, но мора да бидат запечатени и одржувани во суви - не се добро прилагодени на влага во стаклена градина. Еве многу простор за спроведување на вашиот сопствен префериран метод. Слама бали се популарен метод на природна градба, но веројатно не е добра идеја за употреба во стаклена градина поради можна формирање на мувла во средина на влажност. Кревети и патувања Луѓето често сакаат да инсталираат големи патишта за да одговараат на камионите и меурчиња, но добро размислете за тоа како ќе ја користите вашата стаклена градина. По првичната конструкција и подготовка на кревети, не е неопходно да се увезе многу и да се толкува голема количина на материјал. Ние имаме тенденција да изградиме помали патишта за да го максимизираме растечкиот простор, и ние чуваме голема област за релаксација во близина на вратата за да носиме прекривка и материјали со петнаесет галонски медицински сестри. Микроклими. Секоја стаклена градина во внатрешноста создава нов макрооклит, но тоа може да биде разновидност на микроклима. Може да се промени со додавање на топлинска маси од водени резервоари, поголем број на растителна биомаса или нова инфраструктура. Иако климата во стаклена градина е претежно хомогена, важно е да се идентификуваат постоечките микроклими кои ќе помогнат во создавањето просперитетни растителни заедници. На пример, ладни воздушни тонери, па ако вашата стаклена градина има две нивоа или падини, најнискиот пат ќе биде ладен мијалник, а надворешните рабови на просторот ќе бидат поладни во зима. Инсталирањето на вентилаторите на циркулацијата може да помогне да се олесни овој проблем. Југозападниот агол обично ќе биде безден и најтоплив квадрант на стаклена градина бидејќи е најмногу изложено на сонцето. Североисточно ќе биде постудено и е добро место за маса за размножување или станица за миење. Бидете свесни за тоа како растот на растенијата е создаден од сенка зона и планирајте ги највисоките едногодишни во северозападниот дел, кои често се највисока точка на стаклена градина. На крај Двете варијанти имаат свои предности, како и минуси. Вие само треба да ги поставите приоритетите и да дознаете кое прашање е најважно за вас и за вашиот проект. Може да бидете на крајот на летото или почетокот на есента и треба брзо да опремите на стаклена градина. Или може да биде вашиот главен проблем буџет. Да изберете некој начин, не го ставајте. Вашата стаклена градина ќе ви даде години на радост.