Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Мелење и Полирање на Бетон
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на мелење бетон? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за грубо мелење бетон, фино мелење бетон, полирање на површини, пресметка на цена. Цената на обработката на површината на бетонот обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: брусилки со еден диск, алатки за дијаманти и карборунд обезбедени од една од нашите 21.528 мешалки за бетон во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииОна што треба да го знам
Карактеристичен изглед на дизајнерските подови е полирана бетон. Повеќето луѓе не знаат дека било која конкретна површина може да биде мелење за повеќе цели. Мелењето на бетонската површина не се користи само за подготовка на полирано бетон, туку и за различни алтернативни варијанти на подови. Сепак, многумина не ги разбираат разликите во мелењето на бетон, со што протекуваат можни придобивки. Затоа, ние ќе бидеме среќни да ве пренесеме овој процес и ние ќе ги разјасниме сите неизвесности! Што е мелење на бетон? За мелење на бетонот и неговата тврда површина е одредена алатка за мелење составена од синтетички дијаманти кои служат за трим површини. Мелење на бетон се продаваат технологија од различни компании. Технологијата, во комбинација со дијамант приврзаност служи за обработка и рафинирање на цврста бетонска површина, за да се постигне гладен и естетски резултат. Абразивната алатка е ролна покриена со синтетички дијаманти кои најчесто се користат за мелење во дијамантски типови на алатки. Површината на бетонот може да се измери во влажна или сува состојба. За поголема безбедност и најниско влијание на штетната прашина за нашето здравје, претпочитаме мелење во влажна состојба. Ние можеме да користиме два вида на алатки за мелење. Првиот е традиционална бетонска мелница, идеална за подготовка на површината. Втората алатка е бетонски затегнувач, погоден за крајна завршница. Пазарот нуди рачни машини, но исто така, како и да се вози. Зошто е важно мелење на бетон? Новородениот бетонски под има микро-груба површина. Неговата употреба е погодна по измазнување и запечатени. Мазниот бетонски кат произведува помалку прашина, е поубав и неговиот животен век е поголем. Подготовката на нов бетонски под е едноставна, основа е да се почека додека не трае околу 28 дена. Подготовката на конкретната површина се повеќе предизвикувачки. Конкретната површина може да биде премногу нееднаква пред поставување на подни плочки или плочки. Бојата или епоксидите може да се наоѓаат на бетонска површина. За избегнување на разни компликации во прилог на инсталирање на какви катови, ние препорачуваме мелење на бетон и потоа инсталирање на подот. Инсталирање на било кој кат ќе биде со мазна бетонска површина со лесна активност. Подготовка на површината на подот пред користење на плочки или подови на тврдо дрво е најкорисен начин за да се обезбеди вашиот подот. Конкретното мелење е особено важен процес за полирани подови каде што се демонстрира квалитетот на преработената област. Предности на бетонското мелење Ние можеме да ги избришеме сите негови несовршености и неправилности што резултираат со мазна и функционална површина. Старите и оштетени бетонски површини може да се срушат во нивната оригинална состојба и да ги користат за многу години. Елиминирање на бојата, епоксидна, нечистотија Мелење Отстрани бои, епоксидни, нечистотии и други несакани остатоци на бетон. Абразивот на горниот слој на бетонски под и остава прекрасен мазен резултат. На вратената, измазната површина, тогаш можете лесно да инсталирате соодветен кат (плочка, подни плочи, теписи и сл.) Подготовката на површината на подот е основен чекор кон животниот век на секој тип на тротоарите. Совршен за магацини За магацини или куќи, бетонскиот под е најдобриот избор. Зошто би избрале бетонски под за вашиот магацин или куќа? Мерни бетон гарантира голема оперативна состојба на подови. Таа не обезбедува не само нивниот животен век, туку и отпорност на повеќе тешки услови предизвикани од сообраќајната природа на магацините. Ако сте заинтересирани за бетонски подови или дизајн подови од намалување на бетонот или барате некој да работи со подготовка на бетонски подови, за полирање или подготовка на површини пред поставувањето на различни подни облоги - Tillio е тука за вас! Контактирајте со нас денес и да дознаете како можеме да ви помогнеме со мелење на вашите бетонски подови. Бетонски алатки за мелење Дијаманти. Во однос на алатките за мелење бетонски површини или сечење, работата се врши со дијамантски алатки. За модерни алатки за дијаманти, особено синтетички дијаманти се користат, бидејќи тие обезбедуваат широк избор на големини, форми и сила. Така, алатките за дијаманти можат да ги прилагодат алатките за различни корисници. Големината на дијаманти во дијамантот се одредува со големина на жито. Постои обратна врска помеѓу дијамант и соодветната житна етикета. Ова значи дека голем дијамант е означен со мал број (18/20, 30/40), а напротив на малата големина на дијамант е означен со голем број (80/100, 170/200). Ова значи дека ролните со поголеми дијаманти имаат помала зрна и обратно. Големи дијаманти се користат за агресивно отстранување на тешки отстранливи завршетоци, додека мали дијаманти се користат за ракување и полирање. Врзива Основната цел на врзивно средство е да се зачуваат дијамантите. Врзувањето обично е изработена од метална или синтетичка смола, но други материјали, исто така, може да се користат, според видот на алатката. Поврзувањето е дизајнирано да носи со одредена брзина. Во исто време, со прскање на врзивно средство, се изложени нови дијаманти, дури и пред да се скршат сите површински дијаманти. Тврдоста на врзивно средство мора да одговара на абразивниот материјал, инаку функционалноста на алатката може да биде неточна. Ако софтверот на мекиот бетон е мелење со алатка дизајнирана за умерено тврдо бетон, алатката се носи предвреме и нејзиниот животен век е енергично намалена. Причината е соодносот на отпорност на абење. Ако отпорноста на врзивот е низок во алатката, тоа води до предвремено ослободување на нови дијаманти, пред да се распадне површинските дијаманти, што предизвикува непотребно носење. Ако се користи мека бетонска алатка за хард бетонски под, површинските дијаманти се дезинтегрирани и алатката запира сечење пред да се ослободат нови дијаманти. Во овој случај, отпорноста на абење е висок и врзивно средство не ги ослободува доволно дијаманти за да се додаде на површината. На прв поглед може да изгледа неразумно или посебно, но тврдото бетонски под бара ниска отпорност на абење, односно помека врзивно средство. Од друга страна, мекиот бетонски под бара висока отпорност на абење, а со тоа и тврди врзивно средство. Иако термини тешко и меки врзива не се технички точни, ние ги користиме во рамките на едноставно објаснување. Еден начин да се разбере врзењето е да се земе во предвид колку бетон се отстранува од мек бетонскиот под во споредба со тешкото. Од 1000 м2 меки бетонски под, ќе има пет бетонски вреќи за прашина. Напротив, слично голем тврд бетонски кат произведува само една вреќа прашина. Ова значи дека го елиминирате до пет пати повеќе материјал на мек подот од тешкото. Ова е причината зошто алатката мора да има повисока отпорност на абење. Алатката за тврд бетон мора да има адекватно ниска отпорност на абење за да одговара на мала количина на бетон собрани, инаку не ослободуваат нови дијаманти брзо. Избор на административна алатка Дали ви е потребна агресивна алатка за многу отстранливи завршетоци? Или ви е потребна алатка за отстранување на гребнатини и полирање? Изборот на видот на алатката врз основа на неговата агресивност се одредува со големината на жито. Затоа, големината на житото треба да биде кога ќе одлучи нашата почетна точка. Гранит 18/20 - агресивно отстранување Големина на жито 80/100 - Полирање на кора Не грижете се да пробате различни видови на алатки. За правилен избор треба да дознаете кои алатки се разликуваат едни од други и тоа ќе ви даде најдобар резултат. Пред да започне со мелење, често е тешко да се одреди цврстината на бетонот, така што е препорачливо да се изврши квалификувана проценка, а потоа да се следи абењето и перформансите на инструментот. Ќе најдете дека вашиот избор е точен за да го проверите алатката. Ако вашиот избор не сте сигурни, пробајте друг врзивно средство. Но, сигналот за предупредување е забележан е лоша состојба на сечење, што значи дека врзивно средство е премногу тешко. Друг предупредувачки сигнал е прекумерно абење на алатката која укажува на прекумерна мекост на врзивно средство. Општо правило кое се однесува на алатот и можете да ги следите дека новите, неодамна направени бетонски подови имаат тенденција да бидат потешки од бетонските подови, на пр. Во постарите згради. Треба да стигнете до трите најчесто користени грани кои одговараат на трите најчести видови бетон. Кои фактори ги земате предвид? При изборот на дијамантски алатки, треба да ги земете во предвид три работи - перформанси, трошоци и инвентар. Моќност Перформансите се најважниот фактор што не треба да го заборавите во изборот на алатки. Ги надминува дури и преостанатите два споменати фактори. Перформансите на алатката не влијаат на вашата профитабилност и со тоа и приходите дека алатката ќе ве донесе, но исто така и вашата конкурентска способност. Тоа ќе одлучи каква цена ќе можете да ја одредите за вашата понуда со алатки, дури и дали можете да се преселите во бизнис со мелење бетон или останува вашата работа дома. Изведбата на вашите алатки може да биде многу вреден фактор за вас. Најдобар начин да се одлучи алатките е да се пресмета нивната изведба. Измерете ја областа која е наменета за мелење (никогаш не се спротивставува на големината на површината). Пресметајте го времето за мелење, така што ќе го одземете времето за запирање од целокупното време за скролување. Поделете ја областа во квадратни метри на време кога го поминувате со мелење. Така, ако сте биле 5000 м2 за 7 часа, ќе ја постигнете стапката на производство од 714 м2 за 1 час. Запишете го датумот, местото, видот на работата, користените алатки, мелење и тротоарите. Сите овие информации ќе ви донесат конкретни резултати од вашата работа. Препорачливо е да се води дневник на кој ги ставате белешките за секоја работа. Иако можеби изгледате како бескорисни, снимајте ги сите информации. Разбирањето на перформансите ќе ви помогне да го одберете вистинскиот бренд на инструментот, како и при изборот на точниот тип на лента со алатки. Многу компании нудат исклучителни совети за производ, но ако клиентот го избира и користи погрешниот тип на алатка, нема да ги види очекуваните одлични резултати. Но, вашиот дневник ќе го открие, бидејќи извршувањето на инструментот по пресметката не ја достигне својата нормална стапка на производство. За секој чекор во процесот на мелење, ќе имате измерена продукција брзина. За вашата проценка на алатките, ви препорачуваме да откажете алатка за неколку месечни записи и да пробате друга ознака. Тоа може да се случи дека ако не пробате друг производ, нема да ги видите слабостите на вашата алатка. Секој од нас има некои омилени, но при изборот е соодветно да ги земе предвид правилните препораки и да ги следите информациите за алатката. Бидејќи пазарот постојано се менува и развива, препорачуваме да се обидеме нова алатка најмалку еднаш годишно.