Услуги
Ценовници
Како работи
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Доbrедојдовте во Wilio! Го гледате Wilio како нерегистриран клиент
Префрлете се на професионален.
Навигација
Услуги
Ценовник
За апликацијата
Преземете ја апликацијата
Како работи
Како можеме да го подоbrиме
Контактирајте не
За Wilio
Најави се
Ослободени од данок на доход

Најдете паметни професионалци

Копање и Дупчење Бунар
Доставувањето проект е бесплатно
Среќен клиентОдлична комуникација, се помина според планот, проектот помина како што треба. Добра работа, многу добра личност, затоа препорачувам :)
profile image
Peter Š.Клиент
Зошто Вилио?
33.619 регистрирани професионалци
93.463 решени проекти
4.8 од 5 Просечна евалуација на нашите експерти
226 512 Инсталации за апликации

Дали ви треба услуга од областа на копање и дупчење бунари? Wilio ќе ви помогне да најдете квалитетни експерти за геодет, ангажирање опрема, копање и дупчење бунари. Цената за продлабочување на јама за подземни води обично зависи од опсегот на услуги. Погледнете повеќе информации за услугите: транспортни трошоци, анализа на вода, понуда на цени обезбедена од еден од нашите 21.964 мајстори во дадената категорија.

Исто така види:Цени
Корисни информацииШто треба да знаете
Што треба да знаете за дупчење свое добро За оние од нас кои сакаат да живеат "надвор од мрежа", може да биде многу важно да се има пристап до свежа вода без хемиски модификации. Еден од најдобрите начини е да се најде и да вежбаш добро за да стигне до изворот на подземните води. Во повеќето области, долната вода е значително почиста од било кој друг извор, бидејќи е темелно филтрирано во земјата, бидејќи дождовната вода полека се наоѓа во долните делови. И дури и ако не сте ентузијасти на независен живот, можете да бидете единствен практичен начин да добиете свежа вода во селата. Сепак, постојат прашања кои ќе помогнат да се одлучи дали е можно да се вежба сопствената бунар и кој сложена (и скапа) ќе биде процес. Пред да започнете Ако допрва треба да започнете со MIMO или рурален начин на живот, дури и пред да одберете место за вашето домување, контактирајте ја вашата локална геолошка канцеларија за геолошки истражувања и дознајте каде земјиштето има услови погодни за дупчење бунари. Ова може да одреди дали ќе можете сами да се создадете или ќе треба да ангажирате професионална компанија за имплементација на бунарите. Кога ќе најдете дека на вашата градилиште се условите погодни за бунарот, сметаат дека следново: Одредување на природата на подземното снабдување со вода. Велзите можат лесно да се дупчат или дупчат кога подземната вода создава подземни резервоари, но ретко се случува. Дворните водни резерви се почесто во слоеви на порозен песок и кал, и може да има благосостојба потешка, дури и ако не и невозможно. Најди длабочина на подземните води. Ова може да варира во одделни региони. Во некои области, подземните води може да бидат само неколку метри под површината; Во други области може да има длабоки неколку десетици. Од длабочината на подземните води може да зависи од тоа како и дали можете да вежбате добро. Прифатливата вода обично се наоѓа на најмалку 9 метри длабока, но подобра вода ќе биде уште подлабока. Никогаш не се враќајте добро во мочуриштето и влажната околина. Одлучи дали бунар е печат или дупчат. Тоа е сосема различни процеси кои ќе зависат од длабочината на снабдувањето со пониска вода и од природата на почвата. Консултирајте се со вашата локална градежна власт и проверете дали е потребна дозвола - на повеќето места е потребна дозвола, бидејќи квалитетот на водата за пиење е прашање на јавно здравје. Ако локалната компанија за снабдување обезбедува услуги за недвижнини во областа, проверете ги со нив и бидете сигурни дека вашата земја не го прекинува секое подземен лидерство. Ако тие го потврдат, одреди ја позицијата пред да започнете со дупчење на бунарот. Дознајте дали не постојат канализациски цевки под земја, стари тенкови или септички. Потврди дека вашиот локален закон за градење бара во однос на растојанието на бунарот. Ако вашиот локален закон не се занимава конкретно, треба да се ископа од нив најмалку 50 метри за да се избегне контаминација на водата. Подигање на бунарот Поевтини, но физички повеќе предизвикувачки начин да се создаде добро е да се судри. Тоа е досаден процес, така што рерната е нагласена директно во земјата додека не стигне до вода. Некои видови на земјиште се жалат или ги прават невозможни. Ако има висока содржина на глина во вашата област, за вас може да ви биде тешко. Исто така, во областите со камена почва или плитка подлога, може да има невозможно бунари. На такви локации, дупчење ќе биде единствената опција и обично ќе бара професионален тим за вежбање. Алатки и материјал потребни за именувани бунари: Џемс вари со кој можете да копате половина метар длабока јама за бунарот; Врзан врв - галванизиран печка, кој е навој со сито и стврднат врв на крајот; Контрола на колоната - истата алатка што се користи за инсталирање на колоните од метални огради; Цевки од поцинкуван челик во делови од половина метар; Пумпа; Спојки; Возење покритие; Нафтовод; Копчиња за цевки; Најмалку 10 метри тежински концисти прикачени на крајот; Процесот на инсистирање добро Удар на џем со двоен ламер со копач. Користете го вентилот на столбот за да го вметнете впечатливиот врв во дупката до околу 10 инчи над земјата. Додајте го следниот дел од цевката со отстранување на капачето и со инсталирање на спојката со внатрешна нишка. Поставете го капачето назад за да ги заштитите темите и да продолжите да bumping. Додајте делови од цевка, бидејќи секој дел има околу 10 инчи над земјата. Ако ја погодиш водата, ќе го најдете така што ќе слушнете шуплив звук на удар во цевката. Ако сакате да дознаете колку длабоко сте во долната вода, отстранете ја капачето за цевки и започнете ја торупата со тежина по цевката. Кога удира на дното, повлечете го назад за да видите што долгиот дел од јажето е влажно. Продолжете да паѓате добро додека не сте сигурни дека целата печка под вода. Поврзете ја пумпата во бунарот и видете како водата брзо пумпа. Нападнатите бунари не произведуваат толку многу вода како дупчат, но треба да добиете најмалку пет литри вода за една минута од вашиот razen добро. Ако не, расклопување на пумпата, реинтоп затворање на крајот на цевката и продолжи на неа. Продолжете повторно да ја поврзете пумпата и да го тестирате протокот во чекори од 1,5 метри. Откако ќе стигнете до проток од најмалку пет литри вода во минута, можете да ја напуштите пумпата прикачена и да почнете да добивате вода. Дупчење на добро Ако сте почва во вашата област (или вашите физички сили) не дозволувајте вежба добро самостојно, можете или да ангажирате професионалец (тоа е прилично скапо) или можете да купите комплет и да ги изнајмите алатките потребни за да вежбате добро. Тоа може да биде сложен процес и ако немате такви вештини, повеќето луѓе ги повредуваат експертите на оваа работа. Ако почвата е во ред, можете да користите комплет за дупчење. Полн одбор се достапни за продажба. Таа содржи поголем дел од алатките и материјалите освен ПВЦ цевки кои ќе формираат цевка за бунарот. Овој комплет чини околу 700 долари. Овој процес користи мотор со воздух за возење на ротирачка вежба која ја ослободува почвата. Тоа е мешано со вода и вакууми над шупливата цевка како мил кога вежбата напредува по земјата. Комплет содржи видео и инструкции кои ќе ве водат преку чекор по чекор. Заедно со PVC цевки, ќе ви треба пумпа во бунар. Ако одите подлабоко од 15 метри, ќе ви треба потопна пумпа. Запомнете ги овие трошоци за да го вклучите во вашиот проценет буџет. Квалитет на вода И покрај тоа дали или не удира или вежба добро, првите 100 галони вода ќе бидат калливи. Кога ќе добиете 100 галона граница, Blata Water треба да се исчисти. Никогаш не користете вода од бунари за потрошувачка додека не го тестирате за да бидете сигурни дека не е контаминирана од било какви видови хемикалии, бактерии или други странски супстанции. Квалитет на земјиштето Создавањето на сопствено добро може да се постигне помеѓу 9 и 15 метри во длабочината ако почвата ги создава вистинските услови и ако нивото на водата е на соодветно ниво. Меѓутоа, кога почвата не е најсоодветна или кога долната вода е многу длабока, најдобриот избор ќе биде професионално дупчење. Основи на студиото Два главни типови на бунари се печат и вежби и помалку чести е копање. Понекогаш добро исфрлени рачно, тие се навикнуваат на удирање машина денес. Бидејќи бунарите се ископани, тие се повеќе подложни на контаминација и сушење во сува сезона, така што повеќето бунари што ги гледаме се дупчат денес. Еден начин да го дознаете видот на добро што го имате е да го погледнете надворешниот наметка и покритие што е видливо на ниво на земјиште (види подолу). Постарите дупчат бунари можат да бидат удирани под земја, што ги прави повеќе подложни на контаминација на површинските води. Ако главата е zakopane, треба да го проширите до 18 инчи над земјата лиценцирана вежба до добро и увери дека е опремен со водоотпорно затворање на штетници. Трошокот на бунарот е моментално нелегално. Дупче студио Куќиштето на дупчат домашни бунари обично има дијаметар од 4-8 инчи (најчесто 6 инчи во поновите бунари). Дупчењето добро се состои од дупка дупчат во земјата, со горниот дел што се нарекува со наметка. Куќиштето го спречува падот на родот (со помош на погонски нозе или материјал за запечатување) и пенетрирачка површина или подземни нечистотии во резерви на вода. Апертурата на отворот е поставена на дното на бунарот за да се спречи талог да го спречи седиментот во пумпата. Палтото, исто така, обезбедува пакет за механизам за пумпа и за цевки што пренесува вода од пумпата до површината. Дуптираните бунари се создаваат со или со удар или ротирачки вежби. Во бунарот што е одвоен со ротарна машина за вежбање, се користи циркулирачка течност за дупчење или компримиран воздух што ја отстранува вежбата на бунарот. Со цел да служи како водоснабдување, добро дупчат добро се пресекуваат на пукнатините на подлогата кои содржат подземни води. Повеќето современи бунари се дупчат, што бара релативно комплициран и скап комплет за вежбање. Компчиња често се монтираат на големи камиони. Тие користат ротирачки вежби за отстранување на карпи, дупчалки кои ги кршат карпите или големи вежби ако земјата е мека. Тие можат да бидат дупчат во длабочина од повеќе од 300 метри, но домашните бунари обично се длабоки помеѓу 30 и 60 метри и имаат дијаметар од 6 инчи. Дното е често поставена пумпа која извади вода на површината. Фрлени бунари. Вообичаено, јакната на разрезните бунари има дијаметар од 60-120 см (24-48 инчи). Тие се дупки во земјата ископани од лопата или багер. Во минатото, доброто беше ископана на подземната површина на водата. Бунарот беше тогаш панеа (испратени) камења, тули, плочки или друг материјал за да се спречи тоа. Тоа беше покриено со бричење од дрво, камен или бетон. Денес, специфични барања за материјал за школка се специфични. Дополнителни информации за барањата за изградба на удари бунари може да се најдат во прописите на водени бунари. Бидејќи е многу тешко да се ископа под нивото на подземните води, удираните бунари не се премногу длабоки. Тоа е обично само 3 до 9 метри и има дијаметар од 1 метар. Така, ископаните бунари се плитки и имаат најголем ризик од контаминација. За време на сувата сезона, тие често се исушат ако нивото на подземните води е пониско од степенот на добро. Јамите со песок или дното на чакал се состојат од мал дијаметар домување со големина од 2,5 до 5 см (1 до 2 инчи). Sandpoint Wells се дизајнирани од слоеви на песок и песочни заведени и се вметнуваат со вода под висок притисок во земјата. Вообичаено, бунарите на Sandpoint се изградени само таму каде што воден слој има плитка површина на подземните води и почвата е песочна композиција. Нормално не се подлабоко од 7,5 метри. Следниот дијаграм ја покажува структурата на типичен добро со Sandpoint. Поради видот на структурата (погон или испрскан во место) и видот на задржаниот слој (неограничен, плитки, песок или чакал) се добро со Sandpoint кои се сметаат за високо чувствителни на контаминација. Загадувачите на површината на Земјата често се во непосредна близина на нивото на дното на водата и влезот во бунарот. Во тековниот разговор, луѓето често неправилно го користат терминот Артезиски. Длабоки бунари дупчат во карпата што се пресекува на ниво на подземните води и се протега длабоко под, често се нарекува артески бунари, но не и правилна употреба на овој израз. Самата длабочина не мора да направи уметнички добро. Артетички добро се дупчат преку непропустливи слоеви до слоеви кои добиваат вода од поголема надморска височина, така што постои притисок кој ја присилува водата да тече. Ако нивото на водата се издига над нивото на теренот, бунарот се нарекува течен уметнички добро. Притисокот на Артесан може да биде умерен, што може да резултира со мали води на вода што се зголемува во текот на бунарот, или може да биде многу силен, што води до вода испрскана нагоре. Вклучување на артезиските бунари може да се потроши со водните ресурси, бидејќи повеќето течна вода се гасат и не се враќаат на оригиналното место. За цели на заштита на водите, според регулативата за водоснабдување бара протокот да го контролира уредот одобрен од Министерството за животна средина. Ако ви требаат дополнителни информации за тоа како да го контролирате течењето уметнички добро, контактирајте го локалното опкружување.