Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Метален Покрив
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.495 регистрирани професионалци
91.954 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на лимен покрив? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за таргетирање, отстранување на оригиналниот покрив, поставување на лим, површинска обработка. Цената на покривот од лим обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: отстранување на оригиналниот покрив, заштитна опрема, безбедносни и безбедносни елементи обезбедени од еден од нашите 22.640 покриви во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Предности и недостатоци на калај покриви за вашиот дом Без разлика дали купувате куќа, или вие сте сосема нови, дефинитивно ќе почнете да се занимавате со прашањето за тоа што покривот до куќата ја користи. Без разлика дали ставате покрив во нов дом или вашиот сегашен покрив бара целосна реконструкција, постојат многу материјали. Но, без оглед на стилот на покривот што го имате и листот за лим може да биде атрактивен избор, особено благодарение на неговите одлични карактеристики, како што се животот, минимално одржување и енергетска ефикасност. Можете да изберете од калај, цинк, алуминиум, бакар или галванизиран челик - само бидете сигурни дека вашиот калај покрив е тестиран и обележан со трговска марка и гаранција. Предности на лимните корени Покривите на лим нудат голем број на бенефиции, вклучувајќи: Долговечност. Животниот век на металниот покрив се проценува на 40-70 години, во зависност од материјалот. Претходниот животен век на традиционалните асфалтни покриви е околу 12-20 години. Издржливост. Некои метални покриви можат да ги издржат налетите на ветрот до 100 километри на час, тие нема да бидат кородирани, па дури и пот. Лимните покриви се отпорни на удари (во зависност од тоа кој лист го избирате). Покрај тоа, лимните покриви не треба редовно скапи одржување, кои често бараат други покривни системи. Сепак, тие треба редовно да се контролираат за да се обезбеди потреба од поправки. Безбедност. Лимските покриви не изгоруваат и не изгоруваат по шумски пожар. Енергетска ефикасност. Лимскиот покрив ја рефлектира сончевата топлина, која може да ги намали трошоците за ладење за 10-25%. Се еколошки. Кровните лимови имаат само 25-95% рециклирана содржина, но во зависност од употребениот материјал, но исто така се 100% рециклирани на крајот на својот живот. Спротивно на тоа, повеќето шиндра покрив отпад често завршуваат како дел од зградите поврзани со згради - до 20 милијарди евра годишно. Недостатоци на лимните покриви И покрај многу предности, листот за лим, исто така, има неколку недостатоци. Достапност на цените. Тин покриви може да биде до два или три пати поскапо од друго покриви. Иако животниот век на металниот покрив е многу подолг, инвестицијата во металниот покрив е само значајна ако планирате да останете во вашето домаќинство доволно долго за да уживате во придобивките од трошоците. Бучава. Лимските покриви можат да бидат бучни, особено за време на поројниот дожд или Krupobitia. Овој проблем обично го решава додавањето на изолација за време на инсталацијата на покривот, што може да ги зголеми трошоците. Проширување и контракција. Тин покрив, кој е прикачен како голем панел, има тенденција да се прошири и да преземе. Ако тоа не е правилно монтиран со користење на средствата за спојување кои овозможуваат листот да "дише", панелите можат да бидат ослободени. Недоследност на бои натпревари. Ако поправката или куќата е потребна, таа ќе биде додадена во куќата по години, може да биде тешко да се најде точниот натпревар на покриви со постоечка плоча. Вода. Ако водата се акумулирала на покривот поради лоша инсталација или поправка, таа на крајот може да предизвика сериозна штета. Ниски квалитетни листови, исто така, може да бидат потенки и помалку отпорни. Некои листови во одредени срамота услови 'рѓосани или ќе бидат оштетени полесни од другите за време на гроздовите или инсталацијата. 5 видови на материјали за метални покриви 1. Бакар - исклучително долготрајни, многу меки со ниска точка на топење 2. Алуминиум - Отпорен на корозија во солена вода 3. Цинк - исклучително отпорни на корозија и ниски температури 4. Челик - Три варијанти: галванизиран, поцинкуван и челик за веродода (Кортен) 5. Тин - често се нарекува челик што се користи пред Првата светска војна. Тоа повеќе не се користи. Лим метал покрив често се нарекува "куќа украс". Според твоето мислење за одреден производител, оваа споредба може да биде повеќе или помалку точно. Всушност, металниот покрив не опишува одреден производ, туку голем број на производи. Изразот сам или објаснува дали зборувате за челик, алуминиум, цинк или бакар покрив. Со оглед на репутацијата на метални покриви, може да се справи со широк спектар на барања и опции за дизајн, подобра споредба може да биде дека металното покриви е "круна на покривот". Ние ќе разговараме за разликите во можностите на материјали и предности и недостатоци и недостатоци на индивидуалните материјали, профили и ресурси. Видови на метални покривни материјали Кога ќе ја слушнете фразата "лиментален покрив", вашите мисли најверојатно ќе се упатат кон челичен покрив, но овој израз вклучува многу поголем спектар на материјали. Во зависност од вашата локација и средини, видот на материјалот ќе биде основен прв чекор во одлучувањето во која насока. Иако алуминиумскиот покрив е одличен избор за отпорност на 'рѓа во солени области, неговиот животен век може да биде многу понизок од другите материјали. Челични, бакар и цинк метални покривни материјали, исто така, имаат свои добрите и лошите страни. Бакар покриви - добрите и лошите страни Бакар покриви, кој се смета за било кој стар татко на метални покриви, се користи со векови низ целиот свет. Бакар е исклучително издржлив метал, кој ќе трае со повеќе од 200 години во идеален. Бакар покриви исто така се 100% рециклирани, што ги прави големи зелени покриви способности. Материјали за метални покрив - Типови на челични покриви Бакар е исклучително мек метал, со она што го рангира меѓу најчистиот тип на метални покриви. Сепак, за современите постапки за собрание, но сега сите метални покривни покривки се препорачуваат соодветни документи и изолација кои го минимизираат бучавата од дожд или жетва на исто ниво. Поправата природа на бакарниот покрив, исто така, значи дека во областите кои се подложни на град може лесно да се оштетат. Бидејќи бакар е помек метал, мирисот на бакарниот покрив ќе биде систематски оштетен. Иако ја намалува естетската вредност, тоа е подобро од тврд метал, кој со доволно голем град на покривот, наместо да прободува. Ако металните покриви се декоративни покриви, тогаш бакарни покриви се круни од својата класа. Ова претставува јасен недостаток за бакарен капак. Друг негативен аспект на бакар е тенденција за проширување и намалување на флуктуации на температурата. Иако може да се контролира со точниот панел или шиндра, треба внимателно да се разгледа при изборот на овој метал. Алуминиумски покриви - добрите и лошите страни Ако бакарот покриви се смета за опсег ровер, тогаш алуминиумот лесно се смета за Мерцедес. И сега бидете внимателни. Замислете Volkswagen Beetle, преземете ја вратата, покривот и сите непотребни елементи. Извадете ги потребните делови за да избегнете загадување на сол, додадете заштитен кафез и прилагодете ја пролетта. Фрли некои убави песок гуми и главата за плажа ... Сега имате возило што најдобро ја опишува силата и отпорност на алуминиумска покривна корозија. Алуминиумскиот метален покрив често се препорачува за употреба во крајбрежните клими. Тоа главно се должи на отпорноста на алуминиум на сол корозија во споредба со други видови на материјали за метални покриви. Иако е генерално познато дека алуминиумот не е под влијание на корозија, реалноста е таква што е многу активен метал кој речиси веднаш реагира на атмосферските услови. Овој брз одговор е, всушност, она што вашиот покрив е заштитен толку добро. Надворешниот алуминиумски слој реагира со кислород и формира слој од алуминиум, кој ефикасно ги затвора внатрешните слоеви на метал пред идната корозија. Овој процес е сличен на процесот и другите процеси, но во многу побрзо временска рамка и со долгорочна заштита. Алуминиум често се користи со лакирана површина, бидејќи нејзината природна патина не се смета за естетски атрактивна. Како бакар, алуминиум е поскапа варијанта на вашиот нов покрив. Иако може да понуди подобра заштита од корозија, исто така е поскапо од другите споредливи решенија во кои алуминиумот се користи како површина. Цената на алуминиум генерално варира во зависност од пазарот. Цената на овој метал обично лежи некаде во средината помеѓу челикот и бакар. Благодарение на неговата цена, алуминиумот често се користи во многу потенки слоеви како челик. Иако соодносот на силата и тежината на алуминиумот е повисок отколку што висината на челикот и трошоците сè уште доведува до поевтина форма на покриви. Во областите со големи влијанија на ветерот, град или силен товар за животната средина, материјалот за покривање може да се оштети. Точната идентификација на товарот на животната средина на која ќе се соочи вашиот алуминиумски покрив ќе биде од клучно значење при изборот на точниот дизајн. Цинк покриви - добрите и лошите страни Кој се сеќава на оригиналниот Hummer? Екстремно издржлива и сигурна машина која може да ве однесе каде што ви е потребна за добра цена. Ова е во кратенка цинк. Цинкот е неверојатен метал способен со користење на неговата патина за да се спротивстави на гребенот многу долго и повеќе од 100 години лево. Благодарение на природните карактеристики има омилен цинк за комерцијални проекти и исто така е пребаран за способност за осветлување и манипулација и манипулација. Иако кородирачкиот цинк со текот на времето не се смета за атрактивен аспект на метал, можно е да се исчисти и контролира до одреден степен. Иако Hummer не беше сосема "органско возило", цинк може да се смета за еден од највисоките метали кои се корисни како покриви. Цинкот има пониска точка на топење од другите покривни метали. Оваа пониска точка на топење значи дека обработката на цинк за користење како градежен материјал бара до ¼ енергија потребна за челик или бакарна обработка. Цинкот е исто така 100% рециклиран и е достапен во повеќето занаети, што го прави исклучително зелен материјал, дури и во споредба со бакар или челик. Главниот недостаток на цинк од естетски термин е ефект на креда и цената. Цинкот не е евтин. Цинкот е често споредлив со бакар. Како бакар, цинк бара професионална инсталација, така што можете правилно да го користите и на тој начин да уживате во неговите предности како градежен материјал. Цинк, како и повеќето голи метали, има патентиран сино-сив изглед ако сеуште не е обоен. По должината на областите каде што тече вода, често ги остава остатоците од креда што изгледа непривлечна. Цинкот е исто така многу мек метал и може лесно да се оштети со град или силен ветер во зависност од структурата на панелот или шиндра. Челични покривни покривки - добрите и лошите страни Челик е легура направена од железо и други елементи. Челичните покриви што се користат за покривање на зградите честопати беа еден од најчестите материјали што се користат на градилиштата и често се користат за покривање на станбени згради. Додека првичното создавање на челик може да се спореди со метал, како што е цинк енергетски интензивен процес, рециклирањето и достапноста на металната легура значи дека поголемиот дел од челикот што го користиме е направен од рециклиран материјал денес. Челикот е всушност најевтиниот материјал на планетата, што го прави неверојатно зелен градежен материјал со кој може да работи. Материјали за метални покрив - Типови на челични покриви Во споредба со другите метали, челикот е исто така најмалку скап. Иако челикот е исто така стоки, често има пониска цена од алуминиум, цинк или бакар. Како резултат на тоа, челикот е достапен и достапен во поголеми количини во споредба со другите метали. Постојат три основни типови челични покриви: галванизиран, поцинкуван и атмосферски челик. Галванизиран челик се произведува со користење на цинк слој за заштита на надворешниот слој од челик од корозија. Овој слој помага да се прошири животниот век на челичниот панел и го забавува процесот на корозија. Галванизиран челик е најчестата форма на челичен покрив материјал. Галванизиран челик е слична галванизација, но се користи наместо да користи примарен цинк слој. Алуминиум во споредба со галванизираните површини подобро заштитуваат од корозија во одредени средини, а исто така обезбедува помала и неспомна површина за подеднакво појавување. Благодарение на неговите карактеристики како алуминиум нуди подобра заштита на површината како галванизиран, тој е чувствителен на нула или оштетување на рабовите. Времето отпорен на челик е форма на челик, кој првично беше дизајниран за употреба во тешка челична индустрија, на пример во изградбата на мостови. Надворешниот слој на челик е дизајниран за намерно 'рѓа и го заштитува внатрешниот слој од челик. Всушност, челичните покриви поврзани со времето е слично на алуминиум, иако, наспроти алуминиум, процесот на 'рѓосување трае подолго. Важно е да се има предвид дека таквото покриви е намерно 'рѓосан и не е дизајниран за употреба како структурно решение на челични покриви. Често се користи на покриви каде што сакате да креирате 'рѓосана нијанса, но имајте на ум дека овој покрив треба редовно одржување. Покриениот покривен покрив забележа огромен напредок во изминатите 50 години и во моментов може да се користи за имитирање на бакар, цинк и други поскапи материјали за метални покриви. Тие генерираат системи за обложување кои создаваат премази кои кореспондираат со природниот патине на бакар, цинк или дури и појавата на рѓосаниот челик. Овие покривни покривки често обезбедуваат долги гаранции и се идеално решение за обнова, закрепнување и нови згради. Главната предност на челикот во споредба со другите материјали е употреба и флексибилност на трошоците. Поради повисоките цени на другите метали, челикот беше примарно решение за комерцијални и станбени проекти и се чини дека овој тренд ќе продолжи и во иднина. Како еколошко решение е лесно достапно и високо може да се рециклира. Постепено, бидејќи е една од најтешките метални варијации, може да се користи во повеќето климатски средини и добро функционира во град и силен ветер. Најчесто се користи покривање во планински области со големи снежни депозити и е префериран раствор во регионите подложни на град. Челикот е високо флексибилна алтернатива како и системот за комерцијални и станбени покриви, особено за употреба, достапност, цена и издржливост. Поклони за лим - бенефиции и недостатоци Покривот за лим често е посакувана ставка за повеќе комерцијални објекти и дома. Често можеш со метална покривка, челична покривка или галванизиран челик. Тоа всушност е неверојатно редок и користен метал за употреба за покриви. Само калај е елемент како бакар или цинк. Тин беше воведен како конзерваторски материјал кој се прилагодува на руралните мајстори прилагодени со притискање на материјалот и неговата употреба како шиндра кога други материјали не беа достапни. Кога алуминиум стана стандард за контејнери, плочата почна да се користи како градежен материјал за домашни мајстори. Всушност, кога ќе слушнете некој што зборува за листот, обично обично е поврзано со галванизиран челик или алуминиумски материјал. За вашата домашна употреба во 19 век и способноста да останете дел од нашата народна култура, сè уште можете да ги видите покривите. Иако калај сеуште има многу употреба во науката и технологијата, генерално не се користи како алтернатива на градежни материјали.