Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Опуштени Подови
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.623 регистрирани професионалци
93.596 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од пловечката површина? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за отстранување на оригиналниот под, усогласување, израмнување на подлогата со нивелирање, монтажа и сервисирање на пловечкиот под. Цената на ламинат обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: материјал за израмнување, заптивки и производи за заптивање, гумен чекан, заштитни ракавици обезбедени од еден од нашите 27.190 подови во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Ламинат Добрите и лошите страни на дрвени и ламинатни подови ви даваат неколку аспекти. Секако, кога се споредуваат трошоците за ламинат и дрва е ламинат обично подостапна избор. Сепак, исто така мора да се фокусирате на издржливост, поправка и вид на простор каде што подот ќе биде. Оваа статија ги споредува некои фактори на ламинат и дрвени предмети и ви помага да одлучите кои се најдобри за вашиот дом: Тврдо дрво Плус - дрвени подови имаат убава, природна текстура која создава атрактивност за многу сопственици на куќи. Можете да изберете од различни видови на дрво, шдеји и завршувања кои создаваат голем број на опции. Минус - дрвени подови може лесно да се изгребат ако не се одржуваат правилно. Некои видови на дрвени подови можат да бидат обоени ако се изложени на сонце. Ламинат. Плус - ламинат не се изгребани толку лесно како подови од тврдо дрво, така што тие нема да ги променат со нивниот изглед. Минус - ламинат е синтетички, па дури и ако тоа често го копира изгледот на дрво, не наметнува оригинал. Најдобро за изглед: дрвени подови Ламинатни трошоци наспроти тврдо дрво Реалноста на трошоците за подот и она што можете да си го дозволите, може да биде милји далеку. Дали ги земате во предвид трошоците за ламинат и дрвени подови за да дознаете што е најдобро за вас. Тврдо дрво Масивниот дрвен под може да чини 4-8 евра по квадратен отпечаток, вклучувајќи инсталација. Но, имајте на ум дека кат на дрвени предмети е направен од извлечени дрвја. Така, цената зависи од видот на дрво што го избирате. Општо земено, тврдо дрво е значително повисоко за купување и монтажа. Ламинат. Ламинат дрвени подови се направени од композитно дрво притиснато под високи температури. Сликата на дрва потоа се поставува на сложено дрво и покријте го за да формира ламинат. Не само што самите материјали се поевтини, но трошоците за инсталирање од ламинат дрво се просечни 50 проценти подолу од трошоците за инсталирање на дрва. Ламинат може да чини 2 -5 евра по квадратен отпечаток, вклучувајќи инсталација. Точните цени повторно ќе се разликуваат во зависност од видовите на користени материјали и големината на вашата куќа. Најдобро во смисла на трошоци: ламинат подови Трајност на ламинат и тврдо дрво Проценете го сообраќајното оптоварување и абење на подови во вашиот дом. Подобрата површина е полесно да се задржи и изгледа одлично со години. Но, како отпорни се ламинатни подови во споредба со тврдо дрво? Тврдо дрво Плус: тврдо дрво е вистинска гаранција, тоа е прекрасно и во зависност од видот на дрвото може да достави значителна вредност на вашиот дом. Минус: исто така е подложна на нула, може да се оштети со прекумерна влага и ќе покаже абење, особено во области со силни и чести товари. Ламинат. Плус - затоа што ламинатот е направен од притиснато дрво, тоа е поотпорна и се спротивставува на гребење, влага и абење. Ламинат е исто така полесен чист. Минус - иако ламинатот е поотпорен не е толку визуелно атрактивен. Долниот квалитет на ламинат може да има вештачка текстура на дрво. Најдобро за живот: ламинат подови Поправка на ламинат наспроти тврдо дрво Подот на вашата куќа обично треба да се поправи. Од светли несреќи по прекумерното абење, бенефиции и недостатоци на дрвени предмети имаат ламинат и дрва. Тврдо дрво Тврдокорното дрво може да се поправи со мелење несовршености и да заврши. Ова му дава предност во текот на ламинатот во него трае со години. Ламинат. Ламинатните подови не се лесно. Ако купувате подна покривка што доаѓа во поединечни парчиња и се вклопува во себе, можете да ги замените индивидуалните плочи - иако во зависност од сончевата светлина и возраст, новото парче не може точно да одговара. Најдобро за поправка: дрвени подови Најдобри соби за тврдо дрво наспроти Ламинат подови Во прилог на цената, издржливоста и поправките, исто така треба да ги разгледате најдобрите (и најлошите) домашни работи за двата вида на подови. Тврдо дрво Дрвениот под е убав и релативно издржлив, особено во просториите со помал сообраќај, како што се спалната соба и трпезаријата. Меѓутоа, ако имате миленичиња, вашите дрвени подови можат да ги гребеат и да носат со текот на времето. Висока влажност подруми и бањи исто така не е добро место за дрвени подови. Од друга страна, континуираната сончева светлина, исто така, може да го исчезне вашиот кат на дрвени предмети. Ламинат. Бидејќи ламинат е толку отпорен, тој е помалку подложен за носење на милениче и за сообраќај. Иако се спротивставува на влага подобро од тврдо дрво, тоа не треба да се најде на редовно влажно место во домот. Благодарение на горниот слој на ламинатни подови, тие обично не бледнеат од сончева светлина толку брзо и јасно како дрвени подови и можат безбедно да се користат во големи прозорци. Тешки и ламинатни подови имаат свои предности и стапици. Тврдо дрво доаѓа со повисока цена, но полесно е да се поправи и трае подолго од ламинат. Врз основа и конспирации на ламинатни подови вклучуваат дека тие не бледнеат или гребеат толку лесно како тврдо дрво, но поправките може да вклучуваат ремоделирање на целиот кат. Кога одлучувате која опција е најдобра за вашиот дом, размислете за придобивките и недостатоците на секој од нив и да го разгледате вашиот животен стил. Имајќи миленичиња, мали деца или области со голем сообраќај може да влијае на вашата одлука. Најчесто поставувани прашања Дали ја знаете разликата помеѓу ламинат или дрва? Да, но на прв поглед тоа не е секогаш очигледно. Ламинат подови често имаат повторлив шема и тврдо дрво покажува полесна промена на бојата и полесно гребнатини. O Колку е поскапото дрва како ламинат? Трошоците за инсталирање на ламинат и дрва е многу различна во зависност од видот на секој од нив, но во просек е држено дрво околу два до три пати поскапи од ламинат.