Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Лифтови и Ескалатори
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.624 регистрирани професионалци
93.623 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга за лифт? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за производство, модернизација и сервисирање на лифтови. Цената на опремата за подигнување обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: непрекината итна услуга и пост-гарантна услуга обезбедена од еден од нашите 21.563 експерти во дадената категорија

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Често поставувани прашања и одговори на станбениот дом Колку ќе чини? Финалните инсталирани лифтови влијаат на многу фактори. Подолу се дадени некои параметри кои ја земаат во предвид вашата домашна лифт цена: - Број на подови (застанува) кои ќе бидат сервисирани. - Вид на машина што се користи (компактен кабелски барабан за ликвидација, јаже тапан за ликвидација ролна, влечење над глава, хидраулична јаже или вакуум). - вкупен број на нозе што лифт поминува. - Бројот на дупки за врата ќе биде во лифтовата кабина. - Големина на зелка: Стандардна големина (36 инчи x 48 инчи длабоко) или поголеми димензии на кабината. - Внатрешност на кабината: Стандардни или опционални додатоци за внатрешност на кабините. - сите други опции како што се покачени кабини, електрични порти, електрична врата, итн. Друга голема променлива во цената на завршениот проект е изградбата на лифтот. Цената на лифтот изграден во нова куќа е обично минимална. Цената на лифтот изграден во постоечка куќа може драматично да се разликува во зависност од условите на градилиштето. Трошоците за градење може да се движат од минимум само на повисоки трошоци за подигање. Која е разликата помеѓу кабелскиот барабан, влечење, пневматски вакуум и хидрауличен диск? Повеќето од домаќинствата се користат за движење на кабината од едно ниво до втора добиток или синџир, разликата е во тоа како овие кабли или синџири управувани ... Хидрауличните единици користат хидрауличен клип или приклучок за компресирање на кабел поврзан со автомобил кој го поместува автомобилот нагоре и надолу во соодносот на мозочен удар од 2: 1. Едноставно кажано кога клипот исфрла или вметнување 1 нога, кабината се поместува со 2 стапки. Поради соодносот на мозочен удар од 2: 1, дупката за дигалката е потребна како што можете да видите на некои комерцијални лифтови со директен диск. Единиците за тапани за ликвидација едноставно ги оставаат каблите за поддршка да бидат завиткани на голем серпентина или тапан и да се движат, па на лифтот нагоре и надолу. Уредот диск единици користат противтежа за тежина за балансирање. Моторот едноставно ги поместува тежините надолу кога автомобилот се крева низ каблите или синџирите. Пневматските вакуумски единици користат силен вакуум за да всушност засадат лифт преку цевката за лифт. Системот користи механички механизми за заклучување за одржување на лифтот на секој кат. Кога слегувате единицата неколку секунди со користење на вакуум го повлекува уредот од бравите, тогаш лифтот лета само до посакуваниот под. Понатамошни разлики: Во последниве години, имаше голема разлика помеѓу видовите на машини за сопствениците на куќи дека хидрауличните лифтови понудија два својства што другите лифтови не беа во можност да ... "испуштање на батеријата за итни случаи во случај на прекин на електричната енергија" и "променлива брзина за парична казна почетна станица ". Ова се промени! Денес, сите домашни лифтови се стандардни опремени со уреди за исклучување и варијабилна брзина. Стандардни VVVF дискови (променлива брзина со променлива фреквенција) на тапанот за ликвидација и драјвовите на возилото го омекнуваат печење и запира ... Чувството е речиси идентично со возачот во хидрауличниот лифт. Иако дискот VVVF е релативно тивок, хидрауличните единици обично се уште се мирни. Каква гаранција или гаранција е достапна? Повеќето станбени лифтови производители обезбедуваат две или три години ограничена гаранција за делови. Каков вид на ентериери можам да добијам? Постојат многу ентериери за да изберете. Основните бои на лифтовите обично вклучуваат избор на меламин завршува или недовршен фурнир од тврдо дрво, како бреза, даб, јавор или Jelša .. Постојат различни прекрасни подигнати кабини. Вашиот внатрешен избор е сите масивни дрвени предмети и може да бидат јасни или недовршени. Меѓу видовите на дрво вклучуваат: даб, цреша, орев, махагони, јавор, Jelša, пепел и многу повеќе. Конечно - нека вашиот сопствен вкус е ваш сопствен водич. Ако одберете стандардна кабина со недовршен фурнир од тврдо дрво, можете да го насликате или да ја обоите секоја боја. Можете исто така да ја користите вашата сопствена дограма и да додадете архитектонски детали за да го прилагодите вашиот дом лифт. Исто така постои и модерен изглед на лифтовото стакло. Како ќе изгледа како да изгледа во мојата куќа? Надворешниот дел од вратилото на лифтот обично изгледа како сите други внатрешни ѕидови и вратата што ја имате дома. Во прилог на копчето Hale што ќе биде поставено на ѕидот на соседните со рачка на вратата, и блокирањето е внатре во самите вратите, нема да можете да кажете дека тоа е лифт додека не ја отворите вратата! Кој е стандардот на лифтот? Покрај изградбата и подготовката на градилиштето, сè што треба да имате безбеден и функционален лифт во согласност со прописите (вклучувајќи товар, данок на промет, инсталација, контрола на лифтот и надоместоци за дозвола), вклучени. Тоа е исклучиво на сопствениците на куќи, дали се потребни некои додатоци или подобрувања. Кои дополнителни опции за лифтот се препорачуваат? Секоја опција што ја избирате е на вашата дискреција. Тоа зависи од она што опциите се најдобри за вас, за вашиот животен стил и домашниот дизајн. Најважно е да се осигура дека големината и карактеристиките на лифтот денес и во иднина. Колку е голем да биде лифт? За стандарден лифт со длабочина од 36 инчи x 48 инчи (со чист внатрешен простор), со целата врата на истата страна, обично е потребна внатрешна оска со длабочина од 52 инчи x 56 инчи. Колку време го зема производството на лифтот? По ослободувањето на уредот во производството со испраќање на "одобрени" цртежи лифт назад, производителот може да потрае од 4 до 8 недели. Некои модели на специјални нарачки можат да поминат подолго Целосното "одобрување" бара сопственикот на куќата или снабдувачот / градител и менаџерот на проектот на лифтот ги потврди сите димензии на лифтот и ги потврди сите карактеристики и избор на лифтот. Сите овие повлекувања се документирани за сини отпечатоци на лифтот наречен "Деловни цртежи". Потоа, "одобрување" го потпишуваат градители, сопственици и проект менаџери на лифтот. Колку долго е инсталацијата на лифтот? Овој одговор зависи од постапката за изградба или обновување на вашата куќа. Нашите монтери често можат да ја извршуваат оваа работа брзо, обично 3-5 дена на терен. Сепак, можеби нема да биде последователни денови ако остануваат работа на подготовката на градилиштето што ги спречуваат да го завршат лифтот, а потоа можат да се вратат подоцна. Таквите примери вклучуваат: суспендирана врата на лифтот, недовршен ѕиден површински третман или електрична енергија и телефонска услуга кои не се подготвени. Покрај тоа, лифтот не може да се внесе додека не се провери и одобри од локалните или државните инспектори за лифтови. Самата контрола обично се прави на крајот на градежниот проект, непосредно пред "конечната инспекција" на локалните градежни инспектори. Покрај поставувањето на лифтот, неопходно е да се изврши сите градежни работи поврзани со лифтот (на пример, електрична опрема или покривка на подот) или да работат во непосредна близина на лифтовото вратило, пред да планираме контрола. Колку е длабоко Џама? Повеќето од лифтовите домаќинства бараат дека јамата е длабока 9 "- 12" - под врвот на подрумот, но тоа зависи од стилот, модел и бренд на лифтот. Иако премногу длабоко е секогаш подобро од премногу плитки. Каква големина (лифт и / или кабина) мора лифт за инвалидска количка? Тоа навистина зависи од големината на инвалидската количка. Минималната препорачана големина на кабината е длабочина од 36 инчи x 48 инчи. Сепак, го видовме трендот дека инвалидските колички се зголемија со години, толку поголеми се подобри во однос на инвалидски колички. Кодот на лифтот им овозможува на кабината да биде голема до 15 квадратни метри. Денес нашата најчеста големина на кабината (без оглед на тоа дали е во инвалидска количка или не) квадрат од 15 стапки, ширина од 40 инчи и длабочина 54 инчи. Запомнете дека големината на лифтот ќе варира во зависност од големината на кабината, стилот на возење, бројот на дупки во вратата на кабината и местата каде што се наоѓаат (радио, спротивно или соседните 90 степени). Никогаш не започнувајте со изградба без цртежи на вистински распоред. Ова е голема грешка што ја гледаме премногу често! Дали е потребна соба за моторот? Да и не. Тоа зависи од типот ** ** и од вашата специфична ситуација ... За подетален одговор, прочитајте ги одговорите на следното прашање за лифтот на машината. Колку е голема да биде машина соба? Ова зависи од видот и вашата конкретна ситуација ... ** Стандардни лифтови со кабелски барабани тапани со машини обично се ставаат на најниско ниво по страната на лифтот, но локацијата е исто така многу флексибилна и во одредени апликации може да се стави на вториот или дури и третиот кат. Сè што е потребно за она што го нарекуваме "компактен страничен диск" е 18 "Длабоко покритие наречено" машина Изградба на "на едно ниво на куќата. ** Ниферитивни машини, без разлика дали тие се јаже или влечење тапани, не бараат "моторна соба". Само 9 'светла висина над горниот слетување и место надвор од лифтот за да се приспособат на лифт контролен кабинет - обично во складирање или техничка соба. Машината е поврзана со горниот дел од железничката шина и може да се управува од пристапните врати кои обично се наоѓаат над влезната врата на лифтот. ** Хидрауличните лифтови обично бараат машина простор кој е 4 'x 4' и може да се стави речиси насекаде - обично подрум или гаража (во зависност од температурата на околината). Употребата на единица за заклучување и контролорот ни овозможува да поставите уред за лифт во складиште или техничка просторија без потреба за "посветена моторна соба" (под услов административното работно растојание да се обезбеди во согласност со НЕК). Пневматските вакуумски лифтови не треба моторна соба. Само 9 'светла во горниот слетување со јасен пристап кон вакуумскиот мотор и контролорот кој се наоѓа на врвот на лифтот е потребен. Место услови, локални лифтови и кодови за изградба диктираат барања за машински простор. Како треба да ги оградам ѕидовите за да го поддржат лифтот? Барањата за кадрирање варираат со секој модел на лифт. Обично, товарен блок (на пример, LVL колони) ќе биде додадена на еден ѕид за поддршка на структурата на лифтот). Барања и детали во врска со блокирањето на поддршката ќе бидат обезбедени со трговските цртежи на лифтот.