Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Одржување на Базен
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за одржување на базенот? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за касети за филтри, заптивки, тестови за притисок на цевководот и зимизација на базените. Цената на услугата за базен обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: замена на осветлувањето на базенот, ревизија на жици на базенот, резервни делови обезбедени од еден од нашите 21.062 работници за одржување во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Одржувањето на базенот е важно. Дали знаете како неа? Дали исто така припаѓате на среќата што има базен дома? Тогаш очигледно сакате да бидете убави чисти и подготвени за капење секој ден. Тоа ќе биде само ако треба редовно. Како треба такво одржување на базенот да изгледа како вода во неа сѐ уште е кристално чист? Ќе кажеме и откриеме неколку слични и совети кои треба да ви помогнат. Редовната контрола на водата е важна Контролната вода во базенот се препорачува најмалку еднаш, но подобро двапати неделно. Во постудени месеци, ако сеуште го користите базенот и еднаш неделно. Благодарение на лесно достапниот тест, ќе најдете pH на водата. Да се ​​знае PH вредноста на водата е важна, бидејќи таму е откривање или растворот на водата е кисела, неутрална или алкална. Идеалната pH вредност е околу 7.2. Ако водата има вредност од 7, таа е неутрална. Пониските вредности од 7 карактеризираат зголемување на киселоста и вредностите повисоки од 7 средни алкални. Водата со ниски вредности на pH предизвикува корозија на металните делови на базенот (и нерѓосувачки), изми со плочка на базенот, ја зголемува потрошувачката на хлор, иритирачката кожа и очите. Високата PH вода има причина за депозити, заматеност, помала ефикасност на хлор и исто така иритирачки очи. Во исто време, вредноста е значително под влијание на растворливоста и ефективноста на употребената дезинфекција. Радувај се со скимер. Skimmer треба да биде дел од секој базен, бидејќи благодарение на тоа, базенот е сеуште чист и без поголеми нечистотии. Ги собира токму на површината, дури и пред да паднат до дното, со што се спречува формирањето на алги и микроби. Тоа е груба префилтер базен филтрација. Сепак, запомнете дека тоа функционира правилно ако нејзината висина е во авион со ниво на водата. Ниското ниво на водата може да го "детонира" skimmer и обратно, ако високо и skimmer не може да работи правилно. Користете сонатор Сонатор или хлоринатор е софистициран уред дизајниран за лекување на базен вода. Нејзината главна предност е тоа што се распаѓа со сол за пливање со активен хлор. Сепак, тоа не е како нормален хлор продаден, кој е опасна хемиска супстанција. Значи, ќе имате вода што не висат, одвратност Slanno, не ја исуши кожата или косата е пријателска за телото. Озонот генератор е исто така добар Генераторот на озонот е исто така погоден, кој ја чисти и дезинфицира водата на природен начин. Додека не ја намалува потребата за употреба на хлор и друга хемија на базени за 60 до 90%. Озонот е многу ефикасен оксидант чија ефикасност е повисока во споредба со хлорирање. По неговата апликација, водата е најсветлиот и пријатен мирис. Покрај тоа, оксидацијата на органските супстанции на озон ја подобрува ефикасноста на филтрацијата. Покрај тоа, генераторот на озонот е лесен за одржување, бидејќи само ја предупредува звучната порака или порака до LCD-екранот за потребата да ја замените светилката. Без филтрација на базени нема да оди Без филтрација на базен, можете да заборавите со чиста, квалитетна и здрава вода, дури и ако користите хемиски препарати за третман на вода. Филтрацијата на базенот е од суштинско значење за да се чува чист. Затоа, мора да се испушти најмалку еднаш во две недели и да се замени еднаш на секои две години. Фактот дека филтрите треба да бидат откриени од одливот на дното на базенот е затнат, водата низ цревото полека работи и во базенот е невообичаен мирис. Проверете ја состојбата на базенот Водата во базенот не е единственото нешто што треба редовно да се подложи. Базенот, исто така, го заслужува вашето внимание. Проверете дали некои пукнатини не се вклучени во подот или ѕидот на базенот. Се фокусира на тоа дали не покажувате 'рѓосани места некаде. Ако откриете некој мал проблем, не го земајте на лесен, но почнете да го решавате. Со откривање и отстранување на мал проблем, избегнувајте големи проблеми што ги поправате ќе ве чини многу повеќе. Непотребно е да се заборави правилно стекнување Инхерентен дел од десниот базен за одржување е неговото стекнување. Ова мора да се реализира во моментот кога температурите на ноќта сеуште не се испуштаат под точка на мраз и температурата на водата е помеѓу 10 и 15 ° C. Само правилно спроведен базен ќе гарантира многу години и беспрекорна употреба, и многу полесно за нејзиното реорганизирање. Сепак, ние не оставаме детален процес на приклучок, бидејќи ни треба една од самата статистика.