Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Лим Фасада
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.499 регистрирани професионалци
91.984 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на лим фасада? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за дизајн и 3D визуелизација, понуда, прилагодено производство, инсталација и сервисирање. Цената на панелите за попуст обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: изнајмување виљушкар, заштитна опрема, трошоци за испорака обезбедени од еден од нашите 23.659 градители во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Калај фасада Откријте ги бескрајните можности на метални плочки дизајн. Металните плочки ги гушкаат пресвртите и архитектурата. Од перфорираниот лист на Луиза Саливан по титаниумските карики на Френк Гери, дизајнерите го усвоија металната обвивка за нивната формална флексибилност и завршница. Неговата популарност се состои првенствено во неверојатна разновидност и авангардата и обична. Сепак, благодарение на силата на овој материјал, тоа е предизвик за архитекти кои го користат за периферно домување на зградата - бројот на различни бои, форми и методи на приврзаност може да се чини дека е бесконечна. Во оваа статија ќе разговараме за опциите за да ви помогнеме да одлучите кој производ од металната школка е идеално прилагоден за вашиот следен проект. Метални системи за пакување. Метал најчесто се користи за системи за дизајн на Rainclone, каде што заштитата на времето првенствено обезбедува заштита, како и впечатлива надворешна површина. Благодарение на неговата композиторска обликувана природа, металните панели можат да бидат поврзани и прикачени на зградата на различни начини. Секој систем нуди различни предности во однос на сложеноста на изградбата и естетскиот дизајн. Најкористените системи вклучуваат: Постојаниот слој: Еден од најпознатите системи, магацинот на стоечкиот слој се карактеризира со робустен преклопен зглобот помеѓу секој панел. Неговите скриени детали за прицврстување овозможуваат елегантни архитектонски екстериери, што го прави омилен избор во типологиите. Постојаните системи на цвест може да се користат со многу различни типови на метали, вклучувајќи алуминиум, галванизиран или нерѓосувачки челик, титаниум, цинк и отпорност на временски услови (COR-TEN). SNAPLOCK: поедноставна алтернатива на штандот SEAM, SNAPLOCK прикажува сличен профил на ребрести, но не е потребен посебен уред за затворање. Панелите на SNAPLOCK се дизајнирани да "прилепуваат" заедно и нудат неисцентрана инсталација. Блокирање: Системот за заклучување нуди неспокоен изглед со драматични линкови за изразување. Интерконектираните метални плочки може да варираат во ширина и можат да бидат детални за да се кандидира хоризонтално, вертикално или дури и дијагонално. Flatlock и Shingle: Flatlock панели се фокусираат едни со други и создаваат права, флексибилна и тенка фасада. Системот исто така може да се инсталира во спротивното за да формира подлабоки линии за изразување; Тоа се нарекува "превртен Flatlock". За значајна варијација на рамен систем, можно е да се создаде мешана метална фасада со користење на панели кои се испраќаат во меѓусебно поврзани плочки облици. Кертриџ: Идеален за големи површини за обложување, касети со отворени поврзување може да се користат со огромни панели до 13 стапки. Касетите се свиткани и прикачени со невидливи токи, обично на алуминиумски скелет и создаваат модерен рамен изглед. Сопствен: Ако ниту еден од горенаведените не е погоден за вашиот конкретен проект, тој може да развие посебен систем за прилагодување на специјализираниот производител кој го менува постоечкиот систем или создава нешто сосема ново. Во овој случај, ќе биде неопходно да се земе предвид буџетот на проектот, бидејќи адаптацијата значително ќе ги зголеми трошоците. Материјали Металната обвивка вклучува интегрален број на различни материјали, од кои секоја има свои силни и слабости. Вашиот избор на материјал ќе влијае на износот на специфични фактори на проектот, вклучувајќи ги естетските параметри, климатските услови, избраниот структурен систем, природата на соседните материјали и буџетот за изградба. Следните материјали се меѓу најчестите материјални способности за метална обвивка: Нерѓосувачки челик: челик обложен со тенок слој на хром оксид најчесто се нарекува нерѓосувачки челик. Хром помага да се спречи процесот на оксидација на корозијата, така што материјалот е отпорен на рѓосување. Нерѓосувачки челик е исто така популарен за нивната чиста и полирана завршница. Галванизиран челик: галванизиран челик е обложен со тенок слој на цинк и помага да се спречи 'рвајќи на сличен начин како хром слој од нерѓосувачки челик. Видливи кристали во облогата Набавка Галванизиран челик забележан естетски карактер познат како "Sequir". Нерѓосувачки челик: Обично се нарекува челик од Кор-десет. Телефонскиот челик е дизајниран да формира заштитен слој со време што покажува конзистентен изглед на слична 'рѓа. Овој слој служи како бариера против корозија и ја елиминира потребата за сликање. Неговата земна, индустриска естетика е извонредна, но Кор-десет плочки мора да бидат правилно детални со цел да се осигура дека поконзистентен Патин е зачуван по време. Алуминиум: алуминиум е природно отпорен на рѓосување или создавање на плускавци, што го прави омилен избор за современи проекти. Исто така, има одлична сила и тежина, што значи дека системите за прицврстување на алуминиумски фасадни системи можат да бидат помалку гломазни од системите на челични панели. Ова значи дека материјалот е склон кон папучи и гребнатини и под одредени услови на животната средина може да биде кородирана без соодветна грижа. Титаниум: Титаниум преферира архитекти за нивната мала тежина, висока јачина и сјаен рефлективен изглед. Материјалот на материјалот е формиран со заштитен оксиден филм кој ја зголемува отпорноста на корозија. Ова значи дека одржувањето е од клучно значење за титаниумската школка. Цинкот: Пофален за временските услови, отпорни на корозија. Цинкот е имун на штетните ефекти на УВ греди, па дури и има својства на самопротенција, што значи дека материјалот може да закрепне време кога гребе. Бакар: Друга опција за обложување на светлината е бакар и во споредба со другите материјали е многу издржлива и 100% рециклирана на крајот на зградата. Нејзиниот ситно рефлективен изглед се развива поради оксидација и го менува металот до значително зелена боја. Месинг: Со постигнување на рамнотежа помеѓу студената нијанса на цинк и топлината Меси е месинг. Тоа е многу длабоко обложување материјал кој го прави добро погоден за работа со декоративна плоча. По времето на оксидација на површината добива златно-кафеава Патин. Моќност Една од главните причини зошто металот е популарен плочки е неговата издржливост. Ако точниот материјал е комбиниран со внимателни детали, метален плик може да помогне во изградбата на години или дури и децении подолго отколку што би било поинаку. Сепак, постојат неколку фактори на изведба кои треба да се земат предвид со цел да се користат предностите на металот во проектот: Отпорност: Додека метал е генерално високо отпорен, некои метали се помеки од другите и можат да бидат изгребани или прободени од други објекти. Затоа, географската локација и планираниот градежен живот треба да се земат предвид во однос на материјалниот отпор. Не заборавајте да ги информира производителите за барањата за животниот век на домувањето на периметарот на зградата за да ви помогне да го пронајдете вистинскиот материјал за вашиот проект. Отпорност на пожар: Метал е генерално многу отпорен на оган, но сеуште е соодветно да се консултираат со производителите на барањата за отпорност на пожар на вашата јакна. Исто така е важно да се разгледа како метален наметка е поврзан со други материјали во куќиштето на колото на зградата за да се избегнат непредвидени последици. Неодамнешната катастрофа во Grenfell Tower беше трагичен потсетник за важноста на специфицирање на безбедни градежни производи за високи згради и потребите на отворената комуникација на сите страни - архитекти, производители, добавувачи и регулатори - во овој случај. Топлинска изолација: метални системи за цртање често многу малку придонесуваат за вкупната изолација на ѕидот, така што најверојатно ќе биде прикачена на плочата за домување на надворешноста на ѕидовите, пополнете го времето и термичкиот отпор. Ако вашата зграда има минимална вредност на у и треба наметка да стигне до него, да го пронајде идеалниот систем со специјализиран производител на метални обвивки. Вредноста на U го дефинира преносот на топлина на куќиштето на колото на зградата, што е енергија во вати (W) што минува низ квадратен метар изградба на дисталот на Steglist од внатре кон надвор. Акустична изолација: Обично обезбедуваат ограничена звучна изолација помеѓу надворешните и внатрешните средини. Добавувачите често ја сметаат проценката на целиот ѕид земајќи ја предвид оценката на RW (Почитуван индекс за намалување на звукот) или STC (класа на звук) на производи за полнење на изолација. Фактори на животната средина: Особено во големи проекти, важно е да се земе предвид влијанието на градежниот материјал за животната средина во текот на нејзиниот животен циклус, вклучувајќи го и процесот на производство, процесот на инсталација и долгорочните барања за одржување. Проценката на животниот циклус обезбедува ригорозен метод за мерење на секој од овие фактори при одлучувањето што системот за обложување е најдобро одговара за потребите на вашиот клиент. Акција на ветер: За одржување на ветрот и нејзиниот пренос до главната структура на зградата има игла системи. За да се утврдат ефектите од природните ветрови кои треба да се земат предвид при дизајнирање на можно е да се користат упатствата наведени во Поглавјето 30 од прирачникот ASCE 7-10: минимален дизајн на објектите. Трошење и контракција: Некои метали се повлекуваат и се прошируваат со температурни промени, влажност и притисок. Ако е внесен погрешен материјал, ова може да доведе до трајно оштетување на зградата. Консултирајте се со производителот дека производот од металната школка е најдобро одговара за климата во која треба да се наоѓа вашиот проект. Површини Завршувањето кое е подеднакво важно како избор на самиот метал, може да има значително влијание врз естетиката и перформансите на системите за обложување на метали. Постои практично неограничен опсег на метални фасадни панели површина третман - лоцирајте го правото на вашиот проект. Најчесто вклучуваат: Sandblasting: песок метал работи мазна, мат површина, речиси и да нема текстура. Брусениот челик може да биде склон кон 'рѓа и треба да биде заштитен со посебни или други премази. Брусени: бранеа или лажен полиран метал покажува еднонасочна сатенска површина со фино жито што варира во интензитет во зависност од нивото на абразивен ефект за време на производството. Огледало: Студентно од сите бои, високо полиран завршува нудат извонредна естетика, но бараат високо ниво на одржување за да се обезбеди нивни сјајни. Поразен мотор: обложениот мотор има добра геометриска шема внесена во метал кој нуди вител изглед со различни рефлексивни својства. Прашок слој: прашок слој снабдува метален заштитен слој и униформа должност естетика. Прав слој се достапни во неограничен избор на бои. Обработено: Постојат можни сложени обрасци и комплексни комбинации на бои. Прашајте ги производителите на можности за дури и уникатен финиш.