Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Линолеумски под
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.621 регистрирани професионалци
93.540 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга во областа на линолеум? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за подготовка на површини, поставување линолеум, завршна површина. Цената на природното ленено семе обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: лајсни, фолии и алатки обезбедени од еден од нашите 23.513 подови во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Под името Линолеум Повеќето од нас знаат многу популарен вид на покривка, што е познато од крајот на 19 век. Насловот е креиран со составот на два латински зборови, линиски и олеум, кој во преводот значи лен и масло. Благодарение на високата функционалност и едноставен начин на чистење, линолеумот е многу популарен при покривање на подови, не само во домаќинства, туку и во различни простории како што се училишна кантина, детски градинки, медицински објекти или дури и канцеларии. Ако барате кат покривка што ќе биде мека, водоотпорна и изолационен бучава и топлина, линолеум ќе биде во право за вас. Исто така е погодно за простории каде алергиски потези, бидејќи има многу значително антилергични својства, спречувајќи го залак на прашина и ширење на микроорганизми. Благодарение на големите хигиенски својства, таа е погодна за различни медицински установи, но исто така и за домаќинствата. Што е составен линолеум? Ако зборуваме за чист линолеум, можеме да кажеме дека тоа е чисто природен производ кој е целосно биоразградлив, што го прави максимално еколошки. Се состои од плута, или дрвен оброк, гума или ленено масло, колофонијата или смола и јута ткаенина. Најчесто наоѓате линолеум на еден бои или жичен дизајн. На плута линолеум е малку помек благодарение на употребата на плута и на тој начин пофлексибилен. Сепак, тоа е помалку отпорен на абење. Дрвениот оброк во линолеумот е обезбеден со поголем отпор, но овој факт е избалансиран со повисока сила и со тоа цврстина при педањето. Линолеум е генерално многу флексибилен и се спротивставува на Одер. Цената на вистинскиот линолеум се движи од 19 € на м2. На линолеум и професионално прашуваат, работат за испорака и поставување на минимум 5-10 евра по м2. Разликата помеѓу линолеум и ПВЦ Линолеум често е збунет со ПВЦ и на тој начин поливилил хлорид подови. Тоа е поевтина варијанта на линолеа која има повеќе бенефиции, но исто така и нивните недостатоци. ПВЦ е подебел, со што дури и помеки, но може да биде повеќе потсети на гумата. ПВЦ се користи приближно од средината на 20 век почесто од оригиналниот линолеум и значи речиси синоним во обичниот речник. ПВЦ е многу полесно за производство во споредба со оригиналниот линолеум и затоа е поевтино. Исто така е помалку запаливо, а не толку тешко како линолеум. Благодарение на напредната технологија на производство, ПВЦ е можно да се потисне различни форми и дизајни, па затоа често е многу тешко да се разликуваат од дрвени, камен или тесто подови. Природниот линолеум треба редовно да се третира со вметнување или восочување и на тој начин со полимеризација. Ова се случува да не ја оксидира својата површина, не се исуши и изгуби сјај. ПВЦ подови не треба да се третираат. ПВЦ се карактеризира со многу едноставно одржување и затоа е почести избор за клиентите. Сепак, можеме да го одбележиме природниот линолеум не само за малку подобро, туку главно многу повеќе нежно кон нашата околина. Ако изложувате линолеум со директна сончева светлина, поради неговата ниска отпорност на УВ зрачење, време Zožně и затемнува. Затоа, не е препорачливо да се постави на сајтови каде што редовните сончеви зраци редовно. Линолеум е до неколку децении, но мора да биде правилно поставен и лекуван. Прашања и Одговори Зошто барате испорака и слој Linolea на Wilio? Најди ги добавувачите или давателите на услуги на Wilio е едноставен. Само ако внесете побарувачка, ќе опишете која услуга сте заинтересирани, ќе одговорите на неколку основни прашања кои се однесуваат на местото на испорака или поставување и време на испорака. Добавувачи ги нуди за неколку минути. Можете да изберете според понудата, вашите сопствени преференции или добавувачи на добавувачи кои ви стигнале. Дали е вклучен линолеум во цената? Сето тоа зависи од избраниот добавувач и вашиот заеднички договор. Повеќето добавувачи исто така можат да ве прашаат линолеум, но оваа услуга најчесто се припишува. Ако сакате да најдете вистинска цена за испорака и однапред поставување на добавувачот. Колку испорака? Испораката на линолеум трае во просек од 2 до 10 дена во зависност од пописот на одреден добавувач. Ако сакате да имате линолеум достапен за одреден ден, неопходно е однапред да се согласите со добавувачот. Ако сте, исто така, заинтересирани за поставување на подот, не заборавајте да бидете информирани за доплата за пред-услуга. Колку се случува линолеа? Линолеум лежи сам има времетраење во зависност од тоа што оди линолеум. Професионалци можат линолеум да се постават за неколку часа или ден во зависност од тоа колку е голема десктоп. Ако е линолеум со систем за клик, можете да го направите сами и работата ќе исчезне. Сепак, не заборавајте да го направите целото потребно уредување на подлогата за да одредите дали супстратот е доволно сушен, одберете го вистинскиот лепило и, се разбира, да размислите за сè, така што линолеумот на подот правилно седеше. Ако не се борите за оваа работа, соодветно е да го доверите во рацете на професионалци кои се дома дома и можат да постават линолеум за неколку часа или ден. Може ли да биде под подно греење на линолеа? Тоа зависи од тоа каков тип на линолеум ќе го одберете. Ако изберете линолеум со термички изолациски својства, линолеум може да ја спречи пенетрацијата на топлина во вселената. Затоа, при изборот на греење и линолеум, консултант со квалификувани експерти и добавувачи кои совршено ги знаат нивните производи.