Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Оџачар
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.477 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од оџачар? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за чистење на оџаци, проверка и проверка на оџакот, позлата на оџаците. Цената на експерт за чистење оџаци обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: правосмукалка за пепел, алатки за чистење саѓи, гребење саѓи, тегови за чистење оџаци обезбедени од еден од нашите 21.892 оџачари во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Колку често треба да го замавте оџакот? Наполувањето едноставно прашање, но наоѓањето на одговорот е потешко отколку што може да изгледа. Според американските стандарди, оџаците, камини и отвори за вентилација треба да се контролираат најмалку еднаш годишно за да бидат здрави, без нечистотија и депозити. Чистење, одржување и поправки треба да се врши веднаш како што се наоѓа секој проблем. Овој американски безбедносен стандард е поставен да го земе предвид вистинскиот пристап до ова прашање. Сличен пристап треба да се примени и во Европа. Може да се каже дека не го користите огништето премногу често, па проверете е непотребно. Но, спротивното е точно - тие можат да се населат во различни животни, птиците ќе ги градат своите гнезда и на тој начин ќе станат понатамошно загадување и деградација што може да предизвика употреба на камин или фокусиран опасен. Институтот Коминов препорачува отворените ѕидарски камини да се исчистат ако висината на акумулираниот сет достигнува 1/8 од висината на оџакот, па дури и порано ако оџакот е глазура. Во овој случај, може да има оштетување на оџакот или продолжување на огнот до околниот простор. Индустриски произведени камини треба да се исчистат веднаш штом ќе дојде до значителен ригидна акумулација. Нивното присуство предизвикува киселост на животната средина и на тој начин доаѓа за намалување на животниот век на огништето. Од мојот огниште, мириса, особено во лето. Што можам да направам со тоа? Мирисот е предизвикан од крео-депозит, супстанција која е природен производ со согорување. Посилен мирис покренува висока влажност на воздухот и во повеќето пати на климатизација. Темелно чистење на оџакот може да помогне, но обично не го избришете проблемот целосно. На пазарот, исто така, се наоѓа во оџакот мириса дека мирисот се потиснува, или може да се користи во огништето Bicarbon или мачка ѓубре што може да ги апсорбира мирисите. Вистинскиот проблем е оџакот за влез во воздухот поврзан со притисокот во куќата. Затоа, препорачливо е да имате висококвалитетно обновување на воздухот или да го намалите протокот на воздух преку оџакот користејќи комплементарни пломби или капаци. Кога го засновам мојот оган во огништето на подот, чадот, исто така, доаѓа од огништето на приземјето. Овој проблем е поврзан со модерни херметички куќи. Овие се дизајнирани да бидат водоотпорни и да не доаѓаат во природна размена на воздух. Кога го користите огништето, исцрпувачкиот воздух од внатрешноста се јавува додека не пристигне проблемот со вакуум. Затоа, пожарот користи воздух од неискористеното огниште на приземјето и предизвикува жалба. Ако имате куќа која е хермети, најлесниот начин е да поставите нов воздух во куќата за да избегнете проблеми со вакуум. Ова го прави нелиминиран не само проблем со чад, туку и со опасен јаглерод моноксид. Друга можност за решавање на оваа ситуација е во инсталирањето на горниот размавта за огниште што не се користи. Јас ќе го загревам гас. Дали овој тип оџак треба да се провери? Недвосмислено. Иако гасот го претставува т.н. Чисто гориво, оџакот може да стане неоперативно само поради птичји гнезда и други нечистотии кои можат да го блокираат чадот. Современите котли можат да имаат проблем со класичните СМОКЕРИ кои се дизајнирани како вентилација за котли за постари генерации. Препорачуваме да ги контролирате само поради појавата на јаглен оксид. Најчесто поставувани прашања: Што е 3RD на Kreozot? Имам 80-годишен имот што долго време се користи како изнајмување куќа. Јас живеам тука пет години и ние користиме камин четири години. Не знам кога мојот оџак последен пат е исчистен (можеби децении ако некогаш). Затоа, ангажирав Коминар кој ме најави дека Kroozot во мојот оџак е многу силен (трето ниво). Тој, исто така, рече дека во чад комора се зачекори цигли и има многу опасни депозити на нив. Таа препорача две апликации - со чистење на киселина, која, според неговото мислење, не е сосема сигурна и најдобро управувана на температура над 7 ° Целзиусови додека го користи хемискиот оган комбинирајќи што помага да се намали креозот. Тој ми покажа депозит во оџакот и сè се чинеше дека е јасно. Сепак, јас никогаш не сум слушнал за чистење на киселина, не најдов информации за овој метод. Дали е точна процедура за чистење на оџакот? Она што го опишувате звуците целосно обично. Во прилог на хемиско чистење што го спомнавте, постојат професионални хемикалии, како и прашок што ќе помогне во промена и ослабување на структурата на формираниот креозота. Последователно, лесно може да го отстрани со помош на четка. Двата вида на овие производи бараат некои топлина што можете да ги креирате во мал фокус. Ако Kreozot гума е еден начин за справување со тоа е хемиски третман или апликација киселина. Акипираните апликации најчесто се користат, бидејќи тие се потешки и мора да бидат неутрализирани по неколку дена. Ако површината на Трето е потешко, покриеното или кршењето во влијанието, се препорачува да се исчисти со ротирачко чистење. Како да знам дека навистина го исчистив оџакот? Во минатото, Кина секогаш излезе на покривот, ја провери силата на оџакот, малтерот, оџакот, а потоа го исчисти оџакот од врвот на куќата. Мојот оџак дојде, погледна во огништето од дното и рече дека не е потребно чистење, бидејќи тој може јасно да ги види тулите. Го замолив да го исчисти. Тој направи со помош на жица четка и едноставно се поклони сите депозити во близина на главното отворање на огништето без чистење на оџакот во горенаведените делови. Не мислите ли дека оџакот не дозволува да платите за работа што всушност не направи темелно? Сепак, звучи посебно - ако сте се согласиле со оџакот за целосно чистење на оџакот и исчистени само тули во близина на огништето, не ја добивте услугата што ја плативте. Целосното чистење на оџакот секогаш вклучува цевка за оџак и чад комора. Во иднина, побарајте проверка на нивото на оџакот 1 и исчистете го. Ако оџакот нема да знае што ви е потребно од него, најдете го, така што ќе можете да ви ја дадете оваа услуга. Колку често се случува тоа не е можно, дури и со фенерче, гледајќи го целиот внатрешен оџак? Дали постојат стандардни барања за градење на оџаци и камини, според кои не можете едноставно да внимавате на огништето и да го видите небото или оџакот? Оџаците се дозволени од 30 степени. Во повеќето случаи, немате можност да го набљудувате целиот чад. Видео скенирањето често е потребно при проценката на статусот на оџакот. Висината на оџакот здив не е значителен. Постои голема разлика помеѓу основната визуелна инспекција и видео скенирање, дури и во кратки оџаци. Потребна е изолација од нерѓосувачки челик? Инсите во апаратите за гас и нафта не бараат изолација, така што нема да имате никакви проблеми со нивната инсталација и можно барање. Поради пониските температури и пренос на топлина, не постои оган од околниот материјал. Сепак, оние кои се користат во согорување на цврсто гориво, потреба од изолација. Ако запаливи материјали се во контакт со оџакот, постојат прописи кои овозможуваат инсталација на инсерти во крстарење со т.н. нулта вредност. Ова значи дека може да има нулта растојание во внатрешноста на оџакот и нултата далечина во надворешните делови на оџакот. Во овој случај, изолацијата претставува ќебе од руно, проширен мика или ѕидарски. Постојат неколку производители кои продаваат камин инсерти за употреба без изолација, во согласност со структурни барања. Проблемот може да биде да дознаете каков тип на лагер имате во оџакот, бидејќи го уништувате самиот оџак. Многу поголема смисла е да ги изолирате сите инсерти во кои доаѓањето на дрвото. Изолација Користете апарати за гас и дизел кои имаат отворено оџак. Што е безбедно да се изгори во крстите? Само добро исушено дрво. Не сум сигурен како да работам правилно со контролор (оџакска размавка). Можете ли да ме откриете како да го направите тоа? Ова е многу честа прашање. Ако размавта не функционира правилно или е затворен, може да дојде до ситуацијата кога ќе имате отелотворена цела куќа, има пожар во полош случај. Поклопот е поместување на металната плоча или вентил кој се користи за запечатување на огништето кога не се користи. Бидете внимателни да не бидете отворени кога го користите каминот. Каков е вашиот став кон хемиско чистење на оџаците? Постојат ризици, што произлегува од несоодветна манипулација со хемиски средства за чистење на оџаците. Овие производи често се промовираат за нивната способност за ефикасно отстранување на Kreozot од оџакот во процесот на согорување. Употребата на овие ресурси не може да го замени класичното механичко чистење на оџаците бидејќи не обезбедува стандардно ниво на заштита на оџакот. Рекламите на овие производи ги известуваат потрошувачите во лажно чувство на сигурност. Најдобри резултати се постигнуваат со редовна инспекција на професионална Кина која механички ја чисти целата оџак и може да открие скриени проблеми со структурата на оџакот. Механичкото прочистување се отстранува слојот на креозот и исто така ја намалува појавата на почвата. Голема количина на камини не обезбедува директен пат од епидемијата во надворешноста. Ако хемиските композиции можат да го исчистат оџакот и пуштањето прикачени grapids, исто така ќе бидат механички отстранети за да се обезбеди точна функционалност на оџакот. Хемикалиите кои се наменети за чистење на оџаците не се новина. Некои всушност користат професионална Кина, но секогаш заедно со механичко чистење со жица четка. Во некои случаи, тоа не може да биде премногу тврдено или леплива креозот за да се отстрани поинаку, како темелно дифузно. Хемиските средства за чистење може да се користат под надзор на квалификуван занаетчија за промена на составот на сртот или состојба на прав и за олеснување на неговото механичко отстранување. CSIA препорачува секогаш механички чист оџак и целосна проценка на функционалноста на системот на оџакот од страна на професионалци најмалку еднаш годишно.