Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Мајстор за Покриви
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.500 регистрирани професионалци
91.997 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од водоводџија? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за изградба на бандаж, изолација на покривот, покриви, чистење на покриви. Цената на покривот обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: градежна граѓа, изолациски материјал, ќерамиди, покриви од лим, клешти за водовод, чекан за водовод, што ќе ви обезбеди еден од нашите 30.851 водоводџии во категоријата.

Исто така види:Цени
Услуги
Што вклучува услуги на покриви - Klampiars (покривни услуги)?
Покривни услуги не се само за нови покриви дома. Покривни покриви / tressiari може да поправка на дел од вашиот покрив, да ги врати сите или поправка на капка системи и одвод на рерната. Тие исто така можат да вршат превентивна контрола, да откријат потенцијални ризици кои би можеле да предизвикаат скапи поправки во иднина. Монерите се обучени луѓе и имаат искуство со работа на висина. Еве некои специфични услуги кои можете да ги барате:
Инсталација на покриви
Без разлика дали тоа е покрив на нова зграда или реконструиран покрив на вашата моментална куќа, каприц - покривот покриви ќе се грижи за тоа вашата куќа е отпорна на времето (особено дожд и ветер) и внатрешноста на куќата остана сува. Тие ви нудат атрактивна боја и нарачајте најсоодветен покрив (резервоари, обоени листови и други видови) потребни за да го завршите покривот. Покривот, исто така, може да ги монтира вентилационите турбини за вентилација на покривот.
Реставрација и чистење на покривот
Без разлика дали ви е потребно основно чистење или целосно закрепнување и повторно запечатување, можете да најдете експерт (снабдувач) кој е специјализиран за обновување на покривот. Добавувачот на вашиот покривен производ ќе го провери вашиот покрив, ќе ги пронајде недостатоците и го предлага вашиот план за обновување на покривот. Тие можат да користат средства за чистење висок притисок и да ги отстранат од нечистотијата без оштетување на покривање. Понекогаш може само да ви биде потребен палто и повторно запечатување за да го зафатите животот на вашиот покрив. Да се ​​наслика покривите нареди сликар кој прави висина работа.
Поправка на покривот.
Сите покривни поправки почнуваат со статична безбедност (статистика). Покривот е опасен, затоа мора да постои употреба на лично реосигурување и други уреди и заштитни структури за да се обезбеди работниците. Вашиот експерт за покривот на покривот ќе ја процени штетата и ќе обезбеди понуда за поправки. Поправките на покривот можат да бидат едноставни или сложени и може да содржат поправка или замена на покривни плочки, поправка на 'рѓа или замена на средствата за заптивање или поврзување. Оштетениот покрив треба да се коригира пред да се случи со вода и мувла.
Инсталација и поправка на олуци
Ефикасен систем за одводнување на водата од покривот (преку цевки за одвод) е многу важен. Ако вашите стреата се полни, 'рѓосани, оштетени или заминуваат, тие нема да работат правилно и можат да предизвикаат проблеми во иднина. Покривот може да помогне со инсталирање на олуци, заштита од олук и инсталација на водечката цевка заедно со чистење на олукот за да се направи сè во беспрекорна состојба.
Инсталација и поправка на соларни панели (фотоволтаични панели)
Дали ви требаат соларни панели на вашиот покрив? Вашиот техничар - снабдувач набавува вистински делови врз основа на вашите енергетски барања. Фотоволтаичните панели се инсталирани на сончевата страна на покривот (идеално ориентиран југ, југозапад) и најефективниот наклон на панелите е околу 35 °. Собранието се занимава со специјални компании кои сугерираат и сметаат дека точниот број на панели ќе обезбеди монтажа и ќе ги приложи кон вашиот систем. Соларните панели се речиси без проблеми, имаат долг живот и ретко бараат големи поправки. Сепак, обичниот соларен панел чистење ќе помогне да се обезбеди ефикасно функционирање на целиот систем. Вашиот техничар, исто така, го проверува потенцијалното влошување на електричната инсталација и собранието и може да ги тестира за да обезбеди ефикасно функционирање на системот.
Најчесто поставувани прашања
Оган доверба покрив покрив со wilio
Секој човек заслужува да има покрив над главата. Постојат многу видови на покриви со различен квалитет на пазарот. Оштетениот покрив за протекување е повеќе од само непријатностите - за особено несаканото време може да се промени на сериозен проблем, во однос на безбедноста, како и скапи внатрешни оштетувања. Поправките на покривот никогаш не треба да бидат одложени или поправени со привремени импровизирани решенија; Треба веднаш да се справите со нив, право и сеопфатно. Без разлика дали вашиот покрив мора целосно да се разменува, делумно реконструиран или потребен за да го исчисти правилно, експертот за покривање на покривот за да ја исполни вашата задача, исто така, може да биде во вашата област. Едноставно пишете на побарувачката за работа на покривот што треба да направите и наскоро ќе добиете понуди од локални професионалци. Секој ќе има рејтинг и прегледи за претходната работа, па затоа можете да имате сигурни дека реконструкцијата на вашиот покрив ќе биде направена на високо ниво и на време. Добијте бесплатни и необврзувачки понуди од Wilio денес!
Што го прави покривот на покривот / покривот?
Покривниот покрив или покривот инсталира, исправување и размена на покриви и ја обезбедува нивната непропустливост и отпорност на временските услови. Тие исто така можат да инсталираат дополнителни кровни елементи и системи како што се олук, соларни панели и оловни цевки.
Кои чести проблеми можат да ви помогнат покривот?
Протекувањето на покривот е најчестиот проблем. Тоа може да се должи на распукана или скршена кровна кеса, оштетен челичен лист или проблеми со површинските сметки. Друг чест проблем е олук-системи или цевки за одвод што може да се затнат, пукна, што влијае на водите на покривот.
Покривот ме протекува. Што можам да направам додека не го сторат тоа?
Ако водата продира низ таванот, го собира во кофи или големи контејнери. Преместете го мебелот или личните работи што не се топат. Ако водата се собира во подземниот простор (смета), фати водата во кофата токму таму за да не помине низ таванот. Во итна ситуација, ве молиме побарајте локален противпожарниот оддел и спасувачкиот корпус.
Дали покривните покривки бараат одредени специфични квалификации, сертификација или лиценци?
Вашиот добавувач - Покривачот има потреба од квалификација за да добие експертиза со комбинирање на искуството и формалната обука. Потребна е професионална компетентност за да се работи врзана трговија. Мора да земе заканувачки испит. (Klampiar врши монтажа, одржување, поправка и реконструкција на сите видови на покриви, покривни гуми и покривни структури на рамни и наклонети покриви.) Баран степен на образование - централно професионално училиште со ѓубриво, Klampiar - Roofer. Квалификацијата може да се добие со завршување на акредитирана образовна програма.
Колку долго ќе го поминат мојот корупциски покрив?
Тоа ќе зависи од големината, сложеноста на вашиот покрив (директно покрив, коси покрив, покривни прозорци, викиере) и оштетување на штетата. Работата може да потрае 2- 3 или повеќе дена. Постапката и брзината на работа ќе зависи од времето, бидејќи повеќето корекции на покривот можат да се реализираат само во суво време без дожд.
Колку чини ролерот на покривот?
Цената на водоводната работа зависи од обемот на дела, избраниот материјал, клкамјани и локации. Работата на просечната семејна куќа ќе ве чини во опсег од 1000 - 2000 €. Можете да ја испратите побарувачката за Wilio за да ја научите точната цена. Работна работа - цена од 7 € / час. Инсталација на олук систем од 5,99 € / bm.
Корисни информацииШто треба да знаете
Избор на вистинскиот покрив покрив Треба да размислите за некои клучни работи при изборот на вистинскиот специјалист за покривните покривки. Во оваа статија ќе те пренесеме чекор по чекор: Изберете некој кој има докажана работа Изберете некој кој добро го проверува покривот Добијте детален цитат од секој занает што го разгледувате Дознајте дали покривот правилно користи сигурносна опрема Осигурајте се дека секој експерт е однапред информиран за трошоците за изнајмување опрема Никогаш не плаќајте однапред целиот износ! Проверете дали занаетчијата е член на некоја специфична асоцијација. Проверете дали работата е завршена во таква состојба во која сте склучиле Ајде да видиме секој од нив малку подлабоко. Изберете некој кој има многу специфични искуства. Каков покрив имате? Došková, лента покрив и поправка на рамни покриви бараат многу различни вештини, па обрнете внимание на изработката кое има специфично искуство со имплементација на слични работни дела што ви се потребни. Gábor B. е покрив 11 години и има 200 позитивни критики за Wilio. Објаснува: "Осигурајте се дека можете да уживате во вистинското искуство со вашата работа, особено ако тоа е голем проект - на пример, сосема нов покрив. Повеќето покриви ќе имаат искуство со плочки и плочки - но многу рамни покривни проекти вклучуваат употреба на стаклени влакна и други повеќе современи материјали со кои некои покриви нема да имаат големо искуство. Затоа, не заборавајте да ангажирате некој кој неколку пати ги користи овие материјали - и најдобро ве молиме побарајте фокулација на неодамнешната работа ". Особено во големи покриви работи се обиде да разговара со претходните клиенти. Како што објаснува, специјалист за покривање на покривот сака да ги пофали минатите проекти: "Нормално, ќе го покажеме нашето портфолио со потенцијален клиент - на пример на таблетот. И ако постои работа слична на клиентот кој сака да клиент, ние ќе му понудиме контакт со поранешен клиент за да разговараме заедно ". Изберете некој кој темелно ја проверува оваа област. Работата на терен може да биде особено фрагментирана од сопственикот на домот, бидејќи често не е во можност да го дефинира проблемот или да изгледа темелно. Како што нагласува Габор Б., навистина е важно да се избере покрив кој темелно ќе ги испита темелно и фотографично документира. Бидете сигурни дека секој специјалист за покривот покрива ќе побара понуда, местото на изведба е всушност проверено. Ако покривот протекува, од земјата недостатоци навистина не открива! Секој покрив треба да го погледне покривот и да развие план за работа што недостатоците се точни. Ако занаетчијата ви става понуда само од главата, би бил внимателен. Gábor b.: "Кога Стар се проверува место, во детали треба да објасните што е проблемот и да ви покаже детални фотографии. Ова е особено важно во случај на проблем на покривот, бидејќи е малку веројатно дека сопственикот на куќата може да ја процени погодената област ". Добијте детален цитат од секој експерт што го разгледувате секој покрив треба да ви овозможи јасен и детален писмен цитат со дефект на сите можни трошоци. Тие можат да бидат: Работа - вклучувајќи закуп на било кој подизведувач Материјали, вклучувајќи ДДВ и други даноци Паркинг обвиненија Трошоци за отстранување на отпадот Изнајмување на други алатки или опрема Опрема за безбедност или изградба - како што се мечување или пренослив тоалет Секој цитат, исто така, треба да ја објасни структурата на надоместокот (тоа е еден час, дневно или за рамна стапка за целата работа?) И нагласете кога треба да се направат какви било плаќања. На пример - чекање за било кој материјал да плати однапред? Или трговецот е среќен да плати по завршувањето на целиот проект? Конечно, секоја ставка треба да содржи детален опис на работата. Осигурајте се дека ги добивате истите информации од сите занаетчии - за да можете да ги споредите сличните производи. И ако мислите дека било кој детал недостасува во менито. Добијте бесплатен цитат. Ние ќе ви помогнеме да ги запознаете професионалните покриви во вашата област и да добиете вистински понуди денес. Дознајте дали молењето правилно ја користи безбедносната опрема. Секој покрив треба да биде во согласност со различните правила во врска со работата во износот, имено декрет бр. 374/1990 Кол., Дел 9. Употребата на скеле (за разлика од скалата) не е секогаш неопходно. Сепак, покривот ќе биде објаснет без проблеми, бидејќи планира безбедно да го користи својот уред и на начин кој е во согласност со законот. Бидете сигурни дека секој stremar е однапред информиран за трошоците за изнајмување опрема. Изнајмувањето на одредена опрема најверојатно ќе предизвика значителни трошоци - па затоа е важно занаетчијата што го избирате однапред информирани за сите дополнителни трошоци. Габор Б. објаснува: "Што се однесува до опремата што го користи трговецот, тоа е навистина само прашање на преференции. На пример, јас никогаш не го користам скелето - ако работата не бара. Нема ништо лошо во приемот на покриви што го користи скелето, но сопствениците на куќи треба да сфатат дека неговото изнајмување е скапо, па трговецот ќе ве има за овие зголемени трошоци однапред пред да ги извршите. Идеално, тие треба да ги вклучуваат скалките од одделно од трошоците за работа и било кој материјал. " Никогаш не плаќајте однапред целиот износ! Некои специјалисти за покривање на покривот сакаат да чекаат со плаќања за да завршат работа. Другите прво можат да побараат депозит, особено за поголеми проекти. Сепак, не треба да плаќате повеќе од 25% пред да започнете со работа; И никогаш не давајте работа на занаетот што сака пред-полн износ. "Не плашете се да го прашате покривот ако можете да го одложите плаќањето додека не го направите! На овој начин ќе поправите правилно. Еден добар професионалец кој е сигурен во вашиот занает нема да има проблеми со тоа. " Сакам фотографии од сите поправка. Пред да платите, треба да побарате fodocumentation од работните процеси: "Осигурајте се дека занаетчиите ќе направат многу фотографии од завршена работа и ќе ви ги дадат. На овој начин можете да го истакнете на сè што не е совршено добро - на пример на испукана плочка или прекумерна употреба на силикон - пред да го платите. Ние всушност испраќаме беспилотни летала за фотографирање - особено за голема работа. " Така, клиентите добиваат воздушната снимка на куќата и многу квалитетни детални слики на работа што може лесно да пристапат. Ако нешто тргне наопаку по завршувањето на работата, не плашете се да проверите друга компанија од таа оригинална. Добивате експерт независно второ мислење ако оригиналната компанија ќе се обиде да го оспори она што треба да се направи. Тоа е само залак муниција екстра може да имате во задниот џеб во случај да ви треба.