Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Модерни куќи
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.626 регистрирани професионалци
93.625 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на модерни куќи? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за избор на земјиште, дизајн на соодветно решение, понуди за цени, финансирање на проекти, барање за градежна дозвола и реализација на проектот. Цената на модерната куќа обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: дополнителни консултации, инкорпорирање на коментари во дизајнот, употреба на врвни елементи и материјали обезбедени од еден од нашите 20.692 специјалисти во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Ако зборуваме за современи куќи, најверојатно ќе дојдеме на нови згради. Многу е полесно да се изгради модерна куќа целосно од темелите со тоа што ги користиме најсовремени материјали и ги инкорпорираме најсовремените и најквалитетни технологии, како да се обидеме да добиеме и да се вклучиме во постарите семејни куќи. Сепак, ова значи дека постојат неколку други работи кои вклучуваат купување на соодветно земјиште, куќа проект кој треба да се ориентирани на административните светски партии треба да бидат дизајнирани од најновите материјали и вклучуваат модерни технологии во областа на безбедноста, опремата, Како на пример, греењето. Во принцип, во моментов не е проблем да се обезбеди нешто неопходно, но важно е да се разјасни што ви е потребно од вашето ново и модерно домување и колку ќе инвестирате време, а главно пари. Земјиште Значи, ако одлучите еднаш дека ќе ја изградите вашата сонувана семејна куќа и ќе се стремите да го изградите според најновите трендови, првата инвестиција ќе оди во земјата. Се разбира, вкупната цена на земјиштето зависи од нејзината област, но сè е приоритетно од локацијата во која е поставена земјата. Друга цена ќе биде некаде во селото, Друго во мал град и со сосема поинаква цена ќе треба да сметате во близина на градот или во главниот град. Друга суштинска работа што влијае на цената на земјиштето е поврзано со сите важни инженерски мрежи, односно гас, вода и електрична енергија и покривање на интернет областа. Пример за цени на земјиштето На пример, ако сакате да се изгради во близина на партизанот, за земјиште во околните села ќе платите до 30 € / m2, но овие земји се продаваат 60-70 € / м2. Nitra Nitra купи многу за 80 € / м2, но вие би платиле околу 150 € / м2 за оваа земја. Во близина на Братислава и во Братислава, тогаш можете да пронајдете парцели од 500 до 1.000 € / м2. Затоа, добро е да се размислува за тоа дали е поприфатливо да се купи место за изградба на семејна куќа во истурена локација во блиското соседство на големиот град, или поточно некаде во селото каде што земјата ќе биде поевтина, но може да биде со покомплициран пристап кон работа или одредени услуги. Проект Имате две опции. Првата опција значи дека ќе купите проект во компании кои се занимаваат со клуч за дизајнирање. Во овој случај, ќе плаќаат за проектот за имплементација некаде на 700 - 1 000 €. Сепак, мора да сметате дека таков проект најверојатно нема да содржи сè што се очекува од модерната куќа. Втората опција е дека ќе се обратите на канцеларијата за дизајн и ќе ја дизајнирате вашата современа модерна семејна куќа токму според барањата. Сепак, оваа варијанта често е многу поскапо. Можеби ќе можете да добиете лице кое ќе ја увери вашата куќа во сума од околу 1.000 евра, но почесто цените се движат од 500 до 5.000 евра. Меѓутоа, во случај на ултрамодерен проект, можете да платите до 15.000 евра за имплементација. Материјали Материјалот на ѕидарството претставува околу 10% од вкупната цена на куќата. Во моментов има најкорисни традиционални материјали кои се тули и порозни бетон. Секој материјал и недостатоци и недостатоци. Развојот на градежни материјали напредува со брз чекор и моментално се крева на пазарот и тули кои се исполнети со различни изолациски материјали, без разлика дали тоа е полистирен или минерален бран. Ова ги зголемува својствата на топлинска изолација на материјалот и целата куќа и затоа автоматски и квалитетот и удобноста на домувањето. Опрема за внатрешни работи - Мебел Можете, се разбира, сè е тигуларно во специјалните трговски центри за поевтини пари или да изберете поскапа варијанта која лежи во безбедносните компании кои ве прават мебел токму наметка, според вашите барања. Во овој случај, ќе платите малку повеќе, но целата ваша куќа и нејзината внатрешна опрема ќе се вршат во еден дух, кореспондираат заедно и се надополнуваат едни со други. Внатрешна опрема - Електроника и домашни помагачи Постојат голем број на брендови кои нудат домашни апарати на пазарот. За да зачувате, изберете една ознака и истиот дилер од кој се случуваат апарати. Постојат одлични шанси дека можете да бидете фиксирани на значителни попусти. Ако сакате вистински модерен, тоа е веројатно директно "куќа на иднината", истражуваат на пазарот и бараат дома помошници со интернет конекција. Интернет нештата се нешто што ќе доминира во домувањето во иднина. Тоа значи дека апаратите ќе можат далечински ќе можат да го контролираат од далечина, пред да пристигнат од работа, ќе готвите кафе на пат кон дома и фрижидерот ќе ве извести дека нема храна што навистина ја обожавате. Еколошки и економски утеха Модерните куќи треба да бидат економски, но исто така и еколошки. Ова е поврзано со чиста енергија. Греењето на цврсто гориво не е долго уште не се носи, греењето на гас исто така ќе се повлече. Во вистински модерни домови се користат соларни колектори, фотоволтаични клетки, но особено термални пумпи кои користат енергија од воздухот, од вода или од земја. Прашања и Одговори Што ме чека ако сакам модерна семејна куќа? Бидете многу работа - дека ако одлучите сè, дури и најмалите детали, решавајте ги во сопствените трошоци и се потпирате на себе, или доста интересни и креативни времиња ако слушате професионалци, шампиони или луѓе што можете да ги најдете на Willio.sk. Имаме експерти кои имаат долгогодишно искуство со таква втора активност и можат да ве претворат во текот на процесот од купување на заговор на буквално по движење. Колку долго можам да живеам? Ова зависи од неколку околности. Ако одберете да изградите куќа самостојна помош, тоа често ќе биде доволно или пет години. Меѓутоа, ако одлучите да изградите посебна куќа на специјализирана компанија, сметајте од купување на земјиште преку развојот на проект за инженерски активности, градежна дозвола и сите потребни документи околу три месеци. Самата конструкција која започнува со ископувачка работа продолжува со груба градба и завршна работа, може да потрае максимум половина година. Потоа само организирајте ја куќата и можете да се движите. Колку тоа ќе стои? Ако ставите куќа на клучот, која во принцип значи дека компанијата ви е доверена на вашето домување ќе се грижи за речиси сè, ќе ви треба сума од околу 130.000 евра за бруто изградбата на четиригодишен бунгалов. Се разбира, овие цени се вклучени со тековните материјали, така што на крајот ќе добиете вистинска модерна куќа. Сепак, сметајте дека оваа цена е основа. На пример, ако сакате таков сигурен бунгалов во луксузно олицетворение, ќе треба да платите дополнителни околу 50.000 евра. За поголеми семејни куќи, цената за целата конструкција е пропорционално зголемена. Плаќаат да платат? Секако. Семејната куќа е претежно за посветеност на животот. Немојте да бидете целосно обесхрабрени со повисоки почетни трошоци за материјали и технологија. Всушност, на крајот ќе најдете дека ќе заштедите. Прво, на пример, апаратите ќе траат подолго и нема да имаат потреба од такво интензивно и чести одржување. Инвестициите во греење или ладење со модерни технологии и со чиста енергија ќе ви бидат вратени во форма на пониски сметки. Тие не спакуваат не само пари, туку дури и време. Последно, но не и најмалку важно, ако инвестирате во современи материјали и опрема, таквата куќа полека расте и ќе биде модерна за неколку години. Ако некогаш одлучите да го продадете, добивате многу повеќе од класична стандардна куќа.