Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Ламинантен Под
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на ламинатни подови? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти во фокусот, производството и монтажата на ламинатни подови. Цената на пловечки под обично зависи од опсегот на услуги. Видете повеќе информации за услугите: трошоци за испорака, лак, алатки за инсталација обезбедени од еден од нашите 26.244 подови во категоријата.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Винил и ламинат подови Ако барате можности за покривање на подни покривки кои се неразделни на буџетот, винил и ламинат често се првите два предлози што ги добивате. Иако овие два типа на подови имаат многу заеднички, тие исто така имаат голем број на големи разлики. И овие разлики треба да се земат предвид при одлучувањето за кој од материјалите ќе ги инсталирате во домаќинството. Ако не сте сигурни дали да изберете винил или ламинат, овој водич ќе ви помогне да ја донесете вистинската одлука според вашите потреби. Винил подови Винил кат е направен од 100% пластика. Овој состав дава одлична отпорност на влага. Иако водата останува на винил подот долго време, таа нема да ја оштети неговата површина. Благодарение на својот двополизам, винилот е одличен избор за простории склони кон влага како што се кујни, бањи, перална и визби. Главни типови на винил подови • Винил тротоарите на Вудропласт и Полимер Композитен WPC • камен пластични винил (SPC) Некои видови винил подови се водоотпорни. На пример, винилот на дрвото на дрво и полимер (WPC) е водоотпорен. Тоа се должи на составот на термопластиката, дрвеното брашно и калциум карбонат. Тоа може да се инсталира на влажноста на високо ниво. Други можности за водоотпорен винил подови вклучуваат камен пластични винил (SPC) изработени од природен варовник во прав, поливинил хлорид и стабилизатор. Исто така е познато како круто основен винил. Можете да го инсталирате на многу видови на подови како лебдејќи подот. Ако зборуваме за влага, во Dueli Vinyl Vs. Ламинат е светли победник винил кат. Во минатото многу луѓе сметале дека винил за естетски помалку атрактивен од ламинат. Сепак, винил помина за тоа време долг пат во однос на стилот и естетиката. Ние во моментов наоѓаме винил тротоарите со реална точност го имитираат изгледот на камен, плочка или дури и дрвени подови. Винил има вкупен и подолг живот како ламинат. Сепак, не заборавајте да го земете предвид вашиот буџет. Винил кат може да биде поскапо од ламинат, особено ако го изберете својот луксузен дизајн. Иако нејзиниот живот може да биде до двојно подолг како ламинатен живот, винил подови може да бараат поголема почетна инвестиција. Винил наспроти ламинат. Кога го сумираме, винилот е подобар избор ако барате водоотпорност, издржливост на живот и подот. Ламинатот е посоодветен ако барате повеќе стилски изглед, пониски трошоци и удобно чувство под нозете. Достапни ламинатни подови создаваат автентичен изглед на дрво. И покрај нивните разлики, ламинат и винил се слични на многу начини, вклучувајќи ги и следните точки. Лесна инсталација: Ако ви треба пена МАТ или одлучете да инсталирате винил фолии под ламинат, ќе треба да им помогнете на експертите. Сепак, ламинатот и винилот се испорачуваат во одбори кои се комбинираат едни со други како лебдечки под што ви дава можност лесно да инсталирате DIY со било кој тип на подот. Одржување: Винил и ламинат се лесни за одржување на чист. Ве молиме едноставно исчистете ги по потреба, наметнувате или марширате. Не ви се потребни специјални средства за чистење или машини за одржување на добра состојба на овие катови. Еколошки штед: Двата вида на подови имаат верзии кои се еколошки. Ако сакате да бидете позелени, побарајте винил етикетирање LEED EQ4.3 или ламинат со LEED MR4C 4.1 - 4.2 (рециклирана содржина). Цената: Ламинатот понекогаш се поместува во пониски ценовни сесии во споредба со винил. Тоа зависи од тоа каков вид на стил и карактеристики ги барате. Цената на ламинатот и винилот е релативно споредлива. И двете материјали се сметаат за две најевтини кај подните облоги. Прво и основно, поставете ги главните критериуми за избор на нов кат. Дали е поважно да се добие водоотпорен под или нешто што изгледа како вистинско дрво? Дали повеќе се грижите за пријатно чувство под нозете или животот на вашите нови катови? Овој водич ќе ви помогне да ги разгледате добрите и лозинките за изборот помеѓу винил и ламинатни подови. Овие совети треба да ви помогнат да ја донесете вистинската одлука и да го подобрите изгледот и удобноста на вашата куќа. Ламинат подови Ламинатните подови се убави и издржливи и се универзален избор за зафатени домаќинства. Овој материјал верно го имитира елегантен изглед на дрво, но за потрошувачот е достапен за дел од цената. Водонепропустниот ламинат е одличен избор за подови, особено ако планирате да го инсталирате во кујната и во бањата. Овој уникатен тип на кат се состои од различни слоеви на материјал, вклучувајќи врзива кои го задржуваат цврстиот. Кога ќе изберете слој или дизајн за ламинат, дизајнот е отпечатен и го уништува целата должина на материјалот. За разлика од винил, ламинат има подолг живот, бидејќи е дизајниран да ги покаже боите и моделите низ подот, не само на површината. По производство, ламинатот е покриен со јасен заштитен слој. Овој слој помага да се спречи исчезнување на подот и големата вода. Ламинатните подови се испорачуваат во неколку различни дебелини кои можат да го одредат вашиот вкупен трошок и подот. Посилен ламинат е поотпорен, но исто така е малку поскапо од потенки опции. Повеќето ламинати се спротивставуваат на изобличување и ужасно што предизвикуваат шокови, што значи дека овој кат е сосема споредлив со тврдо дрво во однос на вкупната издржливост. Инсталацијата е едноставна и повеќето ламинати можат да се инсталираат приближно еден ден. Совети за одржување. Како и било што друго во вашиот дом, исто така мора да се грижите за вашите ламинатни подови за да го продолжите нивниот живот. Подови се големи инвестиции, па затоа е важно да се должи на нив при чистење и одржување. Бидејќи ламинатот има тенок, транспарентен слој, тој е одлучувачки за користење на детергентите кои не го кршат овој заштитен слој. Не користете амонијак и оцет за ламинатни подови. Овие супстанции се кисели, што значи дека тие можат да го прошират важниот заштитен слој. Ако користите четка за чистење на ламинатните подови, бидете сигурни дека тоа е влажно и не е влажно. Водата која останува на ламинат може да предизвика подот да биде непречен или искривен ако не се исуши брзо. Исто така е важно да ги задржите ноктите на вашето домашно милениче уредно прилагодени да не го изгребате заштитниот слој. Ако остар ноктите или други предмети ќе навлезат во горниот слој, тој не можеше да кодира влага и да предизвика нивна штета. Секогаш отстранувајте ги остатоците и нечистотиите од подови со помош на метлата и ножевите. Мека четка на правосмукалката ќе ви помогне да влезете во хард-бесплатно област без да се грижите од гребење на подот. Не користете четка за греење кога го вакумирате ламинатните подови кои би можеле да предизвикаат гребнатини и друга штета. Наместо тоа, користете го правосмукалот само кога е поставен на тврд кат за да ги оставите песните. Колку долго ќе трае ламинатниот кат? Во зависност од квалитетот на подот, ламинатните подови можат да издржат во просек од 15 до 25 години, но исто така и подолго. При изборот на десниот кат за вашата куќа не е само естетика, туку и за издржливост и сила. Ако некогаш сте побарале - колку време трае ламинат? - Одговорот може да биде изненаден, особено новите производи кои се произведуваат денес. Прочитајте повеќе и да дознаете повеќе за ламинатните подови и колку долго треба да очекувате да трае во вашето домаќинство. Ако одберете висококвалитетен ламинат од доверлив производител, вашите нови катови треба да издржат најмалку 10 години. Бидете сигурни дека вашиот кат нема гаранција која може да вклучува поправки за оштетување. Кои се вашите ламинатни подови подебели, толку подолго можете да почекате да трае. Исто така, зависи од квалитетот на вашата инсталација. Ако подот не е правилно инсталиран, може да предизвика ламинат да биде искривен со време или отскокнување. Исто така е многу важно да ги заштитите ламинатите. Ако е можно, додадете теписи во областа под нозете на софи и табели и ставете мебел нозе. Редовното чистење на ламинатните подови, исто така, го прошируваат нивниот живот. Новиот ламинат треба да издржи најмалку осум години. Сепак, повеќето ламинати можат да издржат во добра состојба и деценија, особено ако се грижите за нив и да ги заштитите. Животот на вашите ламинатни подови, исто така, може да зависи од тоа колку високо е големо движење во одредена просторија. На пример, ако имате зафатено домаќинство исполнето со домашни миленици и деца, вашите ламинатни подови можат да издржат само десет години. Но, спалните соби имаат тенденција да покажат помали абење како зафатена соба - како дневна соба или кујна. Ако живеете сами или со вашата половина, вашите ламинатни подови би можеле да издржат до 25 години. Тоа навистина зависи од квалитетот на ламинат, грижа и одржување што го добива, и колку носат тие последни. Инвестиции во вашата куќа која мора да издржи Иако прашањето - кој долг живот има ламинатни подови - всушност постои точен одговор, можете да очекувате ламинат подот да трае добро вклопување најмалку десет години. Грижете се за вашиот ламинат добро и подолго време подолго време. Секогаш изберете ламинат покриен со гаранцијата и кој е направен од веродостоен производител. Благодарение на точниот процес на инсталација и добра нега, ќе уживате во вашите нови подови за многу години.