Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Мали Водоводни Работи и Поправки
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.620 регистрирани професионалци
93.522 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации
Сите услуги
Сите услуги

Дали ви треба услуга од областа на помали водоводни работи, поправки? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за замена на стари славини и цевки, поставување на туш глави и отпад. Цената на малите поправки на одводи и радијатори обично зависи од обемот на услугите. Погледнете повеќе информации за услугите: пломби и изолациони ленти обезбедени од еден од нашите монтери на 22.332 во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Вода-инсталација работа, најчести проблеми и кога да се јавите професионални Речиси секој сопственик на куќи или неговиот сопственик е дефинитивно во основни алатки за домаќинство за да управуваат со помали итни ситуации за инсталација проблеми. Да се ​​фатат тоалетите или слабо функционален мозоци повторно работел како што имаат, честопати некои соодветни средства за чистење. Ако сте дома мајстор, обично можете да извршите мала поправка, како што е размена на заптивка или капа на покривот. Сепак, поголемите поправки на водоводската работа бараат професионална грижа. Обид за исправување на некои заеднички проблеми без потребната професионална вештина може да доведе некаде во иднина на многу поголеми компликации. Водовод и одржување Еден начин да се избегне скапи поправки на вашата куќа е распоред на редовно одржување. Вие дефинитивно ќе се појават многу проблеми со развод, темелната контрола е клучот за снимање на мали проблеми пред да се претворат големи. Скриени протекувања во мијални канали или под бојлери се само мали непријатности, но тие можат да предизвикаат структурно оштетување. Водата што се чизми во гипс или гипс картон придонесува за развој на габи. Порозни плочки или дрвени подови може да ја смени бојата поради влага или откажана. Заеднички задачи за одржување. Многу активности на обични одржување е едноставна работа за домашните мајстори. Основата на секоја точна контрола е прецизниот распоред за одржување. Мијалници и кади што можете да ги користите секој ден, но не треба да забележите помали несреќи, освен ако не добиете време за проверка. Прошете го вашиот дом и погледнете ја цевката за вода. Проверете ги сите видливи цевки, вклучувајќи ги и оние под мијалници и зад резервоарите на тоалетите, без разлика дали не покажуваат никакви знаци на влага и не надминуваат. За време на влажните ладни денови, кондензација на ладна метална цевка е нормална, затоа, забележете ја можната влажност при нормална температура и повторно проверете по ладење на цевката за куќиште. Проверете ги ознаките на корозија на месинг или бакарни фитинзи. Побрзо има корозија на влажната Корва, па кородираните зглобови можат да откријат бавно бегство. Отворете ги чешмите во мијалници, тушеви и бањи за да можете да го следите притисокот на водата. Некои разлики во протокот на вода помеѓу различни типови на батерии се нормално, но тие треба да имаат постојан проток. Забележете колку брза вода се оддалечува дури и по обидот. Бавен мозоци може да значи затнувањето. За време на контролата на тоалетот, флеш за да види дали го запира водоснабдувањето по пополнување на водата и дали водата сè уште ја остава водата внатрешно. Експертски тури Инспекциите од сертифициран водоводџија ќе ви дадат подетален поглед на цевките и каналите на вашата куќа. Експертот ќе го провери бојлерот, отпадот од отпадот и сите области на системот за вода. Теменските инспекции може да вклучуваат далечински видео оддел на цевки, тестирање и проверка на системот за филтрирање. За темелна инспекција, исчистете ја аерацијата на чешми и туш глави. Може да има талог и да го забави протокот на вода. Ако одберете за професионално одржување на цевката за вода, вашиот водоводџија ќе се грижи за овој и други неопходни чекори за вас. Некои од одржувањето на работи кои можат да вршат лиценцирање водоводџија вклучуваат: обработка на проток за да го максимизираат протокот, третман на отпадни води и бојлери, тестови за притисок за откривање на бегство, проценка и приспособување на притисокот на водата, нормална водоводска работа. Ниту најскапата контрола на дренажа не спречува повремено затнување или истекување, особено во постарите куќи. Високо ниво на подземни води, исто така, придонесува за проблем со септички систем кој може да влијае на тоалетите и каналите. Многу од овие обични проблеми имаат подеднакво заеднички решенија. Капе батерии. Ако некогаш сте се обиделе да заспиете со капење на батеријата за капење во страничната соба или ќе се борите со чешмата во кујнски мијалник што не може да биде блиску, знаете колку е непријатно може да биде овој обичен проблем. Капиот допир, исто така, ја зголемува вашата сметка за вода. Само еден таков погрешен дел може да испрати капки годишно за да исцеди стотици литри вода. Водата што влегува во вашата куќа е под притисок да тече низ цевката. По запирање на чешмата, гумените или силиконските подлошки формираат водоотпорен печат што спречува повеќе вода над цевката и надвор од чешмата. Со текот на времето, подлошки можат да станат цврсти, солза или ослободување, овозможувајќи мала количина на вода да се пробива и создава непријатно капе. Дури и ако можете сами да ги замените, поправата може да биде поголем предизвик без специјализирани алатки отколку што би чекале. Ако протекувањето трае доволно долго, седиштето на вентилот може да го носи или кородира она што бара посеопфатна поправка што е најдобро да го напушти професионалниот инсталатор. Не сите пломби се формираат со влошки кои го задржуваат водоводот. Керамичките славини се користат со издржливи керамички плочи кои се вклопуваат во едни со други за да формираат запечатување. Иако тие треба поретко од гумени влошки, поправката е посложена. Ако имате мијалник или када со единечни славини на лост батерија, веројатно можете да имате керамички диск во нив. Низок притисок на водата Кога водата што треба да тече со силен поток, само мелодија или паѓање од чешмата, имате низок притисок. Овој проблем не мора да биде поврзан со гасоводот во вашата куќа, туку со општо снабдување со вода. Тоа е ретко, но прекинот на главната линија може привремено да го намали притисокот на водата во вашата цевка. Покаста причина за овој проблем е акумулацијата на депозити или седименти на аераторите на батериите. Водата што влегува во цевката содржи растворени минерали кои на крајот ги чуваат металните површини. Ако имате филтер систем, овие депозити се заробени на филтрите. Без таков систем, овие минерални депозити се собираат на внатрешни делови на аератор и туш глави, сита и го забавуваат протокот. Повеќето од кујнските батерии имаат лесно отстранлива аерација која се отстранува само од батеријата за лесно чистење. Ако снимате аерација и впиете го преку ноќ во оцетниот раствор, депозитите на калциум се раствораат. Отстранувањето на туши и батерии за бања не може да биде апсолутно едноставно и затоа само приврзан кон нив во текот на ноќта пластична кеса исполнета со оцет. Ако по чистење на перфораторите и туш главите од депозити, сеуште го гледате нискиот притисок на водата, може да укаже на покомплициран проблем. Протекување или прекршување на цевката што води кон вашата куќа е опасна состојба која може да им наштети на инфраструктурата или целосните основи на вашата куќа. Во ненадејно и значително намалување на притисокот на водата без видливи причини, потребно е да се поврзе со овластен водоводџија кој точно може да ја одреди причината. Тоалет Ако веќе ви недостасуваат да трчате по испирање во тоалетот за да видите дали резервоарот не ја преоптоварува водата, време е да ги замените внатрешните компоненти во резервоарот. Тоалетите обично не функционираат правилно ако вентилот за размавта што ја остава водата од резервоарот до садот, правилно запирање, пловиот е неурамнотежен или цевката за полнење е пуштена. Тоалетните комплети работат стандардно за повеќето модели и нивната инсталација не бара премногу напор. Но, понекогаш тоалетите престануваат да работат поради причини кои не се очигледни на прв поглед. Ако разменувавте размавта, пловечкиот уред и цевките за полнење, можете да имате депозити кои влијаат на правилното испирање и полнење. Повисоките сметки на вода, исто така, би можеле да укажат на неурамнотежено истекување. За да дознаете такво бегство во тоалетот, додадете неколку капки храна бои во горниот резервоар и почекајте 15 до 20 минути. Потоа побарајте никаква навестување на бојата во мисијата. Ако видите обоена вода, вашиот вентил за размавта не работи како што треба. Протекување на цевки. Дали вашата редовна проверка открива вода под цевката или непријатно ве изненади кога ќе стигнете под мијалникот, протекувањето може да биде релативно скапа работа. Протекувањето се јавува често во местата за поврзување, а со тоа и резервни делови, канџите и печатите може да се обезбедат во која било специјализирана трговија. Сепак, едноставните компоненти на компонентите честопати се само привремени, а понекогаш и попрактички поправки, што може да укаже на замена на одредена должина на цевката или нејзината галантерија. Иако размената на протекување U-слој под мијалникот не е сложена поправка, тоа е досадно. Можеби ќе сакате да имате професионалец кој може да го справи за да заштеди време. Додека можете да добиете инсталетер, користете терминал за компресија и гумена фолија или лента за запечатување. Овие привремени поправки спречуваат прскање на вода, но лесно се отстрануваат кога времето е трајно решение. Бавно или запушена одвод Ако водата што тече во мијалник, бања или тоалет ќе го намали протокот, веројатно имате делумно или целосно затнување на цевката. Во многу случаи, проблемот може да го реши сигурен чистач за притисок. Ова го користи воздушниот притисок за отстранување на затнувањето, но не може целосно да го отстрани. Комерцијална дренажа и затнувањето на чистачите, нечистотијата и цевките се безбедни само за повеќето канализација за повремена употреба. Сепак, овие корозиви може да ги оштетат некои цевки во честата употреба. Ако не можете да советувате, време е да се јавите професионалец. Иако немате цевки целосно затнат, остатоците во цевките можат полека да се забават. Наведете се на одлив на батерии и проверете дали проблемот е видлив. Можете да стигнете до тафта на коса или падна за затворање што ве спречува во гасоводот. Инсталацијата на мозоци може да ја спречи нечистотијата за да влезе во каналите. Совети за поправка на водовод работа или се направи себеси Исклучете го главното снабдување со вода пред секоја поправка. Облечи соодветно, така што не се мешате ако ви се допаѓа малку. Иако сте квалификувани, водовод за одржување и поправки се неблагодарни задачи. Поговорката двапати Мерај и еднаш се плаќа за цевки, подлошки и други делови на развод и за сите потребни работи. Ако е можно, земете ги резервните делови во продавницата за да бидете сигурни дека ја купувате вистинската стока. Имаат нарушување број професионални инсталации. Можеби нема да ви треба овој број, но ако го скршите вентилот и во кујната ќе ве однесеме на Geyser, ќе ви биде мило да го зачувате на вашиот телефон. Кога да се јавите професионален инсталатор Некои проблеми се премногу опасни или комплицирани за да ги решат одделно. За да бидете безбедни вас и вашиот дом, не смејте се на сертифициран инсталерот за следниве задачи: - инсталација на нови цевки, мијалници или бањи, - Проблеми со бојлер, - Нова градба бара дозвола за градба, - септичка истекување, - прекинати или протекување на канализациски цевки.